diz.gen.tr https://www.diz.gen.tr Diz, Diz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, diz.gen.tr Sat, 12 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/diz-agrisi.html Sun, 28 Oct 2018 06:17:24 +0000 Diz ağrısı, vücuttaki en karmaşık yapıya sahip olan eklemlerden biri dizdir. Diz gün içinde pek çok harekete maruz kaldığı ve fazla kullanıldığı için incinme, yaralanma gibi riskler oldukça fazladır. Diz karma Diz ağrısı, vücuttaki en karmaşık yapıya sahip olan eklemlerden biri dizdir. Diz gün içinde pek çok harekete maruz kaldığı ve fazla kullanıldığı için incinme, yaralanma gibi riskler oldukça fazladır. Diz karmaşık bir yapıya sahip olduğu için diz ağrısında farklı birçok neden olabilir. Ağrının şiddeti ve yeri ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Diz ağrısıyla beraber şişme, sertlik, dizde kızarıklık, sıcaklık hissi, çıtlama hissi, kilitlenme ya da dizi rahat hareket ettirememe gibi şikayetler de yaşanabilir. Dizde yaşanan birçok önemsiz ağrı alınan basit önlemlerle evde tedavi edilebilir. Ancak bazı diz ağrıları mutlaka tedavi gerektirir ve bazen cerrahiye gerek duyulabilir.

Ağrı, vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini haber veren bir masajdır. Çoğu zaman bu mesajın neden kaynaklandığı bilinebilir. Örneğin düşme, yaralanma, çarpma gibi faktörler nedeniyle ağrı yaşanıyorsa, ağrının sebebi bellidir. Ağrının nedeni ne olursa olsun devamlılığını koruyorsa ve yaşam kalitesini etkiliyorsa mutlaka doktora başvurularak tedavi edilmesi gerekir.

Diz ağrısının nedenleri

Diz AğrısıYaralanmalar: Dizde yaşanan yaralanmalar, diz yapısında bulunan tendonları, bağları, eklemleri ve bursa olarak adlandırılan sıvı dolu oluşumları, kemikleri ve kıkırdağı olumsuz etkileyebilir. Dizde meydana gelen ve en sık görülen yaralanmalar şu şekilde sıralanabilir;

Patellar tendinit: Bir ya da daha çok tendonun iltihaplanması sonucu oluşan bir sorundur. Tendonlar, kas ve kemikleri birbirine bağlayan ipliksi dokulardır. Kayakçılar, koşucularda tendon iltihabına çok sık rastlanır. Tendon iltihabının en bilindik belirtisi diz ağrısıdır.

Menisküs yırtığı: Daha çok futbolcularda görülen bir sağlık sorundur. Menisküs lastiksi bir kıkırdaktan meydana gelir. Kemik ve uyluk kemiği arasında emici görevi vardır. Diz hareket halindeyken aniden dönüş menisküs yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca dizin zorlanması, dize alınan sert darbe gibi durumlarda da menisküs yırtılması yaşanabilir. Dizde ağrı, hareket kısıtlanması, dizi bükememe gibi şikayetlere yol açar.

Ön çapraz bağ yaralanmaları: Kaval ve uyluk kemiğini birbirine birleştiren dört bağdan biri olan ön çapraz bağında gerçekleşen yırtılma olarak tanımlanabilir. Daha çok basketçiler ve kayakçılarda görülen bir sorundur. Dize direkt darbe almak, zıplamak gibi nedenlerden dolayı da yırtılma yaşanabilir. Ağrıyla beraber şişlik gibi şikayetlere yol açar.

Diz busiti: Dizde bulunan ve bursa olarak tanımlanan sıvı dolu keseciklerde oluşan iltihap bazen diz yaralanmaları nedeniyle oluşum gösterebilir. Diz bursiti ağrı, şişme ve dizde hareket kısıtlılığına yol açar.

Diz ağrısında yaralanma harici nedenler

Diz kilitlenmesi: Dizde hareket kısıtlılığına yol açan kilitlenme, kıkırdakta gerçekleşen yırtılma nedeniyle oluşabilir. Yırtılan kıkırdağın bir kısmı diz eklemine doğru kaydığında dizde şiddetli ağrı oluşur ve diz düz bir şekilde tutulamayabilir.

Eklem kireçlenmesi: Yıllar içinde eklemlerde yıpranma ve kıkırdaklarda bozulma nedeniyle oluşan bire sağlık sorunudur. İltihap özelliği olmayan romatizmal bir hastalık olan eklem kireçlenmesinde kıkırdağın görmüş olduğu hasar nedeniyle diz ağrısı yaşanır. Yaralanma, aşırı kilo, hareketsiz yaşam tarzı, kas güçsüzlüğü, farklı eklem hastalıkları eklem kireçlenmesine yol açabilir. Genellikle ileri yaşlarda yaşlanmaya bağlı olarak oluşum gösteren hastalıkta ciddi anlamda diz ağrısı yaşanabilir.

İltihaplı romatizmal hastalıklar: Gut, Behçet hastalığı, akdeniz ateşi gibi hastalıklar her yaş grubunda görülebilir. Bu tür hastalıklar eklemlerle beraber vücudun başka yerlerini de olumsuz etkileyerek farklı şikayetlere neden olabilir. Bu tür iltihaplı hastalıklarda dizler dahil olmak üzere pek çok alanda ağrı yaşanı]]> Diz Ağrısı Menisküs https://www.diz.gen.tr/diz-agrisi-meniskus.html Mon, 29 Oct 2018 04:16:40 +0000 Diz ağrısı menisküs, nedeniyle etkili olabilir. Menisküs denilen doku  bacakta uyluk kemiği ve bacak kemiği arasında yer alan, dizdeki sürtünmeyi engelleyen, yukarıya doğru hilal şeklindeki dokudur. Özellikle futbol gibi ikili m Diz ağrısı menisküs, nedeniyle etkili olabilir. Menisküs denilen doku  bacakta uyluk kemiği ve bacak kemiği arasında yer alan, dizdeki sürtünmeyi engelleyen, yukarıya doğru hilal şeklindeki dokudur. Özellikle futbol gibi ikili mücadele sporuyla uğraşan kişilerdeki diz dönmesi nedeniyle menisküs dokusunda yırtık meydana gelebilir. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle birlikte kıkırdak dokudaki hasarla meydana gelen dejenerasyonda menisküs yırtığına yol açabilir. Yaşı genç olan kişilerde ise, trafik kazaları ve darbeler neticesinde yırtık oluşabilir. Dolayısıyla menisküs yırtığı olması kişilerde diz ağrısına neden olur. Bu yürürken, koşarken ya da dinlenme sırasında bile etkili olabilir.


Menisküs yırtığı belirtileri

Dizde yürüme sırasında ya da hareket esnasında sesler olması, dizde menisküs yırtığının habercisi kabul edilir. Bu durum ilk aşamada kendini diz ağrısıyla gösterir. Dizde meydana gelen ödemle birlikte diz hareketlerinde kısıtlama meydana gelir. Ödem oluncaya kadar hafif olan diz ağrısı, etkisini giderek arttırır. İlk 24-48 saat içinde menisküs belirtileri belirgin hale gelir.. Bunlar;
 • Diz ekleminde hareket kısıtlılığı başlar
 • Diz ekleminde bariz gerginlik ve şişkinlik meydana gelir
 • Dizde bariz şekilde sıvı toplanması olur.
 • Diz ağrısı menisküs yırtığının bir belirtisidir.
Diz Ağrısı MenisküsDiz ağrısı menisküs nasıl tedavi edilir

Menisküsün hasar görmesi, yırtılmasına neden olur. Mevcut yırtık dizi kilitlenmesine yol açar. Bu nedenle hastadaki belirtiler dikkate alınarak, kesin teşhis yapılabilir. Bunun tedavisine hemen başlanmalıdır. Diz eklemi vücudu taşıyan önemli bir eklemdir. Bu yüzden dizin dinlendirilmesi ve bölgeye soğuk uygulaması yapılması faydalı olur. Menisküs yırtığının olduğu bölgeye bandaj yapılması, dizin yukarıya doğru kaldırılması gerekir. Eğer bu tedavi uygulamalarının sonucunda komplikasyonlar meydana gelemezse, tedavi sonlandırılabilir. Bu esnada diz ağrısı menisküs nedeniyle oluştuysa, ağrının hafiflediği de görülür. Çünkü menisküs bölümünde bulunan kan dolaşımı kendi kendini tamir etme özelliğine sahiptir. 

Ancak dizdeki hasarın fazla olması halinde, bu tedaviler başarı sağlamaz. Bu durumda dizde kilitlenme meydana gelir. Bu aşamadan sonra hastada kronik yakınmalar oluşmaya başlar. Bundan sonra tedavide cerrahi girişim yapılması gerekli olur. Bu müdahalenin yapılmaması durumunda, dizdeki kıkırdak doku aşınacak ve dizde kireçlenme meydana gelecektir.

Menisküs ameliyatı iki türlü gerçekleştirilebilir. Operasyonda menisküs yırtığı dikilip onarılacağı gibi, alınması da söz konusu olabilir. Ameliyattan sonra iyileşme dönemi uzun sürse de, dizin eski halinde yakın iyileşme sağlanır. Diz ağrısı menisküs yüzünden oluyorsa, bunlar kısa sürede geçer. Hastaların ameliyattan sonra 4-5 saat içinde yürümesi sağlanır. Buna rağmen bir süre sonra yeniden diz ağrısı, kireçlenme yakınmaları olabilir. Bu yüzden ameliyatın komplikasyonlarına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca enfeksiyon oluşması riski de vardır. Bu durumda diz yeniden temizlenir ve operasyon sırasında yerleştirilen vida yerinden çıkarılabilir. Bu operasyonun en önemli komplikasyonu, toplardamarda meydana gelen kan pıhtılaşması sonucunda buradan kopacak pıhtının akciğere ve beyne ulaşması hastada yaşamsal risk oluşturacaktır.
]]>
Diz Kapağı Ameliyatı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-ameliyati.html Mon, 29 Oct 2018 17:19:07 +0000 Diz Kapağı Ameliyatı, günümüzde birçok insan yaptırmaktadır. Diz Kapağı Ameliyatını dizde geçmeyen ağrılarda,  yürüme zorluğunda, kireçlenme gibi şikayetleri olan hastalara yapılır. Bu ameliyatta yıpranan eklem Diz Kapağı Ameliyatı, günümüzde birçok insan yaptırmaktadır. Diz Kapağı Ameliyatını dizde geçmeyen ağrılarda,  yürüme zorluğunda, kireçlenme gibi şikayetleri olan hastalara yapılır. Bu ameliyatta yıpranan eklem yüzeylerini çıkarmak yerine metal veya plastikten protez implantlar koyulur. Yani yapay bir eklem elde edilir. Fakat bu protezler türüne göre farklılık gösterirler. Bazı protezler tıbbi çimento ile kemiğe sabitlenir. Tıbbi çimentosuz protezler de vardır ve bu protez zamanla kemiğe yapışır. Protez türüne siz değil doktorunuz karar verir. Ameliyat sonrasında hastalar dört veya beş gün hastahanede kalırlar. Çünkü ameliyat sonrası yapılması gereken tedaviler vardır. Bu tedaviler dışında egzersiz yürüyüş yaptırırlar. 

Diz Kapağı Ameliyatını diz ağrısı çeken herkese yapmazlar. Çünkü takılan protezin ömrü yirmi yirmi beş kadardır. Genelde doktorlar bu ameliyatı altmış yaş ve üzerine yaparlar. Fakat altmış yaşından sonra yaşlıyım ben ameliyat olmam diyen veya daha kötü olurum diyen hastalar çok fazladır. Fakat bu ameliyatlar genelde çok başarılı sonuçlanır. Başarısız olanlar ise ameliyattan dolayı değildir. Hasta ameliyat sonrası doktorun verdiği egzersizleri yapmadığından olur. 

Diz Kapağı AmeliyatıDiz Kapağı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler:
 • Ön taraftaki adelenin güçlenebilmesi için doktorunuzun verdiği egzersizleri yapmalısınız.
 • Yüksek yerlerde oturmalısınız.
 • Alaturka tuvaleti değil, alafranga tuvalet kullanmalısınız. Ayrıca alafranga tuvaleti de yükseltmelisiniz. 
 • Yer sofrasında yemek yememelisiniz
 • Bağdaş kurarak oturmamalısınız. Özellikle bu kesinlikle yasak bir oturuştur.
 • Diz kapağını zorlayacak hareketler yapmamalısınız.
Bu ameliyatın diğer sebeplerinden biri de fazla kilodur. Fazla kilo ameliyatı da zorlaştırır. Protezin ömrünü de kısaltır. Çünkü her yürüdüğünüzde dizlere dört beş kat fazla yük biner. Kilolu insanlarda ameliyatlardan sonra kireçleme sorunu çok yaşanmaktadır. Diğer bir nedeni ise kemik erimesidir. Bu şikayetle genelde bu ameliyatı kadınlar olurlar. Çünkü menopoz sonrası kadınlar da kemik erimesi çok sık görülür. 

Diz kapağınızın bir tanesinden ameliyat olduktan sonra diğer bacağınızda da aynı sorunu yaşayabilirsiniz. Çünkü ameliyattan sonra hastalar ameliyat oldukları bacaklarının üzerine basmaya korktuklarından tüm yükü diğer bacak taşır. Diğer bacağınızdan ameliyat olmanız için en az altı ay gibi bir süre beklemelisiniz. Diğer bacağınızın iyi olduğundan emin olduktan sonra ameliyat olmalısınız.

]]>
Diz Kapağı Çıkması https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-cikmasi.html Mon, 29 Oct 2018 17:51:42 +0000 Diz kapağı çıkması, insanlarda özellikle ağır işlerde çalışmalar sırasında meydana gelmektedir. Özellikle vücudu tam olarak gelişmemiş kişilerde bu durum çok yaygın bir şekilde görülür. Çünkü bu kişilerde aynen ço Diz kapağı çıkması, insanlarda özellikle ağır işlerde çalışmalar sırasında meydana gelmektedir. Özellikle vücudu tam olarak gelişmemiş kişilerde bu durum çok yaygın bir şekilde görülür. Çünkü bu kişilerde aynen çocuklarda olduğu gibi diz kapağında bulunan bağlar oldukça hassastır. Bu hassas bağlar, en küçük zorlanmalarda bile esneyerek çıkıkların meydana gelmesine neden olur. Aslında yapılan araştırmalara göre bu şikayet ile hastaneye gelen insanlarda genel problemin travmalar olmadığı anlaşılmıştır. Diz kapağı çıkması görülen insanlarda bazen de doğum sırasında meydana gelmektedir. Bebeğin diz kapağının son derece hassas ve yeni olması nedeniyle zor doğumlarda bu gibi kazalar yaşanabilmektedir. Diz kapağında meydana gelen çıkıklar, aslında tam olarak diz kapağında değil, bu bölgede bulunan patellalar içerisinde meydana gelir. Bu bölgede birbirine tutunmuş halde bulunan dokuların yerinden çıkması ile diz kapağı çıkması durumu görülür. Bazı insanlarda bu durum meydana gelse bile, diz kapağının işlevinde herhangi bir aksama ya da bozulma meydana gelmez. Böyle durumlarda genellikle doktorlar hastaya küçük ilaç tedavileri ve sıkı takip uygularlar. Bu şekilde zamanla diz kapağı kendiliğinden yerine oturacaktır. 

Diz Kapağı ÇıkmasıDiz kapağı en çok kimlerde görülür

Bu sorun en çok spor yapan insanlarda görülmektedir. Çünkü bu insanlar gün içerisinde çok daha sıkı hareketler yaparlar. Özellikle kontrolsüz bir şekilde amatör sporlarla uğraşan insanlarda diz kapağı çıkması çok yaygın olarak karşılaşılır. Bunun yanı sıra insanlarda hentbol, futbol, halter kaldırma gibi hızlı hareketler isteyen spor dallarında da kişiler her ne kadar profesyonel olursa olsun bu gibi kazalar görülebilir. Son olarak belirtmek isterim ki diz kapağı çıkması meydana geldiği zaman ikincide ve üçüncüde çok daha yaygın bir şekilde görülebilir. Yani bu durum kronik bir hale gelebilir. Bunun için diz kapağınızın ikinci kez ya da üçüncü kez tekrar tekrar çıkmasına engel olmalısınız. 

Diz kapağı çıkması belirtileri
 • Diz kapağı çıkıklarında meydana gelen en büyük belirti, diğer eklemlerde olduğu gibi çok şiddetli ağrılardır. Meydana gelen ağrılar kişilerin diz kapaklarını hareket ettirmeye çalıştıklarında daha da artış gösterecektir. Oldukça şiddetli ağrılara neden olan bu durum acilen müdahale edilmelidir. 
 • Diz kapağı çıkması sorununun bir diğer belirtisi ise insanlarda diz kapağında hareket kayıplarının görülmesidir. Bu durum oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Çünkü diz kapağı çıkması durumunda eklemler yerinden oynar ve tam olarak hareket edemez. Zaten kişi hareket ettikçe şiddetli ağrılar ortaya çıkacaktır. 
 • Diz kapağında çok şiddetli şişlikler görülebilir. Bu duruma neden olan şey ise kişideki dolaşımın bozulması ve bazen sinirlerin sıkışmasıdır. Bazı insanlarda şişliklerle birlikte diz kapağında ve alt kısmında morarma sorunları oluşabilir. Bu durumlarda kesinlikle tıbbi müdahale şarttır.
 • Son olarak görülebilecek bir diğer belirtide kişide hareket etme sırasında diz kapağında sürtme seslerinin meydana gelmesidir. Sanki pürüzlü bir ekleme sahipmiş gibi sesler duyabilirsiniz. 
Diz kapağı çıkığı teşhisi ve tedavisi 

Diz kapağı çıkığı şüphesi olan insanlarda öncelikle doktor elle muayeneler yapacaktır. Bunun yanında diz kapağında herhangi bir çatlağın ya da kırığın olup olmadığını anlamak için ortopedi ve travmatoloji uzmanınız bir röntgen filmi isteyebilir. Diz kapağı çıkması tedavisi ise daha çok doktorun diz kapağını yerine oturtmaya çalışması ile yapılır. Bu işlem bazen de kendiliğinden olabilir. Eğer gerekirse kişilerde fizik tedavi uygulamaları yapılabilir. 
]]>
Diz Kapağı Şişmesi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-sismesi.html Tue, 30 Oct 2018 13:53:50 +0000 Diz Kapağı Şişmesi, kaynaklı ağrı ve rahatsızlıkların önüne geçmek için, tıbbi destek alınmalıdır. Diz kapağı şişmesi hareketlerinizi kısıtlayıp, derin bir ağrı oluşmasına sebep olacaktır. Uygun tedavinin yapıla Diz Kapağı Şişmesi, kaynaklı ağrı ve rahatsızlıkların önüne geçmek için, tıbbi destek alınmalıdır. Diz kapağı şişmesi hareketlerinizi kısıtlayıp, derin bir ağrı oluşmasına sebep olacaktır. Uygun tedavinin yapılabilmesi için, diz kapağı şişmesine neyin sebep olduğunu bilmek, önemlidir. Yapılan ani hareketlerden veya yaralanmalardan kaynaklanan diz kapağı şişmeleri herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ağır bir aktivite gerçekleştiriyorsanız ve tüm ağırlığınızı dizinizi üzerine veriyorsanız, bu ağırlık dizinizde ki eklemlere zarar verip gerilmesine ve daha sonrada, diz kapağında şişlik oluşmasına sebep olabilir. Spor yapmadan önce, ısınma ve esneme hareketlerini yapmak diz kapağı şişmesini önlemekte, destek olacaktır. Dizin eklem bölgesindeki kıkırdak dokusunda da incinme oluştuğu zaman, diz kapağında şişme oluşabilir. Dizde oluşan kireçlenme, diz kapağı şişmesine ve ağrılara sebep olan etkenlerin başında gelmektedir. Bazı durumlarda kireçlenme, aşırı derecede acı veren, su toplamış diz kapağı şişmesine sebep olabilir. İncik kemiğinizle, diz kapağını birbirine bağlayan tendonlarda oluşan incinme de, şişlik ve iltihaplanmalara sebep olabilir. Bu tür sorunlar genellikle, basketbol gibi sıçramayı gerektiren, sporları yapan kişilerde görülmektedir. 

Diz kapağı şişmesine sebep olan, ama ender rastlanan durumlarda vardır. Eğer uzun süre diz çökmeniz gerekiyorsa,  diz eklemlerinizde sıvı birikmesi oluşabilir. Kesecik iltihabı olarak bilinen bu durum, en fazla sporcularda ve diz çöküp iş yapmak zorunda kalanlarda görülmektedir. 

Merdiven çıkmak, uzun süre oturmak, ön diz ağrısına sebep olabilir.  Bu durumda da diz kapağı şişmesi meydana gelebilir. Diz kapağı şişmesini tedavi etmek için ilk önce, şişliğin neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Bunun dışında da ağrı ve şişliği geçirmek için, denenebilecek farklı yöntemlerde vardır. Sürekli yapılan aktivite sırasında, yorulmuş olan dizi dinlendirmek ve stresi azaltmak için temponuza biraz ara vermek, doğru olacaktır. İki günlük dinlenme diz kapağı şişliğinin geçmesinde, yeterli bir süredir. Diz kapağı şişmesinde buz koymak, etkili bir yöntemdir. Havlunun içine buz koyup, şişliğe koymanız yeterli olacaktır. Fakat, bu buz uygulamalarının 20 dakikayı geçmemesi gerekir. Aksi halde, derinize veya sinirlerinize zarar verebilir. Diz kapağında sıvı birikmesini engellemek için, zarar görmüş olan dizinize baskı uygulamak doğru olacaktır. Dizinizin altına bir yastık koyup, şişliğin azalmasında yardımcı olabilirsiniz. Püf noktası ise şişen dizinizin, kalp seviyesinden yukarıda tutulmasıdır. Ayrıca, reçetesiz alınabilecek naproksen ve ibuprofen gibi bazı ilaçlarla, ağrı ve şişliği geçirmede etkili olacaktır.  

Diz Kapağı ŞişmesiDiz kapağının şişmesi sonucu ayağınızın üzerine basamıyorsanız, diziniz yürürken kilitleniyorsa, istirahat ederken bile ağrı geçmiyorsa ve evde uygulanan bir çok tedaviye rağmen, şişlik ve ağrı 3 günden fazla devam ederse, derhal bir doktora başvurulmalıdır. 
]]>
Diz Ağrısı Egzersizleri https://www.diz.gen.tr/diz-agrisi-egzersizleri.html Wed, 31 Oct 2018 11:49:35 +0000 Diz ağrısı egzersizleri, aslında diz kapağı ağrısı ya da diz kapağı arkasında ağrı çeken insanlar için oldukça etkili hareketlerdir. Bu hareketler sayesinde son derece büyük faydalar görebilirsiniz. Eğer sizlerde diz kapa Diz ağrısı egzersizleri, aslında diz kapağı ağrısı ya da diz kapağı arkasında ağrı çeken insanlar için oldukça etkili hareketlerdir. Bu hareketler sayesinde son derece büyük faydalar görebilirsiniz. Eğer sizlerde diz kapağınızda eklem ağrıları çekiyorsanız kesinlikle bu egzersizleri yapmalısınız. Tabi ki egzersizlerin yanında doktorunuza muayene olun. Bu egzersizler sayesinde merdiven inip çıkarken, diz çöktüğünüzde yürüdüğünüzde ve dizler bükülü şekilde uzun süreler oturduğunuzda meydana gelen ağrılarınızı son derece azaltabilirsiniz. Bu hareketleri düzenli bir şekilde yaparsanız, ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. 

Diz Ağrısı EgzersizleriŞimdi bu egzersizleri sırayla inceleyelim. 

İlk hareketimizde öncelikle bir yüksekliğe ihtiyacınız olacaktır. Diz kapağı egzersizlerinde çok büyük bir yeri olan bu hareket oldukça klasiktir. Önünüze aldığınız basamağın üzerine öncelikle bir ayağınızı basın ve sonra tam olarak üstüne çıkın. Daha sonra geri adım artarak yükseklikten inin. Bu hareketi yaklaşık yüz ya da yüz elli kez tekrarlayın. Bir süre sonra faydaları hissetmeye başlayacaksınız.

Bir diğer hareket ise yine oldukça basit bir harekettir. Bu hareketlerin kolay olması, aslında her yaş kesiminin çok rahat bir şekilde hareketleri yapmasını sağlayacaktır. İkinci hareketimizde de yaklaşık 5 cm yüksekliğinde bir basamağa ihtiyacımız var. Bu basamağı temin ettikten sonra basamağa parmak uçlarını basalım ve parmak ucuna çıkın. Bu hareketi sık sık tekrarlayın. Bu hareketleri isterseniz setler halinde yapabilirsiniz. 

Şimdi ilk başta kullandığımız yüksekliği alarak bir iskemleye oturun. Yüksekliği de ayaklarınızın altına alın ve bu şekilde dizinizi vücudunuza doksan derece açıp tekrar kapatın. Yani oturma pozisyonuna geçin ve ayaklarınızı diziniz ile düz bir hale getirin. Diziniz düz haldeyken yaklaşık 5 saniye kadar bekleyin ve tekrar indirin. Bu hareketi de kendisiniz aşırı zorlamayacak şekilde yaparak diz ağrısı egzersizleri işlemini yapın. 

Bu hareket, diz kapağında meydana gelen ağrılar üzerinde etkili olan bir hareket olduğu için çok büyük önem taşımaktadır. Üstelik bu hareketi yapmak için herhangi bir malzemeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bunun için bir duvara ayakta yaslanın. Daha sonra dizlerinizi 60 derece bükecek kadar çömelin. Yarı çömelmiş pozisyonda 5'e kadar sayın ve sırtınızı duvardan ayırmadan dizlerinizi geri doğrultun. Bu hareketi yaparken aşırı fazla çömelmelisiniz. Eğer isterseniz yardımcı olarak altınıza iskemle koyabilirsiniz. 

Beşinci hareketimizde aslında hem bel ağrıları için hem de diz kapağı ağrıları için etkiler göreceksiniz .Bunun için düz ve sert bir zemine sırt üstü uzanın. Daha sonra bir bacağınız bükük ve diğer bacağınız düz olacak şekilde pozisyon alın. Bu pozisyonu aldıktan sonra düz olan bacağınızı bir karış yüksekliğe kaldırın ve 10 saniye kadar bekletin. 10 saniye sonra bacağınızı indirerek aynı hareketi diğer bacağınıza da uygulayın. Bu hareketi setler halinde yaparsanız daha az zorlanacaksınız. 

Son olarak ise altıncı harekette düz bir zemine sırt üstü uzanın. Bu pozisyonu aldıktan sonra diz kapağınızın arkasında bir top ya da yükselti koyarak topuğunuzu yere koyun. daha sonra ayaklarınızı kaldırabildiğiniz kadar toptan destek alarak kaldırın. Bu işlemi her iki bacakta da bol bol tekrarlayın. Bu hareket diz ağrısı egzersizleri arasında yine önem taşımaktadır. Hareketlerden hangisi olursa olsun kesinlikle kendinizi zorlamamalısınız..
]]>
Dizde Ödem https://www.diz.gen.tr/dizde-odem.html Thu, 01 Nov 2018 04:29:39 +0000 Dizde ödem, kimi zaman gençlerde, kimi zaman yaşlılarda karşılaşılan problemlerden biridir. Düzde oluşan ödem direk olarak diz kapağı kemikleri arasında görülür. Vücutta en çok ödem görülen bölge ayaklardır: Bu bölgede Dizde ödem, kimi zaman gençlerde, kimi zaman yaşlılarda karşılaşılan problemlerden biridir. Düzde oluşan ödem direk olarak diz kapağı kemikleri arasında görülür. Vücutta en çok ödem görülen bölge ayaklardır: Bu bölgeden sonra meydana gelen ödem sorunları en çok diz kapağında meydana gelir. Eğer kişilerdeki diz kapağı ödemi aşırı büyürse bu durumda hareket kayıpları ve dizde şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Diz kapağı içerisinde oluşan ödemi oluşturan şey, vücuttaki sıvılardır. Bazen uzun koşular sonrasında insanlarda kas ağrıları meydana gelir ve aynı zamanda kişilerin eklemleri yıpranır. İşte bu durumlarda bazen dizde ödem problemleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunun yanı sıra ayrıca yaşlı insanlarda da diz kapağı ve bu bölgedeki eklemlerin yıpranmasına bağlı olarak diz kapağı ödemi görülür. Bu kişilerde meydana gelen sorunların tedavisi gençlere göre çok daha zordur. Çünkü yaşlı insanlarda ödem problemi meydana geldiği zaman, vücut bu ödemle savaşamamaktadır. Bu durum gençlerde, vücudun çok daha dirençli olmasına bağlı olarak hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Diz kapağı ödemi, insanlarda meydana geldiği zaman tıbbi olarak teşhisin konulması için bazen röntgen filmleri çekilmektedir. Oluşan ödemler röntgen filmlerinde çok net bir şekilde görülebilir. Bu nedenle dizde ödem çok kolay bir şekilde teşhis edilebilir. 

Dizde ÖdemDizde ödem probleminin nedenleri:
 • Dizde meydana gelen travmalar ve çarpmalar: Bu durum özellikle futbol gibi hızlı sporlar ile ilgilenen insanlarda meydana gelmektedir. Kişilerin yaptıkları ani bacak hareketleri ya da herhangi bir kaza anında diz kapağı üstüne düşme durumlarında diz eklemleri zarar görür ve ileri ki zamanlarda diz kapağında ödem problemleri meydana gelebilmektedir. Bu durum diğer dizi zorlayıcı hareketlerde de meydana gelebilmektedir. 
 • Diğer ana nedenlerden birisi ise aslında dizde ödem sorununun en sık karşılaşılan nedenidir. Sağlıklı insanlarda diz bölümü, kıkırdak yapısı ille kaplıdır. Fakat "Osteoartrit" adlı hastalığa yakalanmış insanlarda kıkırdak dokular incelir ve zamanla tamamen kaybolur. Bu durumlarda kemik çok fazla baskı altında kalır. Kemiğin taşıma gücünü aşan durumlarda zedelenmeler nedeni ile ödem oluşumları meydana gelir. Bu gibi durumlarda çok acil müdahaleler gerekmektedir. 
 • Bu soruna osteonekroz hastalığı neden olabilir. Bu hastalığın daha bilinen bir ismi kemik ölümüdür. Bu durum eklemlerde bulunan kemiklerin yavaş yavaş farklı nedenlere bağlı olarak zarar görmesidir. Kemik içerisinde bulunan kılcal damarların kan iletimini kesmesi ile kemiklerde ölümler meydana gelir. Bu durumda güçsüzleşen ve zedelenen kemiklerde ödem problemleri meydana gelir. Bu nedene bağlı olarak meydana gelen dizde ödem durumlarında, ağrı problemleri de meydana gelebilir. 
Dizde ödem tedavisi: 

Bu gibi durumlarda evde dizlerinize bol bol buz uygulaması yapmanız sizler için çok etkili olacaktır. Dizde uygulanan buz tedavileri ile dizde ödem sorunuyla birlikte oluşacak olan iltihaplanmaların önüne geçebilirsiniz. Bu işlemi boş zamanlarınızda bol bol tekrarlayın.
Bu gibi durumlarda yapılacak tıbbi tedaviler ise ameliyat ve fizik tedavi uygulamalarıdır. Fizik tedavi uygulamalarında genellikle insanlarda uyluk kemiği güçlendirilir. Böylece dize gelen baskılar daha da azaltılır. Ameliyatlarda ise kişide ödeme neden olan durumlar ortadan kaldırılır ve sorunlar bu şekilde giderilir. 
]]>
Dizde Menisküs https://www.diz.gen.tr/dizde-meniskus.html Thu, 01 Nov 2018 17:57:33 +0000 Dizde Menisküs, Menisküs diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçasıdır. Yapısal olarak sert, elastik düz bir dokudur. Dizde iç kısım ve dış kısımda olmak üzere 2 adet menisküs bulunur. Menisküsler diz bölgesindeki iki bü Dizde Menisküs, Menisküs diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçasıdır. Yapısal olarak sert, elastik düz bir dokudur. Dizde iç kısım ve dış kısımda olmak üzere 2 adet menisküs bulunur. Menisküsler diz bölgesindeki iki büyük kemiğin kesiştiği noktada yarım ay şeklinde bulunur. Menisküsler eklem kıkırdaklarının beslenmesine yardımcı olmakla beraber diz üzerinde ki yükün dağılmasını engelleyerek eklem kıkırdaklarının yüksek basınçtan korunmasını sağlar. Dizde menisküs genellikle sporcu hastalığı olarak bilinir. Fakat zorlanmış ve ani hareket etmiş her insanda görülebilen bir hastalıktır. Şişlik, şiddetli ağrı gibi belirtiler dizde menisküs başlangıcının habercisi olabilir. Bu durum ciddiye alınmadığı taktirde ilerleyen zamanlarda kireçlenmeye sebep olur.

Dizde MenisküsDiz Kapağından Ses Geliyorsa Dikkat

Kitlenme hissi, ağrı ve dizin içinden ses geliyorsa bu durum yırtılma olabilir. Dizin eklem yerinde ağrı oluşur. Bir kaç saat sonra yırtığın olduğu menisküs bölgesi ve diz ekleminde şişlik oluşur. Dizde hareket kısıtlanır. Bu durum menisküs yırtığı belirtisidir.

Dizde Menisküs Yırtığı

Dize alınan darbeler ağrılı ise önemsenmelidir. Çünkü menisküs yırtığında erken tanı çok önemlidir. Kıkırdağın uzun süreli yırtık kalması, dizde kıkırdak hasarı uzman tarafından tedavi edilmediği taktirde kireçlenmeye neden olur. Hastalığın erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Tedavide uygun görülür ise tanı amaçlı artroskopi veya Mr yapılabilir. 

Dizde Geçmeyen Ağrılar 

Dizde menisküs tedavisi birkaç uygulama şekli ile yapılır. Dinlendirme, bandaj, buz uygulaması, dizin yukarı doğru tutulması. Bunlara ek olarak eğer ağrı geçmiyor ise ağrı kesici ilaçlar, kas güçlendirici egzersizler, fizik tedavi işlemlerinden faydalanılır. Dizde menisküsün özellikle dejenere olmuş yırtıklarında iyileşme görünmez, şişmeler ve ağrılar şiddet ile devam eder. Bu durum cerrahi müdahale gerektirir. Genellikle yırtığın bulunduğu menisküs alınır. Fakat bu tür müdahalelerde hasta kıkırdak zedelenmesi ve kireçlenme sorunu ile karşılaşır. Başka bir yöntemde artroskopik olarak tamir etmektir. Dejenere olmamış menisküs yırtıklarında uygulanan bir işlemdir. Bu müdahalenin sonrasın da hastalar genellikle birkaç saat içerisinde yürüyebilirler. Birkaç hafta sonrasında ise spor yapmaya başlayabilirler.
]]>
Diz Kapağı Kireçlenmesi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kireclenmesi.html Thu, 01 Nov 2018 20:18:37 +0000 Diz Kapağı Kireçlenmesi, Diz kapağı dizin ön yüzünde yassı tam derinin altında bulunan yassı küçük bir kemik parçasıdır. Diz kapağının ön yüzü yumru, arka görünümü ise içe çökük yuva şeklinde üst kenarı Diz Kapağı Kireçlenmesi, Diz kapağı dizin ön yüzünde yassı tam derinin altında bulunan yassı küçük bir kemik parçasıdır. Diz kapağının ön yüzü yumru, arka görünümü ise içe çökük yuva şeklinde üst kenarı kalın, iç kısmı ise ince, kıkırdaklarla kaplı eklemdir.

Diz kapağı ekleminin içindeki kemik yüzeyleri eklem kıkır dağıyla kaplanmıştır. Dizin üstüne binen ağırlığı eklem yüzeyine dağılmasını diz kapağının yapısal şekli sağlamaktadır. Dizde bulunan anatomik yapılı kaslar yürümek, koşmak, oturup kalkmak ve ayakta sabit kalma işlemini yaptırır.

Diz Kapağı KireçlenmesiDiz kapağında kireçlenme belirtisi: Diz kapağında kireçlenme ağrıyla başlar dizin ön kısmında hafif ağrı olur. Dizinde kireçlenme olan hasta uzun mesafe yürüyüş yapamaz uzun yürüyüşte diz ağrısı başlar ve yürüme mesafesi kısalmaya başlar ve hemen dinlenme ihtiyacı duyar.

Merdiven çıkarken çömelerek otururken diz kapaklarındaki ağrı nedeniyle eklem hareketi kısıtlanmaya başlar. Dizlerini hareket ettirirken eklemlerinde çatırdı çutur sesleri gelir. Özellikle sabahları yataktan kalkarken dizlerdeki eklemde tutulma ağrı hissedilir. Bir süre yürüyüp hareket ettikten sonra ağrı hafifler.

Dizlerde kireçlenme olan hasta diz kapağının iç kısmında, diz çevresinde şiddetli ağrılardan şikayetçi olur. Zamanla diz eklemi kireçlenme sebebiyle deforme olur deforme olan dizin görüntüsü bozulur yürüyüş şeklinde bozukluklar meydana gelir.

Dizde kireçlenme nedenleri: Diz ekleminin aşınması yıpranmasına deforme halk arasında kireçlenme diye geçmektedir. Yapısal bir hastalık olarak kabul edilse de bu hastalığı tetikleyen çevresel faktörler bulunmaktadır bunların başında aşırı kilo gelmektedir eklemin üstüne aşırı yük binmesi kireçlenmeye, eklemlerde kıkırdak kaybına bağlı iltihaplanmalar olur.

Günlük hayatta dizleri zorlayacak aktiveler, ağırlık kaldırmalar, ağır taşımak, ağır işler yapmak, ağır sporlar yapmak koşu yapmak diz eklemlerini zorlar ve kireçlenmeler olur.  

Dizde kireçlenmeye evde egzersiz: Dizleri, diz çevresindeki kaslarını kuvvetlendirmek gereklidir, bunun için ön dizde bulunan kasları kuvvetlendirmek amaçlı egzersizler yapılmalı.

Yapılacak egzersiz dizin arka bölümüne evde bir havluyu katlayıp koyarak yukarı aşağı hareketi yapılır, aynı şekilde havlu bacak arasına konup dizleri açıp kapama hareketi yapılır.

Sırt üzeri uzanıp tek bacağı az dikerek diğer dizi yukarı kaldırıp indirmek, geceleri yatarken yan yatıp ayağı arkaya doğru elle çekilir. Bu hareketleri altışar defa yapılmalıdır.

Kireçlenmede tedavi: Aşırı kilolu olan hastaların kilo vermesi gerekir. Kaplıcalar sıcak sular uygulanır. İlaç tedavisi, eklem içi kayganlaştırıcı sıvı alımı, eklem içi kortizon verilir, fizik tedavisi uygulanır.

]]>
Diz Çapraz Bağ Yırtığı https://www.diz.gen.tr/diz-capraz-bag-yirtigi.html Fri, 02 Nov 2018 06:35:36 +0000 Diz Çapraz Bağ Yırtığı, Hareket sisteminin gerçekleşmesinde en önemli etkiye sağlayan diz eklemleridir.  Üç kemik bir araya gelmesi sonucu oluşan diz eklemi ayakta durmamızı sağlamış olduğu böylelikle yürümemiz, hareket Diz Çapraz Bağ Yırtığı, Hareket sisteminin gerçekleşmesinde en önemli etkiye sağlayan diz eklemleridir.  Üç kemik bir araya gelmesi sonucu oluşan diz eklemi ayakta durmamızı sağlamış olduğu böylelikle yürümemiz, hareketlenmemiz, oturup kalkmamızı sağlamakta olup sportif hareketlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Ayakta durma esnasında diz eklemine yapılan baskıdan kaynaklı vücut ağırlının bilimsel olarak yarısı binerken, koşma ve yürüme sırasında bu yüklenme daha fazla artarak eklemin zorlanmasına neden olur. Diz eklemin en zor durumlara cevap vermesi ve ihtiyacı karşılayabilmesi amacıyla eklemi oluşturan kemiklerin dört adet sağlam bağ aracılığıyla birbirlerine bağlanmasını sağlamış olup bu bağların ikisi iç tarafta ve biri dış yan taraflarda ötekisi ise arkadadır.

Öndeki ve arkadaki çapraz bağlar şeklinde kemiklere yapışmasından kaynaklı olarak ön veya arka çapraz bağ olarak isimlendirilmektedir. Normal şartlar altında arka ve ön çapraz bağlar en zorlu hareketler aşamasında dahi diz ekleminin korunmasını sağlar ve eklemi oluşturan kemiğin arka ve ön tarafa doğru kayması, eklem bütünlüğünün bozulma gibi durumlarına engel olur. Hakeza beklenmedik bir durum karşısında eklem sert darbelere maruz kaldığında özellikle diz üzerinde bulunan eklemin kendi etrafına dönmesine neden olarak zorlayıcı travmalar esnasında bu bağlarda yırtılma ve zedelenmeler meydana gelir. Ani bir hareket neticesinde ön çapraz bağa ciddi anlamda yük binmesinden kaynaklı olarak yırtıklar daha fazla görülür. İlk yırtılma esnasında şiddetli ağrıyla birlikte diz eklemi şişkinlik ve hassasiyet oluşabilir. Hareket etme noktasında ciddi anlamda zorluklar oluşur. Bu durum nedeniyle hareket etmeyin konuyu uzman hekime bildirmek gerekir. 

Diz Çapraz Bağ YırtığıDiz çapraz bağ yırtığı tanısı ve tedavisi

Bu ağrıların artması ve şişkinliklerden kaynaklı olarak yapılan muayene ve MR incelemesinden kaynaklı olarak çapraz bağların durumunun ne olduğu tespit edilir. Arka ve ön çapraz bağlar üzerinde görülen yırtıklar tam veya kısmi olabilir. Kısmi yırtılmalarda gerekli tedavi ve tedbirler uygulandığı takdirde yırtıklar belli bir süre sonra düzelebilir ancak tam yırtıkların kendiliğinden düzelme ihtimali bulunmamaktadır. Tam yırtık görülen kişilerde uzman hekimler tarafından ameliyat kararı verilmektedir. Aktif sporla uğraşanların tam yırtık durumunda ameliyat ile düzelme durumu söz konusu olmamaktadır. Sporcunun tekrardan normal hayatına dönmesi amacıyla rahatsızlığın giderilmesi amacıyla tam yırtık ameliyatı gerçekleştirilir. Ancak tam yırtık normal şartlar altında rahatsız olmayan birinde gözükürse ilaç tedavisi sonuna kadar kullanılmalıdır. Böylesi durumlarda rehabilitasyon tedavileri ve fizik tedavisinden sonra bir kısım tedavi programlarıyla bağlardaki hasarın iyileşmesi sağlanabilir. Tedavi süreci içerisinde bir kısım havuz tedavisinin yanı sıra lazer, ultrason ve manyetik alan tarzında bir kısım fizik tedavi araçları kullanılmasında fayda bulunmaktadır. Bu dönemde yırtığı oluşan hasta üzerinde havuz içinde yürüme ve geriye doğru yüzme hastalar çok çabuk yararlanır. 

Ameliyat olan hastaların bir kısmında diz bölgesinin fonksiyonlarına tekrardan kavuşması açısında hareketlerin sağlıklı olarak yapılması açısından hemen ertesi gün kapsamlı bir rehabilitasyon uygulanmalıdır. Yapılan bu düzenli fizik tedavi hareketleri sayesinde ameliyat olan kişi kendisini rahatlıkla kısa süre içerisinde toparlar. Dozu sürekli artmakta olan egzersizler diz çevresindeki kas ve dokuların güçlenmesini sağlayarak elastikiyetin gelişmesinde etkiler. Fizik tedavi rahatsızlığı ve rehabilitasyon esnasında diz eklemini destekleyici bandajlar ve breysler kullanılır. Özellikle basketbol, futbol ve hentbol gibi sporları gerçekleştiren kişilerin 6 aylık ciddi rehabilitasyon programlarının uygulanmasında önemli ihtiyaçlar bulunmaktadır. Böylesi bir rahatsızlık durumunda konu uzman hekimlere bildirilerek u]]> Diz Eklemi https://www.diz.gen.tr/diz-eklemi.html Fri, 02 Nov 2018 21:39:24 +0000 Diz eklemi, vücudumuzda kaval, uyluk ve diz kapağı kemiklerinden meydana gelen en büyük eklemdir. Eklem bükme açma biçiminde tek eksenli hareket eder.  Sınırlı olarak ta içeriye ve dışarıya doğru hareketi vardır. Ekleme geni Diz eklemi, vücudumuzda kaval, uyluk ve diz kapağı kemiklerinden meydana gelen en büyük eklemdir. Eklem bükme açma biçiminde tek eksenli hareket eder.  Sınırlı olarak ta içeriye ve dışarıya doğru hareketi vardır. Ekleme geniş bir hareket olanağı sunan uyluk kemiğinin ucu dış bükey, kaval kemiğinin ucu ise iç bükeydir. Eklem dirsek ekleminde olduğu gibi menteşe tarzında iç içe giren bir eklem değildir.


Diz ekleminin yapısal özellikleri

Eklemi oluşturan üç kemiğin üzerinden ise, dize gelen yükle incelen, yanlara doğru genişleyen özellikte hyalin yapıda kıkırdak bulunur. Dizden yük kalktığı zaman kıkırdak doku toparlanarak kalınlaşır. Kıkırdaklar yassılarak inceldiğinde, eklem yüzeylerinin arasındaki temas ile ekleme binen yükün dağılım yüzeyleri artar. Böylece yükün diz eklemine yarattığı etki de azalır. Dizde yükün yarattığı basınç yok olunca, diz ekleminde kıkırdak dokunun elastikiyeti nedeniyle yeniden yüksüz duruma geçer.

Eklemde kaval ve uyluk kemiklerinin arasında hem büyüklük, hem de şekil farklılığı olduğundan, eklem yüzeylerindeki uyumu menisküs denilen fibröz kıkırdaktan meydana gelen hilal biçimindeki oluşum sağlar. Bunlar amortisör gibi gelen kuvvetin azalmasına yardımcı olur. Kaval ve uyluk kemiklerinin arasındaki temas yüzeyini arttırarak, merdiven çıkma, yük taşıma, oturup kalkma sırasında dize gelen kuvvetin neden olduğu basıncı azaltır. Dizin hareketi sırasında menisküs ön ve arka tarafa, aynı zamanda içe doğru 0,5-1,0 cm hareket alanı yaratır. Bu sayede eklem yüzeylerindeki temas ve uyum sağlanır. Menisküslerin binen yüke karşı belirli bir dayanma sınırı bulunur. Eğer gelen yük bu sınırları aşarsa, menisküs yırtığı oluşur. Hareketli menisküsler diz ekleminin hareketlerini kolaylaştırıcı etki yapar.

Diz ekleminin hareketlerinde eklem yüzeylerinde kayganlığı arttıran eklem sıvısı olur. Bu sıvı yapışkan, koyu ve açık sarıdır. Normalde en fazla 3,5 cc kadardır. Bunun üzerindeki miktar diz ekleminde gerginlik ağrısının oluşmasına yol açar. Bunu salgılayan synovial dokudur ve yumuşak yağ dokusu olduğundan, diz ekleminin hareketine yardımcı olur. Bulunduğu alanlar diz kapağı altında ve diz arkasıdır. İçeriği damarlar bakımından zengin olduğundan, dizdeki şişliklerin kaybolmasına, sinirlerden oluştuğundan diz yaralanması ve zedelenmesinde ağrı hissinin iletimine yardımcı olur.

Diz EklemiDiz eklemi bağlar ve adale kirişleriyle desteklenmiştir 

Diz eklemi yükü taşıyabilecek biçimde uyumlu çalışması için bağlarla bağlıdır. Diz ekleminin stabil olmasını sağlayan, kapsül dışında 7 tane bağla, 10 tane adale kirişidir. Bağlar fibröz bağ dokusundan yapılıdır. Diz ekleminde ortada ön ve arka çapraz bağlar bulunur. Bunlar makas şeklinde birbirini çaprazlar. Bu şekilde dizdeki alt kemiğin ve üst kemiğin hizasında ön ve arkaya kaymasına engel olurlar. Dizin bükülmesi ve açılmasında gerilerek, açılmanın 180 dereceden fazla olmasına mani olurlar. Bağlar diz ekleminin adeta sigortası gibidir. Dizin güvende olmasını sağlarlar. Yırtık olmaları halinde, dizde boşalma ve yere düşme gibi etkiler yaratırlar. Eğer bağlar makas şeklinde olmasaydı, yürüme ve koşma sırasında kişiler sürekli düşer, hızlı koşma ve hızlı yürüme hareketlerini yapamazdı.

Dizde ayrıca kemikleri birbirine bağlayan iç ve dışta yan bağlar bulunur. Bunlar hem çapraz bağlara destek olur, hem de kaval kemiğinin sağa ve sola açılmasını engeller, kemiğin yan taraflara kaymasını önleyerek diz ekleminin stabilitesine yardımcı  olur. Eklemin içinde menisküslerin fazla hareket etmesini engelleyen ön tarafta transvers, arka tarafta wrisberg denilen bağlar bulunur. Diz ekleminin arkasında ise, popliteal bağ yer alır. Bu dizin arkasını tümüyle kaplar. Diz ekleminin önünde de fibröz bağlar vardır. Bunlar dizin bükülmesi sırasında kaval kemiğindeki snovia yağ dokusunun dışarıya çıkmasına mani olur. S]]> Dizde Kist https://www.diz.gen.tr/dizde-kist.html Sat, 03 Nov 2018 12:49:07 +0000 Dizde kist, direk olarak dizin arka kısımlarında meydana gelmektedir. Meydana gelen kistlerin içerisinde sıvı bulunur. Bu sıvılar, insanlarda çok farklı belirtilere neden olur. Özellikle kişilerde gerginliğe neden olan bu kistler, Dizde kist, direk olarak dizin arka kısımlarında meydana gelmektedir. Meydana gelen kistlerin içerisinde sıvı bulunur. Bu sıvılar, insanlarda çok farklı belirtilere neden olur. Özellikle kişilerde gerginliğe neden olan bu kistler, çok iyi takip edilmelidir. Çünkü bazen dizde kist sorunlarında kistler kötü huylu olabilir. Eğer meydana gelen kistler kötü huyluysa, insanlarda çok ciddi problemlere neden olabilir. Dizinde kist olan kişiler bacaklarınız düz bir şekilde esnettiğinde ya da uzattıklarında kistten dolayı dizde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar nedeni ile kişilerde rahatsızlık durumları meydana gelebilir. Dizde kist sorununa tıbbi olarak baker kist denilmektedir. Bu kistler aynı zamanda yine tıbbi olarak popliteal kist olarak da bilinmektedir. Diz ekleminde oluşan bu kistler bazen insanlarda diz kıkırdağının yırtılması ya da artrit gibi durumlarda görülmektedir. Her iki durumda da kistler sıvı birikimi ile birlikte meydana gelebilir. Dizde kist sorunu insanlarda tedavi edildikten sonra kişilerde çok ciddi bir rahatlama meydana gelmektedir. Çünkü insanlarda bu kist ciddi bir baskınlık yaparak psikolojik olarak sıkkınlık verir. Bu nedenle sizlerde fazla zaman kaybetmeden doktora gidin ve dizdeki kist sorununa teşhis koydurun.

Dizde KistDizde kist sorununda meydana gelebilecek belirtiler:
 • Bazı insanlarda dizde kist sorunu meydana geldiği zaman kişilerde herhangi bir ağrı meydana gelmez. Fakat bazı insanlarda da bu kist, kişiyi rahatsız edecek derecede ağrıya neden olacaktır. Meydana gelen ağrılar bazen psikolojik etkilere neden olabileceği için tedavi şarttır. 
 • Görülen en önemli belirti ise insanların diz arkalarında görülen şişme durumlarıdır. Yani kişiler elleri ile dokunduklarında diz arkalarında bu kistlerin varlığını hissedebilir. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum var ise diz arkanıza dokunun ve kisti hissetmeye çalışın. Bu şekilde kistin büyüklüğünü de anlayabilirsiniz.
 • Diz kapağı arkasında sertlik ve katılık durumları meydana gelmektedir. Bu belirti dizde kist sorunu olan birçok insanda görülmektedir. 
Nedenleri nelerdir

İnsanların eklem bölgelerinde bulunan sinovyal sıvılar tüm eklem bölgelerinin doğru çalışmasını sağlamaktadır. Bacakların sorunsuz çalışmasını sağlayan bu sıvılar dizdeki zedelenmeleri gidermektedir. Bu sıvıların zamanla azalması durumunda dizde zedelenmeler ve devamında kist sorunları oluşur.  
Bu kistlerin oluşmasına neden olan bir diğer durum da kişilerin dizlerinde sık sık iltihaplanmaların meydana gelmesidir. Meydana gelen iltihaplanmalar zamanla kist oluşumuna neden olabilir. Eğer sık sık iltihaplanma durumları meydana geliyorsa mutlaka doktorunuza bu durumu söyleyin. İnsanlarda diz bölgesinin aşırı zorlanması ve bağlarda yırtılmaların meydana gelmesi de nedenlerden biridir. Eğer sorun bundan meydana geliyorsa, tedaviler biraz daha uzun zaman alabilir. 

Teşhisi ve tedavisi nasıldır

Dizde kist sorunu yaşayan insanlarda genellikle bu durum küçük fiziki muayeneler ile belirlenir. Kistin içeriğine inilmesi ve daha detaylı incelenmesi için kişilerde ultrason cihazı ile görüntülemeler yapılabilmektedir. Böylece muayenelerde tam teşhise ve kesin teşhise varılabilmektedir. Bu sorunun tedavisinde ise genellikle ilk olarak ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Eğer muayenelerde gecikilmemişse ilaç tedavileri ile bu durumlara çözümler bulunabilmektedir. Fakat bazı insanlarda ilaç tedavisi herhangi bir fayda göstermemektedir. Bu durumlarda kistten sıvı çekme işlemleri uygulanmaktadır. Bunu için iğne ile bu bölgeden sıvı alınır. Son olarak gerekirse kişilerde ameliyat ve fizik tedavi uygulamaları yapılır. Bu tedaviler oldukça net ve olumlu sonuç veren tedavilerdir. Bu nedenle son aşamada uygulanır. 
]]>
Bacak Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/bacak-diz-agrisi.html Sun, 04 Nov 2018 10:53:01 +0000 Bacak Diz Ağrısı, yapısı oldukça karmaşık olan bacak ve dizde ağrıların olmasının birçok sebebi vardır. Fazla kilolu olmak, bacakların fazla zorlanması, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri ve kırıklar en çok bilin Bacak Diz Ağrısı, yapısı oldukça karmaşık olan bacak ve dizde ağrıların olmasının birçok sebebi vardır. Fazla kilolu olmak, bacakların fazla zorlanması, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri ve kırıklar en çok bilinen sebepler arasında yer alır. Bunun yanı sıra eklem, doku ve sinirlerde meydana gelen hasarlar da bacak diz ağrılarına neden olur. Bunların dışında uzun süre yanlış bir şekilde oturmak da ağrıya neden olur. Ağrılar nedenlerine göre artabilir veya sabit kalabilir. Eğer ciddi derecede ağrılar hissediliyor ise önemli bir hastalıktan olabilir. 

Bacak Diz AğrısıTravma nedeniyle oluşan bacak ve diz ağrıları

Ciddi bir yaralanmalar nedeniyle kemik ve dokuların zarar görmesi ile oluşmaktadır. Siyatik sinirlerin belde baskı yapması sonucu bacak ve dizde ağrılar görülür. Ayrıca spor ve egzersiz yaparken aşırı zorlanmalar da bu tip ağrı grubuna girmektedir. Bacak ve dizde ağır darbeler sonucu oluşan kırıklarda ağrılara neden olabilir. Ayrıca osteoporoz gibi kemik yoğunluğunu azaltan hastalıklar da kemiklerin daha çabuk kırılmasına ve bu nedenle de ağrılara sebep olur. Kırılan kemiklerin yanında bulunan dokular beyine uyarılar gönderir ve bunun sonucunda ağrılar oluşur. Bazende kırık sonrası kasılmalar da ağrının şiddetinin artmasına neden olur. Tıbben ''medial tibial stres sendromu'' olarak koşucu bacağı sendromu da kaval kemiği çevresinde ağrıya yol açar. Bu ağrıların nedeni koşucu tekniği, bacak zorlanması, ayakkabının farklı problemlere yol açması ve kemiklere fazla yük binmesi sonucu oluşmaktadır. Ayrıca bacaklarda iç kanamalar nedeniyle sinirlerin baskı yapması sonucu ağrılar oluşabilir.Ağrı  dışında şişlik de meydana gelebilir. Zorlama, kompartman ve burkulmalar sonucu ağrı ve şişlik meydana gelir.

Diz ve bacak ağrısının diğer nedenleri
 • Dizin kilitlenmesi: Kilitlenme kıkırdağın yırtılmasından dolayı oluşur. Yırtılma sonucu dize doğru kayan kıkırdak dizi düz şekilde tutamamaya sebep olur ve ağrıya yol açar. 
 • Osteoartrit: Halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Eklemlerde aşınma ve ekleme kıkırdaklarında bozulma nedeniyle kireçlenme meydana gelir. Romatizmal hastalıklar içinde yer alır. Kıkırdağın hasar görmesi ile ağrılar meydana gelir. Daha çok ileri yaşlarda görülür.
 • Osgood Schlatter: Genellikle ergenlik dönemindeki sporla ilgilenen çocuklarda görülen bir hastalıktır. Dinlenme sırasında hafif bir ağrı hissedilir. Hareket ettikçe ağrı kesinleşir. Bu hastalık dizin aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkar.
Bacak ve diz ağrılarının tedavisi

Bacak ve diz ağrılarının birçok tedavisi bulunmaktadır. Eğer ciddi bir hastalık sonucu oluşan ağrılar varsa bu ağrılara cerrahi müdahaleler uygulanır. Stereoid olmayan enfeksiyon engelleyici ilaçlar,diz ve bacak ağrısının tedavi edilmesinde kullanılır. Ancak bu ilaçların kullanımı konusunda doktora başvurmak gerekir. Bunun yanı sıra diz ve bacaklara soğuk buz kompresi uygulamak da tavsiye edilir. Hareketsiz kalmamak ve günlük egzersizler yapmak ağrının tedavisini hızlandırır. 

Bacak ve diz ağrıları olan hastaların dikkat etmesi gereken hususlar

Çok fazla dinlenmek pek tavsiye edilmez. Çünkü dinlenme kasları yavaşlatır. Bu da ağrının artmasına neden olur. Dizleriniz ve bacaklarınız için uygun bir egzersiz programı belirleyin ve düzenli bir şekilde bu programa uymaya çalışın. Kardiyo egzersizleri de diz ve bacak kaslarını gelişmesini sağlar. Düşmelere ve yaralanmalara karşı tedbirli olun.

Kilo vermek de bacak ve dizlere gelen baskıyı azaltır. Kilo vermek de bu ağrıların azalması için alınan tedbirler arasındadır. Ayrıca doktorunuzun uygun görmesi ile akapunktur tedavisini de deneyebilirsiniz. Düzenli uykunuza dikkat edin. Giydiğiniz ayakkabının ayağınızı sıkmadığını kontr]]> Diz Kapağı Erimesi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-erimesi.html Sun, 04 Nov 2018 17:50:08 +0000 Diz Kapağı Erimesi, eklem kıkırdaklarının zarar görmesinden kaynaklanır. Eklem kıkırdağının yapısı sert ve elastiktir. Eklemde ki kemik uçlarını tıpkı bir örtü gibi kaplayarak iki kemiğin birbirine sürtülmesini en aza Diz Kapağı Erimesi, eklem kıkırdaklarının zarar görmesinden kaynaklanır. Eklem kıkırdağının yapısı sert ve elastiktir. Eklemde ki kemik uçlarını tıpkı bir örtü gibi kaplayarak iki kemiğin birbirine sürtülmesini en aza indirecek şekilde hareket etmesini sağlayan bir işleve sahiptir. Eklem kıkırdağı zarar görürse veya travma geçirirse tam olarak iyileşme göstermez. Bu durumda ayak hareket ettiğinde şiddetli ağrı ve harekette kısıtlanma olur. Dinlenme ağrıları bir nebze geçirse de ilerleyen dönemlerde kireçlenme ve aşınmadan kaynaklı istirahat esnasında dahi ağrılar gözlemlenir. Çünkü diz kapağı erimesi hasarı ilerler. Uyku esnasında eklemi koruyan kasların kasılması azalma gösterdiği için hastayı uykusundan uyandırabilecek kadar şiddetli ağrılar oluşur. Diz kapağı erimesi tutulmalara, şişliklere, ağrılara sebep olur. Hatta eklemlerden sesler gelir ve eklem yapısında bozulmalar oluşur. 

Diz Kapağı ErimesiDikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Diz kapağı erimesinin hasarını azaltmak ve korunmak için insanların dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır
 • Dinlenmek
 • Spor yaparak bacak kaslarını güçlendirmek
 • Tuvalet tercihini alafranga seçmek
 • Aşırı kilo almaktan kaçınmak 
Diz Kapağı Erimesi Tedavisi

Cerrahi olmayan yöntemlerde tedavinin ilk amacı diz fonksiyonlarını arttırmak ve mevcut ağrıyı en aza indirmek gibi yöntemler uygulanır. Bu uygulamalar kireçlenmenin erken evresinde uygulanması gereken en önemli tedavilerdir. Yaşam tarzı değişikliği, egzersizler, destekleyici cihazlardır. Hasta kilolu ise diyet eşliğinde kilo verme yöntemlerine başvurulur. Amaç dize binen yükü hafifletmektir. Egzersizler uygulanarak kas gücünü ve diz çevresi bağını arttırmak hedeflenir. Merdiven çıkmak, çömelmek gibi günlük faaliyetler azaltılır. Dizlik kullanılarak geçicide olsa rahatlama sağlanır. Elastik bandaj, sıcak soğuk uygulamalar, diz içi kıkırdak iğneler ile geçici olarak ağrılar azaltılır. Fiziksel ve yaş durumuna göre diz protezleri de uygulanmaktadır.
]]>
Bel Ve Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/bel-ve-diz-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 02:55:45 +0000 Bel Ve Diz Ağrısı, Bel veya bacaklarda diz ağrısı bulunan hastaların yanıldıkları konulardan birisi bu şikayetlerini bel fıtığı olarak adlandırmalarıdır. Bel fıtığı bu tarz ağrıları yapan nedenlerden bir tanesidir ör Bel Ve Diz Ağrısı, Bel veya bacaklarda diz ağrısı bulunan hastaların yanıldıkları konulardan birisi bu şikayetlerini bel fıtığı olarak adlandırmalarıdır. Bel fıtığı bu tarz ağrıları yapan nedenlerden bir tanesidir örneğin travma bel yada bacak ağrılarına yol açan önemli sebeplerden bir tanesidir. Travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeysel dokulara hasar verebileceği gibi derine omur kemikleri ve sinir elemanlarına kadar ilerlediği görülmüştür burkulma ve incinme tarzında hafif travmalar aşırı yapılan egzersize bağlı arılar olup şikayetler ilaç tedavisi dinlenme ile genelde bir hafta içinde geçebilir. Omur kemiklerinde kırık veya kaymaya yol açan ciddi travmalar da ise tedavi doğal olarak uzayabilir doğuştan gelen bir takım bozukluklar ve omurgada bulunan şekil bozuklukları benzer şikayetlere yol açabilir bir kısmı ciltte belirti verirken bir kısmı dışarıdan bakınca anormallik gözlenmez.Bel Ve Diz Ağrısı 

Omurgadaki dejeneratif değişiklikler genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar bazı kişilerde ise meslek ve genetik yapı önemli rol oynar yaşlanmaya bağlı olarak disk ve bağlarda ortaya çıkan aşınma,yırtılma,deformasyon ağrı yapabilir. Şişman olması hasta için dezavantajdır eklemlerde kalınlaşma kireçlenme ve diskteki dejenerasyonu ilerleterek sinir elemanlarının geçtiği kanal ve delikleri daraltır bu durum ciddi şikayetlere yol açabilir.

Bel kayması olarak adlandırılan spondilolistezis benzer şikayetlere neden olabilir sinir dokusunun kendisini ilgilendiren dejeneratif hastalıklar göz ardı
edilmemelidir çeşitli romatizmal rahatsızlıklar önemli bir grubu oluşturmaktadır. Gerekli tetkiklerin yaptırılması için hastanın hikayesinin teferruatlı olarak alınması gereklidir.
]]>
Diz Bağı Yırtılması https://www.diz.gen.tr/diz-bagi-yirtilmasi.html Mon, 05 Nov 2018 21:46:28 +0000 Diz bağı yırtılması, kimi zaman insanlarda kalıcı olarak sakatlıkların yaşanmasına neden olan bir durumdur. Bu durum insanlarda tedavi edilmediğinde sürekli olarak olumsuzluklarını göstererek problemlere neden olur. Bu durum ne Diz bağı yırtılması, kimi zaman insanlarda kalıcı olarak sakatlıkların yaşanmasına neden olan bir durumdur. Bu durum insanlarda tedavi edilmediğinde sürekli olarak olumsuzluklarını göstererek problemlere neden olur. Bu durum nedeni ile diz bağı yırtılması sorunu yaşamış olan insanlar kesinlikle tedavi olmalıdır. Üstelik bu gibi sorunları yaşayan insanlar gerekli olan muayeneleri olmadıklarında diğer farklı eklem hastalıklarını yaşayabilmektedir. Diz bağı yırtılması sorunu, bazen insanlarda gençlik zamanlarında ya da birkaç sene önce yaşadıkları kazalardan bile kaynaklanabilmektedir. Yani bu durum etkilerini yıllar sonra bile gösterebilir. İnsanlarda dizlere destek olarak eklemlerin daha güçlü bir hale gelmesini sağlayan dokulardır. Bu nedenle bağlara gelen zararlar, insanlarda çok ciddi eklem sakatlıklarına neden olacaktır. Diz bağı yırtılması sorunu yaşayan insanlarda bu bağlar genellikle dizin bükülmesi durumunda ya da daha da farklı nedenlerle zorlanması durumunda meydana gelmektedir. Meydana gelen kazalarda kişi kopan bağların sesini duyabilir. Bu bağlar koparken bir yırtılma sesi duyulabilir. İnsanlarda diz bağı yırtılması, daha çok iç diz bölgesinde bulunan bağlar ve dizin orta kısımlarında bulunan çapraz bağlarda meydana gelir. Bu bölgelerden özellikle çapraz bağlar, çok ciddi sorunları ortaya çıkarır. İnsanlarda bağ yırtıkları meydana geldiği zaman diz eklemleri oldukça hassas bir hale gelir ve bu durum kişilerde sık sık sakatlanmalara, diz çıkıklarına neden olur. 

Diz Bağı YırtılmasıDiz bağı yırtılması belirtileri:
 • Diz bağı yırtılması, sorununun en büyük belirtisi kişilerdeki ağrı sorunlarıdır. Ortaya çıkan ağrılar, kişinin hareket etmesi ile arttığı gibi daha çok dinlenmeleri sırasında sorun olacaktır. Ağrıların şiddetli bazen o kadar artar ki kişi geceleri uyuyamayacak dereceye bile gelebilir. 
 • Diz bağı yırtılması durumunda kişilerde çok büyük şişlikler oluşabilir. Bu şişliklerle birlikte bazen morarma durumları görülür. Şişliklerin büyüklüğü arttığı için kişilerde hareket kayıpları meydana gelecektir. Bu durumlarda kesinlikle tedavilerin önemsenmesi gerekir. Aksi durumda yırtık olan bağlar iyileşmeyecek ve daha çok sorun olacaktır. 
 • Diz bağ yırtılmasına bir diğer belirti de insanlarda herhangi bir yükü taşıyamama ya da çömelme ve kalkma işlemlerini yapamama durumlarıdır. Kişi bu hareketleri yayılmaya çalıştığında çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar. 
Nedenleri: Diz bağı yırtılmasının en büyük nedeni, insanlarda bu bölgelerin aşırı zorlanmasıdır. Özellikle yanlış egzersizler yapan insanlarda ve diğer spor alanları ile uğraşan insanlarda bu durum meydana gelmektedir. Eğer sizlerde spor ya da ağır işlerle uğraşıyorsanız eklemlerinizi çok zorlamamaya özen gösterin. Bunun yanı sıra insanların yanlış oturması, ani hareketler yapması gibi durumlarda çok yaygın bir şekilde bağ yırtılması meydana gelir. Meydana gelen bağ kopması sorunlarında problemin meydana geliş nedeni sorunun büyüklüğü ile doğru orantılıdır. 

Tedavisi: Bu sorunların tedavisinin yapılabilmesi için bağ yırtıklarının tam olarak teşhis edilmedi gerekmektedir. Bunun için doktorunuz küçük muayeneler yapacaktır. Bacaklarınızı hareket ettirecek ve meydana gelen ağrılarla birlikte sorunun varlığının tespit edilmesini sağlar. Daha sonra gerekli olan görüntüleme cihazları ile diz bağı yırtılması sorununun varlığı tam olarak ortaya çıkarılır. Bu gibi durumlarda gerekirse kişilerde cerrahi operasyonlar yapılır. Ameliyatlar sonrasında kişilerin kaslarının güçlendirilmesi için fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır. 
]]>
Diz Hastalıkları https://www.diz.gen.tr/diz-hastaliklari.html Tue, 06 Nov 2018 04:02:50 +0000 Diz hastalıkları, diz vücudun en önemli organlarından biridir. Vücudun en büyük eklemi olan dizde meydana gelen hastalıklar akut ya da kronik olarak gelişebilir. Akut olarak gelişen diz hastalıkları daha çok yaralanm Diz hastalıkları, diz vücudun en önemli organlarından biridir. Vücudun en büyük eklemi olan dizde meydana gelen hastalıklar akut ya da kronik olarak gelişebilir. Akut olarak gelişen diz hastalıkları daha çok yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Dizde oluşan yaralanmalar nedeniyle dizde kırık ya da çıkıklara rastlanabilir. Bu şekilde gerçekleşen yaralanmaların kesin tanı ve tedavi edilmesi gerekir. Diz yaralanmaları nedeniyle menisküs yırtıkları, bağ ve tendon yaralanmaları daha çok genç erkeklerde görülür. Bunların haricinde dizde daha pek çok hastalığa rastlanabilir. 

Diz hastalıklarının bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Menisküs: Menisküs dizde lastik yapıda olan bir disktir. Her bir dizde iç ve dışta olmak üzere iki adet menisküs bulunmaktadır. Menisküs, dizin sabitlenmesini ve ağırlığın eşit oranda dağıtılmasını sağlar. Menisküs kelimesi genel anlamda bir diz hastalığı olarak kullanılsa da aslında hastalığın adı menisküs yırtığıdır. Dizin aniden çevrilmesi ya da bükülmesi nedeniyle oluşur. Daha çok sporcularda görülen menisküs, dizde ciddi anlamda ağrıya, şişliğe ve kilitlenmeye neden olabilir. Menisküs yırtığında yaşanan belirtiler gerçekleşen yırtığın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Ufak yırtıklarda yaşanan ağrı hafiftir. Yırtılma gerçekleştikten en geç 3 gün sonra şişme başlar. Yürümeyi fazla etkilemese de yürürken ağrıya neden olabilir. Yaşanan ağrı ayağa kalkarken, çömelirken ya da otururken şiddetlenebilir. Orta dereceli menisküs yırtıklarında dizin yan kısmı ya da merkezinde ağrı hissi oluşur. Yürüme mümkündür. Fakat ani hareketlerde ya da diz büküldüğünde bıçak saplanmış gibi ağrılar yaşanabilir. Yırtıktan sonra diz yavaş yavaş şişmeye başlar ve diz hareketleri kısıtlanabilir. Büyük menisküs yırtıklarında ağrı oldukça yoğundur. Yırtıkla beraber diz şişer ve sertlik oluşur. Yırtık oluşan menisküs parçaları eklem boşluğuna gidebilir ve bu nedenden dolayı diz kilitlenebilir. Menisküs teşhis edildikten sonra takip edilecek tedavi yırtığın şiddetine bağlı olarak değişebilir. Tedavi cerrahi ya da cerrahi kullanılmadan yapılabilir. Ufak yırtıklarda hastanın dinlenmesi gerekir. Dize soğuk kompres ve elastik kompresler tavsiye edilir. Büyük yırtıklarda ise ağrı çok yoğunsa ve diz hareketleri kısıtlanmışsa, uygulanan tedaviye rağmen iyileşme sağlanamamışsa ameliyat tercih edilir. Ameliyatla yırtılan menisküs tamir edilerek eski haline getirilir.

Diz HastalıklarıEklem iltihabı: Romatizmal bir hastalık olan eklem iltihabı erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülür. Sebebi tam olarak bilinmeyen eklem iltihabı diz eklemlerinde ağrı, kasılma ve şişlik gibi şikayetlere yol açar. Hastalık zamanında tedavi edilmezse eklemlerde zamanla bozulmalar gelişir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de genetik yatkınlık hastalığa sebep olarak gösterilmektedir. Eklem iltihabında ağrı ve şişlik haricinde iştah kaybı, damar sertliği, çabuk yorulma, ateş gibi şikayetler de yaşanabilir. Hastalığın farklı tedavi şekilleri vardır. Hastalık kronik bir hal almışsa akut hastalığa göre tedavisi ve tanısı daha zordur. Tedavi için ilaç ve fizik tedavi uygulanır. Fakat uygulanan tedavilerle hastalık her zaman tam olarak tedavi edilemeyebilir. Eğer bu tedavi yöntemlerine rağmen sonuç elde edilememişse cerrahiye ihtiyaç duyulabilir. Sakatlığı olan kişilerde, diz eklemlerini rahat hareket ettiremeyenlerde ve eklemlerde hasar olanlarda cerrahiye gerek duyulur. Hastalık nedeniyle dizlerde oluşan şişliği tedavi etmek amacıyla hastaya lokal anestezi uygulanarak şişliğe yol açan sıvı alınır. İltihap önleyici ilaçları enjekte edilmesi ile şişlikler tedavi edilebilir.

Eklem içi kanama: Diz eklemlerinde ciddi anlamda hasara yol açan yaralanmalar eklem içinde kanamaya yol açabilir. Bu kanama tıpta haemarthrosis olarak adlandırılır. Dizde ağrı, şişlik, sertleşme ve morarma gibi belirtilere yol açan hastalık zaman kaybı yaşanmadan tedavi edilmelidir.]]> Diz Kapağı Kitlenmesi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kitlenmesi.html Wed, 07 Nov 2018 01:47:05 +0000 Diz Kapağı Kitlenmesi: Diz kapağında sertçe kilitlenme bir menüsküs yırtılması işareti olabilir.  Diz kapağı kilitlenmesi dizleri ikiye katla yamama düzeltile meme, diz hareketlerinin kısıtlanması, diz kapağının kili Diz Kapağı Kitlenmesi: Diz kapağında sertçe kilitlenme bir menüsküs yırtılması işareti olabilir.  Diz kapağı kilitlenmesi dizleri ikiye katla yamama düzeltile meme, diz hareketlerinin kısıtlanması, diz kapağının kilitlenmiş durumuna denir. Diz kilitlenmesine sebep olacak neden ağrı, veya kıkırdaklarda oluşan rahatsızlık veya bir menüsküs tür. Menüsküs yırtığı diz hareketini engelleyerek diz mekanizmasını sıkıştırmış olabilir. Menüsküste diz hareketi şiddetli bir ağrıya neden olur ve kilitlenme olabilir.

Diz Kapağı KitlenmesiDiz kapağı kitlenmesinin belirtileri. Diz kapağı kilitlenmesinde mutlaka bir ortopedi uzmanına gitmek gereklidir. Kilitlenme ilerde bir çok diz rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Bunlar dizde şişlik, aşırı ısı yanma hissi, yürürken zorlanma, yürüyüş şeklinin bozulması (topallama) oturduğun yerde kalkarken zorlanma, yürürken dizde aşırı ağrı ve dizi kıramama, bunlar diz kapağının kitlenme belirtileridir.

Dizdeki aşırı dayanılmaz ağrılar genellikle Romatizma, zorlanmalar menüsküs yırtılması ve dizdeki travmalar en sık görülen ağrılardır. Bu rahatsızlıkları göz ardı edip geçer dememeli tedavi olunmazsa ilerde daha kötü duruma gelir ve yürümek çok zorlaşır, dizde kıkırdakların hasarına ve önemsenmeyen menüsküs yırtığı kireçlenmelere neden olabilir.

Dizdeki ağrının nedenleri. Diz başlı başına karmaşık bir yapıya sahiptir. Dizde ağrı, kilitlenme, menüsküs her yaşta görülmektedir. Gün içinde yapılan birçok hareketi diz sağlar. Diz ağrısı birçok sebepten dolayı olabilir. Diz kapağı ağrısı düşme sonu diz kapaklarında çatlama, kireçlenme, menüsküs, romatizma, kilitlenme, şişme gibi nedenlerden dolayı ağrıyabilir. Ağrı dayanılmaz günlük hareketi engelleyici olması sağlık kuruluşuna gidip ortopedi uzmanına şikayetler anlatılır ve uzmanın önereceği filmler tomografiler çekilerek tanı konur. Yapılacak tedavinin alınan tomografi, film sonucuna göre tanı konulur. Konulan tanıya göre tedavi uygulanır ilk tedavi fizik tedavisi, egzersiz ve gerekirse cerrahi müdahale yapılır. Hastaya yapılacak akupunktur tedavisi iyileşmeyi hızlandırıp tedavinin hızlı cevap verileceği bilinir.

Diz kapağını korumanın olanakları. Diz egzersizleri yapma, çok uzun yürüyüşlerde spor ayakkabılar giyilmeli ve arada dinlenmek gereklidir. Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak, dizlerin üzerine aşırı yük vermemek, kilo varsa zayıflamak ve formda kalınmalıdır, oturup kalkarken dizlere ağırlık vermemek ellerle destek alarak kalkmaya dikkat edilmelidir. Otururken alçak tabure yerine sandalye kullanmak, alaturka tuvalete oturmamalı alafranga tuvalet kullanılmalıdır. Gerekli, bacağı alta kıvırıp oturulmamalı, namaz kılarken dizler yere geleceği için sandalyede kılınmalıdır. Günlük düzenli diz etrafı kaslarını güçlendirmek için diz egzersizleri yapılmalıdır. Bunları yaparak bir nevi dizleri korumuş olursunuz.

]]>
Diz Kapağı Kırığı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kirigi.html Wed, 07 Nov 2018 12:46:34 +0000 Diz kapağı kırığı, diz kapağı kemiği yani patella, dizin ön tarafında yer alan diz eklemimizi düz hale getirme ve düz tutmada rol oynayan kemiksel bir yapıdır.  Diz kapağı kırığı, diz kapağı kemiği yani patella, dizin ön tarafında yer alan diz eklemimizi düz hale getirme ve düz tutmada rol oynayan kemiksel bir yapıdır. 

Diz Kapağı KırığıDiz kapağı kırığı: diz üstüne düşme, silah ile yaralanma, ciddi darbelerde yada ani hareketlerde yahut haltercilerde olduğu gibi ani kasılmalarla travma şeklinde diz kapağı kırığı olabilir. Diz kapağı kırığında, diz önünde şişlik ve ağrı olur. Hassasiyet daha da artar. Diz radyografilerinde kırık görülür. Dizini bükmeden, düz kaldıran diz kapağı kırığı olguları alçı ile tedavi edilir. Bacağını kaldıramayanlar da ise cerrahi tedavi kullanılır. Belli egzersizler vardır diz kapağı kırığına iyi gelecek. Şöyle sıralayalım,
 • Dizinizin altına havlu bir rulo koyun ve diz kapağı kemiğinizi yukarı doğru çekerek dizinizin alt kısmını havlu ruloya doğru bastırıp uyluk kasınızı kasın ve 6 saniye bu şekilde bekleyip gevşetin.
 • İki bacağınızın arasına havlu bir rulo yerleştirin ve havlu ruloyu sıkıştırın 10 saniye böyle bekleyip gevşetin.
 • Sırtüstü uzanın ve bu pozisyonda yatakta yatarken ayağınızı bir karış  yukarı kaldırın biraz bekleyip yavaşça ayağınızı indirin.
 • Yüzüstü uzanın ve dizinizi bükerek kalçalarınıza değdirmeye çalışın.
]]>
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.diz.gen.tr/diz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 07 Nov 2018 14:42:47 +0000 Diz Ağrısına Ne İyi Gelir, Diz ağrıları çoğunlukla her insanda meydana gelmektedir. Diz ağrısının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin bazıları çok basit bazıları ise çok ciddi olabilmektedir. Diz ağrıları bazı duru Diz Ağrısına Ne İyi Gelir, Diz ağrıları çoğunlukla her insanda meydana gelmektedir. Diz ağrısının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin bazıları çok basit bazıları ise çok ciddi olabilmektedir. Diz ağrıları bazı durumlarda çok ağrıya neden olur. Diz ağrılarına neler iyi gelir onlara bir bakalım: 
 • Alabalık yağının diz ağrılarına iyi geldiği bilinir. Ağrıyan bölgeye alabalık yağı sürülür. 
 • Dizlerinizin ağrıyan yerine kekikten elde edilen yağı sürebilirsiniz. 
 • Kafirun, vazelin ve aspirini bir kapta karıştıralım. Hazırlanan macunu ağrıyan bölgenize sürün. Ağrıların azaldığını göreceksiniz. 
 • Diz ağrılarına susamdan elde edilen yağında iyi geldiği bilinmektedir. Ağrıyan bölgenize susam yağını sürmek ağrıları azaltır.  
 • Diz ağrılarına iyi gelen diğer yağ ise kekik yağıdır. Kekik yağı ağrıyan alana sürülür ve ağrının giderilmesine yardımcı olur. 
 • Kafirun, aspirin ve zeytin yağını bir kapta karıştırın. Ağrıyan dizinize güzelce yayın ve masaj yapın, iyi geldiğini göreceksiniz. 
 • Kafirun, ispirto ve aspirin karışımından elde edilen macunda diz ağrılarına iyi gelmektedir. 
 • Çörek otundan elde edilen yağı da ağrıyan yerinize sürdüğünüzde iyi geldiğini göreceksiniz. Çörek otundan elde edilen bu yağ diz ağrılarına birebir gelmektedir. 
 • Dizin ağrıyan yerine peleseng yağını da güzelce masaj yaparak sürüyoruz. Ağrıları birazda olsa azaltıyoruz. 
 • Diz Ağrısına Ne İyi GelirBir tencerenin içerisine bir çorba kaşığı kaya tuzunu, iki çorba kaşığı kili, iki çorba kaşığı kepeği, bir yemek kaşığı menekşe yağını, bir yemek kaşığı kadar biberiye yağını ilave ediyoruz. Bu karışımları iyice karıştırıyoruz. Ocakta biraz ısınana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Daha sonra dizinizin ağrıyan yerine bu hazırlanan karışımı sürün. Bir streç ile dizinizi sarmalayın. Streci çok sıkmamaya dikkat edin. Ve dizinize iyi geldiğini göreceksiniz. 
 • Dizinizin ağrıyan yerine çamuru sürün ve iyi geldiğini göreceksiniz. Genelde doktorlarda ağrılar için çamurun iyi geldiğini söylüyorlar. 
 • Bir kabın içerisine bir kaşık kekik yağını, bir kaşık zeytin yağını ekleyin, bir kaşık badem yağını, bir kaşık hardal yağını ve bir kaşıkta badem yağını ilave edip karıştırıyoruz. Elde edilen karışımı ağrıyan dize sürüyoruz. 
 • Diz ağrılarına iyi gelen bir diğer yöntemde buz kompresidir. Ağrıyan yere otuz dakika boyunca buzu uygulayın. Ağrınızı hafiflettiğini göreceksiniz. 
 • Taze katır tırnağının dallarını bir sahanda eziyoruz. Merhem durumuna gelen taze katır tırnağına nebat yağı ile karıştırıyoruz. Elde edilen merhemi ağrıyan dizinize sürün. İyi geldiğini göreceksiniz. 
 • Bir diş sarımsağı, biraz lahana yaprağını, yarım soğanı, katır tırnağı otunu ve bir limonu sahanda eziyoruz. Ezilen bu karışımı ağrıyan yerinize sürerek masaj yapın. Ağrınıza iyi gelecektir. 
 • Lahana yaprağını biraz suda haşlayın. Daha sonra lahana yaprağını sahanda eziyoruz. Bir sarımsağı da eziyoruz ve iki karışımı karıştırıyoruz. Elde ettiğiniz bu merhemi ağrıyan dizinize masaj yaparak sürün ve temiz bir bez ile sarmalayın.
 • Bir adet siyah turpu rendeliyoruz. Bir yemek kaşığı dereotunu başka bir kap içerisine doğruyoruz. Bir çay bardağı buğday kepeğini, bir çorba kaşığı kekiği, rendelenmiş turpu, dereotunu ve bir çay fincanı zeytin yağını karıştırıyoruz. Lahanayı da haşlayıp eziyoruz. Ve hepsini ısıtıyoruz. Merhem haline getirdiğiniz bu karışımı ağrıyan dizinize sürün ve streç ile sarmalayın.
 • Diz ağrılarına ilaçlarda iyi gelmektedir. Aspirin bunlardan bir tanesidir. Fakat çok kullanmamak şartı ile tüketin.
 • Dizlerinizi hareketsiz bırakmayın. Sürekli egzersiz yapın. Çünkü hareketsiz bacaklarda ağrılar oluşmaktadır. Kendinize düzenli bir egzersiz programı ayarlayın ve bu programa uyun. Ağrılarınıza iyi gelecektir.
 • Egzersizler arasında özellikle kardiyo egzersizleri ve ağırlık egzersizleri]]> Diz Protez Ameliyatı https://www.diz.gen.tr/diz-protez-ameliyati.html Thu, 08 Nov 2018 04:42:50 +0000 Diz protez ameliyatı, günümüzde meydana gelen diz sakatlıklarında tedavi edilemeyen ya da tedavilere cevap alınamayan durumlarda insanlarda uygulanan cerrahi yöntemlerden biridir. Bu işlemle yapılan cerrahi operasyonlarla dizdeki ekl Diz protez ameliyatı, günümüzde meydana gelen diz sakatlıklarında tedavi edilemeyen ya da tedavilere cevap alınamayan durumlarda insanlarda uygulanan cerrahi yöntemlerden biridir. Bu işlemle yapılan cerrahi operasyonlarla dizdeki eklem kemiklerinden üçü çıkarılır ve eklem yüzeyleri kesilerek bunların yerine metal ve plastik parçaların kaplanması durumudur. Genel olarak diz protezi olarak adlandırılan bu işlem aslında doktorlar için oldukça zordur. Bu durum hastalarda çok şiddetli ağrılara neden olmaz. Çünkü hastalarda yapılan operasyonlar genel anestezi altında yapılır. Fakat vücut bu proteze alışana kadar kişiler biraz zorlanabilir. Diz protez ameliyatının genel amacı, insanlarda meydana gelen eklem hastalıklarının ortadan kaldırılarak kişilerde daha kaliteli bir yaşamın sağlanmasıdır. Diz protezi ameliyatı, günümüzde en çok 55 yaş ve sonraki kişilerde uygulanan bir yöntemdir. Gençlerde diz dokularının kendini toparlayabilmesi nedeniyle bu ameliyatlar yapılmadan diğer ilaç tedavileri ile sorunlar kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat yaşlılarda vücut bağışıklığının daha düşük olması, sorunların ortadan kalkmasını engellemektedir. 

  Diz Protez AmeliyatıDiz protez ameliyatı hangi hastaya uygulanır
  İnsanlarda çok sık karşılaşılan ve beraberinde birçok sorunu getiren artrite hastalığında bu ameliyat uygulanabilmektedir. Bu nedene bağlı olarak diz ağrısı çeken insanlar ameliyat kararı vermeden önce çeşitli ilaçlar kullanarak enjeksiyonlarla ağrılar geçirilmeye çalışılır. Eğer ağrılar giderilemezse kişide çeşitli egzersiz uygulamaları yapılır. Sorun tekrar devam ediyorsa diz protez ameliyatı uygulanabilir. 

  Diz protez ameliyatı sonrasında bu protezin ömrü ne kadardır
  Aslında bu durum direk olarak kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çünkü bazı insanların yaşam şartları bu protezlerin zarar görmesine neden olmaz. Fakat bazı insanlar yaşamı boyunca çalışmaya ve en azından küçük işlerle uğraşmaya devam eder. Bu durumda tabi ki protezin ömrü azalacaktır. Bunun yanı sıra dizde protez ameliyatı yapan doktorun da çok büyük etkisi bulunur. Çünkü ameliyatı yapan doktor bilgili ve tecrübeli ise ameliyat çok daha başarılı bir sonuç vererek protezin uzun süreler boyunca kullanılacağını gösterecektir. Genel olarak ise insanlarda bu protezler 25 yıl kadar bir süre sağlamlığını korumaktadır. 

  Diz protez ameliyatı yapılmaz ise ne olur
  Dizlerde görülen ve diz protezine ihtiyaç duyuran artriti hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Bu nedenle ameliyat yapılmadıkça bu hastalık daha da ilerleyecek ve çok daha şiddetli ağrılara neden olacaktır. bu ağrılar ameliyat yapılmaz ise dayanılamayacak bir hale gelecektir. Bu durumlarla karşılaşmamak için sizlerde diz protezi ameliyatı olmalısınız. 

  Ameliyat sonrasında süreç nasıldır 
  Ameliyat sonrasında hastalar ilk olarak odalarına alınır ve iki saat içerisinde kendine gelirler. Bu durumlarda çok şiddetli ağrılar meydana geleceği için kişilerde ağrı kesiciler kullanılarak ağrılar kontrol altında tutulur. Hastaların dizlerine bandaj bulunur. Bir sonraki gün ise kişinin bir walker yardımıyla kalkması sağlanır. Kişi ayağa kalkmadan önce 5 dakika kadar oturarak başının dönmediğine emin olunur. Kişi diz protez ameliyatı sonrasında 5-7 gün arasında bir süre hastanede kalmalıdır. Bu süreçte doktorunuz, yatakta yapabileceğiniz egzersizler öğretecektir. Ameliyatın 10 gününde ise artık bacağınızı uzatarak yatabileceksiniz ve oturabileceksiniz. Bu sırada sizlerde tedavi sürecini hızlandırmak için buz uygulaması yapmalısınız. 15 günde hastanın dikişleri alınır ve fizik tedavi uygulamaları yapılır. 
  ]]>
  Dizde Yırtık https://www.diz.gen.tr/dizde-yirtik.html Thu, 08 Nov 2018 09:10:41 +0000 Dizde Yırtık, diz eklemlerinde C şeklinde olan kıkırdağa benzer yapılara menisküs adı verilir. Dizde yırtılma da tıpta menisküs yırtılması olarak geçmektedir. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik arasında bulunan meni Dizde Yırtık, diz eklemlerinde C şeklinde olan kıkırdağa benzer yapılara menisküs adı verilir. Dizde yırtılma da tıpta menisküs yırtılması olarak geçmektedir. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik arasında bulunan menisküsler, biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde ikişer tanedir.
  40 yıl önce menisküslerin herhangi bir işe yaramadığı düşünülürdü. Bu nedenle diz ağrıları olan hastaların öncelikle menisküsleri kontrol edilir ve nasıl olsa yırtılır düşüncesi ile tamamen alınırlardı. Daha sonraki yıllarda menisküsün dizlerde önemli işlevleri olduğu görülmüştür. İki kemik arasında bulunan menisküsler bir conta gibi eklem kıkırdağını anormal yüklerden korumaktadır. Dize gelen yüklerin aktarılması ve dağıtımında rol alır. Eklem sıvısının eklem içi dolaşımına yardımcı olur. Bunun yanında eklem yüzlerinin uyumluluğunu arttırırlar. Menisküslerin yokluğunda aşırı yüklerin dize binmesi sonucu eklem aşınması oluşur.

  Dizde YırtıkDizde yırtık nasıl oluşur

  Genç yaştaki insanlarda menisküs yırtılması için çok ciddi travma gerekir. Bu genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sonucunda ortaya çıkar. Futbol, basketbol ve kayak gibi sporlarda oluşan yırtıklar bunlara örnek verilebilir.
  Yaş ilerledikçe menisküsler dejenere olur ve sağlamlıklarını kaybederler. Dejenere olan menisküslerin yırtılması daha kolaydır. Bu nedenle ileri yaştaki bir insanın herhangi küçük bir hareketinde bile dizde yırtık oluşabilmektedir.
  Dış tarafta bulunan menisküsler içtekilere göre daha hareketlidir. Bu sebeple iç menisküs yırtılması daha sık görülür.

  Dizde yırtık olduğunu hangi belirtiler ile anlayabiliriz

  Dizde yırtılma oluşurken hastalar genellikle ani ağrı ve batma hissederler. Yırtılma sonrası genellikle sıvı ve kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik görülür. Özellikle yaralanan dizde topallama başlar. Eğer yaralanma şiddetli ise yan ve çapraz bağlarda kopma da meydana gelir. Bazen de yırtılan menisküsler, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında sıkışabilir. Kilitli diz olarak bilinen bu durumda hemen cerrahi müdahale gerekir.
  Dizdeki ağrı zamanla yırtılan bölgede toplanır ve çökme, ani dönüş gibi hareketlerde ortaya çıkar.

  Dizde yırtık için nasıl tanı konulur

  Tanı için ilk olarak olayın oluş şeklini doktorunuza anlatmanız gerekir. Daha sonra dizde yırtık oluşumunun bulguları ve yan, çapraz bağlar kontrol edilir. Tanı genellikle muayene sonrası konur ancak tanı koymada zorluk yaşanırsa röntgen yardımı da alınabilir. Tanı için en güvenilir yöntem ise diz ekleminde manyetik rezonans görüntüleme yöntemidir. MRG'nin doğruluk payı yüzde 95 civarındadır. Eğer tanı bu yöntemler ile doğrulanamazsa en son yöntem olarak artroskopi kullanılır.

  Dizde yırtık için tedavi seçenekleri

  Dizde yırtılma olana gençlerde genellikle cerrahi tedavi uygulanır. Çoğunlukla menisküslerin kendi kendine iyileşmesi gibi bir olasılık yoktur. Yırtık onarımı yapılır ancak onarım gerçekleşmez ise yırtık alınabilir.
  İleri yaştaki hastalarda ise genellikle dizde yırtık ile aşınma, kireçlenme gibi durumlar eklenir. Bu durumda menisküs yırtılmasını onarmak çare olmayabilir. Bu nedenle ilaç tedavisi, eklem içi enjeksiyonları veya artroskopi gibi seçeneklerden birine başvurulur.
  ]]>
  Diz Kapağı Yanması https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-yanmasi.html Thu, 08 Nov 2018 14:09:34 +0000 Diz kapağı yanması, duygusu vücudun çeşitli yerlerinde meydana geldiği benzeri sık sık bacak ve diz kısmında de meydana gelir. Sıcaklığı yüksek, cereyan veya kimyevi yanıklar sebebi ile yaşanan travmalar diz kısmında Diz kapağı yanması, duygusu vücudun çeşitli yerlerinde meydana geldiği benzeri sık sık bacak ve diz kısmında de meydana gelir. Sıcaklığı yüksek, cereyan veya kimyevi yanıklar sebebi ile yaşanan travmalar diz kısmında yanma hissine neden olabilmektedir. Periferal nöropati sebebiyle tendeki sinirlere yapılmış durumda olan hasar karıncalanma, batma ve yanma hissinin sık karşılaşılan nedenidir. Periferal nöropatiye; alkol/içki bağımlılığı ve şeker hastalığı neden olabilmektedir. 

Eklemlerdeki iltihaptan sorumlulukları durumda olan olan artrit hastalığının çeşitli türleri, diz eklemi dahil, çeşitli eklemler dahil olmak üzere olmak amacıyla öbür eklemlerde sertlik ve ağrıya neden olabilmektedir. Bu ağrı çoğu kişi aracılığıyla yanma duygusu olarak algılanmaktadır. Dizdeki yanma duygusu suçsuz olmayabilir ve sizin düşündüğünüzden ek olarak önemli neticelere neden olabilir. Mesela gündelik işleri yapamama, eklem bozukluğu ve harabiyeti, sinirsel sorunları, daimi his kaybı ve daimi ağrı gibi. Bu anlamda öbür semptomları bilmek, yaşamsal ehemmiyete sahip olabilmektedir. Nedenin türüne ilişkili olarak, o civarı çeşitli belirtiler meydana çıkabilir. Diz kısmında eklem sertliği, bacak ağrısı ve şişlik, güçsüzlük, kızarıklık ve ısı duygusu, irin akması veya sulu akıntı, el ve ayaklarda alışılmadık duygular veya karıncalanma meydana çıkabilir. 

Diz Kapağı YanmasıDizde Kıkırdak Yırtılması Semptomları 
Diğer taraftan kol ve bacaklar üstünde farklı bir yerde yanma duygusu, ateş, omuz, kol, el veya parmak ağrısı, eklemlerde sertlik ve şişme görülebilir. Bacaklara kan getiren atar damarlar bazı durumlarda çeşitli hastalıklar (ateroskleroz) sebebi ile daralabilir (periferik arter hastalığı). Bu hastalığı durumda olan kişilerde bilhassa yürürken bacaklarda mesafeli olarak ağrı meydana gelebilir. Arterlerdeki daralma bacaklara yeterlidir oksijen sağlayacağından bacak ve dizde yanma hissine neden olabilmektedir. 

Dizde Tıkırdama, Çıtırdama, Ses Gelmesi Bazı Sebepleri
Yanma hissinin uyarı edilecek çeşidi bir veya her 2 bacakta başlayan anlık başlangıçlı olanıdır. Bu vaziyet inme işareti olabileceğinden dikkate alınmalı ve bilhassa bir bacaktaki uyuşma ve zayıflık vaziyetleri anında değerlendirilmelidir. Ellerde ve ayaklarda hissedilen yanma, karıncalanma duygusu çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Ayaklara çok fazla miktarda yük bindirilmesi ve sık sık çok miktarda stress uygulanması sonucu olarak eklem ve ayaklarda ağrı, yanma, karıncalanma benzeri problemler oluşabilmektedir. Bilhassa uzunca zaman ayakta kalarak personel kişilerde, "ayaklarda ellerde yanma ve diz kapaklarında ağrı"rahatsızlıkları meydana gelir. Bunun sebebi diz bölgesindeki eklemlere ve ayaklara uzunca zaman stress uygulanmasıdır. 

Diz Kapaklarında Ağrı Sebepleri Nelerdir 

Hipertansiyon: Fazla kan basıncı hali hipertansiyon model anlam edilir. Hipertansiyon hastalığı durumda olan kişilerde damar hastalıklarının görülmesi çok olabilir. Bunun sonucu olarak ise ayaklarda ellerde yanma, karıncalanma, ağrı ve acı hissiyatı meydana gelebilmektedir. 

Aşırı Kilo: Ayaklara gün içerisinde çok sık sık ağırlık bindirilmesi ve güç uygulanması, diz kapaklarında ağrıların oluşmasına neden olur. Ayakta kalabilme hali, diz kapağındaki eklemler ve ayaklar yardımıyla olduğundan çok sık ağırlık bu bölgelerde ağrı, yanma, karıncalanma hislerine neden olur.

Şeker Hastalığı: Diyabet hastalıklarında el, ayak yerlerinde yanma ve karıncalanmaya sık rastlanır.  

Sinir Sıkışması: Vücudun anında hemen her kısmında sinirler bulunur. Sinirler yardımıyla kişide duyu eylemleri meydana gelir.

B12 Vitamini Eksikliği: Vitaminlerin gün içerisinde yeterlidir seviyede alın]]> Diz Ağrısı Fizik Tedavi https://www.diz.gen.tr/diz-agrisi-fizik-tedavi.html Fri, 09 Nov 2018 05:21:21 +0000 Diz ağrısı fizik tedavi, Diz ağrısının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Uygulanacak tedavi planı dizde oluşan sıkıntının sebebine bağlıdır. Bu plan kişinin hedeflerine ve etkinlik seviyesine göre ayarlanmakta Diz ağrısı fizik tedavi, Diz ağrısının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Uygulanacak tedavi planı dizde oluşan sıkıntının sebebine bağlıdır. Bu plan kişinin hedeflerine ve etkinlik seviyesine göre ayarlanmaktadır. Diz ağrılarında en sık kullanılan tedavi yöntemi ameliyatsız tedavi uygulamalarıdır. Bu uygulamada rehabilitasyon ile birlikte ağrı kesici ve ödem oluşumun karşı ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Rehabilitasyon aşamasında fizik tedavi uzmanlarınca bilgilendirilmek gerekebilmektedir. Dizindeki sıkıntı ileri boyutta ise veya rehabilitasyon sürecinden fayda görülmemiş ise ameliyat yoluna başvurulabilmektedir.

Fizik Tedavi Uygulaması

Fizik tedavi uygulamasında ilk aşama hastanın ön muayenesini yapmaktır. Bu muayene ile uzman kişi diz kapağının nasıl hareket ettiğini ve hangi egzersizlerin ağrı oluşumu yaptığını tespit etmektedir. Fiziki tedavi uzmanı dizin ve eklemlerin sağlığını ve bacak kaslarının gücünü ölçmektedir. Aynı zamanda hareket açıklığı denilen şeyi yani dizin ne derece bükülüp açılım gösterebileceğini ölçmektedir. Yine diğer eklemlerin hareketlerini denetleyerek, diz kapağındaki ağrıyı arttıran diğer egzersiz sorunlarının bulunup bulunmadığını kontrol eder. Bu muayenenin neticesinde fizik tedavi uzmanı uygun görülen rehabilitasyon planını hazırlamaktadır.

Rehabilitasyon Programı

Rehabilitasyon üç aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamanın amacı kişiyi olabildiğince normal faaliyetlerine döndürebilmektir. Bu iyileşmenin sağlanabilmesi için dizin ve onu destekleyecek kasların çalıştırılması şarttır. Bu şekilde dize yüklenmiş olan yük azalmaktadır. 

Bu programların ilk aşaması iyileşmenin sağlanmasıdır. İkinci aşama dizin işlevini kazandırmak. Üçüncü aşama ise Günlük hareketleri tekrarlamaktır.
 

Fizik tedavi uygulamasında kasları güçlendirmek için şunlar yapılabilir:

Elektrik Dalgaları ile Uyarı: Fizik tedavi uzmanı egzersiz esnasında kasları sıkmanıza yardımcı olacak kas sıkıştırma cihazını kullanmanızı önerebilmektedir.

Ayrıca kasları güçlendirmek için şu egzersiz hareketleri de uygulatılabilir:

Diz Ağrısı Fizik TedaviBacağı Düz Biçimde Kaldırma Hareketi: Yere doğru oturun ve bir bacağınızı öne doğru uzatırken diğer tarafta kalan dizinizi bükün. Uzatılan bacağın ayak parmaklarını yukarı gelecek biçimde kaldırın. Sakin bir biçimde bacağı 10 cm kadar kaldırın. Bacağı bu şekilde birkaç saniye bekletin ve hafifçe yere geri indirin. Aynı hareket ayak yere gelecek şekilde de yapılabilir. Bu şekilde bacak kasları iki yönlü çalıştırılmış olur.

Bacak İtme Hareketi: Bacağı 90° açı ile cihaza koyun. Bacak düz bir hale gelene kadar itin. Sakin hareketlerle bacağı ilk konumuna getirin.

Diz Arkası Kirişleri İçin Bükme Hareketi: Yüzü koyu yatarak bir bacağınızı rahatsızlık vermeyecek biçimde dizden yukarı doğru bükün. Bacağı yavaş hareketlerle açın. Sırtı yükseltmemeye özen gösterin.

Duvardan Kayma Hareketi: Sırt duvara doğru gelecek şekilde bir konum alınır. Ayaklar duvardan yaklaşık olarak 45 cm önde olmalıdır. Ayrıca bacaklar arasındaki açıklık kalçayı geçmeyecek biçimde olmalıdır. Hafif bir hareketle aşağı doğru kayarak oturma şekline yakın bir pozisyon alınmalıdır. Kalçanın dizden daha aşağı inmesine izin verilmemelidir. Bu pozisyonda aşağı yukarı 20 saniye kadar kalınmalıdır. Daha sonra kayarak tekrar doğrulmalıdır. Bacakların iç kısmındaki kasların güçlenebilmesi için ayaklar dış kısma doğru dönük olarak hareketler tekrarlanmalıdır.

Bu güçlendirme egzersizlerine başlamadan evvel mutlaka ısınma ve germe egzersizleri uygulanmalıdır. Bu egzersizler sayesinde sakatlanmaların önüne geçilmiş olur. Eğer çok zorlayan bir egzersiz mevcutsa hemen fizik tedavi uz]]> Diz Sıvısı https://www.diz.gen.tr/diz-sivisi.html Fri, 09 Nov 2018 13:11:05 +0000 Diz sıvısı, Vücutta bulunan kemiklerin hareketi esnasında kemiklerin sürtünmesini önleyen iki kemik arasında bulunan sıvı maddesidir. Bu sıvı sinaviyal olarak isimlendirilirken; sinaviyal kese içerisinde yer alır. Diz sıvısı Diz sıvısı, Vücutta bulunan kemiklerin hareketi esnasında kemiklerin sürtünmesini önleyen iki kemik arasında bulunan sıvı maddesidir. Bu sıvı sinaviyal olarak isimlendirilirken; sinaviyal kese içerisinde yer alır. Diz sıvısı diz eklemlerinin  hareket esnasında işlevini daha kolay  yerine getirmesine yardımcı olur. Doğal sebeplerden dolayı dizde bulunan sıvının eksilmesi ile bu bölümde problemler meydana gelir. Bu sıvının eksikliğini vücudun su ihtiyacının giderilmemesi ve aşırı tuz kullanımı sebebiyle oluşur. Ayrıca bu dokulara kan taşıyan damarların tıkanması ile dizde bulunan eklemlerin arasındaki sıvılarda azalmalar gözlenebilir.


Diz sıvısının eksikliğinin görülme sebepleri
Diz sıvısı genellikle aşırı kilolu olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Şeker hastaları ve kireçlenme gibi rahatsızlığı olan hastalarda diz sıvısında azalmalar gözlenir. Ayrıca hareketsiz kalan kişilerin eklem yerlerinde bulunan sıvılarda azalma gözlenir. Bunun nedeni ise hareketsiz eklemler arasında sıvı üretilmezken; en ufak hareket esnasında bu bölgelerde ağrılar oluşur. Aşırı ağır işlerde çalışan kişilerde diz eklemleri hasar görmesi sebebiyle diz arasında bulunan sıvının azalmasına neden olur. Ayrıca diz sıvısının azalmasının nedenleri arasında kişide bulunan kalsiyum gibi kemiklere yararı olan minerallerin vücuda yeterli düzeyde alınmaması ile bu bölgelerde bulunan sıvılarda azalmalar gözlenir. Yine kadınlarda gözlenen doğum gibi olaylar sonrasında oluşan kalsiyum eksikliği ile eklem bölgelerinde sıvılarında azalma  oluşturur.

Diz SıvısıDiz sıvısı eksikliğinin tedavisi
Diz sıvı kaybı ile başlayan ve daha sonrasında sinoviyal sıvı kemik ve dokular etrafında sıvı azalması ile gözlenen hastalıktır. 
 • Bu sıvının yeterli düzeyde bulunması için öncelikle kilolu olan kişilerin kilo vermesi gerekir. En önemli tedavi şekli ise kişide bulunan kiloların giderilmesiyle oluşur. Çünkü bu kilo sebebiyle doğal kıkırdak ve kemik yapısında aşınmalar gözlenir. Fazla olan kilo vücudun iskelet yapısını bozarken; eklemler arasında yer alan sıvının bitmesine neden olur. Bu yüzden kilo azaldıkça sıvıların azalmasının önüne geçilmiş olur.
 • Egzersiz gibi önemli hareketlerle kas gücü artırılırken; bu bölgede olan sıvı eksikliği giderilmeye çalışılır. Ayrıca merdiven inip çıkma, yüzme,  yürüme gibi hareketlerde bu bölgede bulunan sıvının çoğalmasını sağlayacaktır. Diz ekleminde bulunan sıvı, kıkırdakların hareket yapması sonucunda salgılanmaktadır. Hareketsizlik sebebi ile azalan sıvının egzersiz hareketleriyle önemli miktarda artması sağlanır.
 • Yapılan egzersizlerin yanında ek olarak da ilaçlarla bu bölgede bulunan sıvının artması sağlanır.Tıpta olan tedavi şekilleri arasında o bölgeye enjekte edilen sıvı sayesinde, bu bölümde azalmış olan sıvıya takviye uygulanır. Ağrılı sancılı bir süreç olan diz eklem sıvısının azalması, yapılan tetkik ve tedaviler sonucunda yerine getirilmeye çalışılsa da vücudun bu sıvıyı kendisinin üretmesi daha sağlıklı olacaktır.
 • Diz sıvısının eksikliğini artırmak için tükettiğimiz yiyecekler bu bölümde sıvı artışını tetikler. Bu sebepten kemik ve ilik gibi besinler kaynatılarak; tüketildiği taktirde diz sıvısında bulunan eksikliklerin giderilmesi sağlanır. Kemik suyunda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde önemli düzeyde diz sıvısında artış gözlenir. Kemikleri kaynatmadan önce belli bir süre sirkeli suda bekletmek oldukça faydalıdır.
 • Ayrıca D vitaminin içeren gıdaların tüketilmesi diz sıvısının artmasını sağlar. Böylelikle dizde bulunan sıvı kaybı önlenir. Bunun sayesinde diz eklem bölgesinde bulunan sancı ve şişme gibi olayların azaltılması sağlanır. 
 • Diz sıvısı eksikliğinde aşınma protezi veya mikro kıkırdak yöntemi ile kıkırdağın tümünün kaybedildiği durumlarda, aşınan küçük kemik bölgelerine mikro kıkırdak uygulaması yapılır.
]]> Diz Altı Şişlik https://www.diz.gen.tr/diz-alti-sislik.html Sat, 10 Nov 2018 06:17:25 +0000 Diz altı şişlik, diz eklemini oluşturan bağlar ve diğer dokularının meydana getirdiği hasarlar sebebiyle oluşur. Bu bölümde oluşan kan ve iltihap gibi sıvı birikmesi sebebiyle diz altı şişmesi meydana gelmektedir. Diz altı Diz altı şişlik, diz eklemini oluşturan bağlar ve diğer dokularının meydana getirdiği hasarlar sebebiyle oluşur. Bu bölümde oluşan kan ve iltihap gibi sıvı birikmesi sebebiyle diz altı şişmesi meydana gelmektedir. Diz altı şişmesi; şiddetli, sancılı, ağrılı bir süreç içerisinde sıkıntı yaşanmasına neden olur. Bu rahatsızlık ihmal edilmeden biran önce tedavi edilmesi gerekir. Böylelikle oluşabilecek başka rahatsızlıkların farkına varılmasını sağlayabilir.

Diz altı şişmesinin nedenleri
Diz altı şişmesi hareket kabiliyetini engellenip; zonklama, bıçak saplanır gibi ağrı şeklinde kişiyi huzursuz etmesiyle gözlenmektedir. 
 • Bu hastalığa sebep olan etkenler arasında ani hareketler ve yaralanmalar sebebiyle diz altı şişmesinin olduğu sakatlık tarzı hastalıklar yer almaktadır. Fiziksel aktivite ile bütün ağrıların dizin üstüne yüklenmesi sayesinde dizdeki eklemlere zarar verilmesiyle bu bölgelerde şişlik oluşmasına neden olur. 
 • Ayrıca egzersiz hareketi öncesi ısınma ve esneme yapmak diz altı şişmesini engelleyebilir. Ani yapılan dönüşler ve ani hareketler sonucunda dize oluşan baskı ile bu bölgenin zarar görmesi diz altında şişmeler meydana getirir. 
 • Diz altında bulunan şişme sebepleri arasında buradaki kemikleri saran kıkırdak dokunun incelmesi yer alır. 
 • Menisküs gibi hastalıklarda yaşın ilerlemesiyle beraber bu bölgede yıpranmaların oluşması diz altında şişmelere yol açar. 
 • Bu bölgedeki kireçlenme gibi problemlerden kıkırdak dokuların zarar görmesiyle eklem dokularında şişlikler gözlenir. Böyle durumlarda kireçlenmeyle beraber aşırı acı ve su toplama gibi sebeplerle diz altı şişmeleri yaşanır. 
 • Diz ekleminin birbirini bağlayan tendonlarda meydana gelen incelmeden iltihaplanma oluşması sonucunda diz altı şişlikleri çoğalır. Ayrıca diz eklem bölgesi kırmızı olması ve dokunulduğunda ağrı hissedilmesi gibi sıkıntılar gözlenir.
 • Bu bölgenin ürik asidi fazla üretmesi sebebiyle diz altında şişmelere neden olur. Düzenli şekilde ürik asit salgılayan bu eklemlerde asidin birikmesi sonucu diz altı şişmeleri oluşur ve bu bölgede acı ve iltihaplanmalara neden olur. 
 • Bakteriler veya başka mikroorganizmalar sebebiyle oluşan eklem efektleri sebebiyle enfeksiyon kapmış olan diz eklemi etrafında ve alt kısmında şişme ve acı gibi problemler yaşanır. Nadir bulunan diz altının şişmesinde kızarıklık, ateş, yanma gibi sıkıntılar oluşur. Ayrıca bölgede karıncalanma, üşüme, aşırı sancı ile şişlik meydana gelir.
Diz Altı ŞişlikDiz altı şişmesinin tedavisi

Diz altı şişmesi tedavisinde öncelikli olarak yapılan tetkik ve testlerin sonucunda ağrının ve şişliğin asıl sebebi belirlenmelidir. 
 • Yapılan aktiviteler esnasında yorulmuş olan dizi dinlendirmek ve altında yatan sebep hareket fazlalığı ile yapılacak egzersiz hareketlerinin azaltılması sağlanır. Diz  ekleminin dinlendirilmesi ile diz altındaki şişliğin azaltılması salgılanır. Yapılan istirahatle diz altı şişliği bulunan bölgede azalma görülür. 
 • Diz altı şişmesi olan bölgeye buz koymak ve buraya soğuk buz uygulaması yapmak burada bulunan şişliğin azalmasını sağlayacaktır. Burada bulunan sinirlerin ve altında olan ağrıların hafifletilmesini sağlar.
 • Diz altı şişliğine uygulanan baskı sonucu sıvı birikmesiyle şişlik artmış olup;  bölgeye yapılacak bandaj uygulamasıyla burada bulunan şişliğin azaltılması sağlanır.
 • Ayrıca diz altında bulunan şişmenin gitmesi için diz altına istirahat sırasında yastık koyarak şişliğin azaltılması sağlanır. Böylelikle dizinin kalp seviyesinden yukarı tutulmasıyla burada bulunan şişliklerin azalması sağlanır. 
 • Doktor tavsiyesi ile kullanılacak ilaçlar ile örneğin naproksen, asetaminofen  gibi ilaçlar sayesinde şişliğin ortadan kaldırılması sağlanır. Ayrıca bu bölgede bulunan şişliğin giderilmesinde kullanılan bazı kremler diz altı şişliği gide]]> Diz Ameliyatı Sonrası https://www.diz.gen.tr/diz-ameliyati-sonrasi.html Sat, 10 Nov 2018 16:11:48 +0000 Diz ameliyatı sonrası, Şayet diz eklemine karşı bir artroskopi işlemi geçirdiyseniz, giriş deliklerinin küçük olması ve artroskopi tatbik edilen eklemde az miktarda ağrı hissedilmesiyle tamamıyla iyileşmesi 1-2 haftayı b Diz ameliyatı sonrası, Şayet diz eklemine karşı bir artroskopi işlemi geçirdiyseniz, giriş deliklerinin küçük olması ve artroskopi tatbik edilen eklemde az miktarda ağrı hissedilmesiyle tamamıyla iyileşmesi 1-2 haftayı bulacaktır. İyileşme sürecini hızlandırmak ve ilerideki eklem fonksiyonlarınızı muhafaza etmek amaçlı sizlere karşı egzersiz ve tedavi uygulamaları önerilecektir.  
 
Diz Ameliyatı Sonrasında Gündelik Aktiviteler 

Eğer diz protezi replasmanı amaçlı aday iseniz, ameliyat sonrasında ağrısız bir hayat talepleri içine girebilirsiniz. Bu beklenti gayet normal ama değişiklik bir gecede olmaz, iyileşme sürecinde tavsiye edilen egzersiz programına katılım ve gündelik aktivitelerde ahenk oldukça başarılı bir sonuç ve ağrısız hayat amaçlı mühimdir.  Gündelik pek çok aktivitelerimizi gerçekleştirebilmek olası olsa da, yepyeni diz üstüne fazla baskı oluşturacak aktivitelerden kaçınılmalıdır.  

Diz Protezi Ameliyatından Sonra Gerçekleşmesi Gerekli Olan Egzersizler Nelerdir 

Ameliyat sonrasında davranış sınırınızın ek olarak iyi olabilmesi amaçlı itinalı olarak egzersizlerinizi yapmanız gerekmektedir. Gün içerisinde 2 veya üç defa yirmi dakikanızı ayırarak davranış oranınızı genişletebilirsiniz. Ameliyat sonrasında oluşabilecek risklerden de egzersizler sayesinde kurtulabilirsiniz. Egzersizler sayesinde bacaklarınızdaki kan dolaşımı çoğalacaktır bu da kan pıhtısı oluşumuna mani olacaktır. Kaslarınız güçlenecek ve ağrılarınız azalacaktır. Operasyondan sonra yapmanız gerekli olan egzersizler şunlardır: 
Ayak bileği pompası; ayağınızı yavaş bir pozisyonda aşağıya bastırıp yukarıya çekerek yapacağınız bu hareketi 10 veya 15 dk tekrarlayabilirsiniz. 
Ayak bileğini döndürme; ayak bileğinizi iç kısma ve harici kısma gerçek döndürerek gün içerisinde 10 kere olacak pozisyonda üç veya 4 kere tekrarlayın. 
Diz Ameliyatı SonrasıYatak destekli diz bükme; topuğunuzu kaydırarak dizinizi kırmanız gerekmektedir ve topuğunuz yere sabit olmalı havaya kalkmamalı. Diziniz içeriye gerçek dönmemelidir. 
Kalça kasma hareketi; kalçanızı kasarak beşe civarı sayıp bir ek olarak özgür bırakın. 
Açma egzersizi; bacağınızı açabildiğiniz civarı auta gerçek açmalı ve bir ek olarak kapatmalısınız. Bu hareketi itinalı olarak bir ek olarak edin. 
Çarşaf veya Havlu yardımıyla diz kırma; havlu veya çarşaf sayesinde dizinizi tam anlamıyla bükmeniz gereklidir. Bu işlemi 10 saniye süresince yapmanız gereklidir. Bunu gün içerisinde tekrarlayabildiğiniz kadar tekrarlayın. Bu egzersizleri itinalı olarak yaparsanız protezinizin geçerliliği uzar. Ek olarak huzurlu ve ağrısız davranış edersiniz. operasyondan öncesinde yaşadığınız ağrıların operasyondan yıllar geçtikten sonra da tekrarlamasını istemiyorsanız itinalı olarak egzersizlerinizi yapmalısınız. 

Diz Protezi Ameliyatının Rizikoları Nelerdir 

Diz protezi uzunca senelerden beri tatbik edilen bir yoldur ve hekimler çok oldukça başarılı neticeler elde etmektedirler. Ama bu operasyonunda birtakım rizikoları bulunur. Ameliyat sonrasında kan pıhtılaşması en fazla görülebilen belirtilerdendir. Kan pıhtılaşması meydana gelmesi halinde doktorunuz iyileştirme edici yollar uygulayacaktır. Egzersiz uygulamaları, varis çorapları ve de kan inceltici ilaçlarla bunun önüne geçilebilir. Oluşabilecek bir risk de osteoliz olarak adlandırılan implantın yanındaki kemiğin aşınmasıdır.  

Protez  Diz Operasyonu Sonrasında Uyarı Edilmesi Gerekenler Nelerdir 

Ameliyattan sonra çoğunlukla sonrası gün kendini iyi hisseden hasta olanların walker olarak bilinen yürüteçle yürümelerine ve bacağını bükmeden  klozete oturmalarına izin verilir. Hastanede yatış müddeti]]> Diz Kapağı Morarması https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-morarmasi.html Sun, 11 Nov 2018 02:02:19 +0000 Diz kapağı morarması, diz kapağı vücudumuzun önden arkaya yassılaşmış iki taraflı kemiğidir. Ön yüzü deri ile arka yüzü kıkırdak ile kaplıdır. Üst kenarı kalındır, uyluk dört başlı kası buraya yapışır. Alt Diz kapağı morarması, diz kapağı vücudumuzun önden arkaya yassılaşmış iki taraflı kemiğidir. Ön yüzü deri ile arka yüzü kıkırdak ile kaplıdır. Üst kenarı kalındır, uyluk dört başlı kası buraya yapışır. Alt ucuna diz kapağı kirişi yapışır. Oturup kalkmamızı sağlar. Hareket etmemizi sağlar. Vücudumuzun en önemli yerlerinden biridir. Dikkat edilmelidir.

Diz kapağı morarması, daha sık çocuklarda görülen dizde morarmanın %80 darbe almasından yani oyun oynarken düşmeleri ve bacaklarını devamlı bir yere çarpmalarından kaynaklanır. Ancak bunlar ciddiye alınmasa daha sonra doku zedelenmesi, çatlak yada kırığa yol açabilir. Diz altında oluşan morluklar yetişkin bir bireyde oluyorsa eğer bir yere çarpma yahut trafik kazası sonrası bu morluklar oluşmamış kendiliğinden olmuşsa ciddi sorunlar yaratabilir sağlığınız açısından ve bir doktora görünmekte fayda vardır. Diz altı morlukların geneli şiddetli bir darbe yahut çarpma sonucu kan toplanmasıyla oluşur. Gerekli pansuman ya da soğuk uygulama ve bandajla geçmesi çok kolaydır. Eğer bu morluklar kendiliğinden oluşmuşsa ekimoz adı verilen hastalıktan ötürü olabilir. Öncelikle ekimoz hastalığını anlatalım.

Diz Kapağı MorarmasıEkimoz, herhangi bir travmaya bağlı olarak cildin altındaki kılcal damarların zedelenmesi ve hasar görmesi ile oluşur. Kanın cilt altına sızmasıdır. Sızan kan vücut tarafından emilir. Daha sonra kırmızı, mor, kahverengi, yeşil ve sarı renklerine dönüşüp kaybolur.

Morluklarda dikkat edilmesi gerekenler,
 • Darbenin şiddeti
 • Kendiliğinden oluşan morluklar
 • Bir anda oluşan morluklar
 • Morlukların oluştuğu sırada burunda ve diş etlerinde kanama oluşması
Bu morluklar ciddi bir kan hastalığına bağlı olabilir. Çok geç kalmadan uzman bir doktora gidilmesi önemle tavsiye edilir.
]]> Diz Kayması https://www.diz.gen.tr/diz-kaymasi.html Sun, 11 Nov 2018 17:33:24 +0000 Diz kayması, bacak hareket ettiği esnada diz kapağı bölgesi hareket ettiği için uyluk kemiği üzerinde bulunan yatağın içinde aşağı yukarı doğru hareket meydana gelir. Diz kapağının en ufak yatağından çıktığı anda bu Diz kayması, bacak hareket ettiği esnada diz kapağı bölgesi hareket ettiği için uyluk kemiği üzerinde bulunan yatağın içinde aşağı yukarı doğru hareket meydana gelir. Diz kapağının en ufak yatağından çıktığı anda bu bölgede hasar oluşur ve diz kapağı başka yöne doğru kaymaya başlar. Diz kapağı yapısındaki parçaların başka bir yöne doğru kaydığı zaman diz kapağı yatağında başka bölüme yuva yapmaya çalışır. Bu bölümde diz eklemi yüzünde basınç uygulanarak; sağa veya sola kaymalar meydana gelir.

Diz kaymasının nedenleri
 • Diz kayması özellikle oturarak iş yapan kişilerde karşılaşılan büyük problemler arasında yer alır. Diz kapağının kayması oturma şekli ile alakalı olup; bacakların iki yana açma ve dizilerin 90 derece açı ile kırma şeklinde oturuş biçiminde bulunmayan kişilerin diz bölümünde kayma meydana gelir.
 • Diz kısmı katlanarak oturulan pozisyonda diz kapağı şapka gibi pozisyon aldığında yana doğru kaymalar gözlenir. Bu kayma sırasında diz kapağında bulunan kıkırdak yapı yıpranır. Bu sebeple dizde ağrı ve sorunların ilerlemesi ile bu bölümün yuvasında değişmeler meydana gelir.
 • Diz kapağı bacak bacak üstüne atıldığında, sandalye üzerinde oturarak çalışan kişilerde, step sporu uygulayanlarda bu rahatsızlık gözlenir. 
 • Koşu bandı üzerinde eğimli bir pozisyonda koşma esnasında bu hareketlerin diz kapağında kayma sebepleri arasında yer alır. 
 • Ayrıca diz kapağı kayması ve kapakta oluşan problemler birdenbire ağrı olarak ortaya çıkmaz. Bu ağrılar koşarken, uzun süre oturma sonucu, merdiven inip çıkma esnasında ya da uzun yolculuklarda diz kapağında ağrılar ile ortaya çıkar.
 • Burada bulunan kaymaların sebepleri arasında dizler bükülü kaldığı zaman burada bulunan sıvının yüzeyi kapandığı için hareket esnasında eklem arasında sıvı bulunmadığı sebeple diz bölümünün yuvasında sapma oluşur.
Diz KaymasıDiz kayması tedavisi

Diz kapağının tedavisinde ilaç veya diğer konservatif yöntemler uygulanarak, bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanır. Ayrıca diz kapağında bulunan kaymanın derecesine ve aşaması bakılarak; yapılan tetkik ve testler ile bu hastalık belirlenir. Bu hastalık artroskopik cerrahi ile dış yana kayan diz kapağı kayması yerine oturtularak tedavi  yöntemi uygulanır. Ayrıca burada oluşan yumuşak doku ve yıpranan kıkırdak bölgesinde temizleme yapılır. Yapılan bu tedavi sonrasında diz bölümünde yaklaşık olarak 15 gün şişlik meydana gelir. Yapılan cerrahi işlemden 4 hafta sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir. Diz kapağı kayması tedavi edilmez ise dizde kireçlenmelerin artmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda diz protezi cerrahisi uygulamak gerekir. Geçmeyen diz ağrılarında mutlaka ortopedi doktoru ile irtibata geçilmesi önemlidir. Diz kapağında bulunan kaymanın derecesine bağlı olarak bu bölgeye uygulanacak krem ve ilaçlar ile kaymadan kaynaklı diz ağrısına bağlı olan sancıların azaltılması sağlanır. Diz kaymasının ilerlediği zamanlarda sancılı ve ağrılı süreçler yaşanır. Bu sebeple en ufak bir problem dikkate alınmalı, çaresine bakılmalıdır.
]]>
Diz Kilitlenmesi https://www.diz.gen.tr/diz-kilitlenmesi.html Sun, 11 Nov 2018 21:27:52 +0000 Diz kilitlenmesi dizin belli bir şekilde sabit kalıp açılamamasıdır. Bu vaziyet dizin içerisinde mekanik olarak blok tesiri yapan bir duruma ilişkili olabilmektedir. Kilitlenme daimi olabilmektedir veya sonradan çözülebilir. S Diz kilitlenmesi dizin belli bir şekilde sabit kalıp açılamamasıdır. Bu vaziyet dizin içerisinde mekanik olarak blok tesiri yapan bir duruma ilişkili olabilmektedir. Kilitlenme daimi olabilmektedir veya sonradan çözülebilir. Sıklıkla sebepleri; Menisküs yırtığı ve Serbest cisim (loose body) olur. Kilitli diz ifadesi bir terim bir hastanın yetersizlik izah etmek için ya bükmek için  veya diz düzeltmek için kullanılır. Orada kilitli diz 2 genel çeşidi bulunur. Kilitli dizde ya diz davranış etmez veya kilitli bir diz mekanik bir blok aracılığıyla diz hareketi sağlamak kuvvetli bir ağrıya neden olabilir. Bir kilitli diz davranışına mekaniksel bir blok engel olduğunda, orada fizyolojik diz mekanizma içerisinde tutuklu olduğunu gösterir. Bu vaziyette kilitli bir diz için neden "menisküs yırtığı oluşur" sorusu sorulabilir. Menisküs yırtığı bu tipten değildir, yırtık menisküsün önemli bir parçasını ortaya çıkarır. Diz içerisinde, dizin normal hareketini önleyici sıkışmış olabilmektedir. Hasta olanların bununla birlikte rastgele bir diz hareketi ile kuvvetli ağrı olabildiğini söylerler. Zaman içinde hasta olsun veya olmasın fizyolojik bir blok veya ağrı sorunu güzel bir fizik kontrol yapılmalıdır. Bu tür sıkıntılar 2 şekilde olabilmektedir bu nedenle kesinleştirmek kolay değildir. 

Diz bedendeki en karma karışık ve en önemli eklemlerden biridir. Gün içerisinde birçok hareketimize ilişkili olarak oldukça çok kullanıldığı için yaralanma, incinme ihtimali de fazladır. Konu diz olduğunda, karma karışık yapısından ötürü birçok çeşitli sıkıntı mevzu bahis olabilmektedir. Diz ağrısının yeri ve ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına ilişkili olarak değişir. Diz ağrısına eşlik eden bir takım öbür belirtiler şişme ve sertlik, kızarıklık, dokunulduğunda hararet, çıtırdama sesi, kilitlenme veya dizi tamamı ile düz duruma getirememe olabilmektedir. Çoğu önemsiz ağrılar, kendiliğinden bakım önlemlerine iyi yanıt verir. Diğer taraftan problemin ne olduğuna ilişkili olarak dizinizin bir ameliyata da gereksinimi olabilmektedir. Ağrılar bizi vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğine konusunda uyarır. Nedeni bilinsin bilinmesin, dinmeyen ve gündelik yaşamı aksatan diz ağrıları için doktora müracaat etmek en gerçek hüküm olacaktır. Aşağıda diz ağrılarının yaygın sebeplerini ve dizin yapısına ilişkili olarak ağrının ne türlü ortaya geldiğini inceleyebilirsiniz.  

Diz KilitlenmesiYaralanmaların Sebep Olduğu Diz Ağrıları 

Yaralanmalar dizdeki bağları, tendonları, diz eklemini çevreleyen ve bursa ismi verilen sıvı/akışkan dolu kesecikleri, kemikleri veya kıkırdağı etkileyebilir. Diz ağrısına sebep olan en genel diz yaralanmaları şöyle sıralanabilir: 

Patellar (Diz Kapağı) Tendinit: Patellar tendinit, bir veya çok sayıda tendonun iltihaplanması durumudur. Tendonlar, kemik ve adaleleri birbirlerine bağlayan, kalın ve ipliksi kordonlardır. 

Menisküs Yırtığı: Menisküs dokusu sağlam ve lastik benzeri bir kıkırdaktan ortaya gelir ve kaval kemiği ile uyluk kemiği içinde, bir şok emici benzeri davranış eder. Dize ağırlık vermişken ani bir dönüş yapılırsa, yırtılabilir.  

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları: ACL, kaval kemiği ile uyluk kemiğini birbirlerine bağlayan 4 bağdan biri ortaya gelen, ön çapraz bağın yırtılmasıdır. Basketbol oynayan veya kayak yapan kişilerde sık görülür zira ani taraf değiştirme yırtığın en kocaman sebeplerden biridir.  

Diz Bursiti: Bazı diz yaralanmaları, dizdeki bursalarda (eklem kemiğini saran kesecikler) iltihaplanmaya neden olur. Bu kesecikler yardımıyla tendonlar ve bağlar eklemin üstünden yumuşakça kayar. Diz bursitinin ağrı, kızarıklık, şişme ve davranış kısıtlanması benzeri semptomları bulunur. 
]]>
Sağ Diz Kapağı Ağrısı https://www.diz.gen.tr/sag-diz-kapagi-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 01:18:54 +0000 Sağ diz kapağı ağrısı, Diz ağrıları sağ ya da sol pek farketmezsizin pek çok sebebe bağlı oluşabilmektedir. O sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz: Artrit olarak adlandırılan eklemlerde oluşan iltihaplanmalar, Sağ diz kapağı ağrısı, Diz ağrıları sağ ya da sol pek farketmezsizin pek çok sebebe bağlı oluşabilmektedir. O sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz: Artrit olarak adlandırılan eklemlerde oluşan iltihaplanmalar, menisküs yırtılmaları, plika olarak adlandırılan diz kapağı kemiğinin iç kısımda yer alan bir bağa baskı yapması, dizin eklem kısmına sıvı toplanması, dizin eklem kısmına fazlaca baskı yapmak, baldırlarda bulunan kasların gerginleşmesi ya da bu kasların fazlaca güç kaybına uğraması, leğen kemiği olarak bilinen kemiğin ve bu kemiğe eklem oluşturan kemiğin dengesinin bozulmuş olması, ayaklarda görülen düz taban rahatsızlığı ve kireçlenme gibi etkenlerden dolayı diz kapaklarında ağrı oluşumu görülebilmektedir.

Sağ Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir

Diz kapağında oluşan ağrılar birçok bireyin ortak şikayeti olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu ağrıların sebepleri çok basitten çok karmaşık olanlara kadar geniş bir çeşitliliktedir. Diz ağrısının, dizin  herhangi bir hareketten dolayı zorlanmasından menüsküse kadar bir çok sebebi bulunmaktadır. Bu şikayet ile karşılaşıldığı takdirde hemen bir uzman doktora başvurulmalıdır. Doktora gitmeden evvel evde de bazı ufak müdahaleler de bulunulabilir. Yapılabilecek ilk işlem buz uygulamasıdır. Buz uygulaması, dizde darbe almaya veya ters olarak yapılan bir egzersize bağlı olarak oluşabilecek şişliği engellenmesi ve ağrı oluşumunun azaltılması için kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Bu yöntem basit olması sebebi ile pek çok kişi tarafından kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu uygulama şu şekilde yapılabilmektedir. İlk olarak ağrıları dizlerden çekmek için sırt üstü uzanmak gerekir. Daha sonra ağrı olan dizin üzerine buz dolu bir torba yerleştirip minimum 20 dakika dizin üzerinde kalması sağlanmalıdır.

Eğer ağrı oluşumu hafif ise buz torbası kaldırıldıktan sonra diz sıkı bir biçimde sarılarak bir kaç gün dinlendirilmelidir. Yapılan bu uygulamaya rağmen diz hala şişmeye veya ağrımaya devam ediyorsa muhakkak uzman bir doktora başvurulmalıdır. Dizin sarılması için genellikle bandaj önerilir fakat ilk etapta bandaj bulunamaz ise bir tişört ya da eşarp ile sarılabilmektedir.

Sağ Diz Kapağı AğrısıDiz Ağrısı İçin Kullanılabilecek İlaçlar

Steroid olmayan enfeksiyon önleyici ilaçlar(NSAID) dizlerde oluşabilecek şişmeyi önler oluşabilecek ağrı oluşumunu hafifletir. Bu ilaç türleri içerisinde en çok bilinen türü aspirindir. Fakat bu tür ilaçların uzun müddet kullanımı vücutta farklı sorunlara sebep olabileceği için dozla ilgili bir uzmandan muhakkak bilgi almak gerekmektedir.

Dizleri Hareket Ettirin

Dizlerde ağrı oluşumu varsa dizler gün içerisinde muhakkak hareket ettirilmelidir. Ağrıyan dizleri hareketsiz bırakmak büyük bir yanlıştır. Darbe almak veya ters olarak yapılan bir egzersize bağlı olarak oluşan diz ağrılarında bile dizler açılmalıdır ve günlük basit egzersizler yapılmalıdır. Dizlerin dinlenmesi için dizleri hareketsiz bırakmak yanlış bir davranış olacaktır. Çünkü dizler hareketsiz kala kala eklemeler de hareketsizliğe alışacaktır ve daha sonra hareket edildikçe daha fazla ağrı oluşumu hissedilecektir.

Düzenli egzersiz yapan kişilerin iyileşme süreçleri hareket etmeyen bireylere  göre daha hızlıdır. Dizleri ağrı oluşumundan korumak için bir süre hareket ettirmemek mantıklı gibi görünse de uzun süreçte zarar veren bir hal almaktadır.

Sağ Diz Kapağında Ağrısı Olan Bireylerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler

 • Fazlaya kaçacak şekilde dinlenmeyin. Uzun bir süreçte dinlenmek kas dokularını zayıflatacağından ağrıların daha dayanılmaz bir hal almasına sebep olabilmektedir. Bir uzman tarafından önerilen bir egzersiz programı belirleyip düzenli olarak o egzersizleri uygulayın. Fakat uzman görüşünden uzaklaşıp egzersiz sayısını ve hareketlerini değiştirip kasları daha fazla zedelemeye kalkmayın.
 • Kardiyo eg]]> Aşırı Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/asiri-diz-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 07:59:37 +0000 Aşırı Diz Ağrısı, Diz, bacağımızda kaval kemiği ile baldır kemiği arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Yapısal olarak ön tarafa harekat etmesini engelleyen diz kapağı bulunmaktadır. Güçlü bağ dokusu ile bedenin büt Aşırı Diz Ağrısı, Diz, bacağımızda kaval kemiği ile baldır kemiği arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Yapısal olarak ön tarafa harekat etmesini engelleyen diz kapağı bulunmaktadır. Güçlü bağ dokusu ile bedenin bütün ağırlığını ayakta düz tutan karmaşık, sağlam ve fonksiyonel bir yapıda olup, vücudumuzda ki en büyük eklemlerden biridir. Günlük aktivitelerimizi yerine getirirken ağır yük altında yaralanma, burkulma, incinmelere, kopmalara hatta kırılmalara maruz kalır. Dizimizde meydana gelen ağrılar ağrının yeri ve neden kaynaklandığına göre değişir. Ağrı ile birlikte şişlik, morarma gibi şekil ve görüntü anormali olurken; dokunulduğunda hassasiyet, kemik çıtlama sesi yada diz kilitlenmesi de meydana gelebilir.

  Aşırı diz ağrılarının nedenleri,

  Diz ağrıları bacağımızda bir şeylerin yolunda olmadığının uyarısıdır. Dizde meydana gelen sakatlanmaların bir kısmının nedeni ağrıya maruz kalan kişi tarafından bilinirken, çoğu zaman bir hekimin yardımına ihtiyaç duyulabilir.  Genel olarak aşırı diz ağrıları şunlardan meydana gelir;
  • Aşırı Diz AğrısıMenisküs yaralanmaları; Aşırı diz ağrısının nedenlerinden biri menisküs yırtılmasıdır. Menisküs dizimizde bulunan elastik ve dayanıklı kıkırdaktan meydana gelir. Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında darbe emici tampon görevi görür. Özellikle sporcularda meydana gelen menisküs yırtığı; yere basıldıktan sonra aniden geriye dönüşlerde meydana gelir, bir başka senaryo da ise hızla koşarken yere basıp burgu dönüşü yapmakta menisküs yırtılmasına ve aşırı dız ağrısına neden olur. Dizde kilitlenme, hareket sınırlanması, aşırı ağrı ve şişlik belirtileri arasındadır.
  • Dizde meydana gelen bursit; Diz eklem kemiklerini saran, eklemin rahat hareket etmesini sağlayan içi sıvı dolu keseciklere bursa denir.  Dış kaynaklı yaralanmalar veya bazı romatizmal nedenlerle burslar iltihaplanarak dizde aşırı ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket sınırlanması bursit oluşumunun belirtileridir.
  • Diz Kapağı sorunları (Tendinit); Dizlerimizin kas dokusunu eklemlere bağlayan tendonlarda genellikle dış kaynaklı meydana gelen iltihabi sorunlar aşırı diz ağrısı ve beraberinde hareket kısıtlanması, şişlik ve hassasiyet meydana getirir. Kros sporcuları, bisiklet yarışçıların da daha çok meydana gelir. 
  • Çapraz bağ yırtılmaları; Uyluk kemiği ile kaval kemiğini birbirine bağlayan güçlü bağlardır. Ayak yerdeyken ani yön değiştirmek yırtığın en büyük nedenidir. Dize alının şiddetli bir darbe ve yüksekten atlama yırtığın başka nedenlerdir. Basketbol oyuncuları ve kayakçılar da sık karşılaşılan bu yaralanma aşırı diz ağrısını beraberinde getirir. 
  • Romatizmal diz hastalıkları; Akdeniz ateşi, Behçet hastalığı ve gut hastalığı her yaş grubunda görülebilen hastalıklar olup, vücudun her yerini etkileyen hastalıklardır, daha çok genetik yatkınlık ve bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar bu hastalıkların nedeni olup, belirtileri arasında en sık karşılaşılan aşırı diz ağrısı ve halsizliktir.
  • Diz Eklemi Kireçlenmesi (Osteoartrit); Dizde kireçlenme insan bedeninde yaşlanma ile birlikte kaçınılmaz bir gerçektir. Bursların yeterliliğini kaybetmesi, genetik yatkınlık, kilo sorunları, çeşitli eklem hastalıkları, kıkırdak yaralanmaları ve çeşitli kazalar dizlerde kireçlenme meydana getirir. Dizde meydana gelen kireçlenme kıkırdağın bozulmasına ve şiddetli diz ağrısına neden olur, devamında kemiklerin bir birine sürtmesi kireçlenmenin bir başka olumsuz etkisidir. Kireçlenmiş dizin aniden ters yönlü hareketi yada hareketsiz yaşam diz ağrısını artırır.
  Diz ağrısını tedavisi;

  Dizlerde meydana gelen yaralanmalar ve hastalıklar beraberinde şişlik, dizin bükülmesin de kısıtlanma, yürüme zorluğu, dizde ağrı, şişlik veya diz tutmaması gibi sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtiler ortaya çıktığında ortopedi hekimine başvurarak]]> Diz Kapağı Gıcırdaması https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-gicirdamasi.html Mon, 12 Nov 2018 17:37:36 +0000 Diz kapağı gıcırdaması, Zamanla yıpranan diz kapağı hareket etme esnasında gıcırdama ya da çatırdama gibi sesler çıkarması gibi belirtiler gösterir. Bu süreçte ağrı ile acı hissedilirken; ses çıkmasının dışında ba Diz kapağı gıcırdaması, Zamanla yıpranan diz kapağı hareket etme esnasında gıcırdama ya da çatırdama gibi sesler çıkarması gibi belirtiler gösterir. Bu süreçte ağrı ile acı hissedilirken; ses çıkmasının dışında başka belirtilerde oluşturmadığı gözlenebilir. Diz kısmının eklem yerinde ya da yatağında düzgün bir yerleşme olmadığı durumlarda gözlenen bu rahatsızlık bölgeye uygulanan anormal bir baskı sonucu dizden ses gelmesine neden olur. Bu rahatsızlığın birçok sebebi olabilirken; bu durumun  tedavisi mümkündür.

  Diz kapağı gıcırdaması sebepleri
  • Dizde bulunan sesin oluşmasının nedenleri arasında diz çevresinde gereksiz doku ve plaka gelişmesi bulunur. Plaka herkeste bulunan esnek ve yumuşak bir yapıda olup; diz altını ve üstünü ikiye ayıran bir kısımdır. Yaralanma veya travma sonrasında bu bölümde hasarlar meydana gelirken; daha sonrasında ses çıkmasına sebebiyet verir. Ayrıca plaka bölgesinde oluşan hasar sonucunda bu bölümde ağrı ve şişmeler meydana gelir. Diz hareket ettiği zaman gıcırdama gibi sesler duyulmasına sebep olur.
  • Koşucu adı verilen diz kapağı rahatsızlığında bu bölümde diz çizgisinde hareket etmez ve dışarı çıkar. Uyluk kemiği boyunca düzgün bir yol izlememesine bağlı olarak sesler meydana gelir. Kaval kemiğini veya diz kapağını koruyan bacaktaki kemiğin yaralanması üzerine burada baskı oluşmasıyla sesler ve gıcırdamalar gözlenir. Diz kapağındaki kasların fazla çalıştırıldığında koşucu dizi meydana gelir ve bu bölgede sesler oluşur.
  • Dizde gelen gıcırtı arasında yağlayıcı olarak görev yapan dizdeki amortisörler olan menisküs yaralandığında dizde gıcırdama gibi sesler gelmesine sebep olur. Menisküs diz kapağını tutmaya yardımcı olan kaslardan meydana gelir ve bu kaslardan biri yırtıldığı zaman dizin dengesi bozularak; hareket esnasında gıcırdama gibi seslere sebep olur. Diz hareket ettiği esnada her zamankinden farklı bölümlerde sorunlar meydana geldiği için çıtırdama gibi seslerinde oluşmasına yol açar. Bu belirtiler arasında dizde gerginlik, morarma, renginde siyahlaşma gibi belirtiler gözlenirken; ağrı gibi rahatsızlıklara, eklem yerlerinde gerilme ve kronik ağrılara sebep olur.
  • Artrit bacakları etkilemeye başladığı zaman bu bölümde sesler gelmeye başlar. Her zamankinden farklı bir şekilde meydana gelen seslerle eklemde eritem ve bursit gibi rahatsızlıklar görülebilir.
  • Dizde bulunan gıcırtının sebepleri arasında bacakta bulunan yırtık sebebiyle farklı bir konumda bulunan dizde değişik sesler oluşur. Dizin hareketi esnasında gerginlik oluşur ve böylece tuhaf sesler çıkmasına sebep olur. 
  Diz Kapağı GıcırdamasıDizde bulunan gıcırtının tedavi edilmesi

  Diş gıcırdaması genellikle evde tedavi edilen hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıkta yapılacak egzersizlerle ses gelmesine neden olan bölümlere sağlanan aparatlar ile buradaki sesler giderilir. Bu bölgeye destekleyici bant takarak; seslerin giderilmesi sağlanır. Ayrıca bu bantı takarken vücut için uygun büyüklükte olan ve kan dolaşımına engel olmayan bant yardımı sesler giderilirken; ağrı varsa azalmasına da katkıda bulunur. Bant sayesinde eklem bölgeleri daha sağlıklı hareket ederek; işlevini daha düzgün yerine getirir. Yapılabilecek egzersizler sayesinde seslerde azalmalara yardımcı olunur. Dize  destek olmak için arka bacak egzersizleri de uygulanabilir. Ayrıca doktorun verdiği ilaçlar ve kremler sayesinde bu bölgenin ısınması ile burada bulunan seslerde azalmalar gözlenir. Bu bölgenin tedavisi kısa zamanda yapılmalıdır. Aksi halde kireçlenme gibi başka rahatsızlıklara da sebebiyet verir.
  ]]>
  Diz Çıkması https://www.diz.gen.tr/diz-cikmasi.html Tue, 13 Nov 2018 17:08:33 +0000 Diz Çıkması, Diz uyluk kemiğiyle, kaval kemiğinin arasındaki menteşe şeklinde olan, eklemdir. Diz çıkması, nadir rastlanan bir durumdur. Diz çıkması oluşması için, çok şiddetli bir travma geçirilmesi gerekmektedir. Kronik Diz Çıkması, Diz uyluk kemiğiyle, kaval kemiğinin arasındaki menteşe şeklinde olan, eklemdir. Diz çıkması, nadir rastlanan bir durumdur. Diz çıkması oluşması için, çok şiddetli bir travma geçirilmesi gerekmektedir. Kronik olan diz çıkması, doğumsal sebeplerden olabileceği gibi, çocukluk zamanında tedavi edilmemiş olan, çıkıklara bağlı olarak gerçekleşebilir. Çıkığa rağmen, dizin işlevinde herhangi bir bozukluk yoksa takip etmek yeterli olacaktır. Diz çıkmasına, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanmaktadır. Diz çıkması çoğunlukla  futbol, basketbol gibi sporları yapanlarda ve gençlerde daha fazla görülmektedir. 

  Diz çıkması olan kişilerde, kişi yürürken diz, vücudu taşımakta zorlanır ve diz kapağında yana doğru kayma oluşur. Günlük aktiviteleri yaparken,  ön dizde ağrı, sertlik ve hareket ederken dizde sürtme sesleri, morarma ve şişlik gibi bazı belirtiler görülür. 
  Dizin alacağı bir darbe yada travma sonucu, çıkık olduğu fark edildiğinde ilk olarak bir ortopedi uzmanına gitmek gerekmektedir. Doktorun yapacağı muayenede, hastanın yürümesi, diz kapağıyla eklemin uyumu gibi bazı fonksiyonlar gözlenir. Uygun görülürse radyolojik  tetkiklerde gerçekleştirilir ve uygun olan tedavi uygulanır. 

  Diz ÇıkmasıDiz çıkmasında eğer diz kapağı tam olarak çıktıysa, elle manipülasyon yapılıp diz kapağının tekrar yerine oturması denenir. Yapılan bu işleme, redüksiyon adı verilir. Bazen ise redüksiyon kendiliğinden olur. Diz çıkması tekrar oluştuğunda, eklem kıkırdağının hasar görmesine, diz ağrısı ve kireçlenmeye sebep olmaktadır. Diz yarı çıkık ise,  fizik tedavi uygulanır. Hasta 1-3 ay arasında takip edilir. Eğer hastanın şikayetinde azalma ve gerileme görülürse, cerrahi bir müdahaleye gerek kalmayabilir. Fakat tedavi edilen diz çıkması, sürekli tekrarlıyorsa cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulmaktadır. Ameliyat sonrasında da 5-6 ay sonra, hastalar günlük aktivitelerini  ve sporu  gerçekleştirebiliyorlar. Ama ameliyat öncesinde, dizde kireçlenme oluşmuşsa, ameliyattan sonra ağrılar devam edebilir. 
  ]]>
  Diz Kapağı İltihabı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-iltihabi.html Wed, 14 Nov 2018 15:54:30 +0000 Diz Kapağı İltihabı, Kas ile kemik arasında bağlantı görevi gören bağ dokularının iltihaplanmasına tendon iltihaplanması adı verilmektedir. Tendon iltihaplanmasının pek çok çeşidi bulunmaktadır ve bunlardan biri de Diz Kapağı İltihabı, Kas ile kemik arasında bağlantı görevi gören bağ dokularının iltihaplanmasına tendon iltihaplanması adı verilmektedir. Tendon iltihaplanmasının pek çok çeşidi bulunmaktadır ve bunlardan biri de diz kapağı iltihabıdır. Diz kapağı iltihabı, genellikle zıplama ya da dizi bükme ile görülen ve diz kapağının aşağısı ya da üzerinde duyulan acı ya da hassasiyet hissidir.

  Diz Kapağı İltihabını Önlemek ya da Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

  Kişinin diz kapağının hemen altında ya da hemen üstünde bir ağrı hissetmesi durumunda yaptığı işi bırakması ve bacağını dinlendirmesi gerekmektedir. Hasta diz kapağı iltihabının verdiği acıyı önlemek için deriye uygulanan ya da ağız yolu ile kullanılan takviyelerden alabilir. Ayrıca, bazı yardımcı takviyeler de hastanın diz kapağı bölgesindeki iltihabın azalması ve daha hızlı iyileşmesini sağlaması açısından faydalı olmaktadır. 

  Bu takviyeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Balık Yağı: Tendon iltihabı başta olmak üzere bütün yumuşak dokularda oluşan hastalıklar için en iyi takviyelerin başında balık yağı gelmektedir. Balık yağının sağlık ile ilgili birçok faydasının yanı sıra enfeksiyon önleyici olması ve iyileştirme özelliğinin olması diz kapağı iltihabı hastalığının önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.
  • Glükozamin Sülfat: Doku bütünlüğünü yenilemek için ve Tendon iltihabını önlemek için glükozamin sülfat faydalı bir takviyedir. Doktor tavsiyesi olarak ilk hafta günde 4 sefer 1.500 miligram alınması önerilmektedir. Daha sonra ise bu miktar günde 1.500 miligram olarak devam etmektedir.
  • Magnezyum: Sağlığa birçok faydası olduğu bilinen magnezyum da diz kapağı iltihabı için gerekli olan takviyelerden birisidir. Günde iki sefer 250 miligram alınması önerilen magnezyumun kas gerginliğini azaltmak ve iltihabı önlemek gibi faydaları bulunmaktadır.
  • Metilsülfonilmetan (MSM): İçeriğinde sülfür bulunan bir birleşim olan MSM eklem şişmeleri ve hasar görmüş bağ dokusunun onarılmasını sağlaması bakımından faydalı bir takviyedir.

  Diz Kapağı İltihabı

  Diz Kapağı İltihabının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

  Diz kapağı iltihabı genellikle ilk etapta kendini belli etmeden gelen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra hastalık oluşumuna dair izler bırakmaktadır. Hastalıktan şüphe edilmesi halinde ilk olarak bir doktora başvurulması ve tanı konulmasının sağlanması gerekmektedir.

  Diz kapağı iltihabı ve diğer Tendon iltihabı hastalıklarında en fazla görülen belirtiler şu şekildedir;

  • Genel olarak tendon ve diz kapağı iltihabı hastalığında en sık görülen belirti o bölgede yayılan ağrı olmasıdır.
  • Bir diğer belirti bölgeye el ile dokunulduğu zaman bir duyarlılık o bölge hafif bir şişlik hissedilmesidir.
  • İltihap belirtileri kaza sonrası ya da kaza esnasında hissedilebilmektedir.
  • Hastalığın ilerlemesi ile hareket etmede zorlanma ve güç kaybı görülebilmektedir.

  Hastanın hızlı bir şekilde gelişip fazla acı veren bir diz kapağı iltihaplanması yaşadığını hissetmesiyle ilk olarak yapması gereken şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve bir uzmana görünmesi olacaktır. Ayrıca, yaptığı işi bırakması ve diz kapağını dinlendirmesi, buz kompleksi uygulaması da hastalığın giderilmesi için gerekli olmaktadır.

  Diz kapağı iltihabının tedavi seçeneklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  Hastanın vücuduna hastalığın asıl probleminden çok küçük miktarda verme ile bağışıklık sisteminin de buna olumlu tepki vermesi üzerine kurulu olan homeopatik tedaviler uygulanabilir.

  Zencefil gibi iltihap giderilmesi için fayda sağlayan bitkilerde diz kapağı iltihabının giderilmesi ya da herhangi bir tendon iltihabının giderilmesi konusunda fayda sağlayabilmektedi]]> Diz Sakatlıkları https://www.diz.gen.tr/diz-sakatliklari.html Wed, 14 Nov 2018 23:07:54 +0000 Diz sakatlıkları, ağrı ve şikayetlerin en fazla görüldüğü yerdir. Diz sakatlanmaları için ortopedi kliniğine başvurmak gerekir. Vücudun en geniş ve en büyük eklemi diz eklemidir. Uyluk, diz kapağı, kaval tar Diz sakatlıkları, ağrı ve şikayetlerin en fazla görüldüğü yerdir. Diz sakatlanmaları için ortopedi kliniğine başvurmak gerekir. Vücudun en geniş ve en büyük eklemi diz eklemidir. Uyluk, diz kapağı, kaval tarafından oluşturulan bir eklemdir. Diğer eklemlerden farklı hareket özelliğine sahip olduğundan en fazla sakatlanmalara maruz kalan yerdir. Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki anatomik uyumsuzluktan da bu sakatlanmalar çok yaşanmaktadır, bu uyumsuzluk eklem içindeki statik yapılar kıkırdak menüsküs ve bağlar aradaki uyumsuzluğu fonksiyonel olarak gidermekte ve dizin işlemini yapabilmesi açısından uyum sağlamaktadır. diz de dinamik olarak ise uyumu tendonlar ve kaslar sağlamaktadır. Diz eklemin de içte ve dışta olmak üzere 2 tane menüsküs bulunmaktadır bunlar vida görevi görür ve ekleme binen ağır yüklerin dengeli dağılımını yapmaktadır. Dizin öne kaymasını önlemek için ön çapraz bağ arkaya kaymasını engellemek için ise, arka çapraz bağ bulunmaktadır. Dizin yanlara kaymasını engellemek için ise, iç yan bağ ve dış yan bağ bulunmaktadır. Dizin yapısı bu kadar açıkladıktan sonra şimdi gelelim diz de sakatlıkların neden ve nasıl oluştuğuna...

  Menüsküs sakatlanmaları

  Menüsküs sakatlanmaların da dizi bükerken, dizde bir takılma yada dizi bükememe gibi sıkıntılarla karşılaşılır. İç ve dış menüsküste özellikle arka kısımda yırtıklar oluşur. genellikle futbolcular da bu duruma sık rastlanmaktadır. Kişi dizini hafifçe büker bu esnada da bir ağrı hissedilir. Fizik muayenede kuadrisesp kasında lif kaybı ve eklem kısmında hassasiyet görülmektedir. Tanı koymada MR yöntemi sık kullanılmakta ve net sonucu vermektedir. 

  Diz SakatlıklarıPatellafemoral fonksiyon bozukluğu

  En sık görülen diz rahatsızlıklarından biridir. Bu rahatsızlıkta dizin ön kaslarına aşırı yüklenme görülür. Diz kapağı kemiğinin de bulunduğu yer itibariyle bu rahatsızlığa sebebiyet oluşturabilir. Bu rahatsızlık aniden bir ağrı ile başlar bu ağrı diz kapağının tam ortasında yada gerisinde ortaya çıkmaktadır. Yapılan sporun yada aktivitenin bitmesi durumların da bu ağrı da son bulur. Ancak tekrar başlaması olağandır yine yaptığınız bir faaliyette tekrar ağrılar görülür.

  Fizik muayene de diz kaslarında lif kaybı görülebilir. Bunun yanında diz kemiğinin yerinden oynadığı yada yerinden çıktığı görüle bilinir. Bunun tedavisi ise orada bulunan kuadriseps kasının güçlendirilmesi gerekmektedir. Uygulanan bu fizik tedavi 8-9 ay sürmelidir, ancak hasta bu süreci tamamlamış ve sıkıntıları halen devam ediyorsa cerrahi müdahale gerekmektedir.

  ]]>
  Diz Kapağı Ağrısı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 08:17:59 +0000 Diz kapağı ağrısı, Gün içerisinde yaptığımız iş, spor ve benzeri şeylerde hareket etmemiz durumunda incitme, burkma gibi şeyler yaşayabiliriz. Diz kapağımızın ağrımasının bir sebebi de bu olabilir. Yorgunluk, yoğun iş Diz kapağı ağrısı, Gün içerisinde yaptığımız iş, spor ve benzeri şeylerde hareket etmemiz durumunda incitme, burkma gibi şeyler yaşayabiliriz. Diz kapağımızın ağrımasının bir sebebi de bu olabilir. Yorgunluk, yoğun iş temposu, çok spor yapma, ters hareket yapma durumumuzda diz kapağı ağrılarımız olabilir. Diz ağrılarının bir diğer belirtileri ise kızarıklıklar, şişme, morarma, sertlik gibi durumlar diz kapağı ağrılarının bir belirtileridir. Diz kapağı ağrısı vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğinin bir göstergesidir. Bazı insanlar bu ağrıları önemsemez ve hastaneye başvurmaya gerek duymazlar. Ancak bu önemsememezlik o kişinin başına çok sorun olabilir hastalığın ilerlemesi ağrılarının artması durumuna yol açabilir. Çarpma ve düşme gibi sorunları göz ardı etmemek gerekir ve en kısa zamanda doktorumuza başvurmak çok doğru bir karar olacaktır. 

  Yaralanmaların neden olabileceği diz ağrıları: 

  Yaralanmalar tendonları, dizdeki bağları ve diz eklemini çevreleyen bursa isimli sıvı dolu kesecikleri ve kemikleri etkileyebilir. Diz ağrısına sebep olan şeyler şöyle sıralanabilir:

  Diz Kapağı AğrısıMenisküs yırtığı: Menisküs lastik gibi dayanıklı bir kıkırdaktan oluşur. Çok emici bir şekilde hareket ederler. Dize olan ağırlıkla ani dönüş ve hareketler yapılırsa yırtılma olabilir. Münisküs en çok futbolcularda ve spor yapan kişilerde görülmektedir. Dizini zorlayan dizine sert darbe alan herkesin başına gelebilir. Ağrı ve şişlik görülebilir. 

  Ön çapraz bağlar: Kaval kemiği ile uyruk kemiğini birbirine bağlayan ön çapraz bağın yırtılmasıdır. Kayak yapan, basketbol oynayan kişilerde çok fazla görülmektedir. Ani yön değiştirme gibi şeylerde yırtığın boyutu değişebilir. Ağrı ve şişlik çok sıklıkla görülmüştür. 

  Patellar: Patellar bir yada birden fazla tendonun iltihaplanması durumudur. Tendonlar kemik ve kasları birbirine bağlayan ipliksi kordonlardır. Bisikletçilerde, kayak yapanlarda, koşucuların tendonlarında çok sıklıkla iltihaplanma görülebilir. Bu iltihapların bir diğer sebebi ise diz kapağı ağrısıdır.  

  Doktora ne zaman görünmek gerekir:
  • Dizini tutmadığı ve düştüğünüz zamanlarda.
  • Dizdeki kızarıklık, ağrı, şişlik ve ateşiniz yükseldiğinizde.
  • Dizde belirgin bir şişlik olduğunda.
  • Dizinize ağırlık ve yük verememe durumunda.
  • Dizinizi bükmekte veya açmakta zorluk çektiğinizde
  ]]>
  Çocuklarda Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/cocuklarda-diz-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 15:23:54 +0000 Çocuklarda Diz Ağrısı, oldukça yayılmış bir hastalıktır. Genelde çok endişelenecek  bir hastalık değildir .Bu şiddetli ağrı sadece bir hafta süren ağrılar olursa tıbbi tedavi edinmelidir. Çocukların bedenind Çocuklarda Diz Ağrısı, oldukça yayılmış bir hastalıktır. Genelde çok endişelenecek  bir hastalık değildir .Bu şiddetli ağrı sadece bir hafta süren ağrılar olursa tıbbi tedavi edinmelidir. Çocukların bedenindeki diz  eklemleri kıkırdaktan,kemiklerden ve bağ dokulardan oluşur. Bunların herhangi biri zedelenirse diz ağrısı meydana gelebilir.

  Osgood Schlatters Hastalığı

  Çocuklarda bu hastalık, diz ağrısının yaygın bir sebebidir. Bacağın ön bölümünde, diz kapağının altındaki ufak bir yumru ile tarif edilebilir.  Bu hastalığın, yaş ortalaması 8-13 arasındaki kız çocukları ve yaş ortalaması 10-15 arasındaki erkek çocuklarında oluştuğu görülmüştür. Erkek çocuklarında, büyüme zamanlarında oldukları ergenliğe girdikleri senelerde oluşur ve bacakların birisi yada ikisi birden etkilenir. Bu ağrılar dizin altında, kaval kemiği alt bacak kemiği üstünde şişlik, aşırı hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Sıkıntı özellikle koşma, zıplama sırasında veya sonrasında daha belirgin olur. Bir basketbol maçından sonra, yada bir bale dansından sonra bile bu ağrılar oluşur, genç sporcularda daha çok görülür. Bu hastalığın tedavisi yoktur ve genellikle bu şikayetler zamanla kaybolur. Ağrı yada şişlik, çocuğunuzun büyümesi durduğu zaman diz kapağı bölgesindeki bağ dokular kuvvetlendiğinden sorun ortadan kaybolur. Ağrıyı aza indirmek için buz kompresi ve ağrı kesiciler elastik bandaj da ağrıyan yere kullanabilirsiniz. 

  Çocuklarda Diz AğrısıParapatellar Diz Ağrısı Sendromu

  Bu hastalığı olan çocuklar,  iki dizdeki patella diz kapağı çevresinde  belirsiz bir ağrı hissedebilirler. Bu ağrılar koşma, zıplama, dizleri bükme,tırmanma biçimindeki fiziksel faaliyetler sırasında ağrı şiddetlenir. Bu sıkıntı, patellanın arka tarafını saran kıkırdak katmanının hasarından olabilir. Direkt olarak diz kapağı üzerine düşmeyle olan yaralanmalar ve uzun zaman ayakta kalarak yaralı olan  yeri aşırı yorma, diz kıkırdağının hasarı ile sonuçlanabilir. Diz ağrısının çoğalmasında katkıda bulunacak tüm faaliyetleri durdurmanız gerekir. Çocuklarda diz iltihaplanmasını ve ağrısını hafifletmek için, İbuprofen gibi iltihaplanmayı önleyen ilaçlar kullanabilirsiniz.   

  Osteokondrit Dissekans 

  Bu şikayet, dizdeki kıkırdağın bir parçası bedenin geri kalanından gider. Gevşek kıkırdağın bu parçası, dengesizliğe yada diz ekleminde ağrıya sebep olur. Çocuklarda diz sertleşmesi, şiddetli ağrı ve de şişlik yaşayabilirler. Dizleriniz bile bazen kendini bırakabilir. Osteokondrit dissekans teşhisi X ışını görüntüsüyle konur. Ciddi belirtilere sahip olan çocuklar, bu hasarın onarılması artroskopik ameliyatı yapmak zorunda kalabilirler. Ama, daha hafif ağrılarda sorun kendiliğinden iyileşebilir.    

  Patella Çıkığı 

  Çocuklarda da görülen bu şikayet  diz kapağı yada patella yerinden çıkar sonra diz ekleminin şişmesi ve patella çevresinde ağrı olur. Hatta dizin bozulan hareket yeteneği ve dikkat çekici derecede diz kapağı kayması çocuklarda görülür. Patella çıkığı çoğunlukla kız çocuklarında görülebilir. Patella çıkığı çoğu zaman herhangi bir tedavi yöntemi gerekmeden eski yerine yerleşir. Ancak diz kapağını içe yada dışa kaymaktan korumak için dizin bir zaman hareketsiz olması gerekir.Çocuklarda diz ağrısı hareketsiz kalma tedavisinde, dizi altı hafta düz tutmaktan ve sonra dizi güçlendirme egzersizleri yapmakla meydana gelir.

  Çocuklarda diz ağrısının sebepleri yukarıda bahsedilen sebepleri yanında, ağrıya sebep olan jüvenil romatoid artrit, septik artrit yada kemik kanseri gibi başka sebepler de vardır. Diz çıkmalarında, diz eklemlerinde, kıkırdak kırıkları ve yırtılmalarında ve diğer yaygın diz yaralanmalarında yardımcı ve çapraz bağ dokuların yaralanması da diz ağrısına neden olabilir.

  ]]>
  Diz Kapağı Anatomisi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-anatomisi.html Thu, 15 Nov 2018 16:29:38 +0000 Diz Kapağı Anatomisi, Diz kapağı, önden arkaya yassı şeklinde iki yüzü bulunan küçük bir kemik parçasıdır. Ön yüzü hemen derinin altındadır. Arka yüzü ise kıkırdak kaplıdır, uyluk kemiğinin makarasıyla eklemlenir. Diz Kapağı Anatomisi, Diz kapağı, önden arkaya yassı şeklinde iki yüzü bulunan küçük bir kemik parçasıdır. Ön yüzü hemen derinin altındadır. Arka yüzü ise kıkırdak kaplıdır, uyluk kemiğinin makarasıyla eklemlenir. Üst kenarı hafif kalındır, uylukta bulunan dört başlı kas buraya yapışıktır. Alt ucu, yani tepesi diz kapağı kirişi ile yapışıktır. Bu oluşum neticesi makara meydana gelir. Diz uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında menteşe biçimli bir eklemdir. Bu eklemde bağlantı ve koruma görevi gören diz kapağı bölgenin işlevsel parçalarından bir tanesidir. Diz kompleks bir bölge olduğundan bütünüyle ele almak daha doğru olacaktır. Diz eklem iç yüzeyi ve dış eklem yüzeyi olmak üzere iki bölümlüdür. Dış eklem yüzeyi ön taraftan diz kapağı ile korunur. Eklem içindeki tüm kemikler eklem kıkırdağı ile kaplıdır. 

  Diz Kapağı AnatomisiMenüsküs; Uyluk kemiği ve kaval kemiği arasında yük taşıyan kıkırdak yüzeyler, tıp edebiyatında menüsküs adı verilen iki esnek kıkırdak yapı ile korunur ve desteklenir. Menüsküs C harfine benzer ve kuş yuvasını andıran biçimdedir kenarları yüksek ortası ince özelliktedir. Diz ekleminin yapısal uyumunu sağlayan menüsküs, ekleme binen yükün eşit dağılmasına olanak sağlar, gelen darbeleri emer ve eklemin bağlarla sabitlenmesine yardımcı olur.

  Bağlar; Bağlar diz eklemini sabitleyen ana yapılardır. Birbirinden tamamen ayrı yapılar olan  tendonlar ile bağları karıştırmamak gerekir. Bağlar her iki ucu kemiğe yapışan sabit yapılardır, sınırlı esnekliğe sahiptir. Tendonlar ise bir ucu kasa diğer ucu ise kemiğe yapışan diğer uçları kasla devam eden, kasların hareketini kemiğe ileten yapıdır. Bağlar  ön çapraz bağlar, yan bağlar, arka çapraz bağlar ve Arka dış yan bağ olarak adlandırılan bir kompleksten oluşur. Yan bağlar dizin iç ve dış yanlarında bulunur ve dizin her iki yana açılmasını önlerken, ön çapraz bağ dizin dönme hareketlerini kısıtlar ve kaval kemiğinin öne hareketini engeller. Arka çapraz bağ ise kaval kemiğinin arkaya hareketini engeller.

  Kaslar; Dizin anatomik yapısı boyunca kaslar uzanır ve birlikte çalışarak dizde hareketleri meydan getirirler. Kaslar ayrıca dizin bir düzen içerisinde sabitliğini sağlayan oluşumlara destek sağlar ve korur. Dizi yöneten iki ana grup kas vardır. Bunlardan biri uyluğun ön yüzüne yapışan kuadriseps kası ki bu kas dizin düzleştirilmesi hareketini verirken bunun yanında diz kapağının dengesini sağlar. Kasların bağlar için ayrıca önemi olup dizin dönme hareketlerini kısıtlayarak ön çapraz bağa, kaval kemiğinin arkaya hareketini kısıtlayarak, arka çapraz bağa yardımcı olur. En çokta bu grup kaslarda kuvvet kaybı görülmektedir. Bu kasları kuvvetlendirmek bağların sakatlanması veya sakatlanması varsa iyileşmesi açısından çok büyük önem taşır. Uyluğun arkasında ikisi kaval kemiğinin dışına, ikisi içine yapışan diğer grup diz arkasında bulunan kiriş adaleleri vardır kiriş dönme hareketini ve kaval kemiğinin öne hareketini kısıtlayarak ön çapraz bağa yardımcı olur. Bu grup kaslarda kısalık lara çok sık rastlanılmaktadır o yüzden bu kasların kısalığı gözden kaçırılmamalı ve kısalıklar germeler le giderilmelidir.
  ]]>
  Gebelikte Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/gebelikte-diz-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 23:19:17 +0000 Gebelikte diz ağrısı, hemen hemen anne adaylarının hepsinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Bu ağrıların büyük çoğunluğu ani giren kramp yada gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücuttaki kilo artışından kaynaklanmaktadı Gebelikte diz ağrısı, hemen hemen anne adaylarının hepsinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Bu ağrıların büyük çoğunluğu ani giren kramp yada gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücuttaki kilo artışından kaynaklanmaktadır. Hamilelikte kas kuvvetti azalır, Hormonların değişiminden dolayı ise kan dolaşımı yavaşlar ve bu olay diz ağrısına yol açmaktadır. Bu ağrılar kramp şeklinde birden de kendini gösterebilir. Kramp kasılma anlamına gelir. Vücuttaki mineral ve demir eksikliği kramp oluşumuna büyük etkendir. Kramplar çok şiddetli olup bazen uzun sürebilir. Kas kasılmaları oldukça acı veren bir durumdur.

  Diz ağrısı gibi ağrılar, kalça ve belde de görülebilir. Hızla büyüyen anne karnındaki bebek, annenin dizlerindeki yükü fazlalaştırır. Ayrıca toplar damardaki baskı kan dolaşımını etkileyerek. fiziksel olguların zayıflamasına hareket güçlüğüne neden olmaktadır. Bebeğin büyümesi olağan olduğundan müdahale edilemeyecek bir durumdur. Bu nedenle bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. 

  Gebelikte Diz AğrısıDiz ağrısı ve krampları en aza indirmek için alınacak önlemler: Dizlerdeki ağrıların ana kaynağı diz çevresindeki kaslardır. Bu nedenle kasların kuvvetli olması gerekmektedir. Bunlarda kalsiyum takviyesi ile desteklenebilir. Peynir, yoğurt tüketilmeli, günde en az iki bardak süt içilmesi gerekir. Bu dönemde fazla merdiven inip çıkmamaya özen gösterilmeli, ve dizler bükül memelidir. Ayrıca gebeliğin ilerleyen zamanlarında ödem oluşumu da kaçınılmaz bir durumdur. Buda ağırlaşma ve kasların zayıflamasına etken olup dizde ağrı yapmaktadır. Ödemi en aza indirmek için çok fazla ayakta kalmamalı uzanıp ayakları yüksekte tutmak gerekmektedir. Günde yapılan 1 saat yürüyüşünde faydası olacaktır. Bütün bu önlemleri alıp hala diz ağrıları şiddetli ise, magnezyum ve kalsiyum eksikliği yüksek orandadır. Bu gibi durumlardan mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  ]]>
  Diz Ayak Ağrıları https://www.diz.gen.tr/diz-ayak-agrilari.html Fri, 16 Nov 2018 18:29:41 +0000 Diz Ayak Ağrıları, Vücuttaki organlardan bir tanesi de ayaklardır. Ayağın gövde ile bağlantısı eklemler sayesinde gerçekleşmektedir. Diz ise çok karışık ve çok büyük eklemlerden biridir. Gün içerisinde çok fazla ha Diz Ayak Ağrıları, Vücuttaki organlardan bir tanesi de ayaklardır. Ayağın gövde ile bağlantısı eklemler sayesinde gerçekleşmektedir. Diz ise çok karışık ve çok büyük eklemlerden biridir. Gün içerisinde çok fazla hareket ederiz. Bu hareketler gün içerisinde bazen yaralanmalara sebep olmaktadır. Bu yaralanmalarda ayaklarda ve dizlerde ağrılara neden olmaktadır. Dizde ve ayakta meydana gelen ağrıların birçok sebepleri vardır. Bu ağrıların yerleri ve ağrıların şiddeti sebeplerine göre farklılık gösterir. Dizlerde ve ayaklarda şişmeler, kızarmalar, sıcaklık ve sertlik oluşur. Diz ağrısına sebep olan, genel diz yaralanmaları ise:

  • Diz Ayak AğrılarıPatellar (Diz Kapağı) Tendinit: Tendonlardan bir tanesinin veya birden fazlasının iltihap kapması sonucu oluşur. Tendonlar kalın ve ipliksi kordonlardır. Bu kordonlar kemik ve kasları birbirlerine kenetlerler. Bu tür ağrılardan şikayetçi olanlar genellikle kayakçılar, koşuculardır. Bu dizlerdeki iltihaplanma, dizlerde ağrı meydana getirmektedir.
  • Menisküs Yırtığı: Menisküs yırtıkları kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında meydana gelmektedir. Menisküs dokusu dayanıklıdır. Lastiğe benzer bir kıkırdaktan meydana gelir. Menisküs yırtıkları ise insanların dizlere çok ağırlık vermeleri esnasında ani bir hareket veya dönüş yapılırsa yırtılma meydana gelir. Bunun yanında dizlerine bir darbe alan ve dizlerini zorlayan insanlarda da meydana gelen bir yırtılmadır. En çok futbolcularda ve bunlara benzer sporlarla ilgilenen insanlarda meydana gelir. Bu yırtılma sonucu dizlerde kilitlenme olur. Beraberinde şişlik ve dizlerdeki hareketler kısıtlanır. Bu zorluklar dizlerde ağrılara neden olur.
  • Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları: Ön çapraz bağ yaralanmalarının sebebi yırtılmadır. Uyluk kemiği ve kaval kemiğini birbirine kenetleyen dört bağdan bir tanesidir.  Bu bağların yırtılmalarının sebebi ise ani yapılan yön değiştirmelerdir. Kayak yapan insanlardan ve basketbolcularda çok fazla görülmektedir. Direk dize darbe alınması sonucu ve birden zıplama sonucu ön çapraz bağ yırtılabilir. Ağrının yanında birde şişlik ilk etkileridir.
  • Diz Bursiti: Dizdeki eklem kemiğini saran kesecikler bazı yaralanmalar sonucu iltihap kapar. Tendonlar ve bağlar, bu kesecikler sayesinde eklem üzerinde yavaşça kayar. Dizdeki bursit sonucu ağrılar, şişlikler ve kızarıklık meydana gelir. Ve dizlerdeki hareketlik kısıtlanır.

  Ayak ağrıları da insanların günlük yaşamlarını kabusa dönüştürmektedir. Gün içerisinde işlerimizin çoğunu ayakta hallederiz. Ayak da sürekli kalıp dinlenmemek ağrılara sebep olmaktadır. Çok fazla kilosu olan insanlarda ayak ağrısı şikayetleri çok fazla olmaktadır. Bu ağrıların birçok sebebi vardır. Ayak ağrılarına nedenlerine gelindiğinde ise nasır, düztabanlık, tendon, bağ zedelenmeleri, artrit ve bunlara benzer rahatsızlıklardır.

  • Nasır, ayakların uzun zaman boyunca bir yere sürtünmesi sonucu ayaklar kendilerini korurlar. Bu koruma sırasında ayağın herhangi bir yerinde sertleşme meydana gelir. Bu sertleşme nasırdır. Nasırı olan insanlarda ağrılar meydana gelir.
  • Kireçlenme, ayaklardaki ağrıların sebeplerden bir tanesidir.  Kireçlenmelerde çok fazla görülenler arasında gut hastalığı, osteartrit ve romatizmal artrittir. Bu hastalıklar ayakların kireçlenmesine sebep olmaktadır. Bu kireçlenmeler ağrılara neden olmaktadır.
  • Ayaklarda Stres Kırığı, ayaklara fazla yüklenme sonucu ayak kemiklerinde çatlaklar meydana gelir. Stres kırıkları, ayaklara fazla yük bindiren sporlarda meydana gelmektedir. Özellikle de spora ilk başlayan insanlarda çok fazla görülmektedir. Bu kırıklıklar ayaklarda ağrılara neden olmaktadır.
  • Düztabanlık, düztabanlı olmak küçüklükte meydana gelmez. Her yaşta insanlarda meydana gelmektedi]]> Otururken Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/otururken-diz-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 20:58:02 +0000 Otururken diz ağrısı anlık ve genellikle dizin zorlanması veya birdenbire incitilmesinden kaynaklanır. Diz ağrısı çoğu vaziyette doktorunuzu görmenizi gerektirmez. Diz eklemi, vücudun bütün ağırlığını taşıdığı ve Otururken diz ağrısı anlık ve genellikle dizin zorlanması veya birdenbire incitilmesinden kaynaklanır. Diz ağrısı çoğu vaziyette doktorunuzu görmenizi gerektirmez. Diz eklemi, vücudun bütün ağırlığını taşıdığı ve koşma veya zıplama esnasında ekstra güç harcadığı amaçlı hasara ve ağrıya bir sürü yatkındır. Bu nedenle normalin üstünde kilosu vaziyette olan insanlarda diz ağrısı görülmesi olasılığı yüksektir. İki dizde birden vaziyette olan ağrı genellikle kireçlenme kaynaklıdır, ağrı bir dizde ise nedenler çeşitli olabilmektedir. 

  Diz ağrısı bir sürü sayıda sebebe dayalı olarak gerçekleşebilir. Bunlar; 
  • Artrit denilen eklem iltihaplanmaları, 
  • Menisküs yırtılmaları, 
  • Plika dediğimiz diz kapağı kemiğinin(patella) içteki bir bağlantıya stress uygulaması, 
  • Diz eklemine sıvı/akışkan birikmesi, 
  • Diz eklemine çok stress yapmak, 
  • Baldır adalelerinin gerginliği veya çok güçsüzlüğü, 
  • Leğen kemiğinin ve bunun için eklem yapan baldır kemiğinin dengesiz duruşu, 
  • Ayaklardaki düztaban benzeri bozukluklar,  
  Diz ağrılarıyla beraber aşağıda sıralayacağımız bulgulara uyarı etmenizi öneriyoruz. Bu semptomları gözlemlediğinizde anında bir ortopedi doktoruna başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.  
  • Bilhassa uykudan uyandığınızda veya zıt hareketlerde dizinizde kilitlenme var mı  
  • Hareketler sonrasında dizinizde  şişlik ve sıcaklık artışı var mı  
  • Çömelme ve ayağa kalkmada güçlük çekiyormusunuz  
  • Yürüyüşünüz dizinizde ağrılara sebep oluyormu  
  • Dizinizi bükerek oturduğunuzda dizinizde tutulmalar veya ağrılı vaziyetler yaşıyormusunuz 
  • Dizinizde yer yer şişlikler görüyormusunuz 
  • Dizinizde bacağınızı salladığınızda hissettiğiniz bir tıkırdama veya boşluk duygusu oluşuyormu 
  Otururken Diz AğrısıDiz osteoartritinin (gonartroz, kireçleme)  
  Dizin artrozu eklem hastalıkları içerisinde omurgadan sonra ciro. Dizinde osteoartroz vaziyette olan hastanın önce yakınması ağrıdır. Ağrı etkinlik ile artar, genellikle istirahat ile kaybolabilir. Merdiven inip çıkarken, oturup kalkarken diz ağrısı artar. Yük transfer ve yürümeyle de ağrı artabilir ve hasta ağrı sebebiyle oturup dinlenmek zorunda kalabilir. Meteorolojik farklılıklar da ağrıyı artıran faktörlerdendir. Ağrıyla beraber ama ek olarak az sıklıkta vaziyette olan 2. yakınma eklem tutukluğudur. Aktiviteyle kısa zamanda geçer. Hasta hareketle eklemlerinden iştirak eden kıtırtı, kütürtü şeklinde sesten ve şişlikten de yakınabilir. Grafi ile osteoartroz tanısı doğrulanır ve derecesi saptama edilir.  Akut alevlenmelerde osteoartritik dizin istirahatı gerekir. 

  Ağrı ve şişlik azalıncaya civarı belli bir süre olarak baston verilebilir. Yaşlılara ve devamlı ağrısı olanlara devamlı baston kullanmaları önerilmelidir. Baston ve yer değneği istirahatı sağlamanın yakınında o dize binen yükü de azaltacak ve ihtiyar hasta olanların ayakta durmasına destekçi olacaktır. Osteoartritik dizli hasta olanların çoğu şişmandır. Fazla kiloların diz eklemi üstüne binen yükü artıracağı, bunun da ağrıya sebep olacağı hasta kişiye anlatılmalıdır. Hastalar ayakta durmaktan ziyade koltukta oturarak çalışmalı, çömelme ve diz çökmeden kaçınmalıdır. Adale gücünü artırmak ve eklem etrafındaki kasların erimesini önlemek amaçlı egzersizlerden yararlanılır. Fizik iyileştirme eklem mobilitesini artırmanın yakınında ağrıyı da azaltır. Bu hasta olanlarda PRP ve ozon rehabilitasyonu de düşünülmelidir. Bu tedavilere yanıt vermeyen, gündelik işlerini başaramayan ve deformitesi vaziyette olan hastalara cerrahi iyileştirme uygulanır. Diz ağrılarına sebep vaziyette olan rahatsızlıklar farklı biçimlerde ve farklı hastalıkların sonucu olarak meydana gelebilmektedir. Diz ağrıları makalemizde anlatılan vaziyetleri yaşıyorsanız bir hastanenin ortopedi kısmından buluşma alarak]]> Dizde Sıvı Azalması https://www.diz.gen.tr/dizde-sivi-azalmasi.html Fri, 16 Nov 2018 23:22:06 +0000 Dizde sıvı azalması, durumunda insanların eklem yerlerinde bulunan eklem sıvısından bahsedilir. Bu sıvılar insan vücudunda bulunan tüm eklemlerde belli bir miktarda bulunur ve eklemlerin yağlı bir yapıda olmasını sağlar. Böyl Dizde sıvı azalması, durumunda insanların eklem yerlerinde bulunan eklem sıvısından bahsedilir. Bu sıvılar insan vücudunda bulunan tüm eklemlerde belli bir miktarda bulunur ve eklemlerin yağlı bir yapıda olmasını sağlar. Böylece eklemlerin hareketinin kolaylaşmasının yanında ayrıca eklemlerin zedelenmesi ve buna bağlı olarak zarar görmesi engellenmiş olur. Fakat bazı insanlarda bu sıvılarda çok ciddi bir azalma meydana gelir. Dizde sıvı azalması da bu sıvının azaldığı bölgelerden biridir. İnsanlarda bu durum meydana geldiği zaman sorun yavaş yavaş kendisini gösterecektir. Dizde sıvı azalmasını, aslında çalışan bir makinenin yağının bitmesi gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki makine yağsız kaldıkça hızla aşınacak ve zarar görecekse, insan vücudunda diz bölgesi de aynı şekilde zarar görecektir. İnsanlarda en büyük iki kemik dizler ve bacaklarda bulunur. Bu nedenle diz eklemi oldukça önemlidir. Bu iki kemiği birbirine bağlayan diz eklemi içerisinde tıbbi adı sinoviyal sıvı olarak adlandırılan bu sıvı bazı durumlara bağlı olarak azalma gösterebilir. Bu azalmanın birden fazla nedeni vardır. Bu nedenle eğer diz eklemi zarar görmeden müdahale edilir ve bu duruma neden olan durum düzeltilirse kişi sağlıklık yaşamına tekrar devam edebilir.

  Nedenleri nelerdir 
  • Bu duruma neden olan en önemli durum insanların eklem yerlerinin aşırı fazla kullanılmasıdır. Özellikle spor yapan insanların bu sporları abartı bir şekilde yapması ve eklem yerlerini bu nedenle çok zorlamalarında sıvı yetersizlikleri meydana gelebilmektedir. Bu nedenle eklem yerlerinizi korumanız için yaptığınız egzersizlere ya da işlere de dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra insanların eklem yerlerini çok az kullanmalarında da sıvı azalmaları görülebilmektedir. Eğer sizlerde hareketsiz bir yaşam yaşıyorsanız bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. 
  • Yaşlılık, bu duruma neden olan en önemli problemlerden biridir. Bu durum nedeni ile insanlarda yaş ilerledikçe dizde sıvı azalması ya da diğer eklem sorunları meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar doktor kontrolü altında en az zararla atlatılabilir. 
  • Dizde sıvı azalması, insanların günlük sıvı ihtiyacını karşılamamaları durumunda da meydana gelebilmektedir. Özellikle yaz aylarında vücudunda çok daha fazla suya ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bunun için özellikle yaz aylarında iki katı fazla su içmeliyiz.
  • Aşırı kilolu insanlarda eklem bölgeleri sürekli olarak ağır yük altında çalışırlar. Bu nedenle aşırı zorlanmalar meydana gelir ve kişilerin dizde sıvı azalması gibi durumlarla karşılaşma ihtimali artar.
  • Dizde bulunan ve sıvı taşımada görev yapan bazı damarların tıkanmasıyla kişilerde sıvı yetersizliği meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor muayeneleri sorunun çözümünü sağlayabilir. Herhangi nedene bağlı olursa olsun dizde sıvı azalması durumlarında doktor muayenesi şarttır. 
  Dizde sıvı azalması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Özellikle şeker hastası olan insanlar, kireçlenme gibi eklem sorunları olan  insanlar, aşırı ağırlık taşıyan insanlar, kalsiyum eksikliği olan insanlar ve kadınlardaki doğum sonrası zamanlarda riskler artar. 

  Dizde Sıvı AzalmasıTedavisi nasıldır

  Dizde sıvı azalması olan insanlarda genel olarak ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu hastalığın ilerlemesi için doktorunuz bazı ilaçlarla hastalığa müdahale edecektir. Bunun yanı sıra sizlerde bol bol egzersiz yapmalısınız. Eğer doktorunuz gerek duyarsa ayrıca, beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. 
  ]]>
  Diz Kapağı Kayması https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kaymasi.html Sat, 17 Nov 2018 13:10:22 +0000 Diz Kapağı Kayması, hareket ettiğimizde diz kapağımız hareket eder ve uyluk kemiği üzerindeki yatağın içinde aşağı yukarı hareket eder. Ancak diz kapağının çok az bir kısmı yatağından çıkarsa bile ağrıya ve hasara y Diz Kapağı Kayması, hareket ettiğimizde diz kapağımız hareket eder ve uyluk kemiği üzerindeki yatağın içinde aşağı yukarı hareket eder. Ancak diz kapağının çok az bir kısmı yatağından çıkarsa bile ağrıya ve hasara yol açar. Diz kapağının yapısındaki parçalar düzgün çalıştığında diz kapağı düzgün durur ve sadece yatağında hareket eder. Bu durumda diz kapağına gelen yük eşit olarak dağıtılır.Böylece hiçbir hasara yol açmaz.

  Diz kapağı kaymasının nedenleri

  Özellikle oturarak iş yapan insanlar ve ofis çalışanlarının en büyük problemlerinden biri de diz kapağı kayması hastalığına sıkça yakalanmalarıdır. Eskiden oturma şeklinden dolayı erkeklerde sıkça rastlanan diz kapağı kayması problemi, günümüzde kadınlarda da görülmektedir. Bağdaş kurma ile ilişki olan bu sorun, kadınların da bu oturuşa özenmesi ile görülme oranı artmıştır.
  Ağa oturuşu denilen oturma pozisyonu, dizin üzerindeki diz kemiğini şapka gibi örten diz kapağı, dışa doğru kayar ve diz kapağındaki kıkırdağı yıpratır. 
  Bunun yanı sıra bacak bacak üstüne atan insanlarda, uzun süre hareketsiz kalan insanlarda, step yapan insanlarda da diz kapağı kayması görülebilir.

  Diz Kapağı KaymasıDiz kapağı kaymasının belirtileri
  • Şiddetli ağrıların görülmesi.
  • Oturma, koşma gibi eylemlerde problem yaşamak.
  • Diz kapağında morluklar görülmesi
  Diz kapağı kaymasının tedavisi

  Genellikle diz kapağı kayması problemiyle karşılaşan hastalara ilaç ve diğer konservatif tedavileri uygulanır ancak çok net bir sonuç alınamaz. Bu nedenle hastalığın derecesine göre artroskopi tedavisi ve klasik cerrahi tedaviler uygulanır. Artroskopi cerrahisiyle dış yana kayan diz kapağı yerine oturulup diz kapağı kıkırdağı temizlenir. Bu tedavi sonrası diz kapağında 10 günlük şişlik görülür. Hasta 3-5 hafta sonra günlük yaşantısına devam edebilir. Hasta bu tedaviye de cevap vermezse diz kapağı ameliyatı ile hastaya diz protezi cerrahisi yapılabilir. Diz kapağı içine protez uygulanır. Eğer ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız acilen bir ortopedi ve tramvatoloji uzmanına gitmeniz gerekir.
  ]]>
  Diz Güçlendirme Egzersizleri https://www.diz.gen.tr/diz-guclendirme-egzersizleri.html Sat, 17 Nov 2018 13:32:59 +0000 Diz güçlendirme egzersizleri, aslında genç ya da yaşlı da olsa herkesin ihtiyacı olan bir durumdur. Son derece büyük ben taşıyan bu hareketlerin düzenli bir şekilde yapılması, sizler ileri ki yaşlarınızda meydana gelebilecek Diz güçlendirme egzersizleri, aslında genç ya da yaşlı da olsa herkesin ihtiyacı olan bir durumdur. Son derece büyük ben taşıyan bu hareketlerin düzenli bir şekilde yapılması, sizler ileri ki yaşlarınızda meydana gelebilecek diz ve diz eklemi sorunlarından koruyacaktır. Bu nedenle hem sizler hem de çocuklarınız diz güçlendirme egzersizlerini düzenli bir şekilde yapın. Bunun yanı sıra diz güçlendirme egzersizleri, diz kapağı yaralanmaları yaşayan ve diz bölgelerinde herhangi bir tedavi uygulanış olan insanlar  için çok büyük önem taşır. Fakat belirtmek isterim ki diz güçlendirme egzersizlerini yapmadan önce kesinlikle doktorunuz ile bu konu hakkında konuşmalısınız. Bu hareketler aslında oldukça basittir. Fakat bazı insanların bu hareketleri hızlı ya da yanlış yapması nedeni ile sakatlıklar görülmüştür. Bu nedenle sizler bu hareketi biraz daha dikkatli ve yavaş yapın. Diz güçlendirme egzersizleri yaklaşık olarak 6 ay kadar bir süre sonra sizlere çok büyük etkiler yapmış olacaktır. Dizlerinizdeki güçlenmeyi hem gözle hem de sağlık olarak hissedeceğinizden emin olabilir. Fakat dizlerin güçlenmesi için sadece bu hareketler yeterli değildir. Çünkü bu hareketlerin yanı sıra ayrıca çok düzenli beslenmeniz ve bol bol protein almanız gerekecektir. Aksi durumlarda yaptığınız egzersizlerden göreceğiniz faydalar yüzde elli oranında değişecektir. Şimdi bu hareketlerin nasıl yapıldığına bakalım.
  • İlk olarak bir sandalyeye ihtiyacınız vardır. Bu hareket aslında oldukça kolaydır. Fakat bazı insanların dizlerindeki sağlık probleminden dolayı biraz zorlaşabilir. Öncelikle sandalyeye doğru pozisyonda oturun ve bacaklarınızı sırayla düz olacak şekilde kaldırın ve tekrar indirin. Bu hareketi her iki bacağınız için sırayla uygulayın. Yapabildiğiniz kadar yapın, ama bacaklarınızı aşırı zorlamanıza gerek yoktur. 
  • Bir diğer harekette bir önceki hareket kadar kolaydır. Fakat bunun için düz bir zemine oturmanız gerekecektir. Düz bir zemine oturduktan sonra ellerinizle yerden destek alarak vücudunuz 90 derece olacak şekilde yerde oturun ve uyluk kemiğinizin olduğu diz bölgenizi kasarak yaklaşık 10 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi yaparken isterseniz dizlerinizi sırayla yapın, isterseniz de her iki dizinizi birden kasarak işlemi tamamlayın. Bu durum tamamen isteğinize kalmıştır. 
  • Diz Güçlendirme EgzersizleriBir diğer hareketten bahsedecek olursak bu hareket için de yüz üstü düz ve sert bir zemine yatın. Zeminin düz ve sert olması, vücudunuzun diğer eklem bölgelerinin zarar görmemesi için önemlidir. Bu pozisyonu aldıktan sonra ayaklarınızı dizinizden kapatarak arka baldırınıza kadar bükün. Bu işlemde bükebildiğiniz kadar bükün. Sırayla her iki bacağınıza da uygulayarak diz güçlendirme egzersizleri arasında önemli olan bu hareketi uygulayın. 
  • Dördüncü harekette ise son derece kolay ve hemen her yerde yapabileceğiniz bir harekettir. Bu hareket için düz bir zemin üzerinde parmak uçlarınıza çıkarak sanki boyunuzu uzatırmış gibi gerilin. Parmak uçlarınıza çıktıktan sonra en az 5 saniye bekleyin ve tekrar bırakın kendinizi. Bu işlemi her iki ayağınız için en az 15 kez tekrarlayın. 
  • Bir sonraki hareket ise aslında herkesin bildiği, bisiklet sürme hareketidir. Bu hareket hem kalçalar için hem de diz güçlendirme egzersizleri olarak önemlidir. Bunun için uygun bir yere uzanın ve bacaklarınızı kaldırarak bisiklet sürer gibi ayaklarınızı döndürün. Bu hareket sayesinde hem kalça eklemleri hem de diz eklemleri olumlu yönde etkilenecektir. bu hareketi boş zamanlarınızda yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz. 
  ]]>
  Diz Ağrısı Romatizma https://www.diz.gen.tr/diz-agrisi-romatizma.html Sun, 18 Nov 2018 05:46:41 +0000 Diz ağrısı romatizma, aslında insanlarda çok sık görülen bir durumdur. Çünkü romatizma hastalığı genel olarak vücudun tüm eklemlerinde etkili olan bir hastalıktır. Fakat bu hastalık, diz ekleminde çok daha yaygın bir şeki Diz ağrısı romatizma, aslında insanlarda çok sık görülen bir durumdur. Çünkü romatizma hastalığı genel olarak vücudun tüm eklemlerinde etkili olan bir hastalıktır. Fakat bu hastalık, diz ekleminde çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Diz ağrısı romatizma sorunu olan insanlarda bu durum bazen kalıcı olsa bile bazen de geçici bir özellik gösterir. Çünkü romatizma ağrıları bazen vücutta gezici bir özellik göstererek dizden diğer başka bölgelere gidebilir. Dizde görülen romatizma sorunlarında kişilerde hareket kayıpları bile meydana gelmektedir. Çünkü meydana gelen ağrılar o kadar şiddetli olur, kişi değil dizinin üstüne yüklenmek, hareket dahi edemez. 

  Diz ağrısı romatizma sorunlarına günümüzde tıbbi olarak net bir tedavi bulunamamış ve bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar tamamen ortadan kaldırılamamıştır. Fakat bu ağrıları çeken insanları rahatlatmak için ağrıların azalmasını sağlayan ilaçlar bulunmaktadır. Diz ağrısı romatizma problemi yaşayan insanların birçoğu, tıbbi tedavilerin yanı sıra ayrıca bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. Çünkü insanların bitkisel ürünleri kullanmaları ile bu ağrılar çok daha hızlı bir şekilde iyileşme göstermektedir. Diz ağrısı, eğer romatizma sorunundan dolayı görülüyorsa çok büyük bir ihtimal diz ekleminde şişme sorunları ortaya çıkacaktır. Çünkü romatizma ağrılarında bölgede dolaşımın da bozulması nedeni ile bu gibi problemler oluşabilir. Dizlerde görülen romatizma ağrıları, kişilerde yaş fark etmeksizin hem çocuklarda, hem gençlerde hem de yaşlılarda görülen bir durumdur. 

  Diz Ağrısı RomatizmaDiz ağrısının romatizma kaynaklı olduğunun belirtileri:
  • Eğer kişinin dizindeki ağrılar romatizmadan dolayı kaynaklanıyorsa bu kişinin dizinde aşırı şişlikler ve hareket ettirememe durumları meydana gelecektir. Hatta kişi son zamanlarda dizine herhangi bir darbe almamış olsa bile diz bölgesinde morluklar ve kızarıklıklar oluşabilir.
  • Kişinin diz ağrısı romatizma sorunu olduğu zaman bu ağrılar sancı şeklinde olmamalı ve sürekli bir ağrı tipi olmalıdır. Aksi durumlarda diğer ağrı türlerinin romatizma ağrısı olduğunu söylemek yanlış olacaktır.
  • Diz ağrısı romatizma, kişileri geceleri uykusundan uyandıracak derede artış gösterebilir. Bu gibi ağrılar genellikle insanlarda karşılaşılan romatizma ağrılarıdır.
  • Kişinin sabahları uyanması sonrasında dizlerinde ağrıların meydana gelmesi durumunda da diz ağrısı romatizma sorunundan bahsedebiliriz
  Bu gibi belirtiler insanlarda diz ağrısı romatizma hastalıklarının belirtisidir. Dizlerde görülen romatizma hastalığı genellikle kişinin diz kapağında görülmektedir. Çünkü bu bölgeler direk olarak eklem bölgelerinde sorun olmaktadır. Bu durum bazen aile içerisinde diğer bireylerde de görülebilmektedir. Çünkü romatizma, sadece dizde değil nerede olursa olsun genetik bir özellik nedeniyle oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda aslında kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyeceklerden tüketmeleri gerekmektedir. Böylece ortaya çıkacak diz ağrısı romatizma sorunlarını önleyebileceksiniz. 

  Diz ağrısı romatizma nedeniyle kaynaklanan insanların uzun istirahate ihtiyaçları bulunmaktadır. Özellikle bazı sporlar konusunda amatör kişilerin halı saha ya da diğer alanlarda oynadıkları oyunlar sırasında eklem yerlerinde sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda romatizma sorunları olan insanlarda diz ağrıları görülebilmektedir. Bunun yanı sıra kesinlikle yanlış egzersizlerden kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü yanlış yaptığınız her hareket dizlerinize zarar vererek sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Bunun için kontrollü bir şekilde egzersizlerinizi yaparak bu gibi diz ağrısı romatizma durumlarından korunabilirsiniz. 
  ]]>
  Diz Eklem Ağrısı https://www.diz.gen.tr/diz-eklem-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 05:45:50 +0000 Diz eklem ağrısı, insanların eklem yerleri arasında en çok ağrı sorununun meydana geldiği bölgelerden biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen diz eklem ağrısı, zamanla arttığı gibi ileri zamanlarda çok ciddi sağlık Diz eklem ağrısı, insanların eklem yerleri arasında en çok ağrı sorununun meydana geldiği bölgelerden biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen diz eklem ağrısı, zamanla arttığı gibi ileri zamanlarda çok ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle diz eklem ağrıları dikkate alınması gereken durumlardan biridir. Bu normalde kendiliğinden iyileşen bir durum olsa bile diz ekleminde bulunan bazı dokular ve organlarda meydana gelen problemler kendiliğinden düzelecek bir sorun olmayabilir. Bu nedenle kişilerin eklemlerinde görülen ağrılar için kesinlikle bir kontrol ve muayene yapılmalıdır. Ağrı hem geçlerde hem de yaşlılarda meydana gelen bir durumdur. Fakat bu sorunlar yaşlı insanlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen en büyük sorunlardan biri haline gelebilir. Yaşlı insanlarda diz eklemlerinin zedelenmiş ve yorulmuş olmasına bağlı olarak eklem ağrıları, gençlere göre çok daha fazla görülmektedir. Aslında diz eklem ağrıları gençlere çok daha kolay bir şekilde tedavi edilir. Çünkü gençlerin vücudunun daha dinç olması, yapılan tedavilerin karşılığının alınmasını sağlamaktadır. Fakat yaşlılarda birçok tedavi yapılmasına rağmen, vücut kendisini toparlayamaz ve tedaviler cevapsız kalır. Bu nedenle sizlerde diz eklem ağrısı sorunlarınızı, yaşınız ilerlemeden önce tedavi ettirerek ileri yaşantınızı çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bu gibi ağrıların birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle diz eklem ağrısını tek bir nedene bağlamak ve dışarıdan bakarak teşhis etmek son derece yanlış olacaktır. 

  Diz eklem ağrısı neden olur

  Bu gibi ağrılara neden olan bazı hastalıklar vardır. Özellikle eklemleri hedef alan iltihaplı hastalıklar, kendiliğinden iyileşmeyen hastalıklardan biridir. Bu nedenle kişilerde çok uzun süreler boyunca eklem ağrıları meydana gelebilir. Eklem iltihabı olan insanlar bu gibi ağrılardan etkilenebilirler. Bunun yanı sıra yine kendiliğinden iyileşmediği için tıbbi müdahalelere ihtiyaç duyduran romatizma ağrıları bulunmaktadır. Bu ağrılarda insanlarda görülen diz eklem ağrılarına neden olan önemli bir durumdur. Romatizma nedeniyle meydana gelen ağrıların şiddetinin çok fazla olması, meydana geldiği kişilerin direk olarak muayene olmasını gerektirdiği için kişiler istemese bile doktora gitmek zorunda kalırlar. Bunun yanında hastalık olarak eklem ağrısına neden olan diğer durumlar ise kişilerdeki kemik hastalıklarıdır. Bazen kişilerin eklem bölgelerini aşırı zorlamaları nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bunun için eklemleriniz aşırı zorlamaktan kaçının. Bu durum birçok zaman kişilerin spor etkinliklerinde, gezmelerde ya da çocukların oynadıkları oyunlarda meydana gelebilir. Bu gibi durumlardaDiz Eklem Ağrısı diz eklem ağrısı, genellikle tek dizde meydana gelirken bazen insanlarda her iki dizde de ağrılar ortaya çıkabilir. Son olarak diz eklem ağrısına en çok neden olan diz bağlarının yırtılmasıdır. Bu sorun daha çok kişilerde kaza sırasında meydana gelir ve kişi yırtılan bağların sesini duyabilir. Bu nedenle sorunun teşhisi biraz daha kolay olur.

  Diz eklem ağrısı nasıl tedavi edilir

  Diz eklem ağrısının tedavisi için ilk olarak hastaya ağrının şiddetine bakılarak ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar ile hastanın ayak bölgesindeki ağrının dindirilmesi sağlanır. Bu sırada ağrının nedeninin anlaşılması için öncelikle bazı testler yapılmalıdır. doktorun yaptığı fiziksel testler sonrasında diz eklem ağrısı sorununun tam olarak belirlenememesi durumunda tıbbi görüntüleme cihazlarının kullanımı gerekebilir. Bunun yanında sizinde yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi bol bol dinlenmenizdir. Bazı insanlar ağrıyan bölgelerine sıcak uygulama yaparlar. Aslında bu durum her ağrı için yapılmamalıdır. Çünkü bazen kişilerde buz uygulaması çok daha faydalı olacaktır. Bol bol buz uygulaması yapın. Bazen kişilerde fizik]]> Diz Kapağı Kütlemesi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kutlemesi.html Mon, 19 Nov 2018 08:19:01 +0000 Diz kapağı kütlemesi, hayatta herkesin başına bir kere bile olsa gelmiş bir durumdur. Oldukça sık karşılaşılan bu durumlarda çıkan ses, diğer eklem bölgelerine göre biraz daha kalın çıkar. Çünkü diz kapağı, insan vücu Diz kapağı kütlemesi, hayatta herkesin başına bir kere bile olsa gelmiş bir durumdur. Oldukça sık karşılaşılan bu durumlarda çıkan ses, diğer eklem bölgelerine göre biraz daha kalın çıkar. Çünkü diz kapağı, insan vücudunda bulunan en büyük iki kemiği birbirine bağlayan bir eklem bölgesidir. Diz kapağındaki kütleme, aslında bazen insanlarda diğer eklemlerde de meydana gelir. Fakat diğer eklemlerin küçük olması nedeni ile biraz daha az çıkabilir. Bazı insanlarda bu sesler diz kapağında aşırı bir hal alarak kişinin yaptığı işler sırasında meydana gelir ve birçok zaman kişinin dikkatinin dağılmasına neden olur. Bunun yanında ayrıca bazı insanlarda diz kapağı kütlemesi sorunuyla birlikte ağrı problemleri de görülebilir. Diz kapağı kütlemesi sorunu birçok zaman ciddi problemler nedeniyle meydana gelmez. Fakat bu durum kesinlikle sizlerin doktora gitmemeniz gerektiğini göstermez. Bunu yaşıyorsanız diz kapağından gelen sese dikkat verin ve bir hafta izleyin. Eğer bu ses günde üçü geçiyorsa ya da bu sesle birlikte herhangi bir ağrı, şişlik, morartı gibi durumlar varsa, hiç zaman kaybetmeden doktorunuza gidin. Çünkü eklem bölgelerinden en önemlisi olan diz kapağı kütlemesi bazen insanlarda eklem hastalıkları nedeniyle oluşabilir.

  Diz kapağı kütlemesinin nedenleri nelerdir
  • Diz kapağı kütlemesi, sorununa en çok neden olan durum zorlamadır. Kişi diz kapağını zorladığı zaman, diz kapağı içerisinde sıvı taşınmasını sağlayan kabarcıklar patlamaktadır. Bu durumlarda şiddeti ve tokluğu sıvıya bağlı olarak değişen sesler gelebilir. 
  • Diz kapağı kütlemesine diz kapaklarından bulunan kıkırdaklı yapı neden olabilir. Bunun pürüzlü bir yapısı vardır. Oldukça yumuşak bir dokusu olan bu bölge farklı nedenlere bağlı olarak zamanla zarar görür ve kıkırdak yapısı bozulur. Bazı insanlarda bu yapı o kadar çok zarar görür ki yapı yok olur. Bu gibi durumlarda kişilerde diz kapağı kütlemesi durumu meydana gelebilir. Eğer sorun bu nedenden kaynaklanıyorsa genellikle kişilerde ağrı sorunları meydana gelir. 
  • Diz kapağı, vücudun tüm yükünü taşımaktadır. Bu nedenle meydana gelen olumsuzluklardan en çok etkilenen eklemlerden biridir demek doğru olacaktır. Eğer kişiler uzun zamanlar boyunca ağır yükler taşırsa ya da ağır diğer işlerde çalışırlarsa menisküs hastalığı başta olmak üzere daha birçok hastalık meydana gelebilir. Bu durumlarda menisküs yırtılması sesleri kütleme şeklinde olur. 
  Diz Kapağı KütlemesiDiz kapağı kütlemesi sorununun tedavisi:

  Bu sorunun tedavisi için öncelikle hastanın diz kapağında MR cihazları ile görüntülemeler yapılır. Bu görüntüleme cihazları ile kişide herhangi bir bağın kopup kopmadığı, menisküs yırtıkları, kemik hasarları gibi durumlar incelenir. Hatta bu cihazlarla kişilerde kıkırdak dokusunun zarar görüp görmediğine bile bakılmaktadır. Bu şekilde tam olarak teşhis konulur ve kişilerde başta ilaç tedavisi olmak üzere fizik tedavi uygulamaları yapılır. Tedavi sürecinde hastanın dizlerini uzun zamanlar boyunca kırarak oturmaması gerekecektir. Bunun yanı sıra kişinin merdiven inip çıkmaması gerekmektedir. Son olarak da kişinin çok sağlıklı beslenerek diz kapağı kütlemesi sorunundan kurtulması mümkündür. Bu sorun muayene edilmediğinde ileri dönemlerde onarılamayan hastalıklara neden olabilir. 
  ]]>
  Diz Arkası Ağrısı https://www.diz.gen.tr/diz-arkasi-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 21:07:47 +0000 Diz arkası ağrısı, insanlarda çok sık olmasa bile yine de karşılaşılan bir durumdur. İnsanların diz bölgelerinde görülen ağrılar daha çok diz kapağında görülmektedir. Bu nedenle dizin arka kısmında görülen ağrılara Diz arkası ağrısı, insanlarda çok sık olmasa bile yine de karşılaşılan bir durumdur. İnsanların diz bölgelerinde görülen ağrılar daha çok diz kapağında görülmektedir. Bu nedenle dizin arka kısmında görülen ağrılara biraz daha az rastlanır. İnsanların bu bölgelerinde görülen ağrılarda dizin yapacağı hareketler önemli ölçüde etkilenmektedir. Çünkü meydana gelen ağrıların çok şiddetli olması durumunda kişiler ağrının artışı nedeniyle bu hareketleri yapamayabilirler. İnsanların diz arkasındaki ağrılar eğer kişinin hareketlerini sınırlayacak kadar büyükse bu durumda kişinin hiç zaman kaybetmeden bir doktora muayene olması gerekmektedir. Çünkü diz kapağında görülen hastalıklar kadar, dizin arka kısımlarında görülen ağrıların da ciddi nedenleri vardır. Diz arkası ağrısı, birçok zaman tek başına görülmeyen bir ağrıdır. Bu gibi durumlar görüldüğü zaman beraberinde yanma sorunları, diz arkasında sertlik durumları ve aşırı sıcaklık gibi problemlerde görülebilmektedir. Dizin arka kısmı, yumuşak dokulardan oluştuğu için dizin diğer bölgelerine göre biraz daha hassastır. Bu nedenle hastalıkların oluşumu için uygun bir bölgedir. Bu nedenle oluşan ağrılar bazen çok ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. 

  Bazı insanlarda diz arkası ağrısı, dizin arka ve iç kısmında oluşan kistler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu kistlere diğer bir isimle baker kistler" denebilir. Bu kistler insanlarda meydana geldiği zaman diz arkasında ağrılara neden olabilir. Özellikle kişilerin hareketi sırasında bu kistler rahatsızlık verecek kadar ağrılı olacaktır. Bu nedenle diz arkası ağrısı için doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Diz arkası ağrısı sorunu olan insanların bazı durumlarda çok dikkat etmesi ve kesinlikle doktora gitmesi gerekebilir. Bu durumlardan biri; diz arkası ağrısı ile birlikte görülen morarma durumlarıdır. Bu durumlar bazen kişilerde baldır kısımlarına doğru görülebilir. Meydana gelen morarma sorunları sorunun ciddiyetini gösterecektir. Bunun yanında ayrıca nefes darlığı gibi solunum problemlerine neden olabilecek durumlarda diz arkası ağrısı ile bağlantılı olabilir. 

  Diz Arkası AğrısıDiz arkası ağrısı neden olur
  • Diz arkası ağrısı sorununa neden olan en önemli etken, insanlarda zorlama, kaza, darbe ya da burkulma gibi durumların meydana gelmesine bağlı olarak oluşan arka ve çapraz bağların yırtılmasıdır. Özellikle arka bağların yırtılması durumunda kişiler çok şiddetli ağrılar yaşayacaktır. Bunun için  bazı tedavilerin uygulanması şarttır.
  • İnsanlarda bulunan gezici romatizma hastalığı, ilk zamanlarda diz arkasında görülebilir. Fakat daha sonra diz kapağında etkili olacaktır.
  • Uzun süreli ya da aniden meydana gelen kıkırdak yaralanmalarında ciddi ağrılar ortaya çıkabilir. Meydana gelen ağrılar, diz arkası ağrısı olarak karşınıza çıkabilir. Bu nedenle en iyi teşhisi doktorunuz tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak koyacaktır. 
  • Diz arkasında daha önce de belirttiğimiz gibi yumuşak dokular bulunmaktadır. Bu dokularda oluşan enfeksiyonlar ya da iltihaplar diz arkası ağrısı sorununa neden olan önemli bir etkendir. Enfeksiyonlar bu bölgeden sadece ilaç kullanılarak geçirilir. Aksi durumda kendiliğinden ortadan kalkmaz. 
  • Son olarak diz arkasında dokuların hassas olmasının yanı sıra deri kısımları da oldukça hassastır. Bu hassas kısımlarda oluşan deri hastalıklarında ciddi ağrılar oluşabilir. Birçok kişi bu hastalığı fark etmez ve sorunun iç kısımlarda olduğunu düşünürler. Aslında diz arkası ağrısı sorunu olan insanların deri hastalıklarının olup olmadığına bakmaları önemlidir. 
  ]]>
  Diz Kasları https://www.diz.gen.tr/diz-kaslari.html Tue, 20 Nov 2018 02:59:03 +0000 Diz kasları vücudun en önemli ve en karma karışık eklemidir. Bu fonksiyonunu 3 önemli kemik (femur -uyluk, tibia-kaval, patella-diz kapağı), 4 önemli bağlantı (MCL -iç yan, LCL sağlamak harici yan, PCL -arka çapraz, ACL-ö Diz kasları vücudun en önemli ve en karma karışık eklemidir. Bu fonksiyonunu 3 önemli kemik (femur -uyluk, tibia-kaval, patella-diz kapağı), 4 önemli bağlantı (MCL -iç yan, LCL sağlamak harici yan, PCL -arka çapraz, ACL-ön çapraz), pekçok adale (kuadriseps, hamstring, popliteus, gastrokinemius), tendon ve menisküsler (iç ve harici) ile ortaya getirir.

  Kuadrisepsleri ve diz arkasındaki kirişleri hedef alan itinalı egzersizlerle diz kaslarınızı güçlendirebilir ve dizlerinize daha fazla dayanak kazandırabilirsiniz. Kuadlar dizin ön tarafında, kirişler arka tarafında yer alır. Ağırlık gerektirmeyen kolay egzersizlerle başlayın, güçlendikçe egzersiz programınıza ağırlıkları ekleyin. 

  Diz kasları için öneriler
  • Omuzlarını ve kafanızı arkaya gerçek gerin, tam ileriye bakarak yüksek durun, elinizdeki süpürgeyle dengenizi sağlayın. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Soluk alırken, kalçanız yere paralel olacak pozisyonda eğilin. Birden Çok saniye bekleyin ve kalkarken soluk verin. 
  • Sırt üstü yatın ve dengenizi sağlamak amaçlı bir bacağınızı katlayın. Öbür bacağınızı tahmini 20 santim civarı, kırmadan kaldırım ve birden çok saniye havada tutun. Her defasında bacağınızı belli bir süre ek olarak yükseğe kaldırın ve birden çok saniye havada tutun. Bunu her 2 bacak amaçlı 10'ar defa tekrarlayın. 
  • Önünüze bir step ya da minik bir tabure koyun. Hamle atarak taburenin üzerlerine çıkın ve geriye erkek atarak aşağıya inin. Bir seferde her 2 istikamete toplamında 30 saniye tekrarlayın. Egzersizi yanlara hamle atarak bir ek olarak edin. Düşük bir tabure kullanmaya itina gösterin. 
  • Sandalyeye oturunuz, dizlerinizi 45 derece kırın, topuklarınızı yerde tutun ve ayak parmaklarınızı yukarıya gerçek esnetin. Topuklarınızdan arkaya çekin ama topuklarınızı yerde tutun. Topuk kirişlerinde baskıyı hissetmeniz gerekmektedir. Tahmini 5-10 saniye civarı tutun ve toplamında 10 bir ek olarak yapın. 
  Diz KaslarıÖneri ve Uyarılar 
  • Maksimum yarar sağlayabilmek amaçlı egzersizle ilgili stabil olun. 
  • Herhangi bir egzersizi yaparken huzursuz olursanız ya da ağrı hissederseniz denetim ettirin. 
  Bağdaş kurarak oturma, kadınların dizleri üstünde temizlik yapması, yüksek kilo, insanlarda fazla koşuşturma, dizi kıvırma, katlama benzeri çok fazla sebepten ötürü kıkırdakların aşındığını vurgulayan uzmanlar "Kıkırdakların aşınmasıyla beraber dizlerde şişlikler oluşur. Bu şişliğin sebebi dizin içerisine dökülen sinovya denilen eklem sıvısını salgılayan bez fazla uyarılmasıdır. Dizlerinde ağrı ve şişlik yakıntıları hayatını sürdüren bireylerin bir doktorunuza zaman kaybetmeden gitmeleri gerekmektedir. Buz uygulaması, doktorun uyumlu gördüğü kıkırdak güçlendirici ilaçlar ve egzersizler ihmal edilmeden yapılmalı. İyileştirme edilmeyen aşınmalar kemik yarasına civarı gidebilir. Bu vaziyette da cerrahi müdahale yapmaktan üstelik yara çok fazla ilerlediyse diz protezi takmak dışında başka çare kalmıyor" derler.
   
  Beslenme ve egzersiz önemli 
   
  Yüzme ve yürüyüş benzeri ek olarak hafif, yaşa uyumlu, ekleme yüksek yük bindirmeyecek ama adaleleri güçlendirecek egzersizlerin seçim edilmesi gerektiğini belirtir uzmanlar. Tenis, basketbol, voleybol, futbol benzeri anlık ve yön değiştirici hareketlerle beraber ortaya gelen spor türleri eklem kıkırdağının aşınmasına neden olur. Hedefli güçlendirme ve germe egzersizleri eklemleri korumaktadır, adalelerin etkinliğini artırarak eklemleri güçlendirir. Bol sebze, meyve, kuru baklagiller, balık, ölçülü miktarda kabuklu kuruyemiş (ceviz, fındık, badem, fıstık) ve yağsız süt ürünlerini kapsayan sıhhatli beslenme kalp-damar sıhhati amaçlı meydana geldiği benzeri, eklem sıhhati amaçlı de mühimdir. Katkı maddelerinden uzak bir natürel beslenmek gerekmektedir. Zira kıkırdak kandan değil, eklem sıvısından beslendiği amaç]]> Diz Kapağı Kemiği https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kemigi.html Wed, 21 Nov 2018 02:30:15 +0000 Diz kapağı kemiği, diz ekleminin önündeki kemiktir. Vücudu ağır olan, yürürken dizlerini büken ve açan memelilerde, kuşların ve sürüngenlerin bazı türlerinde olur. Kemiğin tepesi aşağıya bakan ters üçgen gibi bir yapıs Diz kapağı kemiği, diz ekleminin önündeki kemiktir. Vücudu ağır olan, yürürken dizlerini büken ve açan memelilerde, kuşların ve sürüngenlerin bazı türlerinde olur. Kemiğin tepesi aşağıya bakan ters üçgen gibi bir yapısı olup, hareket kabiliyeti için oldukça önemli bir kirişin içindedir.  Bu kiriş uyluk kemiğinin önünde kalçadan dize inen dört kasın birleşiminden oluşmuştur. Diz kapağı kemiğinin cilde bakan tarafı pürtüklü, diz eklemine bakan yüzeyi de kalın yapıda kıkırdak dokuyla kaplıdır. Menteşe tarzında çalışan diz eklemi normalde ön ve arkaya rahatça hareket eden, yanlara kısıtlı hareket edebilen yapıdadır. Bu nedenle diz eklemi hareketlerin çoğunu rahatça yapabilmeyi sağlar.

  Diz kapağı kemiği yapısal özellikleri

  Koşma, merdiven inip çıkma, yokuş yukarı yük taşımada, çömelmede, kalkmada vücuda ağırlığının yaklaşık 7 katı bir yük binmektedir. Diz bu yükün altında bile rahatça kıvrılır ve ayağa kalkabilir. Eğer doğru kullanılırsa, diz yaşam boyu aynı konforla hizmet edebilir. Diz kapağı kemiği şekli, anatomik yapısı ve yerleştirilmesi dikkate alındığında oldukça hassas bir dengededir. Bunlar diz eklemine hareket kolaylığı sağlar ve daha dayanıklı olmasına yardımcı olur.

  Dizde uyluk kemiğinin alt tarafıyla diz kapağı kemiğinin birleşme yerinde ve uyluk kemiğiyle kaval kemiği arasında bağlantı vardır. Uyluk kemiğinde eklem yüzeyinin ortası çukur olup, diz kapağı kemiğinin orta kısmı da bu çukura girecek biçimde çıkıntılı yapıdadır. Çıkıntı esnek kıkırdak dokudan oluşur. Diz açılıp kapandığında, diz kapağı, diz ekleminde bulunan kıkırdağa sürtünmeden hareket edebilir. Sürtünmeyi engelleyen üçgen biçimindeki diz kapağı kemiğinin tepe kısmının aşağıya dönük olmasındandır.

  Uyluk kemiğinin üzerindeki ön uyluk kası dört başlıdır. Birleşerek kiriş oluştururlar. Buradan gelen kasılma gücünün kaval kemiğinin yapışık olduğu uca aktarılabilmesi için, diz kapağı kemiğinin kilitlenmesi gerekmektedir. Bu kilitlenme diz kapağı kemiği çevresindeki tendonun kasılması sonucunda olur. Bu sayede uyluktan aktarılan kuvvet te kaval kemiğine daha güçlü aktarılır ve diz daha kolay açılır. Diz kapağı kemiği, kaval kemiğiyle içinde olduğu kirişin arasında işlevi kolaylaştırıcı bir açıyla yerleşmiştir. Açı sayesinde diz daha az güç harcanarak açılır ve kapatılır. Yani diz kapağı kemiği destek görevi görür.

  Diz Kapağı KemiğiDiz kapağı kemiği çıkarılırsa, protez takılmalıdır

  Diz kapağı kemiği parçalanır ve tamamen çıkarılması gerekirse, uylukta ön adaleye binen yükte % 30-50 oranında artar. Özellikle ileri yaştaki kişilerde ya da uyluk ön adalesi zayıf olanlarda bu durum çömelirken kalkışı zorlaştırır. Mutlaka bir yere tutunarak yerden kalkabilirler. Diz kapağı kemiği uyluk ön adalesi kirişi ile diz ekleminin birbirine sürtmesine de engel olur. Bu nedenle diz kapağı kemiği alınmış kişilerde aşınma ve sürtünme nedeniyle kireçlenme oldukça sık görülür. Bu sebeplerden dolayı diz kapağı çıkarılmış olan kişilere diz kapağı protezi takılır.

  Diz kapağına yük binmesi durumunda, eklemin kilitlemesini sağlayacak sert bir dokunun bulunması gerekir. Bu yüzden kilitlenme için en uygun yapı diz kapağı kemiğinin yapısı ve bulunduğu yerdeki konumudur. Eğer kemik gibi bir yapı olmadığı takdirde, diz kapağı üstündeki kirişi kilitlenmede yetersiz kalır, herhangi bir zorlamada yırtılma ve kopma riski oluşur. Kemiğin dize kilitlenmesi için, dört tarafından germe gücüyle baskı olması gerekir. Bu da diz kapağı kirişi gibi ayrı yapılar sayesinde yerine getirilir. 
  ]]>
  Diz Kapağı Aşınması https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-asinmasi.html Wed, 21 Nov 2018 19:11:13 +0000 Diz Kapağı Aşınması, Halk arasında diz kapağı aşınması olarak nitelendirilen rahatsızlığın tıbbi olarak ismi ''Kondromalazi Patella'' dır. Bu rahatsızlık, diz önü ağrısı ile birlikte olarak diz kapağının arkasında Diz Kapağı Aşınması, Halk arasında diz kapağı aşınması olarak nitelendirilen rahatsızlığın tıbbi olarak ismi ''Kondromalazi Patella'' dır. Bu rahatsızlık, diz önü ağrısı ile birlikte olarak diz kapağının arkasında bulunan kıkırdağın yumuşamasını ve bu kıkırdağın ülserleşmesi ile devam eden bu durumu gerçekleştirir. Yirmi yaşının üzerinde bulunan sağlıklı insanların neredeyse yarısında bu rahatsızlık görülür. Elli yaşının üzerindeki insanların ise neredeyse tamamında bu rahatsızlık görülür. 

  Bu hastalığın yanı sıra ağrı hissi bunu desteklemiyor ise klinik olarak önemli bir sakıncası yoktur. Ancak hastalığın yanı sıra ağrı hissi de eşlik ediyor ise ve hastalık bir dizilim bozukluğuna bağlı olarak gelişmiş durumda ise bunun kesinlikle düzeltilmesi gerekir. Diz kapağı bölgesinde birçok nedenden dolayı aşınma meydana gelebilir. Eğer diz ekleminde yerleşme ile ilgili olarak bir problem var ise kıkırdakta da aşınma rahatsızlığı ile normal insanlara oranla daha çok karşılaşılır. Diz kapağında gerçekleşen yüksekte olan, alçakta olan veya dışa doğru olan yerleşim bozuklukları da çok erken yaşta ön dizdeki ağrı ile karşılaşılmasını sağlar. 

  Diz kapağında aşınma olması kıkırdak yapısında hasar oluşturabilir. Zaten bu hastalık içerisinde aşınan kısım diz kapağı değil kıkırdak yapısıdır. Çömelmek, diz üstüne oturmak ve özellikle de yokuş ya da merdiven çıkıp inme gibi bazı günlük hayatta yaptığımız hareketlerde diz kapaklarına biyomekanik bir biçimde çok fazla yük binmektedir. Bu hareketleri gün içerisinde sürekli ve çok fazla yapmak zorunda kalan insanlarda, diz bölgesindeki ağrı daha erken yaşta gerçekleşir. Diz ekleminin içerisinde bulunan kalın bant şeklindeki yapılar plika olarak isimlendirilir. Bazı insanlarda bu plikalar normalde olması gerekenden daha kalın olabilir ve özellikle dizin iç kısmında oluşan mekanik basınç etkisi ile kıkırdakta hasar oluşturarak ağrı hissine neden olabilir.

  Diz Kapağı AşınmasıBu hastalığın klinik olarak belirtileri ağrı, kıkırtı sesi, kilitlenme, boşalma ve şişlik gibi rahatsızlıklardır. Ağrı hissi dizin ön kısmında çok kült ve batıcı bir his olarak gerçekleşir. Bazı zamanlarda çok ani ve keskin bir ağrı hissedilebilir. Dizin oturma pozisyonunda uzun süre kalması, merdiven inip çıkma ve devamlı olarak çömelip doğrulma hareketleri ağrı hissinin artmasına neden olabilir. Uzun süre boyunca oturup daha sonra bir anda ayağa kalkma ile de ağrı ortaya çıkar ya da zaten ağrı varsa ağrının dozajı artar. Bu durumda hastalar genel olarak diz çöküp doğrulma hareketi sırasında diz kapağından sesler geldiğini ve buna bazen de ağrının eşlik ettiğini ifade ederler. 

  Dizden ses gelme durumu her zaman ön diz de ağrıya sebep olmaz. Diz kısmına yük binerken yapılan dizi kırma ve dizi tam olarak düz tutma hareketi (örnek olarak merdiven inip çıkma hareketi) sırasında uyluğun ön kısmında bulunan kasın ani gevşemesi sonucu diz kısmında boşalma hissi oluşur. Dizde kilitlenme şikayeti var ise sıklıkla diz kapağı kısmında veya diz kapağının arkasında bulunan eklemde oturduğu boşlukta kıkırdak bozukluğu gözlemlenebilir. Kıkırdak yapısında bulunan lezyonlara bağlı olarak dizde belirli aralıklarla şişlikler gerçekleşebilir.
  ]]>
  Dizde Sıvı Kaybı https://www.diz.gen.tr/dizde-sivi-kaybi.html Thu, 22 Nov 2018 00:37:54 +0000 Dizde Sıvı Kaybı: Diz kişinin en büyük olan iki kemiğinin birleşmesini sağlayan eklemdir ve içinde bu iki kemiğin birbirini aşındırmasını önleyen bir sıvı vardır. bu sıvının ismi sinoviyaldır ve bu sıvı bir kese Dizde Sıvı Kaybı: Diz kişinin en büyük olan iki kemiğinin birleşmesini sağlayan eklemdir ve içinde bu iki kemiğin birbirini aşındırmasını önleyen bir sıvı vardır. bu sıvının ismi sinoviyaldır ve bu sıvı bir kese içerisinde bulunmaktadır. dizde sıvı kaybı oluşmasını kaçınılmaz kılan birden fazla neden bulunmaktadır. dizde sıvı kaybı oluşmasına sebep olan en önemli etkenlerden biri eklemlerin ya çok aşırı ya da çok az kullanılmasıdır. Ayrıca kişinin normalin altında su tüketmesi ya da normalin üzerinde tuz tüketmesi veya her ikisi de bu etkenlerdendir. Bunun yanı sıra, bu bölgeye kan taşıma görevi gören damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi de dizde sıvı kaybı yaşanmasının bir diğer nedenidir.

  Dizde sıvı kaybı rahatsızlığı daha çok, aşırı kilosu olan kişilerde, normalin altında su tüketen kişilerde, şeker hastalığı olan kişilerde, kireçlenme ve kireçlenme benzeri hastalığı olan kişilerde, günlük yaşamı içinde çok fazla hareket etmeyen kişilerde ve fazla ağırlık ile çalışan kişilerde görülmektedir. Ayrıca kemiğe faydası olan kalsiyum gibi bazı mineralleri normalden daha az tüketen kişilerde de bu rahatsızlık sıkça görülmektedir.

  Dizde Sıvı KaybıDizde Sıvı Kaybı Tedavi Yöntemleri

  Tıp dilinde osteoartrit ismiyle bilinen hastalığın ilk evresi kıkırdak kaybıdır. Hastalık ilerledikçe bu kayıp dokular ile kemiklerin çevresine doğru ilerlemeye devam etmektedir.

  • Zayıflama Ve Egzersiz İle Tedavi: Bu hastalıkta en önemli şeylerden biri de hareket yani hastanın egzersiz ve zayıflamadır. Özellikle de ameliyat içinde yer almayan egzersizler kişinin kas gücünü arttırması konusunda kişiye faydalı olmaktadır. Bu durumda hastanın kendisini ok fazla yormadan hafif egzersizler yapması gerekmektedir. Bunlar bisiklet, koşu ya da yüzme egzersizleri olabilir. Bunun için hasta bir uzmandan yardım alabilmektedir. Ancak 10 seansın üzerinde hasta hala bir ilerleme kaydetmiyorsa tedavi süreci uzayabilmektedir. Yani fizik tedavi seansları her hasta için yardımcı değildir.

  • İlaç Tedavisi: Dizde sıvı kaybı olan hastaya belirtileri azaltması için genellikle anti-inflamatuar ilaçlar verilebilmektedir.

  • Beslenmenin Tedaviye Etkisi: Hastalığın daha hızlı iyileşebilmesi için bazı takviyelerin alınmasında fayda vardır. Bağ dokusunun kıkırdak da dâhil olmak üzere ilk bileşeni, aminomonosakkarit olan glukozamindir. Kişinin kıkırdak yapısının güçlenmesine yardımcı olan bu bileşen genellikle karides ve istiridye gibi kabuklu deniz hayvanlarının kabuğunda ve tavukların kemik iliğinde bulunmaktadır. Dizde sıvı kaybının giderilmesinde bir başka besin takviyesi de kemik uçları, tendonlar, cilt mukozası gibi kısımlarda bulunan kondroitindir. Bu besin takviyelerini kapsül şeklinde, eczane ya da internet sitelerinde bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, d vitamini tüketimi de kemik erimesi ve dizde su kaybı oluşmasını önleyen bir diğer besin takviyesidir.

  • Kortizon Enjeksiyonu: Hastanın diz bölgesinde yanma, şişme ve ağrıları azaltmaya yardımcı olan bu enjeksiyonlar direkt olarak etki eden anti-enflamatuar bir ilaçtır.

  • Cerrahi Yöntemler: Dizde sıvı kaybı hastaları için cerrahi yöntemler de bulunmaktadır. Bu cerrahi yöntemlerden birincisi pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi yani artroskopi ve kondroplastidir. Cerrahi bir diğer yöntem ise Aşınma protezi ya da mikri kırıktır. Bu yöntem hastalığın ilerlemesi ile kıkırdağın tamamen kaybedilmesi durumunda ya da küçük kemil bölgelerinin aşınması durumunda uygulanmaktadır.
  ]]>
  Koşu Sonrası Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/kosu-sonrasi-diz-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 22:29:42 +0000 Koşu Sonrası Diz Ağrısı, Koşu yaparken vücudumuzun bütün kas ve iskelet sisteminde hareket meydana gelir fakat dizler doğrudan baskı altındadır. Bu nedenle koşu sonrası diz ağrısı bazen kaçınılmaz olmaktadır. Dizlerimizi Koşu Sonrası Diz Ağrısı, Koşu yaparken vücudumuzun bütün kas ve iskelet sisteminde hareket meydana gelir fakat dizler doğrudan baskı altındadır. Bu nedenle koşu sonrası diz ağrısı bazen kaçınılmaz olmaktadır. Dizlerimizin karmaşık ve fonksiyonel yapısı ağrı oluşumuna imkan verecek birçok organizasyonu içinde barındırır. Üzerinde sürekli yük oluşu ağrı ve sakatlanmaya imkan sunarken, koşu sonrası oluşacak diz ağrısı ise her an beklenebilecek bir rahatsızlık olmalıdır.Koşuya başlamadan önce diz ağrısı çekmemek için ısınma ve esnetme hareketleri yapılmalı, uygun spor ayakkabı kullanılmalıdır.

  Dizde ağrıya neden olan bölümler,

  Diz, kalçadan itibaren başlayan uyluk kemiği femur ile ayak bileğinden yukarıyı oluşturan kaval kemiği tibia'nın birleştiği bölgede eklemin oluştuğu bölümdür. Diz eklemi ile çok bağlantılı olmasa da fibula kemiği de tibia'nın arkasından dize yakın yerden bağlanır. Femur kalçadan arkaya çok az açılırken öne doğru göğüs hizasına kadar açılabilir, tibia ise diz kapağının engellemesi ile öne açılamaz, geriye doğru açılarak kalça hizasına kadar çıkabilir. Bu durum insanın akordiyon gibi katlanarak yere çökmesine sağlar. Diz eklemi, vücudumuzdaki en büyük eklemdir. Diz de meydana gelen ağrıya neden olan dizin bölümleri aşağıda sıralanmıştır.
  • Kıkırdak; eklem içi kemik yapısı kıkırdak ile örtülmüştür. Tam yükün geldiği kıkırdak bölgeye menisküs denir.Femur ve tibia arasında tampon görevi görür, kenarları yüksek ortaya doğru incedir,  Eklem sisteminin rahat çalışması için eklem içinde burslarda eklem sıvıları bulunur, bu sıvılar diz faaliyetlerinin yoğunluğuna göre eklem kemikleri arasına salgılanarak kemiklerin birbirine sürtmeden rahatça kaymasına olanak tanır. Menisküs yırtığı koşu sonrası diz ağrısı yapar.
  • Bağ dokusu; Ön, yan ve arka çapraz bağlar olarak sınıflandırılır, Yan bağlar tibia ve fumurun birbirine sıkıca bağlanmasını sağlar. Bağ dokusunun her iki ucu kemiği bağlanır. Bacakların yanlara açılmasını önler. Hareket kabiliyetleri sınırlıdır, yapı itibarı ile tendonlardan farklıdır. Ön çapraz bağlar tibia ve femur'un tam ortasından birbirlerine sıkıca bağlar. Yapısı gereği görevi dizin dönmesini ve dizin, diz kapağını aşarak öne doğru açılmasını engellemektir. Arka çapraz bağ ise kaval kemiği tibia'nın arkaya doğru çıkmasını önler. Koşu sonrası zorlanan bu bağlarda yırtılma meydana geldiğinde şiddetli ağrı kendini gösterir.
  • Dizde bulunan kas yapısı; kaslar ile nihai enerjinin açığa çıktığı önemli yapılardır. Dizimiz vücudumuzun en güçlü bölgelerindendir. Özellikle ayağımızla sırtımızı sağlam yere yaslayarak bir itme hareketi gerçekleştirdiğimizde (kayık kürekçileri) dizlerimizden fazlasıyla istifade ederiz. Koşmak, atlamak, yürümek hepsi diz kasları ile doğrudan ilgili faaliyetlerdir. Diz kasları, bağ ve tendonlara destek olarak sabitliğe yardımcı olur, dize bağlı iki kas grubu bulunur. Leğen kemiğinden aşağı doğru femur boyunca uzanan kas dokusu diz kapağı üzerinde sertleşerek tendon halini alır, oradan devam eder ve diz kapağını geçerek tibianın ön üstüne yapışır. Ayrıca hareket kabiliyetinin artıran hansring kasları ve diğer kaslar bacak hareketlerinin istenildiği yapılmasına olanak sağlar, koşu sonrası kaslardan meydana gelen zorlanma ve sakatlanmalar şiddetli ağrılara neden olur.
  Koşu Sonrası Diz AğrısıKoşu sonrası diz ağrısı tedavisi,

  Koşu sonrasında dizimizde, yorgunluğa bağlı hafif bir ağrı hissediyorsak bunun için kendimiz uygulayacağımız buz tedavisi ile ağrıyı hafifletebiliriz, bunun yanında sorunun hafif olduğunu düşünüyorsak yine ağrıyı azaltacak kremler kullanabiliriz, fakat diz ağrısı kireçlenmeye bağlı ise bu sefer ısıtma yöntemi ile tedavi şeklini benimsemeliyiz. Koşudan sonra diz de meydana gelen ağrı yanma batma, şişme, kızarma, morarma ile birlikte ortaya çıkmış ise mutlaka ortopedi hekimine başvurmanız gerekir]]> Diz Kapağı Kırılması https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kirilmasi.html Fri, 23 Nov 2018 22:09:40 +0000 Diz kapağı kırılması, günümüzde insanların yaptıkları kazalar sonrasında meydana gelen ve kişilerde son derece büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Meydana gelen diz kapağı kırılması durumlarında bu durum genellikle ki Diz kapağı kırılması, günümüzde insanların yaptıkları kazalar sonrasında meydana gelen ve kişilerde son derece büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Meydana gelen diz kapağı kırılması durumlarında bu durum genellikle kişinin ömrü boyunca sorun haline gelir. Çünkü daha önceden kırılmış olan diz kapağı, bir daha eskisi gibi sağlıklı bir şekilde çalışmaz. Fakat bazı insanların kırıkları protez uygulamasına uygundur. Bu nedenle kırık diz kapağına protez operasyonları yapılır ve sorun giderilir. Diz kapağı kırılmasına neden olan birçok durum vardır. Bunlardan biri şiddetli darbelerdir. Diz kapağı yapısı itibariyle biraz önde bulunur ve kişiler düştükleri zaman direk olarak avuç içleri ve diz kapaklarının üzerine düşerler. Bu durum nedeniyle diz kapağı kırıkları ortopedi alanında en çok karşılaşılan sorunlardandır. Bunun yanı sıra insanlarda diz kapağı çok büyük önem taşıyan bir eklemdir. Bu eklem, yapısı itibariyle de oldukça karışıktır. Tıbbi olarak yapılan araştırmalar diz kapağı kırıklarında iki farklı sorun meydana gelmektedir. Bunlardan ilki patella kırıklarıdır. Bunun yanında diğer kırık ise Eminentia interkondilaris kırıklarıdır.

  Patella Kırıkları:
  Patella kırıkları, diz kapağı kırıkları arasında en çok karşılaşılan kemik kırılmasıdır. Çünkü patella kemiği diz kapağının en dışında ve önünde bulunan kemiktir. Bu kemik, dışarıdan dokunulduğunda hissedilen küçük bir boyuttadır. Bir limon büyüklüğünde olan bu kemik yüzeyinde eklem kıkırdakları bulunur. Bunun yanı sıra kişinin eklemini kullanarak düz bir hale getirmede görev yapmaktadır. Patella kırıklarında eklemin içi kırıldığı için, kişinin herhangi bir şekilde eklemini kullanması imkansızdır. Patella kırıklarında, kişinin tedavileri yapılmadan hareket etmesi durumunda ya da bir başka kişilerin kişinin diz papağını oynatması durumunda kırılan kemiğin sivri uçları, diğer dokuları bozabilir. Bu nedenle diz kapağı kırılması olan kişilerde kesinlikle bu bölge oynatılmamalıdır ve sağlık ekipleri olmadan herhangi bir hareket yapılmamalıdır. Patella kırığının tanısı ise direk olarak gözle görülebilir. Çünkü bu kırığın olduğu kişilerde sorun dize bakıldığında şişliğin görülmesiyle anlaşılabilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun doktorlar bu kişilerde röntgen filmleriyle kontroller yaparak sorunun çözümü sağlanır. Bunun yanı sıra insanlarda bacağın düz tutulması istenir ve kişinin dizini kaldırıp kaldırılamadığına bakılır. Eğer kişi bacağını rahatça kaldırıyorsa sorunun olma ihtimali oldukça düşüktür. 

  Diz Kapağı KırılmasıEminentia İnterkondilaris Kırıkları:
  Bu bölge, diz kapağındaki eklemlerin birleşim yerlerinde meydan gelen kırıklardır. Bu bölgelerdeki kırıklar oldukça şiddetli kazalar sonucunda meydana gelmektedir. Özellikle yüksekten ayak üstüne düşme ya da bacak üzerinde bir cismin düşmesi durumunda meydana gelen bir sorundur. Bunun yanı sıra insanlar dizlerini geriye doğru aşırı bir  şekilde kırmalarıyla meydana gelmektedir. Bazen de kişilerin diz kapaklarını burkmaları durumunda da Eminentiaa kırıkları görülebilir. Patella kırıkları ve Eminentia kırıkları, diz kapağı kırılması sorunu arasında görülen en büyük sorunlardır. Her iki kemiğin kırılmasında da çok ciddi şekilde hasarlar olduğu için uzun süreli alçı tespiti yapılmalıdır. Bunun yanı sıra kişilerde kemik parçalarının alınması için cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. 
  ]]>
  Diz Kapağı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi.html Sat, 24 Nov 2018 12:18:04 +0000 Diz Kapağı, Latince adı patella olan küçük ve üçgen şeklinde bir kemiktir, önden bakıldığında kalkana benzeyen bu yapı arkadan bakıldığında tamamı kıkırdakla kaplı olması ve diz kapağının kemik üzeri Diz Kapağı, Latince adı patella olan küçük ve üçgen şeklinde bir kemiktir, önden bakıldığında kalkana benzeyen bu yapı arkadan bakıldığında tamamı kıkırdakla kaplı olması ve diz kapağının kemik üzerinde rahatça kayarak oynamasını sağlayan bir yapıdadır. Diz kapağı, diz eklemini oluşturan parçalardan biridir, diğer parçalar ise, bağlar, kaslar ve bacak kemikleridir. Diz kapağı önden arkaya yassı biçiminde oluşmuş iki yüzü bulunan bir kemiktir. Ön yüzü deri altında bulunur, arka yüzü kıkırdakla kaplıdır ve uyluk kemiğinin makarasıyla eklemlenir. Şekil olarak üst kenar kısmı kalındır, dört başlı kaslar bacak kemiğinin önünde yer almaktadır, uyluk dört başlı kası buraya yapışıktır, alt uç kısmına diz kapağı kirişi yapışıktır ve bu dizde bulunan makarayı oluşturmaktadır.

  Diz kapağı, dizin hareketlerini yapabilmesi için bir destek noktası oluşturur. Dört başlı kaslar diz kapağının bacak kemiği üzerinde kaymasını sağlarlar ayrıca bükülü bacağın doğrulmasını da dört başlı kaslar sağlamaktadır. Diz kapağı, aynı zamanda diz eklemini ve diz kapağının altındaki dokuları koruma görevini de üstlenmektedir.

  Diz kapağının yan kısımların da yer alan, adına retina kulum denilen lif demetleri yer almaktadır, bu lif demetlerinin görevi, diz kapağının yerinde durmasını sağlamaktadır. Diz kapağı kirişi (patellar tendon), diz kapağını kaval kemiğine bağlayan lifler kordon vazifesi görmektedir.

  Diz KapağıDiz kapağı hareketleri

  Bacak hareket ettikçe diz kapağı da hareket etmektedir. Bu hareket uyluk kemiği üzerinde bulunan yatağın içinde aşağı yukarı kayarak gelip gider. Diz kapağı bazı durumlarda yerinden çıkabilir bu durum, hem şiddetli ağrılara hem de diz kapağında ciddi kalıcı hasarlara neden olabilir.

  Diz kapağının düzgün durması ve işlevini tam yerine getirebilmesi için,bütün parçaların gerektiği gibi ve doğru yönde gerilmesi gerekmektedir, ancak böyle olursa diz kapağı yatağından kolayca kayar. Bu durumda diz kapağının eklemine yüklenen basınç eşit dağılıyor demektir. Eğer diz kapağı yatağından çıkarsa, zedelenme sebebiyle, diz kapağında bulunan bazı kasların ya yetersiz gerilmesi yada olması gerekenden fazlaca gerilmesi meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda diz kapağı uyluk kemiği boyunca rahatça gidip gelemez, diz kapağının arkasına binen basınç eşit dağılmadığı için kıkırdakta aşınma ve yırtılma meydana gelebilir.

  Diz kapağının yatağındaki duruşuyla alakalı küçük bir sorun bile olsa, diz kapağının ekleminde dengesiz baskı doğurur. Bu gibi sıkıntılar kişinin yürümesinde, merdiven inip çıkmasında ve diğer hareketleri yapmada ciddi anlamda zorluk yaratacaktır.

  ]]>
  Diz Kapağı Sancısı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-sancisi.html Sun, 25 Nov 2018 08:05:29 +0000 Diz Kapağı Sancısı, Diz kapağı, vücuttaki en karmaşık eklemlerden biridir. Günlük hayatta yapılan hareketlere bağlı olarak, diz kapağı çok fazla kullanıldığı için, incinme ve yaralanma olasılığı oldukça fazladır. Diz Kapağı Sancısı, Diz kapağı, vücuttaki en karmaşık eklemlerden biridir. Günlük hayatta yapılan hareketlere bağlı olarak, diz kapağı çok fazla kullanıldığı için, incinme ve yaralanma olasılığı oldukça fazladır. Diz kapağı sancısının şiddeti, sancını sebebine göre farklılık gösterebilir. Diz kapağı sancısına eşlik eden, bazı farklı belirtilerde vardır. Sertlik, kızarıklık, çıtırdama sesi, dokunulduğunda sıcaklık ve tamamen düz hale getirememe bu belirtilerden bazılarıdır. Bazı önemsiz olan diz kapağı sancısı, kendi kendine evde bakımla düzelebilir. Diğer yandan da, önemli sorunlarda dizin bir operasyona ihtiyacı olabilir. 

  Diz kapağı sancısı, bir şeylerin yolunda gitmediğinin belirtisidir. Sebebini bilsek de, bilmesek de diz kapağında meydana gelen sancı günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkiliyorsa, mutlaka bir hekimden yardım almak gerekmektedir, Diz kapağı sancısının birçok sebebi vardır. Dizde meydana gelen yaralanmalar, dizdeki bağları, sıvı dolu kesecikleri, kıkırdak ve kemiği etkileyebilir. Sporcularda, üst bacağın ön kısmındaki kasları kaval kemiğine bağlayan patellor tendonda iltihaplanma çok sık görülür. Bu iltihaplanmanın belirtilerinden biride diz kapağı sancısıdır. 

  Diz Kapağı SancısıMenüsküs dokusu, oldukça dayanıklı bir kıkırdaktan oluşur ve uyluk kemiğiyle kaval kemiği arasında, şok emici gibi hareket eder. Ağırlık dizde iken  ani bir dönüş yapılırsa, yırtılma oluşabilir. Diz kapağında sancıyla beraber, şişlik, ağrı ve dizde kilitlenme meydana gelir. 
  Zaman içerisinde, kıkırdaklarda bozulma ve eklemlerde aşınma sebebiyle kireçlenme oluşur. Bu durum iltihaplı olmayan, romatizmal bir durumdur. Kıkırdağın zarar görmesi, diz kapağı sancısına sebep olmaktadır. Fazla kilo, eklem hastalıkları ve kas zayıflığı gibi farklı sebepleri vardır. Eğer diz kapağınızda sancıyla beraber, şişlik varsa, dizinize ağırlık veremiyorsanız, şişlikle beraber ateşiniz de çıkıyorsa ve dizinizi düz hale getiremiyorsanız gecikmeden bir hekimden yardım almalısınız. Diz kapağı sancısı çoğunlukla evde bakımla yada fizik tedaviyle giderilebilir. Eğer sancı şiddetli ve farklı belirtilerle kendini gösteriyorsa, cerrahi bir tedavide gerekebilir. 
  ]]>
  Diz Altı Ağrısı https://www.diz.gen.tr/diz-alti-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 04:00:24 +0000 Diz Altı Ağrısı, diz ekleminin arkasındaki herhangi bir rahatsızlık veya ağrı türüdür. Bu ağrı diz hareketsizken yada hareket halindeyken de oluşabilir. diz uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki menteşe b Diz Altı Ağrısı, diz ekleminin arkasındaki herhangi bir rahatsızlık veya ağrı türüdür. Bu ağrı diz hareketsizken yada hareket halindeyken de oluşabilir. diz uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki menteşe biçiminde bir eklemdir, vücudun en çok kullanılan ve en büyük eklemlerinden biri olan diz, vücudumuzun en çok kullandığımız eklemlerindendir. Bacağımızı hareket ettirdiğimiz takdir de diz bölgesinde ki eklemlerde de hareketlilik söz konusu olacaktır. Diz gün içerisinde çok sık ve fazla kullanıldığından yaralanma ve incinme olasılığı vücudun diğer bölgelerine göre oldukça fazladır. Diz altındaki ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına göre değişiklik göstermektedir. Diz arkasında oluşan Ağrılarla beraber; inflamasyon, sıcaklık artması, yanma, şişlik, morluk ve sertlikte oluşabilir.

  Diz altında hissedilen ağrı, diz kapağının altında yada diz kapağı bölgesinde oluşabilir, dize alınan darbeler de, daha çok dizi sert bir zemine çarpma yada çok yürümekten kaynaklı oluşan diz ağrısı genellikle kısa sürelidir ve dinlenince geçmektedir. Ancak bazı ciddi sağlık problemleri durumlarında da diz ağrısı sorunu ile karşılaşılmaktadır.

  Diz Altı AğrısıDiz Altı Ağrısın nedenleri

  Sinovyal Sıvı Birikmesi

  Diz altında ağrı, genellikle dizin arkasında sinovyal sıvı birikmesi olarak nitelendirilen Baker Kisti hastalığına işaret etmektedir. Bu kistin içinde sinovyal sıvısı bulunur, bu sıvı eklemleri yağlar ve eklem kıkırdağının arasında oluşacak sürtünmeyi azaltır. Baker kisti ile alakalı problemler gelip geçici niteliktedir, bu kist kalıcı hasara neden olmaz. Genellikle çocuklarda ve yetişkinlerde görülmektedir.

  Bacakta oluşan kan pıhtısı

  Diz altındaki ağrılar, derin ve trombozu belirtisi, yani bacakta kan pıhtısı olarak bilinen ciddi ve hayatı tehdit eden bir duruma işaret ediyor olabilir. Kan pıhtısı bacaktan ayrıldığı zaman akciğer de pulmoner emboli, kalp krizi ve hatta felce neden olabilir.

  Diz Kapağı Tendinit

  Vücutta bulunan tendonun iltihaplanması olayı diz kapağı tendinit'i olarak bilinmektedir. Tendonların görevi, kemik ve kasları birbirine bağlamaktır. Genellikle Tendonların iltihaplanma rahatsızlığına sık rastlanılmaktadır, Özellikle sporla ilgilenen kişilerde görülürken en fazla futbolcularda rastlanır. Tendonların iltihaplanmasının belirtisi ise dizdeki oluşan ağrıdır.

  Menüsküs Yırtılması

  Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında yer alan menüsküs dokusu, lastiğe benzer bir kıkırdaktan meydana gelmektedir, bu kıkırdak oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Dizlere fazla ve orantısız ağırlık yüklenildiğinde, yapılan ani hareketler menüsküs yırtığına  sebep olabilmektedir. Menüsküs yırtılması da futbolcular da oldukça sık görülürken, dizleri zorlayıcı işlerle uğraşan kişilerde de görülmektedir.

  Eklem Kireçlenmesi

  Yaşlandıkça eklemlerin aşınması, yıpranması ve fazla ağırlık yüklenmesinden meydana gelen eklem kireçlenmesine osteoartrit de denilmektedir. Dizde bulunan kıkırdakların hasar görmesi de kireçlenmeye yol açmaktadır.

  ]]>
  Diz İçin Kök Hücre Tedavisi https://www.diz.gen.tr/diz-icin-kok-hucre-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 10:42:39 +0000 Diz İçin Kök Hücre Tedavisi, Diz için kök hücre diz içerisinde bulunan hastanın kendi parçası olan kıkırdaktan alınan parça ile milyonlarca hücre üretilerek tekrar diz kısmında bulunan sorunlu bölgeye eklenerek iyileşme s Diz İçin Kök Hücre Tedavisi, Diz için kök hücre diz içerisinde bulunan hastanın kendi parçası olan kıkırdaktan alınan parça ile milyonlarca hücre üretilerek tekrar diz kısmında bulunan sorunlu bölgeye eklenerek iyileşme sürecine geçilmektedir. Bu tamamen insanın kendi kanı ve parçasından yapılmaktadır. Hiçbir yan etkisi görülmemektedir. Kişinin kanından elde edilen kök hücreler sorunlu bölgedeki uzuvların ve dokun kısımlarının gelişmesini ve iyileşmesini sağlamaktadır. Buda kök hücre tedavisinin önemi artırıyor.

  Diz için kök hücre tedavisi diz eklemlerinde oluşan kıkırdak dokularda meydana gelen durumlarda ve aşırı kilolu olma he hareketsi yaşam dan kaynaklı sebeplerden dolayı oluşan hastalık olarak görülmektedir. Çoğunlukla tedavi yöntemi olarak hemen cerrahi operasyon yöntemi seçiliyor ve eklem görevi için gerekirse protez konuluyordu. Bu tür operasyonlar fazla vakit almakla birlikte hastanın iyileşme süreci uzuyordu. Uzman doktorların uzun araştırmaları sonucunda kök hücre tedavisinin mühim bir yeri olduğunu ilgi çekerek diz için kök hücre naklinin yapılması hastaların protez ameliyatına gereksinim kalmadan sağlıklarına kavuşturulduğu görüldü. Diz için kök hücre nakli dizde travma nedeni ile ortaya çıkan kıkırdak hasarı görülen hastalara diz kök hücre nakli yapıldı. Diz için kök hücre nakli öncesi hastanın dizinden alınan kıkırdak doku çoğaltılarak diz hücre nakli yapılmaktadır. Hastanın dizinden alınan kıkırdak hücrenin nasıl çoğaltıldığına bakalım. 

  Diz İçin Kök Hücre TedavisiDiz için kök hücrenin çoğaltılması

  Diz için kök hücre tedavisinde hastanın kendisinden alınan az miktarda kıkırdak hücre laboratuvar ortamında çoğaltılarak diz içerisinde hasarlı bölgeye yerleştiriliyor. İlk olarak hastanın diz ekleminden dayanıklı olan kıkırdaklardan 3-4 bin minik biyopsi alınıyor. Alınan hücreler kültür işlemi ile bu alınan 3-4 bin hücre 10-12 milyon hücreye erişiyor. Bu elde edilen kıkırdaklar genel anestezi yardımı ile hastanın hasarlı olduğu diz bölgesine yapıştırma yapılarak diz için kök hücre tedavisi gerçekleşiyor. Yapıştırma işleminde kan ürünü olan fibrinden faydalanılıyor.
  ]]>
  Diz İğnesi https://www.diz.gen.tr/diz-ignesi.html Mon, 26 Nov 2018 17:02:31 +0000 Diz İğnesi; Diz ağrılarının pek çok sebepleri vardır.  Bunları birçok gruba ayırmak mümkündür. Örneğin ağrının başlangıç zamanına göre, yeni başlayanlar akut olarak adlandırılırken, 3 aydan daha uzun bir süredir Diz İğnesi; Diz ağrılarının pek çok sebepleri vardır.  Bunları birçok gruba ayırmak mümkündür. Örneğin ağrının başlangıç zamanına göre, yeni başlayanlar akut olarak adlandırılırken, 3 aydan daha uzun bir süredir olanlara ise kronik ağrı denilmektedir.
  Akut diz ağrılarının en önemli nedenleri, spor yaralanmaları, sık sık düşmeler, menisküs yırtıkları, eklem romatizmasının artış dönemleri örnek olarak verilebilir. Kronik diz ağrısın en ciddi sebepleri ise, gençlerde diz kapağının problemleri, yaşlılarda ise kireçlenme sorunudur. Orta yaşlarda ise iltihaplı romatizmalar sayılabilir. Diz ağrıları için son dönemlerde uygulanan PRP tedavisi, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

  Diz İğnesiPRP yani kök hücre tedavisi, son yıllarda çok fazla umutlar vaat eden bir yöntemdir. Hasta kişinin, kendi kanı alınır, 15-20 bir dakikalık işlemden geçirilerek, trombosit ve beyaz küre hücrelerinde zengin kalan kısmı alındıktan sonra, hastanın dizine iğne yardımıyla enjekte edilir. Diz kireçlenmesi için, toplamda 3 doz olarak uygulama yapılır. Beklenen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece, enjeksiyon sonrası bazı hastalarda reaksiyona bağlı olarak, hafif şişlik ve ağrı görülebilmektedir. Bu durum 2-3 gün süreyle, buz uygulaması ve basit ağrı kesiciler yardımı ile geçmektedir.  

  PRP tedavisi sonrasında, hastanın mümkün olduğu kadar, kortizon gibi ilaçları kullanmaması gerekmektedir. Fizik tedavi ve egzersizlerini düzenli yapması çok yararlıdır.  PRP diz iğnesi, beklenen etkisini hemen göstermez, etkisini göstermesi için 3 ay gibi bir süre beklemek gerekmektedir.
  ]]>
  Diz Kapağı Kayması Ameliyatı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-kaymasi-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 08:35:23 +0000 Diz Kapağı Kayma Ameliyatı, günümüz son teknolojisi sayesinde çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Burada kullanılan antroskopi cerrahisi bugün işimizi bayağı kolaylaştırmıştır.  Diz Kapağı Kayma Ameliyatı, günümüz son teknolojisi sayesinde çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Burada kullanılan antroskopi cerrahisi bugün işimizi bayağı kolaylaştırmıştır. 

  Diz Kapağı Kayması Nedir
  Bacak hareket ettikçe diz kapağı da hareket eder. Uyluk kemiği üzerindeki yatağın içinde gider gelir. Fakat diz kapağı azıcık bile yatağından çıktığında hem ağrı hem de kendi yapısında hasar olur.
  Diz kapağı yapısındaki parçaların her biri doğru şekilde yerine getirildiğinde bu sıkıntı giderilmiş olur ve diz yatağında kolaylıkla kayar. Bu durumda, diz kapağının eklem yüzüne binen basınç eşit şekilde dağılır.

  Diz Kapağı Kayma problemi, özellikle oturarak iş yapanların ve ofis çalışanlarının önemli bir problemidir. Ağa oturuşu dediğimiz oturuş şekli de Diz kapağı kayma problemlerine önemli ölçüde sebebiyet vermektedir. Bu stilde, diz kemiğini şapka gibi örten diz kapağı, dış yana doğru kayar ve bu kayma diz kapağında bulunan kıkırdağı yıpratır.
  Diz kapağı kayma problemi, dizde ani dönme esnasında şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Kişiler patella kemiğinin dizin dışına doğru kaydığını hisseder. Kısa bir süre içinde eklem içi kanamaya bağlı dizde şişlik ve hareket kısıtlılığı meydana gelir. İlk yardım olarak buz ve bandaj uygulaması yapılmalıdır. Acil servislerde doktorlar ilk etapta yapılan esnek bir hareketle kemiği yerine oturtabilirler

  Diz Kapağı Kayması AmeliyatıDiz kapağı kayma problemlerinde dışarıdan yapılan ilaç tedavileri pek de etkili olmaz. Artroskopi cerrahisi ile kayan kapak yerine oturtulur. Plika denilen yumuşak doku ve yıpranan kıkırdaklar temizlenir.
  Artroskopik cerrahi, eklemi ilgilendiren hastalıların tanı ve tedavisinde kullanılan tanı ve tedavi amaçlı, eklem içini görüntülemeye yarayan cerrahi bir girişimdir. Artroskopik cerrahiden sonra, yaklaşık on gün kadar diz kapağında şişlik görülür. Hasta işlemden 3-4 hafta sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. 

  Diz kapağı kayması tedavi edilmezse, dizde kireçlenme görülür ve bu durumda diz protezi cerrahisi uygulanması gerekir.
  Diz kapağı kayması ameliyatından sonra 1-6 hafta kontrolleri yapılmalı ve fizik tedavi yöntemi ile hastanın daha çabuk iyileşme ve rahatlama sürecine girmesi sağlanmalıdır. 
  ]]>
  Diz Kıkırdak Ameliyatı https://www.diz.gen.tr/diz-kikirdak-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 23:32:04 +0000 Diz kıkırdak ameliyatı, dizde kıkırdak hasarı olduğunda uygulanan bir operasyondur. Günümüzde farklı teknikler kullanılarak, hastanın kendi dokularıyla diz kıkırdak onarımı yapılabilir. Diz eklemindeki kemik uçlarını kapl Diz kıkırdak ameliyatı, dizde kıkırdak hasarı olduğunda uygulanan bir operasyondur. Günümüzde farklı teknikler kullanılarak, hastanın kendi dokularıyla diz kıkırdak onarımı yapılabilir. Diz eklemindeki kemik uçlarını kaplayan kıkırdak, sert ve elastik yapıda olur. Kemiklerin birbirine sürtünmesini azaltır. Ancak kıkırdağın hasar görmesiyle birlikte kemiklerin teması sırasında, kişide ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi etkiler oluşur. Bu nedenle diz kıkırdak ameliyatı yapılması gerekir.

  Diz kıkırdak ameliyatı nasıl yapılır

  Bunun için kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Mikrokırık yönteminde dizde kıkırdak bozukluğu olan yerde küçük delikler açılmakta ve kemik iliği kök hücrelerindeki hasarın giderilmesi, bölgede kıkırdak yama oluşturulmasıyla gerçekleştirilir. Kıkırdak hücresi naklinde, kişinin sağlam kıkırdak hücreleri hasarlı diz kıkırdak bölgesine yerleştirilir. Bazen kadavradan kıkırdak doku alınarak, diz kıkırdak bölgesine nakledilebilir. Bazı diz kıkırdak ameliyatında diz eklemine yapılan enjeksiyonla kıkırdakta olan sorun giderilir. Ameliyat genellikle kapalı teknikle yapılır. Ameliyata alınan hastalara anestezi verilerek uyutulur. Ardından diz antiseptik maddelerle temizlenerek, atroskopik sistemler hazırlanır. Normalde ameliyatın süresi 2 saat kadar sürer. Ameliyatta ek olarak yapılan işlemler olursa, bu süre uzayabilir. Hastanın ayılmasından sonra, hasta hemen odaya çıkarılır.

  Diz Kıkırdak AmeliyatıDiz kıkırdak ameliyatı sonrasındaki olası komplikasyonlar

  Uygun ameliyathane ortamında yapılan atroskopik ameliyatlardaki enfeksiyon riski % 1 den daha düşüktür. Eğer enfeksiyon oluşursa, yapılan artroskopi sayesinde eklem yıkanır. Enfeksiyonun ileri derecede olması halinde, ameliyatta yerleştirilmiş olan vida ve greftlerin yerinden çıkarılması gerekebilir. Bu yüzden hastalarda enfeksiyona engel olmak amacıyla anestezide damardan antibiyotik verilmesi uygun olur. Diz kıkırdak ameliyatı sırasında kullanılan aletlerin sterilize edilmesi de önemlidir.

  Ameliyat nedeniyle oluşabilecek derin ven trombozu riski % 5 ten daha düşüktür. Bu ameliyatın 3. gününden itibaren oluşabilir. Çok nadir aylar sonra oluşabilir. Bu komplikasyonda nadiren pıhtı koparak, beyne, akciğere gidebilir. Hastalarda bulunan bazı risk faktörleri de bunda etkili olabilir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanımı, bacaklarda varis olması, genetik yatkınlık, önceden derin ven trombozu geçirenler bu konuda daha risklidir. Hastaların diz kıkırdak ameliyatından sonra derin ven trombozu oluşumundan korunmaları için, özel çoraplar giymesi, kan sulandırıcı ilaçların kullanılması, yatak egzersizi yapılması gibi önlemlerin alınması gerekir.

  Diz kıkırdak ameliyatı sonrası iyileşme

  Ameliyatın ardından odaya çıkarılan hastalarda fazla ağrı sorunu yaşanmaz. Basit ağrı kesicilerle ağrı kontrol altına alınabilir. Hastanın dizine, bacağına antiembolik çorap giydirilir. Yemek için 3-4 saat beklenir. Daha sonra hastalar koltuk değneği yardımıyla ayağa kalkabilir. Ancak baş dönmesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle ayağa kalkmadan önce 5 dakika kadar beklenmelidir. Herhangi bir sorun çıkmazsa hasta aynı günde ya da 1 gün sonra taburcu edilebilir. Diz kıkırdak ameliyatından sonra 2 gün 38 derece ateşin olması normaldir. Enfeksiyon oluşursa, bunun etkisi 3. günden itibaren başlar.

  Evde hastalar 7. günden itibaren bacağını uzatabilir. Bu süreçte buz uygulaması faydalı olur. Ayağa kalkmak için koltuk değnekleri kullanılmalıdır. Bu bacağa binen yükü azaltır. Hastaların bacaklarındaki çorabı ya da bandajı çıkarmaması gerekir. Egzersizlerini düzenli yapması, kan sulandırıcı ilaçları düzenli kullanması gerekir. Ateş yükselmesi, ağrı, bacakta şişme gibi etkiler olursa, hemen doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Hastalar bacaklarına 6. haftadan]]> Diz Kapağı Üşümesi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-usumesi.html Wed, 28 Nov 2018 06:41:25 +0000 Diz Kapağı Üşümesi, Bazı insanların dizlerinde uyuşukluk hissi ve üşüme hissi gibi rahatsızlıklar gözlemleniyor. Bu rahatsızlıklar birbirinden farklı nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Bu kişilerin dizlerinde ağrı vars Diz Kapağı Üşümesi, Bazı insanların dizlerinde uyuşukluk hissi ve üşüme hissi gibi rahatsızlıklar gözlemleniyor. Bu rahatsızlıklar birbirinden farklı nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Bu kişilerin dizlerinde ağrı varsa ve günlük yaşantıda yürürken, eğilip kalkarken oluşan acı hissinin yanı sıra bu durumlara eşlik eden uyuşukluk ve üşüme hissi var ise hemen hiç vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına danışmak gerekir. Başvurulan uzman ortopedi doktoru, hastane içerisinde bu rahatsızlık ile ilgili testler, röntgenler veya MR durumlarını analiz edip bu sonuçlara bakarak tanı koyup gerekli tedaviyi uygular. 

  Diz kapağı üşümesi durumunda da diğer üşüme belirtilerinde olduğu gibi akla ilk gelen nedeni kansızlık olma ihtimali vardır. Uzman bir ortopedi doktorunun  yaptığı testler sonucunda bu rahatsızlığın nedeni kansızlık çıkar ise doktorun tedavisi de o konuya yönelik olur. Tabi bu diz kapağı bölgesinde gerçekleşen üşüme ve uyuşma hissinin nedenleri sadece diz kapağında değil, vücudun bütün kısımlarında görülebilir. 

  Vücudun genel olarak tamamında veya sadece çeşitli bölgelerde görülebilen uyuşma ve üşüme hissinin nedenleri: 

  Diz Kapağı ÜşümesiSinir veya kan damarında basınç: Uzun süre boyunca aynı pozisyonda oturunca veya uyuyunca vücudun o bölgesinde bulunan sinire veya damara basınç yaparak, uyuşma hissini gerçekleştirmiş olur.
  Karpal tünel sendromu: Geceleri uyumaya çalışırken bileklerinizde ve ellerinizde gerçekleşen bir uyuşma hissi varsa, giderek çoğalan bu uyuşma hissi elinizi ve bileklerinizi güçsüz kılıyor ise bunun sebebi büyük bir ihtimalle uzun süre bilgisayar faresi kullanmaktan veya kuvvet gerektiren aletlerle çok vakit geçirmekten gerçekleşebilir. Eğer uyuşma ve üşüme hissinin nedeni bu ise bu durum kendiliğinden geçer ya da bunun için ağrı kesici veya özel bileklikler gerekebilir. 
  Raynaud hastalığı: Bu hastalıkta rahatsız olan bölge ilk önce uyuşup beyazlaşır ve daha sonra mavileşir ve üşüme hissi verir. Soğuk havalarda kızarır ve bu bölge ısındığı zaman can yakar. Bu gerçekleşen belirtiler, küçük kan damarlarıyla ilgili bazı rahatsızlıkların göstergesidir. 
  Disk fıtığı: Sırt bölgesinin alt kısmında hareket etme ile gerçekleşen bir ağrı hissi, baldırlarda veya diz kapağı bölgesinde ağrı, uyuşma ve karıncalanma şikayetleri, bu durumda gerçekleşir. Disk fıtığı veya diğer adı ile disk kayması eklemlerde bulunan omurga kemiklerinin arasındaki düz, yuvarlak yastıkların yerinden oynamasıdır. Sırt kısmında yaralanma, kas zayıflığı veya şişmanlık gibi durumlar sık görülen nedenleri arasında yer alır. 

  İnme veya geçici iskemi krizi: Kol ve bacaklarda güç kaybı, sürekli olmasa bile vücutta bir tarafta uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz bir konuşma tarzı, bulanıklık veya çift görme, küçük bilinç kaybı ve baş dönmesi gibi şikayetleri bulunur.

  Vücudun uyuşan ve üşüyen bölgelerindeki bu rahatsızlıkları azaltmak için masaj yapmak kan dolaşımını arttırabilir. Uyuşan bölgeyi hareket ettirmeye çalışmak, o bölgeyi harekete alıştırmak da işe yarayabilir. Bu rahatsızlıkların görüldüğü bölgeyi sıkan bir çorap veya herhangi bir kıyafet var ise bu kıyafeti esnetmek gerekir. Eğer rahatsızlık, Raynaud hastalığı sebebi ile ortaya çıkıyor ise üşüyen ve uyuşan bölgeyi ısıtın. Disk kayması var ise dizlerinizin alt kısmına yumuşak bir yastık koyup gece bu şekilde uyumayı deneyebilirsiniz. Bunlar dışındaki üşüme ile birlikte gelen sertleşme için doktorunuzun tavsiye ettiği kremleri kullanmanız gerekir. Bu tavsiyeler dışında tabi ki en iyi ve önemli tavsiyeleri danışmanız gereken uzman doktorunuz verir.
  ]]>
  Diz Kapağı Ezilmesi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-ezilmesi.html Wed, 28 Nov 2018 17:56:21 +0000 Diz kapağı ezilmesi, diz bölgesinde bulunan kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucunda oluşan bir sağlık problemidir. Bu rahatsızlık 20 yaşından itibaren çoğu kişide oluşabilmektedir. Diz kapağı ezilmesi 50'li yaşlar

  Diz kapağı ezilmesi, diz bölgesinde bulunan kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucunda oluşan bir sağlık problemidir. Bu rahatsızlık 20 yaşından itibaren çoğu kişide oluşabilmektedir. Diz kapağı ezilmesi 50'li yaşlarda daha fazla görülmeye başlar. 

  Diz bölgesinde sağlık sorunları nedeniyle rahatsızlık verici ağrıların oluşma derecesi, bel bölgesinde sağlık sorunları nedeniyle ağrı oluşma sıklığından sonra 2. sırada yer almaktadır. 20-30 yaş civarında hastalık ilk belirtilerini vermeye başlar ve hasta 40'lı yaşlara ulaşınca artık dizde bulunan kıkırdak kemiklerindeki sorunlar daha belirgin hale gelir. 

  Risk grubu yüksek olan kişiler; 

  Kilosu fazla olanlar, menisküs yaralanması oluşmuş kişiler yada menisküs için cerrahi operasyon geçirmiş kişiler olarak sıralanabilir. Bu risk grupları dışında diz kısmında ezilme sorunu başka kimselerde de ortaya çıkabilir. Hastalık ne kadar ileri bir aşamaya geçerse ortaya çıkan sıkıntılarda o kadar büyük olabilmektedir. Bu hastalığı olan kişiler dizlerini hareket ettirmeye çalıştıkları zaman sürtünme yada hafif çatırdama sesleri oluşabilir. Bunun dışında kişide yürümede zorlanma ve dizlerde içe dönüklük olması gibi durumlar oluşabilir. Tedavi uygulanabilmesi için öncelikle kesin bir teşhis aşamasından geçilmesi gerekir. Teşhis aşamasında rahatsızlığın tam olarak neden dolayı ortaya çıktığının belirlenmesi tedavide başarılı olma oranını arttırmaktadır. Kemiklerin eklem noktalarında eklem kıkırdağı olarak isimlendirilen yapısal kısımlar bulunmaktadır. Eklem kıkırdakları bulundukları eklemlerdeki kemikleri birbirlerine sürtünmesini engelleyerek rahatça hareket edebilmelerine olanak sağlamaktadır. Başka bir deyişle bir noktaya yüklenen basınç değerini kemik ucunun tüm yüzeyine dağıtılmasını sağlamakta böylece hareket yeteneğini arttırmaktadır.  

  Diz Kapağı EzilmesiDiz kıkırdak Sıkıntılarının tedavi süreci nasıl yapılır 

  Eklem kıkırdak hasarlarında en ciddi sorun kıkırdağın beslendiği tek damarsal yapının söz konusu olmaması ve yalnızca eklem sıvısı yardımıyla beslenmesidir. Eklem kıkırdağı, hasar gördüğü zaman kendisini yenileme özelliği yoktur. Eklemdeki kıkırdak hiyalen kıkırdak denilen kıkırdak tipinden meydana gelir. Bir hasar oluşması halinde iç bölümde fibrokartilaj adı verilen tipte kıkırdak oluşmakla birlikte bu tip kıkırdak hiyalen kıkırdak özelliklerinde değildir. Rehabilitasyonun başlangıç aşamasında kıkırdak hasarı boyutu, seviyesi ve oluşma nedenlerine yönelik planlanır. Hafif derecedeki kıkırdak hasarlarında egzersiz ve kıkırdak destekleyen ilaçlar yararlı olabilmektedir. Şayet kıkırdak hasarına neden olan başka bir durum varsa öncelikle bu sorun giderilmelidir. Mesela var olan meniskus yırtığı, diz içi diz kapağı dönüklüğü benzeri sorunlar kıkırdak hasarına neden olduysa artroskopik cerrahi ile öncelikle bu birincil sorunlar iyileştirilmelidir. İleri ki vakitlerde grade 1-2 hasta olanlarda egzersiz, oral kıkırdak destek ilaçları önerilirken grade 3 lezyonlarda eklem içi viskosuplement olarak adlandırılan enjeksiyonlar ve fizik iyileştirme programı uygulanmaktadır. Grade 4 denilen kemiğin meydana çıktığı lezyonlarda öncelikle artroskopik olarak kıkırdak hasarı olan bölgenin kenarları düzgün hale getirilir. 30 yıl ve altı hasta olanlarda kıkırdak altında meydana çıkan kemikte mikro kırık denilen metot diz artroskopisi ile uygulanır. Genelde 2 cm karenin altındaki alanlarda uygulanır. Bundan başka yük binen alanlarda ki hasarlı bölgelere mozaik plasti adı verilen bir yolla dizin dayanıklı kesimlerinden edinilen kıkırdak kemik silindirleri uygulanarak hiyalen kıkırdakla restorasyon sağlanır. Son dönemlerde artroskopik cerrahi ile diz ekleminden edinilen dayanıklı kıkırdaklar özel laboratuvar koşullarında kıkırdak hücre kültürleri ile aşağı yukarı 6 haftada üretilerek 2. ameliyatla kıkırdak kaybı durumda olan sahaya uygulanır. Böylece sorun olan bölgedeki kıkırdak yapı kısmen de olsa y]]> Diz Kapağı Çatlağı https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-catlagi.html Thu, 29 Nov 2018 08:09:29 +0000 Diz Kapağı Çatlağı, çok karşılaşılan bir durumdur. Kişilerin denge kaybı sonucu düşerek ya da spor aktivitelerin de  trafik kazaları sonucunda dize alınan darbelerden dolayı diz kapağında çatlaklar olabilmektedir. Diz k Diz Kapağı Çatlağı, çok karşılaşılan bir durumdur. Kişilerin denge kaybı sonucu düşerek ya da spor aktivitelerin de  trafik kazaları sonucunda dize alınan darbelerden dolayı diz kapağında çatlaklar olabilmektedir. Diz kapağı kompleks yapıya sahip olması ile bilinir. Kompleks yapısı menisküs, bursa kesesi, tendon, kemik, bağ ve kaslardan oluşmaktadır. Bu yapıların çalışmaması dizde sakatlanmalara neden olur. Diz kapağı çatlağı yaralanmaları ağrılar keskin ya da donuk olabilmektedir. Büyük olasılıkla diz kapağı çatlakları şiddetli ağrı, morarma yada kanamalara yol açmaktadır. Olay sırasında diz kapağında çatlama veya kıkırdama sesi duyulabilir. Bunun dışında diz kapağında çatlak sırasında bacakta güçsüzlük hissedilir. Diz kapağı çatlakları acil müdahale gerektirir. Diz eklemlerini yetersiz hareket ettirme, duyu kaybı ve eklemde şiddetli ağrı hissedilir. 


  Diz Kapağı Çatlağı Belirtileri

  Diz kapağı çatlaklarında hareket kısıtlılığı, çatlama sesi, şiddetli ağrı, kıtırdama, şişme, kızarıklık, deri bölgesinde sıcaklık, kanam, morarma, bacakta kilitlenme, kas güçsüzlüğü spazm, yanma, bıçaklama hissi, felç görülür.

  Diz Kapağı ÇatlağıDiz Kapağı Çatlağı Tedavisi

  Diz kapağı çatlaklarında cerrahi müdahale gereklidir. Anti-inflamatuar ilaçlar ve fizik tedavisi uygulanır. Öncelikle buz veya soğuk paketi uygulanır. Elastik bant ile sıkıştırma ve yüksekte tutma teknikleri de uygulanır. Ağrıyı azaltmak için Ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) gibi anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır. Eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu yapılır ağrıyı azaltmak için diz kapağı çatlaklarında dize destek için ortez cihazlar, ayakkabılar verilir. Ve diz kapağının çatlayan yerine artroskopik cerrahi  dizde açılacak kesi ile diz içerisine yerleştirilen kamera ve araçların kullanımı bunun sebebi yaralı olan bölgeyi onarmak içindir. Son olarak diz eklemlerinin desteklenmesi, total diz protezi ameliyatı, kasları güçlendirmek için fizik tedavisi ve ortez kullanımı.
  ]]> Diz Ameliyatı https://www.diz.gen.tr/diz-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 09:26:32 +0000 Diz Ameliyatı, diz eklemlerinde görülen rahatsızlıkların ve hasarların giderilmesi için yapılan cerrahi işlemlere diz ameliyatı denmektedir. Diz ekleminin yapısı çok karmaşık olduğu için yapılan cerrahi tedavi orta de Diz Ameliyatı, diz eklemlerinde görülen rahatsızlıkların ve hasarların giderilmesi için yapılan cerrahi işlemlere diz ameliyatı denmektedir. Diz ekleminin yapısı çok karmaşık olduğu için yapılan cerrahi tedavi orta derecede risk teşkil etmektedir.

  Diz ameliyatı neden yapılır

  Diz kireçlenmesi, dizde kilitlenme, diz ağrıları, yürüme güçlüğü sorunlarını yaşayan hastalara diz ameliyatı uygulanmaktadır. Ancak diz ameliyatı; ilaç tedavisi, fizik tedavi ve diğer cerrahi tedavilerden sonuç alınamaz ise uygulanır.

  En sık yapılan diz ameliyatları nelerdir
  • Diz artroskopisi
  • Diz protezi
  • Diz kırıklarında yapılan minimal invaziv cerrahi tedaviler.
  • Diz kırıklarında yapılan açık cerrahi redüksiyon ve internak fiksasyonlar.
  • Diz çevresinde görülen tümörler için tümörlü dokunun çıkarılması ve rekonstrüksiyon işlemi.
  Diz artroskopisi

  Artroskopi adlı alet kullanılarak dizdeki menisküsün hepsini veya bir bölümünün alınması işlemine diz artroskopisi denmektedir. Bu ameliyat lokal veya bölgesel anestezi verilerek yapılır. Böylece ağrıyı hissetmemeniz sağlanır. Doktor tarafından küçük bir kanal açılır ve artroskop diz eklemine yerleştirilir. Dize sıvı enjekte edilerek genişletilir. Böylece kıkırdak ve dokunun yapısının görülmesi sağlanır. Hasar görülen yerler komple alınır veya temizlenir. Bu işlemden sonra açılan dikişler kapatılır. Ameliyat sonrası 2-3 gün dinlenmeniz gerekir. Bu günlerde baston da kullanılabilirsiniz. Mümkün olduğunca dizinizi bükmemeye özen gösterin ve 4 günde bir bandaj kontrolü yapın. Dizin iyileşmesine katkısı büyük olan bu tedavide küçük de olsa risk faktörü bulunmaktadır.

  Diz protezi ameliyatı

  Dizdeki kireçlenmeler diğer tedavilere cevap vermezse diz protezi ameliyatı tedavisine başvurulur. Hastanın ağrılarını dindirmek ve rahat bir hayat yaşamasını sağlamak için yapılır. 65 yaş üzeri hastalara rahatlıkla uygulanan bu ameliyat, 55 yaş ve altında olan hastaların diğer cerrahi yöntemlerden cevap alınmadığı zaman yapılmaktadır.

  Diz Ameliyatı
  Diz protezi ameliyatı yapılan hastalarda yüzde 95 oranında iyileşme görülmüştür. Ameliyatın yapımı hasta ve doktorun görüşmesi sonucu gerçekleşir. Ayrıca ameliyat olmak istemeyen hastalarda diz ekleminde ağrıların gittikçe arttığı gözlemlenmiştir. Ameliyat sonrası hastalar 2-3 saat uyutulur ve bu süreden sonra odalarına alınırlar. Hasta 4 saat sonra yemek yiyebilir. 1 hafta içinde fizyoterapist yardımı ile hastanın uygulaması gereken egzersizler gösterilir. Eve döndükten sonra hastanın 10 gün ayağını dinlendirmesi gerekir. Bu dönemde dizde sarılı olan bandaj çıkarılmamalıdır. Hasta 1 ay sonra yaşantısına dönebilir ancak spor yapamaz. Spora dönmesi ise 6 ayı bulabilir. Ameliyatın en büyük riski hastanın enfeksiyon kapmasıdır.
  ]]>
  Diz Yan Bağ Kopması https://www.diz.gen.tr/diz-yan-bag-kopmasi.html Fri, 30 Nov 2018 03:51:11 +0000 Diz yan bağ kopması, Bağlar kemikleri birlikte tutan ve stabiliteyi imkanı sunan kalın iplerdir. Dizde 4 ana bağlantı bulunur. Dizin iç yüzünde İç yan bağ, dış yüzünde dış yan bağ ve diz merkezinde 2 regl çapraz bağ Diz yan bağ kopması, Bağlar kemikleri birlikte tutan ve stabiliteyi imkanı sunan kalın iplerdir. Dizde 4 ana bağlantı bulunur. Dizin iç yüzünde İç yan bağ, dış yüzünde dış yan bağ ve diz merkezinde 2 regl çapraz bağlantı bulunur. Bunlar davranış esnasında diz eklemini istikrarlı tutarlar. Yan bağlar 1, 2 ve 3  derecede zedelenebilirler. Ve hafif ve ortada derecede yırtıkları kendi kendine iyileşebilir. 3. derecede yan bağlantı yırtıkları önemli zedelenmelerdir.
   
  Dış Yan Bağlantı Nedir 
  Dış yan bağlantı, posterolateral köşe adı verilen kompleks bir bağlantı grubunun parçasıdır. Dış yan bağlantı dışarısında bu grup içinde popliteofibuler bağlantı, popliteus bağı, arkuat bağlantı, az lateral bağlantı ve posterolateral eklem kapsülü bulunur. 
    
  Yan Bağların Misyonu Nedir 
  Her 2 bağda dizin stabilitesinde çapraz bağlarla beraber önemlidirler. İç yan bağlantı valgus, dış yan bağlantı ise varus streslerine karşın koyar. Ve dizin dışa ya da içe açılmasını engeller. 
    
  Yan Bağlar Ne Türlü Yaralanır 
  Dış yan bağda ise mekanizme tam zıt olarak işler. Dizin iç tarafına iştirak eden darbe ile dış taraf açılırken iç taraf kapanır ve dış yan bağda yükselen gerginlik yaralanmaya neden olabilir. Eşliğinde posterolateral köşe yaralanması olabilmektedir. 
    
  Bulgular Nelerdir 

  En sık sık gözlenen bulgu bağlantı üzerlerine basmakla edinilen hassas olmasıdır. Yırtılan bağlantı üstünde şişlik oluşur. Önemli yaralanmalarda hasta kişi dizde boşalma olmasından şikayet edebilir. 
  Evre I lezyon: Diz varus ya da valgusa zorlandığında açılma 5 mm.den yetersizdir. Yan bağda tam olmayan bir yırtık bulunur. Bağın devamlılığı bulunur ve belirtiler genelde hafiftir. Hasta kişi yan bağlantı üstüne basınca ağrıdan şikayetçidir. 1-2 hafta içinde konservatif rehabilitasyonla spora dönebilirler. 
  Evre II lezyon: Diz varus ya da valgusa zorlandığında açılma 5-10 mm içerisindedir. Bağdaki yırtık tam değildir. Sıçrama ya da pivot hareketi esnasında hasta kişi dizinde boşalmadan şikayet edebilir. Ağrı ve şişlik ek olarak belirgindir ve gündelik işlere dönüş amaçlı 3-4 haftalık bir iyileştirme ömrü gereklidir. 
  Evre III lezyon: Diz varus ya da valgusa zorlandığında açılma 10 mm.den çoktur. Bağlantı tam yırtıktır. Bağlantı üstünde bariz hassasiyet ve şişlik bulunur. Hasta Kişi dizini bükmekte zorlanır. Dizde boşalma normal yürüyüşte bile olabilir. 
    
  Tanı Ne Türlü Konur 
  Yan bağlantı yaralanmalarında teşhis sık sık muayenehanede konur. Ön-arka ve yan grafilerde avülsiyon tipi kırıklar görülebilir. MRG öbür eklem içi dokularda buna eşlik eden yaralanma olup olmadığını göstermek amaçlı değerlidir. 
    Diz Yan Bağ Kopması
  Tedavi Ne Türlü Planlanır 
  Erken dönemde eğer diz içinde bir şişlik varsa artrosentez inşa edilerek dizdeki kan boşaltılmalıdır. Erken dönemde bandaj uygulaması, hareketin kısıtlanması ve buzla hastanın rahatlatılması bakımından mühimdir. Bundan sonraki aşamada iç ve dış yan bağlar amaçlı çeşitli yaklaşımlar laf konusudur. 
  Dış Yan Bağ: Dış yan bağlantı içe göre çok fazla ek olarak yavaş iyileşir. Başlıca nedeni kollajen yoğunluğunun çeşitli olmasıdır. Aşama I ve II yaralanmalar iç yan bağlantı benzeri iyileştirme edilir. Ancak menteşeli dizliğin en az 4-6 hafta kullanılması gerekir. Aşama III yaralanmalarda ise cerrahi gereklidir, nedeni ise posterolateral köşe sık sık yaralanmaya eşlik eder ve dizde rotasyonel stabilite kaybı olabilir. Ameliyat sonrası yaklaşık 3 ay dizlik kullanımı ve yoğun fizik iyileştirme programı gereklidir. 

  ]]>
  Prp Diz Tedavisi https://www.diz.gen.tr/prp-diz-tedavisi.html Fri, 30 Nov 2018 16:26:59 +0000 Prp Diz Tedavisi, Prp sözcüğü trobositten zengin plasma anlamına gelen Pltelet Rich Plasma sözcüklerinin baş harflerinden alınmıştır. İlk geliştirildiği dönemlere bakıldığında, bu tedavi yöntemi kozmetik amaçlı gelişti Prp Diz Tedavisi, Prp sözcüğü trobositten zengin plasma anlamına gelen Pltelet Rich Plasma sözcüklerinin baş harflerinden alınmıştır. İlk geliştirildiği dönemlere bakıldığında, bu tedavi yöntemi kozmetik amaçlı geliştirilmiş olsa da, sonraki dönemlerde bunun kas iskelet yapısı üzerinde de etkili olduğu görülmüş, kas ve iskelet tedavisinde de yeni bir teknoloji olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde yapılan iş ilaç yerine hastadan kendi kanından alınan kan örneği ile hazırlanan bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı, herhangi bir yan etkisi riski de taşımamaktadır. Bu yöntem için hastadan alınan 20 cc kadar kan pıhtılaşmayı engelleyen ilaçları da ihtiva eden özel olarak hazırlanan tüplere alınarak santrifüj işleminden geçirilir. Bu işlem sonunda trombositlerin dışında kalan hücreler dibe çökerken trombosit yönünden zengin plazma sıvısı üstte kalır. Trombosit yönünden zengin her milimetre küpe bir milyon trombosit içeren sarı renkli sıvıdan trombosit yöninden zengin dip kısımlarına yakın yerden enjektöre çekilir. En son işlem olarak trombositleri tekrar aktif etmek için klasiyum klorür eklenerek kullanıma hazır hale getirilir. Bütün bu işlemlerin sonunda prp kullanıma hazır hale gelir ve bekletilmeksizin dize uygun bir teknikle enjekte edilir. Prp tekniği sadece diz tedavisinde kullanılmaz birçok tedavide uygulanır. 

  Prp Tedavisi Uygulama Şekli 
  Diz kireçlenmeleri için bir ay ara ile olmak üzere üç seans olarak uygulanır. Omuz kasları yırtılmaları ve dirsek zedelenmeleri gibi durumlarda birer ay ara ile olmak üzere iki seans olarak uygulanır. Prp tedavi yöntemi eklem içi kayganlaştırıcı enjeksiyonu tedavisinde de kullanılmaktadır, dikkat edilmesi gereken konu ise bu tedavi öncesi kortizon tedavisi prp tedavisinin etkisini azaltmaktadır. Prp tedavisi en sık diz kireçlenmeleri, dizde kıkırdak doku hasarları, erken yaşlarda görülen kıkırdak doku aşınmaları gibi hastalıklarda, ayrıca omuz kısa kas romatizmaları ve kas yırtılmalarında ve sporcularda sık görülen kas rahatsızlıklarında prp tedavisi uygulanmaktadır. 

  Prp Tedavisinin İyileştirici Etkisi Başlama Süresi
  Prp tedavisi uygulamadan birkaç hafta sonra yavaş bir süreç içinde iyileştirme etkisini göstermeye başlar, bu süre yaklaşık 3-12 ay arası sürebilir. Prp enjeksiyonları uygulaması kortizon tedavisi gibi hemen ağrı kesici etkisi göstermez, özellikle diz kireçlenmelerinde bu süreçte ağrı kesilmesi yavaş olur ama buna mukabil kortizon tedavisinde hastalığın 6-12 ay tekrarlaması riski prp tedavisinde görülmez. İyileştirme sürecini desteklemek için prp tedavisi sadece enjeksiyonla kalınmamalı, fizik tedavi ve diz egzersizleri ile desteklenmelidir. 

  Prp Diz Tedavisi
  Prp Tedavisi Yan Etkileri
  Prp tedavisinin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur, sadece uygulandığı bölgede biraz ödem ve geçici bir ağrı oluşabilirse de birkaç gün sürer geçicidir. ağrıların azaltılması için bazı ağrı kesiciler de kullanılabilir. Burada anlatılan doğal tedavi yöntemi olan prp tedavi yöntemi henüz yeni olmakla beraber oldukça umut verici sonuçlar alınmıştır. Prp tedavi yöntemi sadece diz kireçlenmeleri ve diz eklemleri ile sınırlı olmayıp diğer hastalıklar üzerinde de oldukça iyileştirici sonuçlar alınabileceği konusunda umut verici gelişmeler vermektedir, bunlardan birisi de prp yöntemi ile saç tedavi yöntemidir. Prp tedavi yöntemi gün geçtikçe yaşlanan bireylerimiz için diz kireçlenmeleri ve diz rahatsızlıkları için umut verici bir tedavi yöntemi olmaya adaydır. 
  ]]>
  Sol Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/sol-diz-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 01:11:11 +0000 Sol diz ağrısı, sol diz ağrıları diz zorlanması, incinme gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Çoğu zaman doktora gitmeden ağrı evde kontrol altına alınabilir. Diz eklem yapısı oldukça büyüktür ve diz karmaşık bir Sol diz ağrısı, sol diz ağrıları diz zorlanması, incinme gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Çoğu zaman doktora gitmeden ağrı evde kontrol altına alınabilir. Diz eklem yapısı oldukça büyüktür ve diz karmaşık bir yapıdan oluşmuştur. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan diz, koşma, zıplama gibi aktivitelerde ekstra kuvvet harcar ve bu kuvvete bağlı hasar ya da ağrı oluşabilir. Aşırı kilolu insanlarda dizlere binen ağırlık nedeniyle diz ağrısı riski daha fazladır. Diz ağrısı iki dizde birden yaşanıyorsa genelde neden kireçlenmedir. Eğer sağ ya da sol dizde tek olarak yaşanıyorsa farklı nedenlerden dolayı yaşanıyor olabilir.

  Sol diz ağrısı nedenleri

  Zorlama: Eğer sol dizde anormal bir şekilde ağrı yaşanıyorsa dizin fazla kullanılmasından dolayı oluşabilir. Dizde bulunan dokularda gerilme kaynaklı zorlama ağrısı yaşanabilir. Bu tür ağrılar geçici ağrılardır. İncinme, burkulma gibi bir problem yoksa bu ağrılar evde basit yöntemler ile giderilebilir. Bu ağrıları önlemek için, egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Uygulanan egzersizler hafiften başlayarak yavaş yavaş tempo arttırılmalıdır. Spor yapılırken dizleri ve vücudu destekleyecek özellikte ayakkabılar tercih edilmelidir.

  Menisküs: Dizin üst ve alt bacak kemikleri arasında yer alan lastik yapıdaki dokuya menisküs adı verilir. Bu doku tıpkı bir amortisör gibi görev yapar. Menisküs yaş ilerledikçe yıpranabilir. Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan diz ağrıları genelde menisküs yırtılması nedeniyle oluşur. Diz ekleminde bükülme, şişme ve kilitlenme nedeniyle menisküs yırtılması oluşabilir. Ortaya çıkan şikayetler zamanla ortadan kalkabilir. Fakat menisküs yırtığının ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir.

  Tendon iltihabı: Diz kapağını kemiğe birleştiren tendonlarda gerçekleşen zorlama ya da hasara tendon iltihabı denir. Daha çok voleybolcular ve basketçilerde görülen bir sorundur. İlgili alanda şişme, ağrı, kızarıklık ve sıcaklık hissi oluşabilir.

  Osteoartrit: İleri yaşlarda tekrarlayan diz ağrısının en yaygın nedeni osteoartrittir. Diz eklemi haricinde kıkırdakta ve etrafında da şişliklere yol açabilir. Daha evvel diz yaralanması geçirmiş ya da çok kilolu kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle oluşan ağrılarda tıbbi tedavi gerekir.

  Ön diz sendromu: Dizin ön kısmında, diz kapağı çevresinde ortaya çıkan ağrı ön diz sendromu olarak tanımlanır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, uzun süre oturma, merdiven çıkma gibi durumlar ağrıya yol açabilir.

  Hizmetçi dizi hastalığı: Uzun süre diz üzerinde tekrarlanan hareketler nedeniyle eklemlerin üzerinde sıvı birikebilir. Bu sıvı diz ağrısına yol açar. Hastalık hizmetçi dizi hastalığı olarak tanımlanır.

  Bağ ya da tendon yırtılması: Eklem ve kemikleri birbirine bağlayan sert doku bantlarında oluşan yırtılma şiddetli diz ağrısına yol açabilir. Diz dinlenme anında bile ağrıyabilir. Üzerine basıldığında ya da diz hareket ettirildiğinde ağrının şiddeti artar.

  Eklem içi kanama: Diz ekleminde ciddi hasara yol açan yaralanma eklem içinde kanmaya yol açabilir. Ağrı ile beraber şişlik, sertlik ve dizde morarma görülebilir.

  Sol Diz Ağrısı

  Sol diz ağrısı tedavisi

  Dizde meydana gelen ağrının tedavisi tamamen ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak değişir. Diz ağrısında uygulanabilecek tedaviler;

  Dinlenme: Diz ağrısı ile beraber iltihap da yaşanıyorsa iltihabı gidermek ve dolayısı ile ağrıyı geçirmek için dinlenmek faydalı olabilir.

  Buz kompresi: Buz kompresi ile beraber uygulanacak sıcak kompres diz ağrılarını gidermek için faydalı olabilir. İltihabik durumlarda ısı kompresi, zorlanma gibi durumlarda ise soğuk kompres faydalı olur.

  Fizik tedavi: Hemen hemen bütün ortopedik sıkıntılarda uygulanan bir te]]> Diz Şişmesi https://www.diz.gen.tr/diz-sismesi.html Sat, 01 Dec 2018 23:58:32 +0000 Diz şişmesi, eklemler meydana getiren bağlar ve farklı dokularda oluşan hasarlardan dolayı kaynaklanır. Kan ve iltihap gibi sıvı birikintileri de diz şişmesine yol açabilir. Diz şişmesi eğer sıvı birikintisi haric Diz şişmesi, eklemler meydana getiren bağlar ve farklı dokularda oluşan hasarlardan dolayı kaynaklanır. Kan ve iltihap gibi sıvı birikintileri de diz şişmesine yol açabilir. Diz şişmesi eğer sıvı birikintisi haricinde oluşuyorsa genelde kişiye acı veren bir sağlık sorunudur.Diz şişmesi genelde önemsenmeyen ve doktora gidilmeyen bir durumdur. Ancak diz şişmesi nedeniyle septik artrit gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıkları önlemek amacıyla doktora başvurulmalı ve gerekli tedavinin yaptırılması gerekir.

  Diz şişmesi nedenleri

  Dizde meydana gelen şişlik nedeniyle genellikle hareket yeteneği kısıtlanır, derin ve ince bir ağrıya yol açar. Basit bir tedaviyle diz şişmesini önlemek için dizin neden şiştiğini bilmek gerekir.

  Ani hareketler ve yaralanmalar: Ani bir hareket ya da basit bir yaralanma nedeniyle yaşanan diz şişmesi çoğu kişinin başına gelmiştir. Kişi ağır bir fiziksel aktivite uyguluyorsa bu aktivite nedeniyle tüm vücut ağırlığı dize verilebilir ve bu ağırlık dizdeki eklemlere zarar verebilir. Dizin aşırı gerilmesine ve ardından şişlik oluşmasına neden olabilir. Ağır aktivite ya da egzersizlerden önce ısınma hareketleri yapılarak dizde meydana gelebilecek şişlik ya da diğer semptomlar azaltılabilir.

  Dizin eklem bölgesinde bulunan kemikleri çevreleyen kıkırdak dokuda oluşan bir incinme dizde şişliğe yol açabilir. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan menisküs yırtığı dizde şiddetli ağrı ve şişliğe neden olabilir. Ani yapılan hareketler, baskı yine diz eklemlerine zarar vererek dizde şişmeye neden olabilir.

  Diz kireçlenmesi: Dizde ağrıya yol açan en önemli faktörlerden biri kireçlenmedir. Kireçlenme nedeniyle diz ekleminde bulunan kıkırdak zarar görerek eklem dokularda şişlik oluşabilir. Bazı durumlarda ise kireçlenme nedeniyle baker kisti olarak tanımlanan su dolu şişlikler de meydana gelebilir.

  Tendon yırtığı: İncik kemiği ile diz kapağını birleştiren tendonlarda oluşan incinme iltihaba neden olabilir. Tendon yırtığı genelde voleybol ve basketle uğraşan kişilerde ve sıçrama ile ilgili aktivite yapanlarda görülür.

  Gut Artriti: Dizin eklem bölgesinde gut artriti nedeniyle kırmızılık oluşabilir. Bölgeye dokunulduğunda yanma hissi meydana gelir. Gut artriti, vücudun ürik asidi fazla üretmesinden ve eklemlerde toplanan ürik asit fazlalığı nedeniyle oluşur. Ürik asit böbreklerin ürik asidi düzenli üretmemesi nedeniyle kristalize olarak eklemlerde birikir. Bu durum dizlerde şişme, iltihap ve acıya yol açar.

  Septik artrit: Mikroorganizma ya da bakterilerin kan yoluyla eklemleri enfekte etmesi nedeniyle oluşan bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda eklemler bir cerrahi anında enfeksiyon kapmış olabilir. Hastalık dizde şişme, acı ve kızarıklığa yol açar.

  Diz Şişmesi

  Diz şişmesine çok nadir durumlarda yol açan bazı nedenlerde vardır. Bu nedenler;

  Ön diz ağrısı: Ön diz ağrısının neden kaynaklandığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak merdiven çıkmak ya da uzun süre hareketsiz oturmak ön diz ağrısına yol açabilir. Bu ağrı ile beraber dizde şişlik görülebilir.

  Kesecik iltihabı: Uzun süreli olarak dizler çökük vaziyette durmak gerekiyorsa eklemlerde sıvı birikintisi oluşabilir. Bu durum sporcular ve diz üstü çökerek çalışmak zorunda kalanlarda görülür. Şişlik ile beraber ağrı yaşanabilir.

  Osgood-Schlatter hastalığı: Diz kapağının hemen yanında bulunan kemik yumrusunda şişlik ve hassasiyet ile kendini gösterir. Topuk ve uyluk kemiğini fazla kullananlarda ve büyüme çağındaki çocuklarda sık görülen bir hastalıktır.

  Diz şişmesi tedavisi

  Günlük yapılan aktiviteler nedeniyle dizlerde şişme yaşanıyorsa dinlenmek tedavide ilk adımdır. Yapılan aktivitelere birkaç gün ara vererek dizleri dinlendirmek şişliğin geçmesine yardımcı olur.

  Soğuk kompres dizde oluşan şişlik il]]> Çocuklarda Diz Kapağı Ağrısı https://www.diz.gen.tr/cocuklarda-diz-kapagi-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 01:19:31 +0000 Çocuklarda Diz Kapağı Ağrısı, Çok fazla görülen rahatsızlıklarda biri olarak kayıtlara geçmiştir. 1903'de bu hastalığı önce Osgood, daha sonrada Schlatters isimli kişiler geçirmiş bulduğundan bu hastalık tıp dilinde Os Çocuklarda Diz Kapağı Ağrısı, Çok fazla görülen rahatsızlıklarda biri olarak kayıtlara geçmiştir. 1903'de bu hastalığı önce Osgood, daha sonrada Schlatters isimli kişiler geçirmiş bulduğundan bu hastalık tıp dilinde Osgood Schlatters olarak tıp dünyasına geçmiştir. Bazen bu diz kapağı ağrıları 1 hafta gibi süre devam edebilir ama bu süre geçilirse ve ağrılar şiddetli olmaya devam ederse cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilinir. Bu hastalık genellikle 8-13 yaş arası kız çocuklarında ve 11-15 yaş arası erkek çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Bu yaş aralıkları çocukların ergenlik dönemidir. 


  Çoğu zaman tek bacakta, bazende her iki bacakta da görülür. Sorun özellikle hoplama zıplama yada bir basket maçı futbol hatta bale dansından sonra bile genç sporcularda da görülebiliriz. Bu hastalığın belirgin bir tedavisi yoktur zamanla kendiliğinden yada diz kapağı bağlarının güçlenmesi ile kendiliğinden kaybolur. Ağrıyı en aza indirilmek için ağrı kesici yada buz tedavisi uygulanır. Bu ağrılar dinlenme ile geçebilecek ağrılardır.Çocuklarda Diz Kapağı Ağrısı Ağrıların daha da şiddetlenmesi koşma, zıplama, dizleri bükme ve tırmanmalarda artabilir. Bu nedenle diz kapağı ağrılarından kurtulmak için bu tür faaliyetlerden bir müddet uzak durmak yararlı olacaktır. Çocuklarda bu ağrıya neden olan kemik kanseri yada çapraz bağ dokularının yaralanması sonucunda da bu hastalık görülebilir.


  ]]>
  Diz Eklem Sıvısı https://www.diz.gen.tr/diz-eklem-sivisi.html Sun, 02 Dec 2018 22:14:24 +0000 Diz Eklem Sıvısı, (Sinoviyal Sıvı) Vücudumuzun iskelet sisteminde mevcut hareketli eklemlerin hemen hepsinde sürtünmeyi önleyici kaygan eklem sıvısı bulunmaktadır. Bu sıvı ayakta durduğumuz sürece baskıya maruz kalan Diz Eklem Sıvısı, (Sinoviyal Sıvı) Vücudumuzun iskelet sisteminde mevcut hareketli eklemlerin hemen hepsinde sürtünmeyi önleyici kaygan eklem sıvısı bulunmaktadır. Bu sıvı ayakta durduğumuz sürece baskıya maruz kalan dizimizde çok daha fazladır. Sinoviyal sıvı genel olarak vücudun her yerinde bulunur fakat etkinliğini en fazla diz ekleminde görürüz. Vücudumuz eklem kıkırdaklarının birbirlerine sürtünerek aşınmalarını önlemek için ürettiği hyaluronik asit eklem sıvısının ana maddesidir. Esasında bu madde vücudumuzun her yerinde bulunan bir proteindir. Hücrelerin aralarını dolduran maddedir. Kaslarımız da, tendonlarda, bağ dokularında diğer bölgelere göre daha fazla görülür. Yoksunluğunda eklemlerde kireçlenme, çeşitli kemik, kas ve tendon sorunları ile karşılaşılır.

  Diz Eklem Sıvısı (Sinoviyal Sıvı) kimlerde görülür

  Eklem sıvısı eksikliğinde kıkırdak yüzeyleri karşılıklı aşınarak osteoartrit hastalığı (Dejeneratif eklem hastalığı) meydana gelir, bu hastalık 70 yaşın üstünde ki kişilerde çoğunlukla görülür. Genel yetişkin gruplarında ise 45 yaş altı erkekler de, 45 yaş üstü kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bu hastalık, eklem kıkırdağının bozulması ile gelişmeye başlar. Tedavi edilmez ise eklem kemiklerinin bir birlerine sürtünerek aşınmalarına neden olur, eklemlerde kemiklerin bir birine sürtünmesi demek kişinin hareket edememesi demektir.  Hastalığın nedenleri hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat yaşlı kadın ve erkeklerde oluşması üretilen sıvının yaş ile birlikte üretiminin azaldığını göstermektedir.

  Osteoartrit hastalığının (Dejeneratif eklem hastalığı) bilinen iki çeşiti vardır.
  • Primer Osteoartrit; Hastalık seyri el, ayak, omur kemikleri, diz ve kalçada kemik bozulmaları şeklinde meydana gelir, eklemler de anormal kemik çıkıntısı şeklinde bozukluklar hastalığı habercisidir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle alternatif tıptan yararlanan sayısı oldukça fazladır. Bunun için her sabah ısırgan otunun haşlanarak çayının demlenerek altı ay boyunca bir fincan şeklinde aç karna içilmesinin faydalı olduğu görülmüştür.
  • Sekonder Osteoartrit; Hastalığın bu çeşitinde en azından neyin eklem bozulmalarına neden olduğu bilinmektedir. Eklemlerde meydana gelen iltihaba neden olan mikroplar, eklemler de zorlanma, burkulma, aşırı kullanım, eklem içi kemik kırıkları, kemik çatlakları, ağır işlerde çalışanlar, aşırı kilo hastalık nedeni olabilir. Bu hastalık sadece bir eklemde meydana gelebileceği gibi birkaç eklemde de birden meydana gelebilir. Hastalığın en önemli belirtisi eklem hareketi sırasında ağrı oluşmasıdır. Hastalığa maruz kalan bölgede sabahları sertlik meydana gelir, bir süre sonra bu sertlik kaybolur. Romatoit artrit hastalığında ise sertliğin hafiflemesi için masaj ve birkaç saatin geçmesi gerekir.
  Eklem Sıvısı Kaybı Belirtileri nelerdir
  • Eklem bölgelerinde şişlik,
  • Hastalık olabilecek yerlerde eklem bozuklukları, deforme olma, eklem genişlemesi,
  • Eklemlerde his kaybı, sertlik ve katılık hissi,
  • Hareket ettirilen eklemlerde yağlanma olmadığından kıkırdaklardan sürtünme sesi gelmesi, sıvı kaybı olarak değerlendirilir.
  Diz Eklem SıvısıEklem Sıvı kaybı nasıl tedavi edilir

  Hastalığın tedavisinde ilk aşama eklemler üzerindeki yükü hafifletmektir. Kesin bir tedavisi yoktur, ağrı oluştuğunda ağrı kesiciler kullanılabilir. Eklemlere uygulanacak sıcak pansuman eklemleri rahatlatır, Fizik tedavi uzmanlarının uyguladığı masaj ve ısıtma işlemi daha etkilidir. Hekim tarafından uygulanan tedavilerde kortizonlu ilaç kullanılmaktadır. Alternatif tıp yöntemlerinde ise jel içerikli aleo vera bitki jeli kullanılmasının faydalı olduğu bildirilmiştir. Sonuç elde edilemediğinden hekimler tarafından cerrahi operasyonla eklem kıkırdak dokusu eklenmektedir.
  ]]>
  Dizde Yanma https://www.diz.gen.tr/dizde-yanma.html Mon, 03 Dec 2018 21:19:37 +0000 Dizde yanma, yanma vücudun herhangi bir bölümünde görülebildiği gibi çoğunlukla bacak ve diz bölgesinde oluşum gösterir. Sıcak, kimyasal yanıklar ya da elektrik gibi nedenlerden dolayı yanma hissi yaşanabileceği g Dizde yanma, yanma vücudun herhangi bir bölümünde görülebildiği gibi çoğunlukla bacak ve diz bölgesinde oluşum gösterir. Sıcak, kimyasal yanıklar ya da elektrik gibi nedenlerden dolayı yanma hissi yaşanabileceği gibi, periferal nöropati nedeniyle de ciltte bulunan sinirlere uygulanan baskı nedeniyle de yanma, batma ya da karıncalanma hissi yaşanabilir. Periferal nöropati alkol ya da diyabet hastalığı nedeniyle oluşum gösterebilir. Eklemlerde iltihaba yol açan artrit hastalığının değişik türleri diz eklemleri dahil olmak üzere daha pek çok eklemde sertliğe ya da ağrıya yol açabilir. Yaşanan bu ağrı çoğu kişi tarafından yanma olarak hissedilir. Bacaklara kan getirme ile sorumlu olan atar damarlar bazen farklı hastalıklar nedeniyle daralabilir. Bu duruma en çok periferik aretr hastalığı denir. Bu hastalığa maruz kalan kişilerde daha çok yürürken dizlerde aralıklı olarak ağrı oluşabilir. Arterlerde oluşan daralma dizlere yeteri kadar oksijen sağlayamadığı için dizlerde yanma hissi oluşabilir. Yanma hissi bir ya da iki dizde aniden başlıyorsa mutlaka dikkate alınmalıdır. Çünkü bu durum felç ya da inme riskinden dolayı oluşabilir. Eğer dizlerde uyuşma ya da zayıflık hissediliyorsa mutlaka kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

  Dizlerde yanmanın belirtileri

  Dizde hissedilen yanma hissi her zaman masum olmayabilir. Kişinin düşündüğü çok daha önemli bir sağlık sorununa yol açabilir. Kişi günlük işlerini yapmakta güçlük çekiyorsa, eklem bozukluğu ya da hasarı varsa, sinir ile alakalı problem yaşanıyorsa, kalıcı ağrı, güç kaybı ya da his kaybı varsa ciddiye alınmalıdır. Bu gibi durumlarda diğer belirtileri göz önünde bulundurmak hayati önem taşır. Dizde yanmaya neden olan etkene bağlı olarak çok farklı belirtiler yaşanabilir. Eklem sertliği, dizlerde ağrı, şişlik, zayıflık, kızarıklık, sıcaklık hissi, irin, sulu akıntı ve karıncalanma gibi belirtiler yaşanabilir. Bu belirtilerin haricinde görme kaybı, konuşma bozukluğu, felç gibi belirtiler görüldüğünde dikkatli olunmalıdır.

  Dizde yanma nedenleri

  Dizde yanma diz ekleminde oluşan enflamasyona neden olan süreçlerin haricinde bölge ile alakalı yaralanma ya da yanıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Periferal arter hastalığı bacaklara yeteri kadar oksijenin gitmemesine yol açan bir hastalık olduğundan ağrı ile beraber ara ara yanma hissi ortaya çıkabilir.

  Dizde Yanma

  Cilde bağlı yanma nedenleri

  • Elektrik yanıkları
  • Kimyasal yanıklar
  • Güneş yanığı ve sıcağa maruz kalmak

  İnflamatuar nedenler

  Diz eklemlerinde ya da diz etrafında dokularda iltihap oluşumuna yol açabilen artrit hastalığı ve türleri dizde yanma haricinde ağrı da oluşturabilir. Bu durumlara örnek olarak;

  • Ankilozan spondilit
  • Kondromalazi
  • Gut hastalığı
  • Enfeksiyöz artrit
  • Romatoid artrit
  • Sistemik lupus eritematozus verilebilir.

  Sinirsel nedenler

  Parestezi olarak tanımlanan dizlerde yanma ve karıncalanma belirtileri, sinirlerde oluşan bir hasar nedeniyle oluşum gösterebilir. Bu durum dizlerde yanmaya neden olur. Alkol bağımlılığı, diyabet hastalığı görülen en önemli nedenler arasındadır. Ayrıca bölgede sinir sıkışması ve nöropatik problemler de dizlerde yanmaya yol açabilir.

  ]]>
  Diz Kapağı Protezi https://www.diz.gen.tr/diz-kapagi-protezi.html Tue, 04 Dec 2018 06:17:30 +0000 Diz Kapağı Protezi, diz eklemi en büyük ve en karmaşık yapılardan biridir. Diz kapağında meydana gelen kireçlenmeler ve bazı romatizmal hastalıklar ağrıya neden olur ve insanların yaşamını olumsuz yönde etkiler. İşte bu pr Diz Kapağı Protezi, diz eklemi en büyük ve en karmaşık yapılardan biridir. Diz kapağında meydana gelen kireçlenmeler ve bazı romatizmal hastalıklar ağrıya neden olur ve insanların yaşamını olumsuz yönde etkiler. İşte bu problemi gidermek için diz kapağı protezi ameliyatı yapılmaktadır. Ancak birçok yaşlı hasta bu ameliyattan çekinir ve bu ağrılarla yaşamayı kabullenir. Birçok uzman bu ağrılara katlanmaya gerek kalmadığını söylemektedir. Çünkü diz kapağı protezi ameliyatı ile yürümekte zorluk çeken hastaların yaşam kalitelerini yükselterek hastanın yeniden eski hayatına dönmesini mümkün kılar.

  Hangi durumlarda diz kapağı protezi gereklidir

  Genellikle diz kireçlenmesi ve romatizmal hastalıklar sonucunda oluşan ağrıyı yok etmek için yapılr. Çoğunlukla 60 yaş ve üzeri insanlara uygulanır. Eğer ağrılar hastanın yaşamını ciddi derecede etkiliyor ise diz kapağı protezine ihtiyaç duyulmaktadır.

  Diz kapağı protezi ameliyatı nedir ve nasıl yapılır

  Uyluk kemiğinin en altı ve kaval kemiğinin üstü çıkarılır. Yerine metal bileşimlerle yeni bir diz eklemi yapılır. Bu ameliyat sayesinde hastalar ağrılardan kısa sürede kurtulur. İki çeşit ameliyat bulunmaktadır:

  • Kısmi diz protezi ameliyatı: Bu ameliyat dizin aşınmış ve yıpranmış bölgelerinin kaplanmasını içerir. Bu ameliyata dizin küçük bir kısmı aşındığında başvurulur.
  • Tam diz protezi ameliyatı: Bu ameliyatise dizin hasar gören parçalarının yapay parçalar ile değişmesini içermektedir. Yeni yapılan diz, uyluk kemiğinin arkasında bulunan ve kaval kemiğinin bir metal ve bir butondan oluşmaktadır.
  Diz Kapağı Protezi
  Diz kapağı protezi ameliyatı ve sonrasında ne yapılmalıdır

  Bu ameliyat genelde 1-2 saat arası sürmektedir. Ameliyat, dizin ön bölgesinden açılan 10-12 santimetrelik bir kesik yoluyla yapılır Hasta 10 gün kadar hastanede kalır. Dikişler kendileri düşer veya 2-3 hafta arasında alınırlar. Hasta ameliyat sonrası oturabilir ve koltuk değnekleri ile yürüyebilir. Sadece spor aktivitelerini yapamayabilir. Zorlayıcı aktiviteleri, hastanın kesinlikle yapmaması gerekir.
  Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ön tarafta bulunan adalenin birtakım egzersizler ile güçlendirilmesidir. Ayrıca alaturka tuvalet kullanılmamalıdır.

  Diz kapağı protezi ameliyatının başarı oranı nedir

  Ülkemizde yaklaşık olarak yılda 20 bin diz kapağı protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Başarı ve hasta memnuniyeti oranı ise yüzde 90 civarındadır. Oldukça yüksek bir rakamda başarı oranı vardır. Zaten ameliyatların başarısız olmasının en önemli nedeni enfeksiyondur ve bunu önlemek için bazı tedbirler alınmalıdır. Ayrıca teknik açıdan da ameliyatın başarılı olması için protezin iyi bir şekilde takılması gerekir.
  Hastanın dikkatli bir bakımı ile protezin ömrü 15 yıldır. Bu süre kemik yapısına göre değişmektedir.
  Özellikle kilolu hastaların ameliyatı uzmanları zorlamaktadır. Bunun için hastalara ameliyat öncesi kilo verme önerisi yapılır. Araştırmalara göre kilolu hastaların enfeksiyon kapma ihtimali daha yüksektir.
  ]]>
  Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı https://www.diz.gen.tr/merdiven-cikarken-diz-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 01:15:48 +0000 Merdiven çıkarken diz ağrısı, diz kapağından kaynaklanan problemler sonucu yaşanan ağrıdır. Dizlere aşırı yük binmesi sonucu diz kapağının kıkırdağı zaman içinde yumuşamaktadır. Bu yumuşama dejenerasyona sebep olma Merdiven çıkarken diz ağrısı, diz kapağından kaynaklanan problemler sonucu yaşanan ağrıdır. Dizlere aşırı yük binmesi sonucu diz kapağının kıkırdağı zaman içinde yumuşamaktadır. Bu yumuşama dejenerasyona sebep olmaktadır. Yumuşayan kıkırdak altındaki sinir uçları olması gerekenden daha çok belirginleşip, diz ağrısını oluşturmaktadır.Yaşanan bu diz ağrısı her yaşta görülebilir.

  Nedenleri

  Merdiven çıkarken yada inerken dizin ön tarafı, diz kapağı ile uyluk kemiği birbirine çok fazla yaklaştığı durumlarda dizde bir dengesizlik oluşur. Dizin üzerine binen ağırlık sebebiyle de ağrılar meydana gelir. Merdiven çıkarken oluşan diz ağrısının bir diğer sebebi de diz kapağının yapısal bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Ağrı, diz kapağı doğuştan yüksekte olan kişilerde ve diz kapağının orta hatta sabitleyemeyen kişilerde sıkça görülmektedir. Dizin üst kısmındaki uyluk kaslarında, alttaki tendonlarda, diz kapağını tutan bağlarda, kemik yada kıkırdaklarda yakın zamanda yaşanmış  basit bir travma da olabilir. Travma ile aniden ortaya çıkan  şişlikler ön çapraz bağ yırtılmasına, belirli bir zaman sonra ortaya çıkan şişlikler ise menisküs yırtığına işaret etmektedir. Diz kapağını tutan bağlarda gerginlik ve kasta güçsüzlük ağrıyı oluşturan sebepler arasındadır. Yaşanan ağrılar ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu hastalıklar eklem kireçlenmesi, romatizmal hastalık, osgood-schlatter hastalığı, kondromalazi patella olarak adlandırılır. 

  Belirtileri

  Diz vücuttaki en karmaşık ve en büyük eklemlerden biri olduğu için gün içinde pek çok harekete bağlı olarak yaşanabilecek yaralanma, incinme olasılığı da çoktur. Diz ağrısının yeri ve ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak değişir. Merdiven çıkarken yaşanan diz ağrısına eşlik eden bazı belirtiler şişme, sertlik, kızarıklık, dokunulduğunda sıcaklık, çıtırdama sesi, kilitlenme, dizi tam bükememe, dizi tamamen düz hale getirememe, dizde boşluk veya dize karşı güvensizlik hissi olarak sıralanabilir. 

  Alınacak Önlemler

  Diz önü ağrısını engellemek için ilaç, ameliyat ya da fizik tedavi gibi yöntemleri denemeden önce yaşamındaki bazı durumlara dikkat etmelidir. Bu nedenle: 
  • Alaturka tuvalet yerine alafranga tuvalet kullanılmalıdır.
  • Yemek yerde yenmemeli, yemek için masaya oturulmalıdır.
  • Bacağını bükerek oturmak gibi alışkanlıklarından uzak durulmalıdır.
  • Yokuş yerine düz yollar tercih edilmelidir.
  • Asfalt zeminde yapılan sportif amaçlı yürüyüşler  yürüyüşe uygun esneyen zeminde yapılmalıdır.
  Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı
  Tedavisi

  Merdiven çıkarken yaşanan ağrı sık sık tekrar ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Diz kapağı doktor tarafından değerlendirilir ve değişik açılardan röntgenler çekilir. Çekilen röntgenlerde diz kapağının hareketleri gözlenir. Kıkırdağın hasar gördüğünde hastalarda ilerleyen süreçte MR  da istenebilir. Hastaya tedavinin başlangıç aşamasında dizde yaşanan işlev bozukluğunu baskılayıcı ilaç verilir. İşlev bozukluğu baskılandıktan sonra fizik tedavi süreci başlar. Diz kapağının çok fazla yanlara doğru hareket ettiği görüldüğünde hastaya diz kapağı hareketlerini kontrol altına alacağı dizlikler verilir. Tüm bu uygulamaların sonucunda istenilen sonuç alınamazsa cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.


  ]]>