Bel ve Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel ve Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Diz Ağrısı, Bel veya bacaklarda diz ağrısı bulunan hastaların yanıldıkları konulardan birisi bu şikâyetlerini bel fıtığı olarak adlandırmalarıdır. Bel fıtığı bu tarz ağrıları yapan nedenlerden bir tanesidir örneğin travma bel ya da bacak ağrılarına yol açan önemli sebeplerden bir tanesidir. Travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeysel dokulara hasar verebileceği gibi derine omur kemikleri ve sinir elemanlarına kadar ilerlediği görülmüştür burkulma ve incinme tarzında hafif travmalar aşırı yapılan egzersize bağlı arılar olup şikâyetler ilaç tedavisi dinlenme ile genelde bir hafta içinde geçebilir. Omur kemiklerinde kırık veya kaymaya yol açan ciddi travmalar da ise tedavi doğal olarak uzayabilir doğuştan gelen birtakım bozukluklar ve omurgada bulunan şekil bozuklukları benzer şikâyetlere yol açabilir bir kısmı ciltte belirti verirken bir kısmı dışarıdan bakınca anormallik gözlenmez.

Omurgadaki dejeneratif değişiklikler genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar bazı kişilerde ise meslek ve genetik yapı önemli rol oynar yaşlanmaya bağlı olarak disk ve bağlarda ortaya çıkan aşınma, yırtılma, deformasyon ağrı yapabilir. Şişman olması hasta için dezavantajdır eklemlerde kalınlaşma kireçlenme ve diskteki dejenerasyonu ilerleterek sinir elemanlarının geçtiği kanal ve delikleri daraltır bu durum ciddi şikâyetlere yol açabilir.

Bel kayması olarak adlandırılan spondilolistezis benzer şikâyetlere neden olabilir sinir dokusunun kendisini ilgilendiren dejeneratif hastalıklar göz ardı.

Edilmemelidir çeşitli romatizmal rahatsızlıklar önemli bir grubu oluşturmaktadır. Gerekli tetkiklerin yaptırılması için hastanın hikayesinin teferruatlı olarak alınması gereklidir.

Bel ve Diz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Diz Kapağı Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası