Diz Altı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Altı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diz altı şişlik, diz eklemini oluşturan bağlar ve diğer dokularının meydana getirdiği hasarlar sebebiyle oluşur. Bu bölümde oluşan kan ve iltihap gibi sıvı birikmesi sebebiyle diz altı şişmesi meydana gelmektedir. Diz altı şişmesi; şiddetli, sancılı, ağrılı bir süreç içerisinde sıkıntı yaşanmasına neden olur. Bu rahatsızlık ihmal edilmeden bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Böylelikle oluşabilecek başka rahatsızlıkların farkına varılmasını sağlayabilir.

Diz altı şişmesi neden olur?

Diz altı şişmesi hareket kabiliyetini engellenip; zonklama, bıçak saplanır gibi ağrı şeklinde kişiyi huzursuz etmesiyle gözlenmektedir.
 • Bu hastalığa sebep olan etkenler arasında ani hareketler ve yaralanmalar sebebiyle diz altı şişmesinin olduğu sakatlık tarzı hastalıklar yer almaktadır. Fiziksel aktivite ile bütün ağrıların dizin üstüne yüklenmesi sayesinde dizdeki eklemlere zarar verilmesiyle bu bölgelerde şişlik oluşmasına neden olur.
 • Ayrıca egzersiz hareketi öncesi ısınma ve esneme yapmak diz altı şişmesini engelleyebilir. Ani yapılan dönüşler ve ani hareketler sonucunda dize oluşan baskı ile bu bölgenin zarar görmesi diz altında şişmeler meydana getirir.
 • Diz altında bulunan şişme sebepleri arasında buradaki kemikleri saran kıkırdak dokunun incelmesi yer alır.
 • Menisküs gibi hastalıklarda yaşın ilerlemesiyle beraber bu bölgede yıpranmaların oluşması diz altında şişmelere yol açar.
 • Bu bölgedeki kireçlenme gibi problemlerden kıkırdak dokuların zarar görmesiyle eklem dokularında şişlikler gözlenir. Böyle durumlarda kireçlenmeyle beraber aşırı acı ve su toplama gibi sebeplerle diz altı şişmeleri yaşanır.
 • Diz ekleminin birbirini bağlayan tendonlarda meydana gelen incelmeden iltihaplanma oluşması sonucunda diz altı şişlikleri çoğalır. Ayrıca diz eklem bölgesi kırmızı olması ve dokunulduğunda ağrı hissedilmesi gibi sıkıntılar gözlenir.
 • Bu bölgenin ürik asidi fazla üretmesi sebebiyle diz altında şişmelere neden olur. Düzenli şekilde ürik asit salgılayan bu eklemlerde asidin birikmesi sonucu diz altı şişmeleri oluşur ve bu bölgede acı ve iltihaplanmalara neden olur.
 • Bakteriler veya başka mikroorganizmalar sebebiyle oluşan eklem efektleri sebebiyle enfeksiyon kapmış olan diz eklemi etrafında ve alt kısmında şişme ve acı gibi problemler yaşanır. Nadir bulunan diz altının şişmesinde kızarıklık, ateş, yanma gibi sıkıntılar oluşur. Ayrıca bölgede karıncalanma, üşüme, aşırı sancı ile şişlik meydana gelir.
Diz altı şişmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Diz altı şişmesi tedavisinde öncelikli olarak yapılan tetkik ve testlerin sonucunda ağrının ve şişliğin asıl sebebi belirlenmelidir.
 • Yapılan aktiviteler esnasında yorulmuş olan dizi dinlendirmek ve altında yatan sebep hareket fazlalığı ile yapılacak egzersiz hareketlerinin azaltılması sağlanır. Diz ekleminin dinlendirilmesi ile diz altındaki şişliğin azaltılması salgılanır. Yapılan istirahatle diz altı şişliği bulunan bölgede azalma görülür.
 • Diz altı şişmesi olan bölgeye buz koymak ve buraya soğuk buz uygulaması yapmak burada bulunan şişliğin azalmasını sağlayacaktır. Burada bulunan sinirlerin ve altında olan ağrıların hafifletilmesini sağlar.
 • Diz altı şişliğine uygulanan baskı sonucu sıvı birikmesiyle şişlik artmış olup; bölgeye yapılacak bandaj uygulamasıyla burada bulunan şişliğin azaltılması sağlanır.
 • Ayrıca diz altında bulunan şişmenin gitmesi için diz altına istirahat sırasında yastık koyarak şişliğin azaltılması sağlanır. Böylelikle dizinin kalp seviyesinden yukarı tutulmasıyla burada bulunan şişliklerin azalması sağlanır.
 • Doktor tavsiyesi ile kullanılacak ilaçlar ile örneğin naproksen, asetaminofen gibi ilaçlar sayesinde şişliğin ortadan kaldırılması sağlanır. Ayrıca bu bölgede bulunan şişliğin giderilmesinde kullanılan bazı kremler diz altı şişliği giderilir.

Diz Altı Şişlik Yorumları

soru

Ali

21 Nisan 2024 Pazar

Tedavi için en uygun klinik hangisidir

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Konuya hangi tedavi türü için klinik aradığınızı belirtirseniz, daha spesifik bir öneride bulunabilirim. Ancak genel olarak, tedavi için en uygun kliniği seçerken uzman doktorların deneyimi, hasta yorumları, klinik ekipmanları ve tedavi sonrası hizmetlere dikkat etmeniz önerilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Diz Bağları Güçlendirme Egzersizleri

Diz Bağları Güçlendirme Egzersizleri

Güncel

Diz Bağı Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Bağı Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi