Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Altı Ağrısı, diz ekleminin arkasındaki herhangi bir rahatsızlık veya ağrı türüdür. Bu ağrı diz hareketsizken ya da hareket halindeyken de oluşabilir. Diz uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki menteşe biçiminde bir eklemdir, vücudun en çok kullanılan ve en büyük eklemlerinden biri olan diz, vücudumuzun en çok kullandığımız eklemlerindendir. Bacağımızı hareket ettirdiğimiz takdir de diz bölgesindeki eklemlerde de hareketlilik söz konusu olacaktır. Diz gün içerisinde çok sık ve fazla kullanıldığından yaralanma ve incinme olasılığı vücudun diğer bölgelerine göre oldukça fazladır. Diz altındaki ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına göre değişiklik göstermektedir. Diz arkasında oluşan Ağrılarla beraber; inflamasyon, sıcaklık artması, yanma, şişlik, morluk ve sertlikte oluşabilir.

Diz altında hissedilen ağrı, diz kapağının altında ya da diz kapağı bölgesinde oluşabilir, dize alınan darbeler de daha çok dizi sert bir zemine çarpma ya da çok yürümekten kaynaklı oluşan diz ağrısı genellikle kısa sürelidir ve dinlenince geçmektedir. Ancak bazı ciddi sağlık problemleri durumlarında da diz ağrısı sorunu ile karşılaşılmaktadır.

Diz Altı Ağrısın neden olur?

Sinovyal Sıvı Birikmesi

Diz altında ağrı, genellikle dizin arkasında sinovyal sıvı birikmesi olarak nitelendirilen Baker Kisti hastalığına işaret etmektedir. Bu kistin içinde sinovyal sıvısı bulunur, bu sıvı eklemleri yağlar ve eklem kıkırdağının arasında oluşacak sürtünmeyi azaltır. Baker kisti ile alakalı problemler gelip geçici niteliktedir, bu kist kalıcı hasara neden olmaz. Genellikle çocuklarda ve yetişkinlerde görülmektedir.

Bacakta oluşan kan pıhtısı

Diz altındaki ağrılar, derin ve trombozu belirtisi, yani bacakta kan pıhtısı olarak bilinen ciddi ve hayatı tehdit eden bir duruma işaret ediyor olabilir. Kan pıhtısı bacaktan ayrıldığı zaman akciğer de pulmoner emboli, kalp krizi ve hatta felce neden olabilir.

Diz Kapağı Tendinit

Vücutta bulunan tendonun iltihaplanması olayı diz kapağı tendinit'i olarak bilinmektedir. Tendonların görevi, kemik ve kasları birbirine bağlamaktır. Genellikle Tendonların iltihaplanma rahatsızlığına sık rastlanılmaktadır, Özellikle sporla ilgilenen kişilerde görülürken en fazla futbolcularda rastlanır. Tendonların iltihaplanmasının belirtisi ise dizdeki oluşan ağrıdır.

Menüsküs Yırtılması

Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında yer alan menüsküs dokusu, lastiğe benzer bir kıkırdaktan meydana gelmektedir, bu kıkırdak oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Dizlere fazla ve orantısız ağırlık yüklenildiğinde, yapılan ani hareketler menüsküs yırtığına sebep olabilmektedir. Menüsküs yırtılması da futbolcular da oldukça sık görülürken, dizleri zorlayıcı işlerle uğraşan kişilerde de görülmektedir.

Eklem Kireçlenmesi

Yaşlandıkça eklemlerin aşınması, yıpranması ve fazla ağırlık yüklenmesinden meydana gelen eklem kireçlenmesine osteoartrit de denilmektedir. Dizde bulunan kıkırdakların hasar görmesi de kireçlenmeye yol açmaktadır.

Diz Altı Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diz Ameliyatı ve Sonrası

Diz Ameliyatı ve Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?