Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dizde kist, direk olarak dizin arka kısımlarında meydana gelmektedir. Meydana gelen kistlerin içerisinde sıvı bulunur. Bu sıvılar, insanlarda çok farklı belirtilere neden olur. Özellikle kişilerde gerginliğe neden olan bu kistler, çok iyi takip edilmelidir. Çünkü bazen dizde kist sorunlarında kistler kötü huylu olabilir. Eğer meydana gelen kistler kötü huyluysa, insanlarda çok ciddi problemlere neden olabilir. Dizinde kist olan kişiler bacaklarınız düz bir şekilde esnettiğinde ya da uzattıklarında kistten dolayı dizde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar nedeni ile kişilerde rahatsızlık durumları meydana gelebilir. Dizde kist sorununa tıbbi olarak baker kist denilmektedir. Bu kistler aynı zamanda yine tıbbi olarak popliteal kist olarak da bilinmektedir. Diz ekleminde oluşan bu kistler bazen insanlarda diz kıkırdağının yırtılması ya da artrit gibi durumlarda görülmektedir. Her iki durumda da kistler sıvı birikimi ile meydana gelebilir. Dizde kist sorunu insanlarda tedavi edildikten sonra kişilerde çok ciddi bir rahatlama meydana gelmektedir. Çünkü insanlarda bu kist ciddi bir baskınlık yaparak psikolojik olarak sıkkınlık verir. Bu nedenle sizlerde fazla zaman kaybetmeden doktora gidin ve dizdeki kist sorununa teşhis koydurun.

Dizde kist sorununda meydana gelebilecek belirtileri nelerdir?
  • Bazı insanlarda dizde kist sorunu meydana geldiği zaman kişilerde herhangi bir ağrı meydana gelmez. Fakat bazı insanlarda da bu kist, kişiyi rahatsız edecek derecede ağrıya neden olacaktır. Meydana gelen ağrılar bazen psikolojik etkilere neden olabileceği için tedavi şarttır.
  • Görülen en önemli belirti ise insanların diz arkalarında görülen şişme durumlarıdır. Yani kişiler elleri ile dokunduklarında diz arkalarında bu kistlerin varlığını hissedebilir. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum var ise diz arkanıza dokunun ve kisti hissetmeye çalışın. Bu şekilde kistin büyüklüğünü de anlayabilirsiniz.
  • Diz kapağı arkasında sertlik ve katılık durumları meydana gelmektedir. Bu belirti dizde kist sorunu olan birçok insanda görülmektedir.
Nedenleri nelerdir?

İnsanların eklem bölgelerinde bulunan sinovyal sıvılar tüm eklem bölgelerinin doğru çalışmasını sağlamaktadır. Bacakların sorunsuz çalışmasını sağlayan bu sıvılar dizdeki zedelenmeleri gidermektedir. Bu sıvıların zamanla azalması durumunda dizde zedelenmeler ve devamında kist sorunları oluşur.

Bu kistlerin oluşmasına neden olan bir diğer durum da kişilerin dizlerinde sık sık iltihaplanmaların meydana gelmesidir. Meydana gelen iltihaplanmalar zamanla kist oluşumuna neden olabilir. Eğer sık sık iltihaplanma durumları meydana geliyorsa mutlaka doktorunuza bu durumu söyleyin. İnsanlarda diz bölgesinin aşırı zorlanması ve bağlarda yırtılmaların meydana gelmesi de nedenlerden biridir. Eğer sorun bundan meydana geliyorsa, tedaviler biraz daha uzun zaman alabilir.

Teşhisi ve tedavisi nasıldır?

Dizde kist sorunu yaşayan insanlarda genellikle bu durum küçük fiziki muayeneler ile belirlenir. Kistin içeriğine inilmesi ve daha detaylı incelenmesi için kişilerde ultrason cihazı ile görüntülemeler yapılabilmektedir. Böylece muayenelerde tam teşhise ve kesin teşhise varılabilmektedir. Bu sorunun tedavisinde ise genellikle ilk olarak ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Eğer muayenelerde gecikilmemişse ilaç tedavileri ile bu durumlara çözümler bulunabilmektedir. Fakat bazı insanlarda ilaç tedavisi herhangi bir fayda göstermemektedir. Bu durumlarda kistten sıvı çekme işlemleri uygulanmaktadır. Bunu için iğne ile bu bölgeden sıvı alınır. Son olarak gerekirse kişilerde ameliyat ve fizik tedavi uygulamaları yapılır. Bu tedaviler oldukça net ve olumlu sonuç veren tedavilerdir. Bu nedenle son aşamada uygulanır.

Dizde Kist Yorumları

soru

Yüksel Öztürk

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Ben dizimden rahatsızım mr çektirdim kist var dedi doktor ameliyatla alınabilir ama riskli dedi ameliyat yapmadı ama beni çok rahatsız ediyor ne yapacağımı bilmiyorum çok korkuyorum psikolojimde bozuldu

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Sevgili Yüksel Öztürk,

Geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Anladığım kadaryla dizindeki kist seni çok etkiliyor ve bu durum psikolojini de olumsuz yönde etkiliyor. Öncelikle, bu konuda yalnız olmadığını bilmeni isterim. Benzer sorunlar yaşayan birçok insan var ve çeşitli tedavi yöntemleri mevcut. Öncelikle, başka bir doktorun fikrini almak iyi bir adım olabilir. Farklı bir uzman, farklı bir tedavi seçeneği önerebilir. Ayrıca, fizyoterapi ve alternatif tedavi yöntemlerini de değerlendirebilirsiniz. Psikolojik olarak da destek almak, bu süreci daha rahat atlatmana yardımcı olabilir. Umuyorum ki en kısa zamanda sağlığına kavuşursun.

Sağlıcakla kal.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Diz Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Çocuklarda Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Diz Kapağı Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Çıkması Belirtileri ve Tedavisi