Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Otururken diz ağrısı anlık ve genellikle dizin zorlanması veya birdenbire incitilmesinden kaynaklanır. Diz ağrısı çoğu vaziyette doktorunuzu görmenizi gerektirmez. Diz eklemi, vücudun bütün ağırlığını taşıdığı ve koşma veya zıplama esnasında ekstra güç harcadığı amaçlı hasara ve ağrıya bir sürü yatkındır. Bu nedenle normalin üstünde kilosu vaziyette olan insanlarda diz ağrısı görülmesi olasılığı yüksektir. İki dizde birden vaziyette olan ağrı genellikle kireçlenme kaynaklıdır, ağrı bir dizde ise nedenler çeşitli olabilmektedir.

Diz ağrısı bir sürü sayıda sebebe dayalı olarak gerçekleşebilir. Bunlar
 • Artrit denilen eklem iltihaplanmaları,
 • Menisküs yırtılmaları,
 • Plika dediğimiz diz kapağı kemiğinin (Patella) içteki bir bağlantıya stress uygulaması,
 • Diz eklemine sıvı/akışkan birikmesi,
 • Diz eklemine çok stress yapmak,
 • Baldır adalelerinin gerginliği veya çok güçsüzlüğü,
 • Leğen kemiğinin ve bunun için eklem yapan baldır kemiğinin dengesiz duruşu,
 • Ayaklardaki düztaban benzeri bozukluklar,
Diz ağrılarıyla beraber aşağıda sıralayacağımız bulgulara uyarı etmenizi öneriyoruz. Bu semptomları gözlemlediğinizde anında bir ortopedi doktoruna başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.
 • Bilhassa uykudan uyandığınızda veya zıt hareketlerde dizinizde kilitlenme var mı?
 • Hareketler sonrasında dizinizde şişlik ve sıcaklık artışı var mı?
 • Çömelme ve ayağa kalkmada güçlük çekiyormusunuz?
 • Yürüyüşünüz dizinizde ağrılara sebep oluyormu?
 • Dizinizi bükerek oturduğunuzda dizinizde tutulmalar veya ağrılı vaziyetler yaşıyormusunuz?
 • Dizinizde yer yer şişlikler görüyormusunuz?
 • Dizinizde bacağınızı salladığınızda hissettiğiniz bir tıkırdama veya boşluk duygusu oluşuyormu?
Diz osteoartritinin (Gonartroz, kireçleme)

Dizin artrozu eklem hastalıkları içerisinde omurgadan sonra ciro. Dizinde osteoartroz vaziyette olan hastanın önce yakınması ağrıdır. Ağrı etkinlik ile artar, genellikle istirahat ile kaybolabilir. Merdiven inip çıkarken, oturup kalkarken diz ağrısı artar. Yük transfer ve yürümeyle de ağrı artabilir ve hasta ağrı sebebiyle oturup dinlenmek zorunda kalabilir. Meteorolojik farklılıklar da ağrıyı artıran faktörlerdendir. Ağrıyla beraber ama ek olarak az sıklıkta vaziyette olan 2. Yakınma eklem tutukluğudur. Aktiviteyle kısa zamanda geçer. Hasta hareketle eklemlerinden iştirak eden kıtırtı, kütürtü şeklinde sesten ve şişlikten de yakınabilir. Grafi ile osteoartroz tanısı doğrulanır ve derecesi saptama edilir. Akut alevlenmelerde osteoartritik dizin istirahatı gerekir.

Ağrı ve şişlik azalıncaya civarı belli bir süre olarak baston verilebilir. Yaşlılara ve devamlı ağrısı olanlara devamlı baston kullanmaları önerilmelidir. Baston ve yer değneği istirahatı sağlamanın yakınında o dize binen yükü de azaltacak ve ihtiyar hasta olanların ayakta durmasına destekçi olacaktır. Osteoartritik dizli hasta olanların çoğu şişmandır. Fazla kiloların diz eklemi üstüne binen yükü artıracağı, bunun da ağrıya sebep olacağı hasta kişiye anlatılmalıdır. Hastalar ayakta durmaktan ziyade koltukta oturarak çalışmalı, çömelme ve diz çökmeden kaçınmalıdır. Adale gücünü artırmak ve eklem etrafındaki kasların erimesini önlemek amaçlı egzersizlerden yararlanılır. Fizik iyileştirme eklem mobilitesini artırmanın yakınında ağrıyı da azaltır. Bu hasta olanlarda PRP ve ozon rehabilitasyonu de düşünülmelidir. Bu tedavilere yanıt vermeyen, gündelik işlerini başaramayan ve deformitesi vaziyette olan hastalara cerrahi iyileştirme uygulanır. Diz ağrılarına sebep vaziyette olan rahatsızlıklar farklı biçimlerde ve farklı hastalıkların sonucu olarak meydana gelebilmektedir. Diz ağrıları makalemizde anlatılan vaziyetleri yaşıyorsanız bir hastanenin ortopedi kısmından buluşma alarak kontrol olmanız gerekmektedir. Diz ağrılarının bir özelliği erken iyileştirme edildiğinde basit yöntemlerle iyileştirme edilebilmesidir. Ne var ki geç kalındığında diz ağrıları artacak ve iyileştirmede buna bağlı olarak zorlaşacaktır.

Otururken Diz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Erimesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Erimesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi