Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı, yapısı oldukça karmaşık olan bacak ve dizde ağrıların olmasının birçok sebebi vardır. Fazla kilolu olmak, bacakların fazla zorlanması, kemik veya yumuşak doku zedelenmeleri ve kırıklar en çok bilinen sebepler arasında yer alır. Bunun yanı sıra eklem, doku ve sinirlerde meydana gelen hasarlar da bacak diz ağrılarına neden olur. Bunların dışında uzun süre yanlış bir şekilde oturmak da ağrıya neden olur. Ağrılar nedenlerine göre artabilir veya sabit kalabilir. Eğer ciddi derecede ağrılar hissediliyor ise önemli bir hastalıktan olabilir.

Travma nedeniyle oluşan bacak ve diz ağrıları

Ciddi bir yaralanmalar nedeniyle kemik ve dokuların zarar görmesi ile oluşmaktadır. Siyatik sinirlerin belde baskı yapması sonucu bacak ve dizde ağrılar görülür. Ayrıca spor ve egzersiz yaparken aşırı zorlanmalar da bu tip ağrı grubuna girmektedir. Bacak ve dizde ağır darbeler sonucu oluşan kırıklarda ağrılara neden olabilir. Ayrıca osteoporoz gibi kemik yoğunluğunu azaltan hastalıklar da kemiklerin daha çabuk kırılmasına ve bu nedenle de ağrılara sebep olur. Kırılan kemiklerin yanında bulunan dokular beyine uyarılar gönderir ve bunun sonucunda ağrılar oluşur. Bazen de kırık sonrası kasılmalar da ağrının şiddetinin artmasına neden olur. Tıbben 'medial tibial stres sendromu' olarak koşucu bacağı sendromu da kaval kemiği çevresinde ağrıya yol açar. Bu ağrıların nedeni koşucu tekniği, bacak zorlanması, ayakkabının farklı problemlere yol açması ve kemiklere fazla yük binmesi sonucu oluşmaktadır. Ayrıca bacaklarda iç kanamalar nedeniyle sinirlerin baskı yapması sonucu ağrılar oluşabilir. Ağrı dışında şişlik de meydana gelebilir. Zorlama, kompartman ve burkulmalar sonucu ağrı ve şişlik meydana gelir.

Diz ve bacak ağrısının diğer neden olur?
  • Dizin kilitlenmesi: Kilitlenme kıkırdağın yırtılmasından dolayı oluşur. Yırtılma sonucu dize doğru kayan kıkırdak dizi düz şekilde tutamamaya sebep olur ve ağrıya yol açar.
  • Osteoartrit: Halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Eklemlerde aşınma ve ekleme kıkırdaklarında bozulma nedeniyle kireçlenme meydana gelir. Romatizmal hastalıklar içinde yer alır. Kıkırdağın hasar görmesi ile ağrılar meydana gelir. Daha çok ileri yaşlarda görülür.
  • Osgood Schlatter: Genellikle ergenlik dönemindeki sporla ilgilenen çocuklarda görülen bir hastalıktır. Dinlenme sırasında hafif bir ağrı hissedilir. Hareket ettikçe ağrı kesinleşir. Bu hastalık dizin aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkar.
Bacak ve diz ağrılarının tedavisi nasıl yapılır?

Bacak ve diz ağrılarının birçok tedavisi bulunmaktadır. Eğer ciddi bir hastalık sonucu oluşan ağrılar varsa bu ağrılara cerrahi müdahaleler uygulanır. Stereoid olmayan enfeksiyon engelleyici ilaçlar,diz ve bacak ağrısının tedavi edilmesinde kullanılır. Ancak bu ilaçların kullanımı konusunda doktora başvurmak gerekir. Bunun yanı sıra diz ve bacaklara soğuk buz kompresi uygulamak da tavsiye edilir. Hareketsiz kalmamak ve günlük egzersizler yapmak ağrının tedavisini hızlandırır.

Bacak ve diz ağrıları olan hastaların dikkat etmesi gereken hususlar

Çok fazla dinlenmek pek tavsiye edilmez. Çünkü dinlenme kasları yavaşlatır. Bu da ağrının artmasına neden olur. Dizleriniz ve bacaklarınız için uygun bir egzersiz programı belirleyin ve düzenli bir şekilde bu programa uymaya çalışın. Kardiyo egzersizleri de diz ve bacak kaslarını gelişmesini sağlar. Düşmelere ve yaralanmalara karşı tedbirli olun.

Kilo vermek de bacak ve dizlere gelen baskıyı azaltır. Kilo vermek de bu ağrıların azalması için alınan tedbirler arasındadır. Ayrıca doktorunuzun uygun görmesi ile akupunktur tedavisini de deneyebilirsiniz. Düzenli uykunuza dikkat edin. Giydiğiniz ayakkabının ayağınızı sıkmadığını kontrol edin. Eğer yukarıda belirtilen önlem ve tedavi yöntemlerine rağmen ağrıların şiddeti gitgide artıyorsa acilen bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Bacak Diz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ameliyatı ve Sonrası

Diz Ameliyatı ve Sonrası

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Bağları Güçlendirme Egzersizleri

Diz Bağları Güçlendirme Egzersizleri