Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diz güçlendirme egzersizleri, aslında genç ya da yaşlı da olsa herkesin ihtiyacı olan bir durumdur. Son derece büyük ben taşıyan bu hareketlerin düzenli bir şekilde yapılması, sizler ileri ki yaşlarınızda meydana gelebilecek diz ve diz eklemi sorunlarından koruyacaktır. Bu nedenle hem sizler hem de çocuklarınız diz güçlendirme egzersizlerini düzenli bir şekilde yapın. Bunun yanı sıra diz güçlendirme egzersizleri, diz kapağı yaralanmaları yaşayan ve diz bölgelerinde herhangi bir tedavi uygulanış olan insanlar için çok büyük önem taşır. Fakat belirtmek isterim ki diz güçlendirme egzersizlerini yapmadan önce kesinlikle doktorunuz ile bu konu hakkında konuşmalısınız. Bu hareketler aslında oldukça basittir. Fakat bazı insanların bu hareketleri hızlı ya da yanlış yapması nedeni ile sakatlıklar görülmüştür. Bu nedenle sizler bu hareketi biraz daha dikkatli ve yavaş yapın. Diz güçlendirme egzersizleri yaklaşık olarak 6 ay kadar bir süre sonra sizlere çok büyük etkiler yapmış olacaktır. Dizlerinizdeki güçlenmeyi hem gözle hem de sağlık olarak hissedeceğinizden emin olabilir. Fakat dizlerin güçlenmesi için sadece bu hareketler yeterli değildir. Çünkü bu hareketlerin yanı sıra ayrıca çok düzenli beslenmeniz ve bol bol protein almanız gerekecektir. Aksi durumlarda yaptığınız egzersizlerden göreceğiniz faydalar yüzde elli oranında değişecektir. Şimdi bu hareketlerin nasıl yapıldığına bakalım.
  • İlk olarak bir sandalyeye ihtiyacınız vardır. Bu hareket aslında oldukça kolaydır. Fakat bazı insanların dizlerindeki sağlık probleminden dolayı biraz zorlaşabilir. Öncelikle sandalyeye doğru pozisyonda oturun ve bacaklarınızı sırayla düz olacak şekilde kaldırın ve tekrar indirin. Bu hareketi her iki bacağınız için sırayla uygulayın. Yapabildiğiniz kadar yapın, ama bacaklarınızı aşırı zorlamanıza gerek yoktur.
  • Bir diğer harekette bir önceki hareket kadar kolaydır. Fakat bunun için düz bir zemine oturmanız gerekecektir. Düz bir zemine oturduktan sonra ellerinizle yerden destek alarak vücudunuz 90 derece olacak şekilde yerde oturun ve uyluk kemiğinizin olduğu diz bölgenizi kasarak yaklaşık 10 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi yaparken isterseniz dizlerinizi sırayla yapın, isterseniz de her iki dizinizi birden kasarak işlemi tamamlayın. Bu durum tamamen isteğinize kalmıştır.
  • Bir diğer hareketten bahsedecek olursak bu hareket için de yüz üstü düz ve sert bir zemine yatın. Zeminin düz ve sert olması, vücudunuzun diğer eklem bölgelerinin zarar görmemesi için önemlidir. Bu pozisyonu aldıktan sonra ayaklarınızı dizinizden kapatarak arka baldırınıza kadar bükün. Bu işlemde bükebildiğiniz kadar bükün. Sırayla her iki bacağınıza da uygulayarak diz güçlendirme egzersizleri arasında önemli olan bu hareketi uygulayın.
  • Dördüncü harekette ise son derece kolay ve hemen her yerde yapabileceğiniz bir harekettir. Bu hareket için düz bir zemin üzerinde parmak uçlarınıza çıkarak sanki boyunuzu uzatırmış gibi gerilin. Parmak uçlarınıza çıktıktan sonra en az 5 saniye bekleyin ve tekrar bırakın kendinizi. Bu işlemi her iki ayağınız için en az 15 kez tekrarlayın.
  • Bir sonraki hareket ise aslında herkesin bildiği, bisiklet sürme hareketidir. Bu hareket hem kalçalar için hem de diz güçlendirme egzersizleri olarak önemlidir. Bunun için uygun bir yere uzanın ve bacaklarınızı kaldırarak bisiklet sürer gibi ayaklarınızı döndürün. Bu hareket sayesinde hem kalça eklemleri hem de diz eklemleri olumlu yönde etkilenecektir. Bu hareketi boş zamanlarınızda yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Diz Güçlendirme Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağının Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağının Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı Nedenleri?

Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı Nedenleri?

Güncel

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi