Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz kayması, bacak hareket ettiği esnada diz kapağı bölgesi hareket ettiği için uyluk kemiği üzerinde bulunan yatağın içinde aşağı yukarı doğru hareket meydana gelir. Diz kapağının en ufak yatağından çıktığı anda bu bölgede hasar oluşur ve diz kapağı başka yöne doğru kaymaya başlar. Diz kapağı yapısındaki parçaların başka bir yöne doğru kaydığı zaman diz kapağı yatağında başka bölüme yuva yapmaya çalışır. Bu bölümde diz eklemi yüzünde basınç uygulanarak; sağa veya sola kaymalar meydana gelir.

Diz kayması neden olur?
  • Diz kayması özellikle oturarak iş yapan kişilerde karşılaşılan büyük problemler arasında yer alır. Diz kapağının kayması oturma şekli ile alakalı olup; bacakların iki yana açma ve dizilerin 90 derece açı ile kırma şeklinde oturuş biçiminde bulunmayan kişilerin diz bölümünde kayma meydana gelir.
  • Diz kısmı katlanarak oturulan pozisyonda diz kapağı şapka gibi pozisyon aldığında yana doğru kaymalar gözlenir. Bu kayma sırasında diz kapağında bulunan kıkırdak yapı yıpranır. Bu sebeple dizde ağrı ve sorunların ilerlemesi ile bu bölümün yuvasında değişmeler meydana gelir.
  • Diz kapağı bacak bacak üstüne atıldığında, sandalye üzerinde oturarak çalışan kişilerde, step sporu uygulayanlarda bu rahatsızlık gözlenir.
  • Koşu bandı üzerinde eğimli bir pozisyonda koşma esnasında bu hareketlerin diz kapağında kayma sebepleri arasında yer alır.
  • Ayrıca diz kapağı kayması ve kapakta oluşan problemler birdenbire ağrı olarak ortaya çıkmaz. Bu ağrılar koşarken, uzun süre oturma sonucu, merdiven inip çıkma esnasında ya da uzun yolculuklarda diz kapağında ağrılar ile ortaya çıkar.
  • Burada bulunan kaymaların sebepleri arasında dizler bükülü kaldığı zaman burada bulunan sıvının yüzeyi kapandığı için hareket esnasında eklem arasında sıvı bulunmadığı sebeple diz bölümünün yuvasında sapma oluşur.
Diz kayması tedavisi nasıl yapılır?

Diz kapağının tedavisinde ilaç veya diğer konservatif yöntemler uygulanarak, bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanır. Ayrıca diz kapağında bulunan kaymanın derecesine ve aşaması bakılarak; yapılan tetkik ve testler ile bu hastalık belirlenir. Bu hastalık artroskopik cerrahi ile dış yana kayan diz kapağı kayması yerine oturtularak tedavi yöntemi uygulanır. Ayrıca burada oluşan yumuşak doku ve yıpranan kıkırdak bölgesinde temizleme yapılır. Yapılan bu tedavi sonrasında diz bölümünde yaklaşık olarak 15 gün şişlik meydana gelir. Yapılan cerrahi işlemden 4 hafta sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir. Diz kapağı kayması tedavi edilmez ise dizde kireçlenmelerin artmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda diz protezi cerrahisi uygulamak gerekir. Geçmeyen diz ağrılarında mutlaka ortopedi doktoru ile irtibata geçilmesi önemlidir. Diz kapağında bulunan kaymanın derecesine bağlı olarak bu bölgeye uygulanacak krem ve ilaçlar ile kaymadan kaynaklı diz ağrısına bağlı olan sancıların azaltılması sağlanır. Diz kaymasının ilerlediği zamanlarda sancılı ve ağrılı süreçler yaşanır. Bu sebeple en ufak bir problem dikkate alınmalı, çaresine bakılmalıdır.

Diz Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Diz Kapağı Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Kapağı Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Platin Ameliyatı ve Sonrası

Diz Platin Ameliyatı ve Sonrası

Diz Kapağı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi