Diz Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Diz Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?

Diz ağrısı egzersizleri, aslında diz kapağı ağrısı ya da diz kapağı arkasında ağrı çeken insanlar için oldukça etkili hareketlerdir. Bu hareketler sayesinde son derece büyük faydalar görebilirsiniz. Eğer sizlerde diz kapağınızda eklem ağrıları çekiyorsanız kesinlikle bu egzersizleri yapmalısınız. Tabi ki egzersizlerin yanında doktorunuza muayene olun. Bu egzersizler sayesinde merdiven inip çıkarken, diz çöktüğünüzde yürüdüğünüzde ve dizler bükülü şekilde uzun süreler oturduğunuzda meydana gelen ağrılarınızı son derece azaltabilirsiniz. Bu hareketleri düzenli bir şekilde yaparsanız ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Şimdi bu egzersizleri sırayla inceleyelim

İlk hareketimizde öncelikle bir yüksekliğe ihtiyacınız olacaktır. Diz kapağı egzersizlerinde çok büyük bir yeri olan bu hareket oldukça klasiktir. Önünüze aldığınız basamağın üzerine öncelikle bir ayağınızı basın ve sonra tam olarak üstüne çıkın. Daha sonra geri adım artarak yükseklikten inin. Bu hareketi yaklaşık yüz ya da yüz elli kez tekrarlayın. Bir süre sonra faydaları hissetmeye başlayacaksınız.

Bir diğer hareket ise yine oldukça basit bir harekettir. Bu hareketlerin kolay olması, aslında her yaş kesiminin çok rahat bir şekilde hareketleri yapmasını sağlayacaktır. İkinci hareketimizde de yaklaşık 5 cm yüksekliğinde bir basamağa ihtiyacımız var. Bu basamağı temin ettikten sonra basamağa parmak uçlarını basalım ve parmak ucuna çıkın. Bu hareketi sık sık tekrarlayın. Bu hareketleri isterseniz setler halinde yapabilirsiniz.

Şimdi ilk başta kullandığımız yüksekliği alarak bir iskemleye oturun. Yüksekliği de ayaklarınızın altına alın ve bu şekilde dizinizi vücudunuza doksan derece açıp tekrar kapatın. Yani oturma pozisyonuna geçin ve ayaklarınızı diziniz ile düz bir hale getirin. Diziniz düz haldeyken yaklaşık 5 saniye kadar bekleyin ve tekrar indirin. Bu hareketi de kendisiniz aşırı zorlamayacak şekilde yaparak diz ağrısı egzersizleri işlemini yapın.

Bu hareket, diz kapağında meydana gelen ağrılar üzerinde etkili olan bir hareket olduğu için çok büyük önem taşımaktadır. Üstelik bu hareketi yapmak için herhangi bir malzemeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bunun için bir duvara ayakta yaslanın. Daha sonra dizlerinizi 60 derece bükecek kadar çömelin. Yarı çömelmiş pozisyonda 5'e kadar sayın ve sırtınızı duvardan ayırmadan dizlerinizi geri doğrultun. Bu hareketi yaparken aşırı fazla çömelmelisiniz. Eğer isterseniz yardımcı olarak altınıza iskemle koyabilirsiniz.

Beşinci hareketimizde aslında hem bel ağrıları için hem de diz kapağı ağrıları için etkiler göreceksiniz. Bunun için düz ve sert bir zemine sırt üstü uzanın. Daha sonra bir bacağınız bükük ve diğer bacağınız düz olacak şekilde pozisyon alın. Bu pozisyonu aldıktan sonra düz olan bacağınızı bir karış yüksekliğe kaldırın ve 10 saniye kadar bekletin. 10 saniye sonra bacağınızı indirerek aynı hareketi diğer bacağınıza da uygulayın. Bu hareketi setler halinde yaparsanız daha az zorlanacaksınız.

Son olarak ise altıncı harekette düz bir zemine sırt üstü uzanın. Bu pozisyonu aldıktan sonra diz kapağınızın arkasında bir top ya da yükselti koyarak topuğunuzu yere koyun. Daha sonra ayaklarınızı kaldırabildiğiniz kadar toptan destek alarak kaldırın. Bu işlemi her iki bacakta da bol bol tekrarlayın. Bu hareket diz ağrısı egzersizleri arasında yine önem taşımaktadır. Hareketlerden hangisi olursa olsun kesinlikle kendinizi zorlamamalısınız.

Diz Ağrısı Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Kapağı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Diz Kapağı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?