Diz Bağları Güçlendirme Egzersizleri
15 Mayıs 2024

Diz Bağları Güçlendirme Egzersizleri

Diz Bağları Güçlendirme, Dizlerimiz vücudumuzun hareketlerinde en önemli görevi olan eklemlerdir. Dizlerin sabit tutulması ve hareket ettirilmesi dizlerde bulunan yan ve çapraz bağlar sayesinde gerçekleşir. Çapraz bağlar, diz ekleminde bulunan kaval ve uyluk kemiklerini kuvvetli bir şekilde birbirine bağlar. Çapraz bağlar aynı zamanda diz düz tutulduğunda gereken sabitliği sağlar. Dizlerin önünde ve arkasında bulunan çapraz bağlar kişinin aniden yaptığı yön değişikliklerinde, koşarken, herhangi bir darbe sonucu ya da diz dönmesi neticesinde yaralanmalara maruz kalabilir.

Yan bağlar ise tibia ve femur adı verilen kemikleri dıştan ve içten birbirine sabit bir şekilde bağlar. Eklemlerin yanlara açılmasına engel olan çapraz bağlar aynı zamanda eklemlerin hareketlerinin sabitlenmesinde çapraz bağlara yardımcı olur. Dizlerde bulunan bu iki bağın sabitliğinin ve bozulması kişinin normal hayatını olumsuz anlamda etkiler ve dizlerde bulunan kasların kireçlenmesine neden olabilir.

Herhangi bir sorun nedeniyle yaralanan veya güçsüz olan diz bağları, düzenli bir şekilde bağları güçlendiren ve geliştiren egzersiz çalışmaları yapılarak güçlendirilebilir.

Diz Bağları güçlendirme egzersizleri
  • Öncelikle yere sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın. Dizlerinizi kırmadan önce sağ dizinizi yukarı kaldırıp yaklaşık 10 saniye kadar yukarıda tuttuktan sonra tekrar indirin ve aynı işlemi sol diziniz için de uyguladıktan sonra bu hareketi 5 defa tekrar edip başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Sırt üstü uzanmış pozisyonda iken yukarıdaki hareketi ayak bileklerinize 2-3 kilogram ağırlık koyarak sağ ve sol bacağınız ile aynı şekilde tekrar edip başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Bir masa ya da sehpanın üzerine ayaklarınızı aşağı sağlayacak şekilde oturun. Önce sağ bacağınızı yukarıya doğru masa ile aynı hizada olacak şekilde yukarıya kaldırıp bu pozisyonda 5 saniye kadar kalıp bacağınızı tekrar indirin. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra aynı işlemi sol bacağınız içinde uygulayıp başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Ayakta iken bir duvara yaslanın ve dizlerinizi yavaş bir şekilde kırarak yere eğilip ayaklarınızın parmak ucuna dokunarak 10 saniye kadar bu pozisyonda durun. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün ve bu sayıyı her egzersizde artırarak devam edin.
  • Yere uzanın ve önce sağ dizinizin topuğunu duvara yaslayarak dizinizi vücudunuza doğru çekerek duvara baskı yapmasını sağlayın. Bu pozisyonda 10 saniye kalıp 5 saniye dinlendikten sonra aynı işlemi sol dizimize de uygulayıp bu hareketi 5 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Bir sandalyenin ayaklarını kalın bir ip ile birbirine gergin bir şekilde bağladıktan sonra sandalyenin üzerine oturun ve önce sağ bacağınızla bağlamış olduğunuz gergin ipi geriye doğru çekin ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra aynı hareketi sol bacağınız için de tekrar edip başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Diz Bağları Güçlendirme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Kitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi