Diz Kapağının Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kapağının Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağının Üstünde Ağrı, Dizin oldukça karmaşık yapısı vardır, diz kapağının üst kısmında ağrıya neden olabilen birçok faktör olabilir. Diz kapağı ağrısı, genellikle merdiven inip çıkarken, uzun süreli oturmalardan sonra tekrar ayağa kalkarken aşırı şiddetli ağrılar olabilir. Eğer gereği gibi tedaviler uygulanırsa ağrılar önemli ölçüde azalır. Bunun yanı sıra dize aşırı ve orantısız yüklenmelerde de şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Diz kapağının üstünde, yani ön diz ağrısı olarak geçen diz problemleri, tendon, yaralanma, aşırı yüklenme, antrenman kökenli ağrılar, ön diz ağrılarıdır. Bu tarz ön diz ağrıların da öncelikle uygulanması gereken RICE protokolü olarak bilinen açıklaması ise: dinlenme-buz-elastik-bandaj-yukarı tutma olarak bilinir ve ilk etapta ağrıları gidermek için bu uygulamalar yapılmaktadır. Devamında egzersiz, germe, fizyoterapi ile esnetme, kuvvetlendirme, çabukluk ve koordinasyon çalışmaları yapılır. Bu fizik tedaviler uzunca bir süre devam eder ve neredeyse diz ağrısı son bulur.

Diz kapağının duruş şekline bağlı bir ön diz ağrısı söz konusuysa, işiniz daha zordur ve tedavisi oldukça zor bir süreçtir. Yine öncelikle yapılması gereken tedavi yöntemi fizyoterapi ve egzersiz tedavisidir, burada uygulanan fizyoterapi diğer uygulanan fizyoterapilere göre çok farklıdır. Ön diz adalelerinden, iç kısımdakiler elektro terapi ve egzersizle kuvvetlendirilirken, diz kapağının hareketliliği için ise manipülasyon yapılır. Fizyoterapi ile diz ağrılarına %60 olumlu yanıt alınır ancak üç ay geçtikten sonra hasta fizyoterapiyle bir sonuç alamadıysa işte o zaman cerrahi yöntemler gündeme gelmektedir. Cerrahi tedaviler bu bağlamda yetersiz ve sınırlı kalmaktadır.

Ön Diz Ağrılarından Korunmak için günlük hayatta yapılması gerekenler

Genel vücut koordinasyonunu koruyun ve formda kalmaya özen gösterin, fazla kiloların olmaması dize binen yükü azaltır bu yüzden kilomuza dikkat etmeliyiz. Düzenli egzersiz yaparak, egzersizden önce 5 dakika mutlaka ısınma turları yapılmalı mutlaka düzenli spor yapılmalıdır. Diz etrafındaki kasları kuvvetlendirmek için germe egzersizlerinin yapılması gerekmektedir.

Eğer günün birinde yukarıda yaptığınız hareketleri yaptığınız için diziniz de bir ağrı başlarsa o hareketi yapmaktan mutlaka vazgeçmelisiniz ve ağrıyan kısma buz koyup dinlenmeye bırakmalısınız.

Uzun süre spor yaptıktan sonra bırakan kişilerde kas dengesizliğine bağlı ön diz ağrıları sık karşılaşılan bir durumdur.

Tanı

Tanı için en değerli bulgular deneyimli bir ortopediste muayene edilerek ve şikâyetlerinizi doğru olarak belirttiğinizde ortaya çıkacaktır. Ayrıca ön diz ağrılarıyla eklem ağrıları birbiriyle karıştırılmamalıdır eklem ağrılarında MR çekimi doğru sonucu vermekte iken, ön diz ağrıların da hastanın hikayesi, muayenesindeki bulgular ve bazı radyolojik testler önem taşır.

Tedavi Yöntemi

Diz kapağının üstünde herhangi bir ağrı söz konusu ise genellikle ameliyatsız tedavi yöntemleri önerilmektedir ve de uygulanmaktadır. Bu tedavi kapsamında rehabilitasyon ile, ağrı kesici ve herhangi bir ödem oluşma olasılığına karşı ilaçların kullanılması söz konusudur. Rehabilitasyon sürecinde bir fizik tedavi uzmanından yardım alınmalıdır.

Dizinizdeki problem ciddi ise yani diz kapağınızdaki ağrı günlük yaşamınızı ciddi anlamda etkiliyor ve de hareketlerinizi kısıtlıyorsa, yapılan bütün tedavilerde sonuç vermediyse bu durumda ameliyat düşünülmelidir. İşlemlerin artroskopi yöntemiyle yapılması gerekebilir, bu tedavi yönteminde küçük kesiler yapılarak dize uygulanan özel aletler yardımıyla dizin içini görmek ve burada ameliyat gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Diğer bir seçenek ise açık ameliyattır.

Diz Kapağının Üstünde Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası

Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi