Diz Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz arkası ağrısı, insanlarda çok sık olmasa bile yine de karşılaşılan bir durumdur. İnsanların diz bölgelerinde görülen ağrılar daha çok diz kapağında görülmektedir. Bu nedenle dizin arka kısmında görülen ağrılara biraz daha az rastlanır. İnsanların bu bölgelerinde görülen ağrılarda dizin yapacağı hareketler önemli ölçüde etkilenmektedir. Çünkü meydana gelen ağrıların çok şiddetli olması durumunda kişiler ağrının artışı nedeniyle bu hareketleri yapamayabilirler. İnsanların diz arkasındaki ağrılar eğer kişinin hareketlerini sınırlayacak kadar büyükse bu durumda kişinin hiç zaman kaybetmeden bir doktora muayene olması gerekmektedir. Çünkü diz kapağında görülen hastalıklar kadar, dizin arka kısımlarında görülen ağrıların da ciddi nedenleri vardır. Diz arkası ağrısı, birçok zaman tek başına görülmeyen bir ağrıdır. Bu gibi durumlar görüldüğü zaman beraberinde yanma sorunları, diz arkasında sertlik durumları ve aşırı sıcaklık gibi problemlerde görülebilmektedir. Dizin arka kısmı, yumuşak dokulardan oluştuğu için dizin diğer bölgelerine göre biraz daha hassastır. Bu nedenle hastalıkların oluşumu için uygun bir bölgedir. Bu nedenle oluşan ağrılar bazen çok ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Bazı insanlarda diz arkası ağrısı, dizin arka ve iç kısmında oluşan kistler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu kistlere diğer bir isimle baker kistler" denebilir. Bu kistler insanlarda meydana geldiği zaman diz arkasında ağrılara neden olabilir. Özellikle kişilerin hareketi sırasında bu kistler rahatsızlık verecek kadar ağrılı olacaktır. Bu nedenle diz arkası ağrısı için doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Diz arkası ağrısı sorunu olan insanların bazı durumlarda çok dikkat etmesi ve kesinlikle doktora gitmesi gerekebilir. Bu durumlardan biri; diz arkası ağrısı ile görülen morarma durumlarıdır. Bu durumlar bazen kişilerde baldır kısımlarına doğru görülebilir. Meydana gelen morarma sorunları sorunun ciddiyetini gösterecektir. Bunun yanında ayrıca nefes darlığı gibi solunum problemlerine neden olabilecek durumlarda diz arkası ağrısı ile bağlantılı olabilir.

Diz arkası ağrısı neden olur?
 • Diz arkası ağrısı sorununa neden olan en önemli etken, insanlarda zorlama, kaza, darbe ya da burkulma gibi durumların meydana gelmesine bağlı olarak oluşan arka ve çapraz bağların yırtılmasıdır. Özellikle arka bağların yırtılması durumunda kişiler çok şiddetli ağrılar yaşayacaktır. Bunun için bazı tedavilerin uygulanması şarttır.
 • İnsanlarda bulunan gezici romatizma hastalığı, ilk zamanlarda diz arkasında görülebilir. Fakat daha sonra diz kapağında etkili olacaktır.
 • Uzun süreli ya da aniden meydana gelen kıkırdak yaralanmalarında ciddi ağrılar ortaya çıkabilir. Meydana gelen ağrılar, diz arkası ağrısı olarak karşınıza çıkabilir. Bu nedenle en iyi teşhisi doktorunuz tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak koyacaktır.
 • Diz arkasında daha önce de belirttiğimiz gibi yumuşak dokular bulunmaktadır. Bu dokularda oluşan enfeksiyonlar ya da iltihaplar diz arkası ağrısı sorununa neden olan önemli bir etkendir. Enfeksiyonlar bu bölgeden sadece ilaç kullanılarak geçirilir. Aksi durumda kendiliğinden ortadan kalkmaz.
 • Son olarak diz arkasında dokuların hassas olmasının yanı sıra deri kısımları da oldukça hassastır. Bu hassas kısımlarda oluşan deri hastalıklarında ciddi ağrılar oluşabilir. Birçok kişi bu hastalığı fark etmez ve sorunun iç kısımlarda olduğunu düşünürler. Aslında diz arkası ağrısı sorunu olan insanların deri hastalıklarının olup olmadığına bakmaları önemlidir.

Diz Arkası Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Ön Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ön Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ameliyatı ve Sonrası

Diz Ameliyatı ve Sonrası

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağının Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağının Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6