Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Diz kapağı gıcırdaması, Zamanla yıpranan diz kapağı hareket etme esnasında gıcırdama ya da çatırdama gibi sesler çıkarması gibi belirtiler gösterir. Bu süreçte ağrı ile acı hissedilirken; ses çıkmasının dışında başka belirtilerde oluşturmadığı gözlenebilir. Diz kısmının eklem yerinde ya da yatağında düzgün bir yerleşme olmadığı durumlarda gözlenen bu rahatsızlık bölgeye uygulanan anormal bir baskı sonucu dizden ses gelmesine neden olur. Bu rahatsızlığın birçok sebebi olabilirken; bu durumun tedavisi mümkündür.

Diz kapağı gıcırdaması sebepleri nelerdir?
  • Dizde bulunan sesin oluşmasının nedenleri arasında diz çevresinde gereksiz doku ve plaka gelişmesi bulunur. Plaka herkeste bulunan esnek ve yumuşak bir yapıda olup; diz altını ve üstünü ikiye ayıran bir kısımdır. Yaralanma veya travma sonrasında bu bölümde hasarlar meydana gelirken; daha sonrasında ses çıkmasına sebebiyet verir. Ayrıca plaka bölgesinde oluşan hasar sonucunda bu bölümde ağrı ve şişmeler meydana gelir. Diz hareket ettiği zaman gıcırdama gibi sesler duyulmasına sebep olur.
  • Koşucu adı verilen diz kapağı rahatsızlığında bu bölümde diz çizgisinde hareket etmez ve dışarı çıkar. Uyluk kemiği boyunca düzgün bir yol izlememesine bağlı olarak sesler meydana gelir. Kaval kemiğini veya diz kapağını koruyan bacaktaki kemiğin yaralanması üzerine burada baskı oluşmasıyla sesler ve gıcırdamalar gözlenir. Diz kapağındaki kasların fazla çalıştırıldığında koşucu dizi meydana gelir ve bu bölgede sesler oluşur.
  • Dizde gelen gıcırtı arasında yağlayıcı olarak görev yapan dizdeki amortisörler olan menisküs yaralandığında dizde gıcırdama gibi sesler gelmesine sebep olur. Menisküs diz kapağını tutmaya yardımcı olan kaslardan meydana gelir ve bu kaslardan biri yırtıldığı zaman dizin dengesi bozularak; hareket esnasında gıcırdama gibi seslere sebep olur. Diz hareket ettiği esnada her zamankinden farklı bölümlerde sorunlar meydana geldiği için çıtırdama gibi seslerinde oluşmasına yol açar. Bu belirtiler arasında dizde gerginlik, morarma, renginde siyahlaşma gibi belirtiler gözlenirken; ağrı gibi rahatsızlıklara, eklem yerlerinde gerilme ve kronik ağrılara sebep olur.
  • Artrit bacakları etkilemeye başladığı zaman bu bölümde sesler gelmeye başlar. Her zamankinden farklı bir şekilde meydana gelen seslerle eklemde eritem ve bursit gibi rahatsızlıklar görülebilir.
  • Dizde bulunan gıcırtının sebepleri arasında bacakta bulunan yırtık sebebiyle farklı bir konumda bulunan dizde değişik sesler oluşur. Dizin hareketi esnasında gerginlik oluşur ve böylece tuhaf sesler çıkmasına sebep olur.
Dizde bulunan gıcırtının tedavi edilmesi

Diş gıcırdaması genellikle evde tedavi edilen hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıkta yapılacak egzersizlerle ses gelmesine neden olan bölümlere sağlanan aparatlar ile buradaki sesler giderilir. Bu bölgeye destekleyici bant takarak; seslerin giderilmesi sağlanır. Ayrıca bu bantı takarken vücut için uygun büyüklükte olan ve kan dolaşımına engel olmayan bant yardımı sesler giderilirken; ağrı varsa azalmasına da katkıda bulunur. Bant sayesinde eklem bölgeleri daha sağlıklı hareket ederek; işlevini daha düzgün yerine getirir. Yapılabilecek egzersizler sayesinde seslerde azalmalara yardımcı olunur. Dize destek olmak için arka bacak egzersizleri de uygulanabilir. Ayrıca doktorun verdiği ilaçlar ve kremler sayesinde bu bölgenin ısınması ile burada bulunan seslerde azalmalar gözlenir. Bu bölgenin tedavisi kısa zamanda yapılmalıdır. Aksi halde kireçlenme gibi başka rahatsızlıklara da sebebiyet verir.

Diz Kapağı Gıcırdaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Güncel

Diz Bağı Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Bağı Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Menisküs Belirtileri ve Tedavisi