Dizde Sıvı Kaybı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dizde Sıvı Kaybı Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Sıvı Kaybı: Diz kişinin en büyük olan iki kemiğinin birleşmesini sağlayan eklemdir ve içinde bu iki kemiğin birbirini aşındırmasını önleyen bir sıvı vardır. Bu sıvının ismi sinoviyaldır ve bu sıvı bir kese içerisinde bulunmaktadır. Dizde sıvı kaybı oluşmasını kaçınılmaz kılan birden fazla neden bulunmaktadır. Dizde sıvı kaybı oluşmasına sebep olan en önemli etkenlerden biri eklemlerin ya çok aşırı ya da çok az kullanılmasıdır. Ayrıca kişinin normalin altında su tüketmesi ya da normalin üzerinde tuz tüketmesi veya her ikisi de bu etkenlerdendir. Bunun yanı sıra, bu bölgeye kan taşıma görevi gören damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi de dizde sıvı kaybı yaşanmasının bir diğer nedenidir.

Dizde sıvı kaybı rahatsızlığı daha çok, aşırı kilosu olan kişilerde, normalin altında su tüketen kişilerde, şeker hastalığı olan kişilerde, kireçlenme ve kireçlenme benzeri hastalığı olan kişilerde, günlük yaşamı içinde çok fazla hareket etmeyen kişilerde ve fazla ağırlık ile çalışan kişilerde görülmektedir. Ayrıca kemiğe faydası olan kalsiyum gibi bazı mineralleri normalden daha az tüketen kişilerde de bu rahatsızlık sıkça görülmektedir.

Dizde Sıvı Kaybı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tıp dilinde osteoartrit ismiyle bilinen hastalığın ilk evresi kıkırdak kaybıdır. Hastalık ilerledikçe bu kayıp dokular ile kemiklerin çevresine doğru ilerlemeye devam etmektedir.
  • Zayıflama ve Egzersiz ile Tedavi: bu hastalıkta en önemli şeylerden biri de hareket yani hastanın egzersiz ve zayıflamadır. Özellikle de ameliyat içinde yer almayan egzersizler kişinin kas gücünü arttırması konusunda kişiye faydalı olmaktadır. Bu durumda hastanın kendisini ok fazla yormadan hafif egzersizler yapması gerekmektedir. Bunlar bisiklet, koşu ya da yüzme egzersizleri olabilir. Bunun için hasta bir uzmandan yardım alabilmektedir. Ancak 10 seansın üzerinde hasta hala bir ilerleme kaydetmiyorsa tedavi süreci uzayabilmektedir. Yani fizik tedavi seansları her hasta için yardımcı değildir.
  • İlaç Tedavisi: Dizde sıvı kaybı olan hastaya belirtileri azaltması için genellikle anti-inflamatuar ilaçlar verilebilmektedir.
  • Beslenmenin Tedaviye Etkisi: Hastalığın daha hızlı iyileşebilmesi için bazı takviyelerin alınmasında fayda vardır. Bağ dokusunun kıkırdak da dâhil olmak üzere ilk bileşeni, aminomonosakkarit olan glukozamindir. Kişinin kıkırdak yapısının güçlenmesine yardımcı olan bu bileşen genellikle karides ve istiridye gibi kabuklu deniz hayvanlarının kabuğunda ve tavukların kemik iliğinde bulunmaktadır. Dizde sıvı kaybının giderilmesinde bir başka besin takviyesi de kemik uçları, tendonlar, cilt mukozası gibi kısımlarda bulunan kondroitindir. Bu besin takviyelerini kapsül şeklinde, eczane ya da internet sitelerinde bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, d vitamini tüketimi de kemik erimesi ve dizde su kaybı oluşmasını önleyen bir diğer besin takviyesidir.
  • Kortizon Enjeksiyonu: Hastanın diz bölgesinde yanma, şişme ve ağrıları azaltmaya yardımcı olan bu enjeksiyonlar direkt olarak etki eden anti-enflamatuvar bir ilaçtır.
  • Cerrahi Yöntemler: Dizde sıvı kaybı hastaları için cerrahi yöntemler de bulunmaktadır. Bu cerrahi yöntemlerden birincisi pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi yani artroskopi ve kondroplastidir. Cerrahi bir diğer yöntem ise Aşınma protezi ya da mikri kırıktır. Bu yöntem hastalığın ilerlemesi ile kıkırdağın tamamen kaybedilmesi durumunda ya da küçük kemil bölgelerinin aşınması durumunda uygulanmaktadır.

Dizde Sıvı Kaybı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kapağı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası