Diz Kapağı Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kapağı Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz kapağı çıkması, insanlarda özellikle ağır işlerde çalışmalar sırasında meydana gelmektedir. Özellikle vücudu tam olarak gelişmemiş kişilerde bu durum çok yaygın bir şekilde görülür. Çünkü bu kişilerde aynen çocuklarda olduğu gibi diz kapağında bulunan bağlar oldukça hassastır. Bu hassas bağlar, en küçük zorlanmalarda bile esneyerek çıkıkların meydana gelmesine neden olur. Aslında yapılan araştırmalara göre bu şikâyet ile hastaneye gelen insanlarda genel problemin travmalar olmadığı anlaşılmıştır. Diz kapağı çıkması görülen insanlarda bazen de doğum sırasında meydana gelmektedir. Bebeğin diz kapağının son derece hassas ve yeni olması nedeniyle zor doğumlarda bu gibi kazalar yaşanabilmektedir. Diz kapağında meydana gelen çıkıklar, aslında tam olarak diz kapağında değil, bu bölgede bulunan patellalar içerisinde meydana gelir. Bu bölgede birbirine tutunmuş halde bulunan dokuların yerinden çıkması ile diz kapağı çıkması durumu görülür. Bazı insanlarda bu durum meydana gelse bile, diz kapağının işlevinde herhangi bir aksama ya da bozulma meydana gelmez. Böyle durumlarda genellikle doktorlar hastaya küçük ilaç tedavileri ve sıkı takip uygularlar. Bu şekilde zamanla diz kapağı kendiliğinden yerine oturacaktır.

Diz kapağı en çok kimlerde görülür?

Bu sorun en çok spor yapan insanlarda görülmektedir. Çünkü bu insanlar gün içerisinde çok daha sıkı hareketler yaparlar. Özellikle kontrolsüz bir şekilde amatör sporlarla uğraşan insanlarda diz kapağı çıkması çok yaygın olarak karşılaşılır. Bunun yanı sıra insanlarda hentbol, futbol, halter kaldırma gibi hızlı hareketler isteyen spor dallarında da kişiler her ne kadar profesyonel olursa olsun bu gibi kazalar görülebilir. Son olarak belirtmek isterim ki diz kapağı çıkması meydana geldiği zaman ikincide ve üçüncüde çok daha yaygın bir şekilde görülebilir. Yani bu durum kronik bir hale gelebilir. Bunun için diz kapağınızın ikinci kez ya da üçüncü kez tekrar tekrar çıkmasına engel olmalısınız.

Diz kapağı çıkması belirtileri nelerdir?
  • Diz kapağı çıkıklarında meydana gelen en büyük belirti, diğer eklemlerde olduğu gibi çok şiddetli ağrılardır. Meydana gelen ağrılar kişilerin diz kapaklarını hareket ettirmeye çalıştıklarında daha da artış gösterecektir. Oldukça şiddetli ağrılara neden olan bu durum acilen müdahale edilmelidir.
  • Diz kapağı çıkması sorununun bir diğer belirtisi ise insanlarda diz kapağında hareket kayıplarının görülmesidir. Bu durum oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Çünkü diz kapağı çıkması durumunda eklemler yerinden oynar ve tam olarak hareket edemez. Zaten kişi hareket ettikçe şiddetli ağrılar ortaya çıkacaktır.
  • Diz kapağında çok şiddetli şişlikler görülebilir. Bu duruma neden olan şey ise kişideki dolaşımın bozulması ve bazen sinirlerin sıkışmasıdır. Bazı insanlarda şişliklerle birlikte diz kapağında ve alt kısmında morarma sorunları oluşabilir. Bu durumlarda kesinlikle tıbbi müdahale şarttır.
  • Son olarak görülebilecek bir diğer belirtide kişide hareket etme sırasında diz kapağında sürtme seslerinin meydana gelmesidir. Sanki pürüzlü bir ekleme sahipmiş gibi sesler duyabilirsiniz.
Diz kapağı çıkığı teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Diz kapağı çıkığı şüphesi olan insanlarda öncelikle doktor elle muayeneler yapacaktır. Bunun yanında diz kapağında herhangi bir çatlağın ya da kırığın olup olmadığını anlamak için ortopedi ve travmatoloji uzmanınız bir röntgen filmi isteyebilir. Diz kapağı çıkması tedavisi ise daha çok doktorun diz kapağını yerine oturtmaya çalışması ile yapılır. Bu işlem bazen de kendiliğinden olabilir. Eğer gerekirse kişilerde fizik tedavi uygulamaları yapılabilir.

Diz Kapağı Çıkması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası