Diz Kapağı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kapağı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı İltihabı, Kas ile kemik arasında bağlantı görevi gören bağ dokularının iltihaplanmasına tendon iltihaplanması adı verilmektedir. Tendon iltihaplanmasının pek çok çeşidi bulunmaktadır ve bunlardan biri de diz kapağı iltihabıdır. Diz kapağı iltihabı, genellikle zıplama ya da dizi bükme ile görülen ve diz kapağının aşağısı ya da üzerinde duyulan acı ya da hassasiyet hissidir.

Diz Kapağı İltihabını Önlemek ya da Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kişinin diz kapağının hemen altında ya da hemen üstünde bir ağrı hissetmesi durumunda yaptığı işi bırakması ve bacağını dinlendirmesi gerekmektedir. Hasta diz kapağı iltihabının verdiği acıyı önlemek için deriye uygulanan ya da ağız yolu ile kullanılan takviyelerden alabilir. Ayrıca, bazı yardımcı takviyeler de hastanın diz kapağı bölgesindeki iltihabın azalması ve daha hızlı iyileşmesini sağlaması açısından faydalı olmaktadır.

Bu takviyeleri şu şekilde sıralayabiliriz
  • Balık Yağı: Tendon iltihabı başta olmak üzere bütün yumuşak dokularda oluşan hastalıklar için en iyi takviyelerin başında balık yağı gelmektedir. Balık yağının sağlık ile ilgili birçok faydasının yanı sıra enfeksiyon önleyici olması ve iyileştirme özelliğinin olması diz kapağı iltihabı hastalığının önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.
  • Glükozamin Sülfat: Doku bütünlüğünü yenilemek için ve Tendon iltihabını önlemek için glükozamin sülfat faydalı bir takviyedir. Doktor tavsiyesi olarak ilk hafta günde 4 sefer 1.500 miligram alınması önerilmektedir. Daha sonra ise bu miktar günde 1.500 miligram olarak devam etmektedir.
  • Magnezyum: Sağlığa birçok faydası olduğu bilinen magnezyum da diz kapağı iltihabı için gerekli olan takviyelerden birisidir. Günde iki sefer 250 miligram alınması önerilen magnezyumun kas gerginliğini azaltmak ve iltihabı önlemek gibi faydaları bulunmaktadır.
  • Metilsülfonilmetan (MSM): İçeriğinde sülfür bulunan bir birleşim olan MSM eklem şişmeleri ve hasar görmüş bağ dokusunun onarılmasını sağlaması bakımından faydalı bir takviyedir.
Diz Kapağı İltihabının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diz kapağı iltihabı genellikle ilk etapta kendini belli etmeden gelen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra hastalık oluşumuna dair izler bırakmaktadır. Hastalıktan şüphe edilmesi halinde ilk olarak bir doktora başvurulması ve tanı konulmasının sağlanması gerekmektedir.

Diz kapağı iltihabı ve diğer Tendon iltihabı hastalıklarında en fazla görülen belirtiler şu şekildedir
  • Genel olarak tendon ve diz kapağı iltihabı hastalığında en sık görülen belirti o bölgede yayılan ağrı olmasıdır.
  • Bir diğer belirti bölgeye el ile dokunulduğu zaman bir duyarlılık o bölge hafif bir şişlik hissedilmesidir.
  • İltihap belirtileri kaza sonrası ya da kaza esnasında hissedilebilmektedir.
  • Hastalığın ilerlemesi ile hareket etmede zorlanma ve güç kaybı görülebilmektedir.
Hastanın hızlı bir şekilde gelişip fazla acı veren bir diz kapağı iltihaplanması yaşadığını hissetmesiyle ilk olarak yapması gereken şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve bir uzmana görünmesi olacaktır. Ayrıca, yaptığı işi bırakması ve diz kapağını dinlendirmesi, buz kompleksi uygulaması da hastalığın giderilmesi için gerekli olmaktadır.

Diz kapağı iltihabının tedavi seçeneklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür

Hastanın vücuduna hastalığın asıl probleminden çok küçük miktarda verme ile bağışıklık sisteminin de buna olumlu tepki vermesi üzerine kurulu olan homeopatik tedaviler uygulanabilir.

Zencefil gibi iltihap giderilmesi için fayda sağlayan bitkilerde diz kapağı iltihabının giderilmesi ya da herhangi bir tendon iltihabının giderilmesi konusunda fayda sağlayabilmektedir.

Diz Kapağı İltihabı Yorumları

soru

Murat

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Diz kapagi iltihabi var doktorda enjektör le çekilmesi getek diyor cektirenler hic memnun degil kararsız kaldım

Cevap yaz
cevap

Fatıma

16 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba, diz kapağında ve diğer bölgelerde oluşan iltihaplar kendiliğinden ortadan kalkacak durumlar değildir. Özellikle antibiyotik tedavilerine rağmen iltihap ortadan kalkmıyorsa çok güçlü olduğu anlaşılır. Enjektörle iltihap alındıktan sonra bölgeye sıvı verilmesi nedeniyle yenileme ihtimali oldukça zordur. Ayrıca kimi insanlarda morarma, şişlik gibi durumlar görülse bile kimisinde herhangi bir belirti görülmez.

cevap

Taybe

16 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba murat bey diz kapağında iltabi enjektorler ile cekimi kısa sureli sizin ağrılarinizin azalmasina yarsimdici olur. İşlem den kısa bir süre sonra iltihap yenide olusmaya baslar. Baska bir doktora muayene olun belki baska bir tedavi yontemi uygular. Geçmis olsun

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kilitlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Protezi Ameliyatı

Diz Kapağı Protezi Ameliyatı

Güncel

Diz Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Protez Ameliyatı Riskleri ve Sonrası