Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz kapağı şişmesi, kaynaklı ağrı ve rahatsızlıkların önüne geçmek için tıbbi destek alınmalıdır. Diz kapağı şişmesi, hareketlerinizi kısıtlayıp derin bir ağrı oluşmasına sebep olabilir. Uygun tedavinin yapılabilmesi için, diz kapağı şişmesine neyin sebep olduğunu bilmek önemlidir. Ani hareketler veya yaralanmalar diz kapağı şişmesine neden olabilir ve bu durum herkesin başına gelebilir.

Diz Kapağı Şişmesi Nedenleri

Ağır bir aktivite gerçekleştiriyorsanız ve tüm ağırlığınızı dizinizin üzerine veriyorsanız, bu ağırlık dizinizdeki eklemlere zarar verip gerilmesine ve daha sonra diz kapağında şişlik oluşmasına sebep olabilir. Spor yapmadan önce ısınma ve esneme hareketlerini yapmak, diz kapağı şişmesini önlemekte destek olacaktır. Dizin eklem bölgesindeki kıkırdak dokusunda incinme olduğu zaman da diz kapağında şişme oluşabilir. Dizde oluşan kireçlenme, diz kapağı şişmesine ve ağrılara sebep olan etkenlerin başında gelmektedir. Bazı durumlarda kireçlenme aşırı derecede acı veren, su toplamış diz kapağı şişmesine sebep olabilir. İncik kemiğinizle diz kapağını birbirine bağlayan tendonlarda incinme, şişlik ve iltihaplanmalara sebep olabilir. Bu tür sorunlar genellikle basketbol gibi sıçramayı gerektiren sporları yapan kişilerde görülmektedir.

Ender Görülen Durumlar

Diz kapağı şişmesine sebep olan, ama ender rastlanan durumlar da vardır. Eğer uzun süre diz çökmeniz gerekiyorsa, diz eklemlerinizde sıvı birikmesi oluşabilir. Kesecik iltihabı olarak bilinen bu durum, en fazla sporcularda ve diz çöküp iş yapmak zorunda kalanlarda görülmektedir.

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri

Merdiven çıkmak, uzun süre oturmak, ön diz ağrısına sebep olabilir. Bu durumda da diz kapağı şişmesi meydana gelebilir. Diz kapağı şişmesini tedavi etmek için ilk önce şişliğin neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Bunun dışında da ağrı ve şişliği geçirmek için denenebilecek farklı yöntemler vardır. Sürekli yapılan aktivite sırasında yorulmuş olan dizi dinlendirmek ve stresi azaltmak için temponuza biraz ara vermek doğru olacaktır. İki günlük dinlenme, diz kapağı şişliğinin geçmesinde yeterli bir süredir.

Tedavi Yöntemleri

Diz kapağı şişmesinde buz koymak etkili bir yöntemdir. Havlunun içine buz koyup, şişliğe uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak bu buz uygulamalarının 20 dakikayı geçmemesi gerekir. Aksi halde derinize veya sinirlerinize zarar verebilir. Diz kapağında sıvı birikmesini engellemek için zarar görmüş olan dizinize baskı uygulamak doğru olacaktır. Dizinizin altına bir yastık koyup, şişliğin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Püf noktası ise şişen dizinizin, kalp seviyesinden yukarıda tutulmasıdır. Ayrıca reçetesiz alınabilecek naproksen ve ibuprofen gibi bazı ilaçlarla ağrı ve şişliği geçirmede etkili olacaktır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Diz kapağının şişmesi sonucu ayağınızın üzerine basamıyorsanız, diziniz yürürken kilitleniyorsa, istirahat ederken bile ağrı geçmiyorsa ve evde uygulanan birçok tedaviye rağmen şişlik ve ağrı 3 günden fazla devam ederse, derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Diz Kapağı Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Diz Kemiği Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?