Diz Bağı Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Bağı Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Diz bağı yırtılması, kimi zaman insanlarda kalıcı olarak sakatlıkların yaşanmasına neden olan bir durumdur. Bu durum insanlarda tedavi edilmediğinde sürekli olarak olumsuzluklarını göstererek problemlere neden olur. Bu durum nedeni ile diz bağı yırtılması sorunu yaşamış olan insanlar kesinlikle tedavi olmalıdır. Üstelik bu gibi sorunları yaşayan insanlar gerekli olan muayeneleri olmadıklarında diğer farklı eklem hastalıklarını yaşayabilmektedir. Diz bağı yırtılması sorunu, bazen insanlarda gençlik zamanlarında ya da birkaç sene önce yaşadıkları kazalardan bile kaynaklanabilmektedir. Yani bu durum etkilerini yıllar sonra bile gösterebilir. İnsanlarda dizlere destek olarak eklemlerin daha güçlü bir hale gelmesini sağlayan dokulardır. Bu nedenle bağlara gelen zararlar, insanlarda çok ciddi eklem sakatlıklarına neden olacaktır. Diz bağı yırtılması sorunu yaşayan insanlarda bu bağlar genellikle dizin bükülmesi durumunda ya da daha da farklı nedenlerle zorlanması durumunda meydana gelmektedir. Meydana gelen kazalarda kişi kopan bağların sesini duyabilir. Bu bağlar koparken bir yırtılma sesi duyulabilir. İnsanlarda diz bağı yırtılması, daha çok iç diz bölgesinde bulunan bağlar ve dizin orta kısımlarında bulunan çapraz bağlarda meydana gelir. Bu bölgelerden özellikle çapraz bağlar, çok ciddi sorunları ortaya çıkarır. İnsanlarda bağ yırtıkları meydana geldiği zaman diz eklemleri oldukça hassas bir hale gelir ve bu durum kişilerde sık sık sakatlanmalara, diz çıkıklarına neden olur.

Diz bağı yırtılması belirtileri nelerdir?
  • Diz bağı yırtılması, sorununun en büyük belirtisi kişilerdeki ağrı sorunlarıdır. Ortaya çıkan ağrılar, kişinin hareket etmesi ile arttığı gibi daha çok dinlenmeleri sırasında sorun olacaktır. Ağrıların şiddetli bazen o kadar artar ki kişi geceleri uyuyamayacak dereceye bile gelebilir.
  • Diz bağı yırtılması durumunda kişilerde çok büyük şişlikler oluşabilir. Bu şişliklerle birlikte bazen morarma durumları görülür. Şişliklerin büyüklüğü arttığı için kişilerde hareket kayıpları meydana gelecektir. Bu durumlarda kesinlikle tedavilerin önemsenmesi gerekir. Aksi durumda yırtık olan bağlar iyileşmeyecek ve daha çok sorun olacaktır.
  • Diz bağ yırtılmasına bir diğer belirti de insanlarda herhangi bir yükü taşıyamama ya da çömelme ve kalkma işlemlerini yapamama durumlarıdır. Kişi bu hareketleri yayılmaya çalıştığında çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar.
Nedenleri: Diz bağı yırtılmasının en büyük nedeni, insanlarda bu bölgelerin aşırı zorlanmasıdır. Özellikle yanlış egzersizler yapan insanlarda ve diğer spor alanları ile uğraşan insanlarda bu durum meydana gelmektedir. Eğer sizlerde spor ya da ağır işlerle uğraşıyorsanız eklemlerinizi çok zorlamamaya özen gösterin. Bunun yanı sıra insanların yanlış oturması, ani hareketler yapması gibi durumlarda çok yaygın bir şekilde bağ yırtılması meydana gelir. Meydana gelen bağ kopması sorunlarında problemin meydana geliş nedeni sorunun büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Tedavisi: bu sorunların tedavisinin yapılabilmesi için bağ yırtıklarının tam olarak teşhis edilmedi gerekmektedir. Bunun için doktorunuz küçük muayeneler yapacaktır. Bacaklarınızı hareket ettirecek ve meydana gelen ağrılarla birlikte sorunun varlığının tespit edilmesini sağlar. Daha sonra gerekli olan görüntüleme cihazları ile diz bağı yırtılması sorununun varlığı tam olarak ortaya çıkarılır. Bu gibi durumlarda gerekirse kişilerde cerrahi operasyonlar yapılır. Ameliyatlar sonrasında kişilerin kaslarının güçlendirilmesi için fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Diz Bağı Yırtılması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Güncel

Diz Ameliyatı ve Sonrası

Diz Ameliyatı ve Sonrası