Çocuklarda Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diz Ağrısı, oldukça yayılmış bir hastalıktır. Genelde çok endişelenecek bir hastalık değildir. Bu şiddetli ağrı sadece bir hafta süren ağrılar olursa tıbbi tedavi edinmelidir. Çocukların bedenindeki diz eklemleri kıkırdaktan, kemiklerden ve bağ dokulardan oluşur. Bunların herhangi biri zedelenirse diz ağrısı meydana gelebilir.

Osgood Schlatters Hastalığı

Çocuklarda bu hastalık, diz ağrısının yaygın bir sebebidir. Bacağın ön bölümünde, diz kapağının altındaki ufak bir yumru ile tarif edilebilir. Bu hastalığın, yaş ortalaması 8-13 arasındaki kız çocukları ve yaş ortalaması 10-15 arasındaki erkek çocuklarında oluştuğu görülmüştür. Erkek çocuklarında, büyüme zamanlarında oldukları ergenliğe girdikleri senelerde oluşur ve bacakların birisi ya da ikisi birden etkilenir. Bu ağrılar dizin altında, kaval kemiği alt bacak kemiği üstünde şişlik, aşırı hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Sıkıntı özellikle koşma, zıplama sırasında veya sonrasında daha belirgin olur. Bir basketbol maçından sonra ya da bir bale dansından sonra bile bu ağrılar oluşur, genç sporcularda daha çok görülür. Bu hastalığın tedavisi yoktur ve genellikle bu şikâyetler zamanla kaybolur. Ağrı ya da şişlik, çocuğunuzun büyümesi durduğu zaman diz kapağı bölgesindeki bağ dokular kuvvetlendiğinden sorun ortadan kaybolur. Ağrıyı aza indirmek için buz kompresi ve ağrı kesiciler elastik bandaj da ağrıyan yere kullanabilirsiniz.

Parapatellar Diz Ağrısı Sendromu

Bu hastalığı olan çocuklar, iki dizdeki patella diz kapağı çevresinde belirsiz bir ağrı hissedebilirler. Bu ağrılar koşma, zıplama, dizleri bükme, tırmanma biçimindeki fiziksel faaliyetler sırasında ağrı şiddetlenir. Bu sıkıntı, patellanın arka tarafını saran kıkırdak katmanının hasarından olabilir. Direkt olarak diz kapağı üzerine düşmeyle olan yaralanmalar ve uzun zaman ayakta kalarak yaralı olan yeri aşırı yorma, diz kıkırdağının hasarı ile sonuçlanabilir. Diz ağrısının çoğalmasında katkıda bulunacak tüm faaliyetleri durdurmanız gerekir. Çocuklarda diz iltihaplanmasını ve ağrısını hafifletmek için, İbuprofen gibi iltihaplanmayı önleyen ilaçlar kullanabilirsiniz.

Osteokondrit Dissekans

Bu şikâyet, dizdeki kıkırdağın bir parçası bedenin geri kalanından gider. Gevşek kıkırdağın bu parçası, dengesizliğe ya da diz ekleminde ağrıya sebep olur. Çocuklarda diz sertleşmesi, şiddetli ağrı ve de şişlik yaşayabilirler. Dizleriniz bile bazen kendini bırakabilir. Osteokondrit dissekans teşhisi X ışını görüntüsüyle konur. Ciddi belirtilere sahip olan çocuklar, bu hasarın onarılması artroskopik ameliyatı yapmak zorunda kalabilirler. Ama, daha hafif ağrılarda sorun kendiliğinden iyileşebilir.

Patella Çıkığı

Çocuklarda da görülen bu şikâyet diz kapağı ya da patella yerinden çıkar sonra diz ekleminin şişmesi ve patella çevresinde ağrı olur. Hatta dizin bozulan hareket yeteneği ve dikkat çekici derecede diz kapağı kayması çocuklarda görülür. Patella çıkığı çoğunlukla kız çocuklarında görülebilir. Patella çıkığı çoğu zaman herhangi bir tedavi yöntemi gerekmeden eski yerine yerleşir. Ancak diz kapağını içe ya da dışa kaymaktan korumak için dizin bir zaman hareketsiz olması gerekir. Çocuklarda diz ağrısı hareketsiz kalma tedavisinde, dizi altı hafta düz tutmaktan ve sonra dizi güçlendirme egzersizleri yapmakla meydana gelir.

Çocuklarda diz ağrısının sebepleri yukarıda bahsedilen sebepleri yanında, ağrıya sebep olan jüvenil romatoid artrit, septik artrit ya da kemik kanseri gibi başka sebepler de vardır. Diz çıkmalarında, diz eklemlerinde, kıkırdak kırıkları ve yırtılmalarında ve diğer yaygın diz yaralanmalarında yardımcı ve çapraz bağ dokuların yaralanması da diz ağrısına neden olabilir.

Çocuklarda Diz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Ağrısı Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diz İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çapraz Bağ Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çapraz Bağ Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6