Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz eklem ağrısı, insanların eklem yerleri arasında en çok ağrı sorununun meydana geldiği bölgelerden biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen diz eklem ağrısı, zamanla arttığı gibi ileri zamanlarda çok ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle diz eklem ağrıları dikkate alınması gereken durumlardan biridir. Bu normalde kendiliğinden iyileşen bir durum olsa bile diz ekleminde bulunan bazı dokular ve organlarda meydana gelen problemler kendiliğinden düzelecek bir sorun olmayabilir. Bu nedenle kişilerin eklemlerinde görülen ağrılar için kesinlikle bir kontrol ve muayene yapılmalıdır. Ağrı hem geçlerde hem de yaşlılarda meydana gelen bir durumdur. Fakat bu sorunlar yaşlı insanlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen en büyük sorunlardan biri haline gelebilir. Yaşlı insanlarda diz eklemlerinin zedelenmiş ve yorulmuş olmasına bağlı olarak eklem ağrıları, gençlere göre çok daha fazla görülmektedir. Aslında diz eklem ağrıları gençlere çok daha kolay bir şekilde tedavi edilir. Çünkü gençlerin vücudunun daha dinç olması, yapılan tedavilerin karşılığının alınmasını sağlamaktadır. Fakat yaşlılarda birçok tedavi yapılmasına rağmen, vücut kendisini toparlayamaz ve tedaviler cevapsız kalır. Bu nedenle sizlerde diz eklem ağrısı sorunlarınızı, yaşınız ilerlemeden önce tedavi ettirerek ileri yaşantınızı çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bu gibi ağrıların birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle diz eklem ağrısını tek bir nedene bağlamak ve dışarıdan bakarak teşhis etmek son derece yanlış olacaktır.

Diz eklem ağrısı neden olur?

Bu gibi ağrılara neden olan bazı hastalıklar vardır. Özellikle eklemleri hedef alan iltihaplı hastalıklar, kendiliğinden iyileşmeyen hastalıklardan biridir. Bu nedenle kişilerde çok uzun süreler boyunca eklem ağrıları meydana gelebilir. Eklem iltihabı olan insanlar bu gibi ağrılardan etkilenebilirler. Bunun yanı sıra yine kendiliğinden iyileşmediği için tıbbi müdahalelere ihtiyaç duyduran romatizma ağrıları bulunmaktadır. Bu ağrılarda insanlarda görülen diz eklem ağrılarına neden olan önemli bir durumdur. Romatizma nedeniyle meydana gelen ağrıların şiddetinin çok fazla olması, meydana geldiği kişilerin direk olarak muayene olmasını gerektirdiği için kişiler istemese bile doktora gitmek zorunda kalırlar. Bunun yanında hastalık olarak eklem ağrısına neden olan diğer durumlar ise kişilerdeki kemik hastalıklarıdır. Bazen kişilerin eklem bölgelerini aşırı zorlamaları nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bunun için eklemleriniz aşırı zorlamaktan kaçının. Bu durum birçok zaman kişilerin spor etkinliklerinde, gezmelerde ya da çocukların oynadıkları oyunlarda meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda diz eklem ağrısı, genellikle tek dizde meydana gelirken bazen insanlarda her iki dizde de ağrılar ortaya çıkabilir. Son olarak diz eklem ağrısına en çok neden olan diz bağlarının yırtılmasıdır. Bu sorun daha çok kişilerde kaza sırasında meydana gelir ve kişi yırtılan bağların sesini duyabilir. Bu nedenle sorunun teşhisi biraz daha kolay olur.

Diz eklem ağrısı nasıl tedavi edilir?

Diz eklem ağrısının tedavisi için ilk olarak hastaya ağrının şiddetine bakılarak ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar ile hastanın ayak bölgesindeki ağrının dindirilmesi sağlanır. Bu sırada ağrının nedeninin anlaşılması için öncelikle bazı testler yapılmalıdır. Doktorun yaptığı fiziksel testler sonrasında diz eklem ağrısı sorununun tam olarak belirlenememesi durumunda tıbbi görüntüleme cihazlarının kullanımı gerekebilir. Bunun yanında sizin de yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi bol bol dinlenmenizdir. Bazı insanlar ağrıyan bölgelerine sıcak uygulama yaparlar. Aslında bu durum her ağrı için yapılmamalıdır. Çünkü bazen kişilerde buz uygulaması çok daha faydalı olacaktır. Bol bol buz uygulaması yapın. Bazen kişilerde fizik tedavi uygulamaları gerekebilir.

Diz Eklem Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diz Kapağı Protezi Ameliyatı

Diz Kapağı Protezi Ameliyatı

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi