Diz Ayak Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Ayak Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ayak Ağrıları, Vücuttaki organlardan bir tanesi de ayaklardır. Ayağın gövde ile bağlantısı eklemler sayesinde gerçekleşmektedir. Diz ise çok karışık ve çok büyük eklemlerden biridir. Gün içerisinde çok fazla hareket ederiz. Bu hareketler gün içerisinde bazen yaralanmalara sebep olmaktadır. Bu yaralanmalarda ayaklarda ve dizlerde ağrılara neden olmaktadır. Dizde ve ayakta meydana gelen ağrıların birçok sebepleri vardır. Bu ağrıların yerleri ve ağrıların şiddeti sebeplerine göre farklılık gösterir. Dizlerde ve ayaklarda şişmeler, kızarmalar, sıcaklık ve sertlik oluşur. Diz ağrısına sebep olan, genel diz yaralanmaları ise:
  • Patellar (Diz Kapağı) Tendinit: Tendonlardan bir tanesinin veya birden fazlasının iltihap kapması sonucu oluşur. Tendonlar kalın ve ipliksi kordonlardır. Bu kordonlar kemik ve kasları birbirlerine kenetlerler. Bu tür ağrılardan şikâyetçi olanlar genellikle kayakçılar, koşuculardır. Bu dizlerdeki iltihaplanma, dizlerde ağrı meydana getirmektedir.
  • Menisküs Yırtığı: Menisküs yırtıkları kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında meydana gelmektedir. Menisküs dokusu dayanıklıdır. Lastiğe benzer bir kıkırdaktan meydana gelir. Menisküs yırtıkları ise insanların dizlere çok ağırlık vermeleri esnasında ani bir hareket veya dönüş yapılırsa yırtılma meydana gelir. Bunun yanında dizlerine bir darbe alan ve dizlerini zorlayan insanlarda da meydana gelen bir yırtılmadır. En çok futbolcularda ve bunlara benzer sporlarla ilgilenen insanlarda meydana gelir. Bu yırtılma sonucu dizlerde kilitlenme olur. Beraberinde şişlik ve dizlerdeki hareketler kısıtlanır. Bu zorluklar dizlerde ağrılara neden olur.
  • Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları: Ön çapraz bağ yaralanmalarının sebebi yırtılmadır. Uyluk kemiği ve kaval kemiğini birbirine kenetleyen dört bağdan bir tanesidir. Bu bağların yırtılmalarının sebebi ise ani yapılan yön değiştirmelerdir. Kayak yapan insanlardan ve basketbolcularda çok fazla görülmektedir. Direk dize darbe alınması sonucu ve birden zıplama sonucu ön çapraz bağ yırtılabilir. Ağrının yanında bir de şişlik ilk etkileridir.
  • Diz Bursiti: Dizdeki eklem kemiğini saran kesecikler bazı yaralanmalar sonucu iltihap kapar. Tendonlar ve bağlar, bu kesecikler sayesinde eklem üzerinde yavaşça kayar. Dizdeki bursit sonucu ağrılar, şişlikler ve kızarıklık meydana gelir ve dizlerdeki hareketlik kısıtlanır.
Ayak ağrıları da insanların günlük yaşamlarını kabusa dönüştürmektedir. Gün içerisinde işlerimizin çoğunu ayakta hallederiz. Ayak da sürekli kalıp dinlenmemek ağrılara sebep olmaktadır. Çok fazla kilosu olan insanlarda ayak ağrısı şikâyetleri çok fazla olmaktadır. Bu ağrıların birçok sebebi vardır. Ayak ağrılarına nedenlerine gelindiğinde ise nasır, düztabanlık, tendon, bağ zedelenmeleri, artrit ve bunlara benzer rahatsızlıklardır.
  • Nasır, ayakların uzun zaman boyunca bir yere sürtünmesi sonucu ayaklar kendilerini korurlar. Bu koruma sırasında ayağın herhangi bir yerinde sertleşme meydana gelir. Bu sertleşme nasırdır. Nasırı olan insanlarda ağrılar meydana gelir.
  • Kireçlenme, ayaklardaki ağrıların sebeplerden bir tanesidir. Kireçlenmelerde çok fazla görülenler arasında gut hastalığı, osteartrit ve romatizmal artrittir. Bu hastalıklar ayakların kireçlenmesine sebep olmaktadır. Bu kireçlenmeler ağrılara neden olmaktadır.
  • Ayaklarda Stres Kırığı, ayaklara fazla yüklenme sonucu ayak kemiklerinde çatlaklar meydana gelir. Stres kırıkları, ayaklara fazla yük bindiren sporlarda meydana gelmektedir. Özellikle de sporailk başlayan insanlarda çok fazla görülmektedir. Bu kırıklıklar ayaklarda ağrılara neden olmaktadır.
  • Düztabanlık, düztabanlı olmak küçüklükte meydana gelmez. Her yaşta insanlarda meydana gelmektedir. Çok fazla kiloya sahip olan insanlarda, diyabet hastalarında, romatizmaları olan insanlarda düztabanlık oluşmaktadır. Düz tabanlıkta ayakaltındaki çukurun dümdüz olması sonucu oluşmaktadır. Ayak altındaki kavislerin yok olması sonucu oluşur. Düztabanlığın artması sonucu ayaklarda ağrılar meydana gelmektedir.
  • Topuklu Ayakkabılar, kadınların en çok sevdiği aksesuarlardan bir tanesidir. Ne şıklığından vazgeçerler ne de ayak ağrısından. Ayak yapısının yüksek topuk nedeniyle şeklinin bozulması sonucu ayaklarda ağrılar oluşur. Topuklu ayakkabılar ayağa fazla yük bindirdiği için ağrılarda ekstra olmaktadır.

Diz Ayak Ağrıları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Ağrısı Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Arkası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Yan Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Aşınması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Aşınması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi