Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol diz ağrısı, sol diz ağrıları diz zorlanması, incinme gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Çoğu zaman doktora gitmeden ağrı evde kontrol altına alınabilir. Diz eklem yapısı oldukça büyüktür ve diz karmaşık bir yapıdan oluşmuştur. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan diz, koşma, zıplama gibi aktivitelerde ekstra kuvvet harcar ve bu kuvvete bağlı hasar ya da ağrı oluşabilir. Aşırı kilolu insanlarda dizlere binen ağırlık nedeniyle diz ağrısı riski daha fazladır. Diz ağrısı iki dizde birden yaşanıyorsa genelde neden kireçlenmedir. Eğer sağ ya da sol dizde tek olarak yaşanıyorsa farklı nedenlerden dolayı yaşanıyor olabilir.

Sol diz ağrısı neden olur?

Zorlama: Eğer sol dizde anormal bir şekilde ağrı yaşanıyorsa dizin fazla kullanılmasından dolayı oluşabilir. Dizde bulunan dokularda gerilme kaynaklı zorlama ağrısı yaşanabilir. Bu tür ağrılar geçici ağrılardır. İncinme, burkulma gibi bir problem yoksa bu ağrılar evde basit yöntemler ile giderilebilir. Bu ağrıları önlemek için, egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Uygulanan egzersizler hafiften başlayarak yavaş yavaş tempo arttırılmalıdır. Spor yapılırken dizleri ve vücudu destekleyecek özellikte ayakkabılar tercih edilmelidir.

Menisküs: Dizin üst ve alt bacak kemikleri arasında yer alan lastik yapıdaki dokuya menisküs adı verilir. Bu doku tıpkı bir amortisör gibi görev yapar. Menisküs yaş ilerledikçe yıpranabilir. Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan diz ağrıları genelde menisküs yırtılması nedeniyle oluşur. Diz ekleminde bükülme, şişme ve kilitlenme nedeniyle menisküs yırtılması oluşabilir. Ortaya çıkan şikâyetler zamanla ortadan kalkabilir. Fakat menisküs yırtığının ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir.

Tendon iltihabı: Diz kapağını kemiğe birleştiren tendonlarda gerçekleşen zorlama ya da hasara tendon iltihabı denir. Daha çok voleybolcular ve basketçilerde görülen bir sorundur. İlgili alanda şişme, ağrı, kızarıklık ve sıcaklık hissi oluşabilir.

Osteoartrit: İleri yaşlarda tekrarlayan diz ağrısının en yaygın nedeni osteoartrittir. Diz eklemi haricinde kıkırdakta ve etrafında da şişliklere yol açabilir. Daha evvel diz yaralanması geçirmiş ya da çok kilolu kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle oluşan ağrılarda tıbbi tedavi gerekir.

Ön diz sendromu: Dizin ön kısmında, diz kapağı çevresinde ortaya çıkan ağrı ön diz sendromu olarak tanımlanır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, uzun süre oturma, merdiven çıkma gibi durumlar ağrıya yol açabilir.

Hizmetçi dizi hastalığı: Uzun süre diz üzerinde tekrarlanan hareketler nedeniyle eklemlerin üzerinde sıvı birikebilir. Bu sıvı diz ağrısına yol açar. Hastalık hizmetçi dizi hastalığı olarak tanımlanır.

Bağ ya da tendon yırtılması: Eklem ve kemikleri birbirine bağlayan sert doku bantlarında oluşan yırtılma şiddetli diz ağrısına yol açabilir. Diz dinlenme anında bile ağrıyabilir. Üzerine basıldığında ya da diz hareket ettirildiğinde ağrının şiddeti artar.

Eklem içi kanama: Diz ekleminde ciddi hasara yol açan yaralanma eklem içinde kanmaya yol açabilir. Ağrı ile şişlik, sertlik ve dizde morarma görülebilir.

Sol diz ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Dizde meydana gelen ağrının tedavisi tamamen ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak değişir. Diz ağrısında uygulanabilecek tedaviler;

Dinlenme: Diz ağrısı ile iltihap da yaşanıyorsa iltihabı gidermek ve dolayısı ile ağrıyı geçirmek için dinlenmek faydalı olabilir.

Buz kompresi: Buz kompresi ile uygulanacak sıcak kompres diz ağrılarını gidermek için faydalı olabilir. İltihabik durumlarda ısı kompresi, zorlanma gibi durumlarda ise soğuk kompres faydalı olur.

Fizik tedavi: Hemen hemen bütün ortopedik sıkıntılarda uygulanan bir tedavi türüdür. Diz ağrısını gidermek ve aktiviteleri kolaylaştırmak için faydalı olur.

Kortizon enjeksiyonları: Kortizon iltihabı gidermek amacıyla kullanılan en güçlü ilaçlardandır. Diz ağrısına yaygın bir şekilde neden olan iltihap için kortizon tedavisi uygun görülebilir.

Sol Diz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6