Sağ Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ diz kapağı ağrısı, Diz ağrıları sağ ya da sol pek fark etmezsizin pek çok sebebe bağlı oluşabilmektedir. O sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz: Artrit olarak adlandırılan eklemlerde oluşan iltihaplanmalar, menisküs yırtılmaları, plika olarak adlandırılan diz kapağı kemiğinin iç kısımda yer alan bir bağa baskı yapması, dizin eklem kısmına sıvı toplanması, dizin eklem kısmına fazlaca baskı yapmak, baldırlarda bulunan kasların gerginleşmesi ya da bu kasların fazlaca güç kaybına uğraması, leğen kemiği olarak bilinen kemiğin ve bu kemiğe eklem oluşturan kemiğin dengesinin bozulmuş olması, ayaklarda görülen düz taban rahatsızlığı ve kireçlenme gibi etkenlerden dolayı diz kapaklarında ağrı oluşumu görülebilmektedir.

Sağ Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz kapağında oluşan ağrılar birçok bireyin ortak şikâyeti olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu ağrıların sebepleri çok basitten çok karmaşık olanlara kadar geniş bir çeşitliliktedir. Diz ağrısının, dizin herhangi bir hareketten dolayı zorlanmasından menüsküse kadar birçok sebebi bulunmaktadır. Bu şikâyet ile karşılaşıldığı takdirde hemen bir Uzman doktora başvurulmalıdır. Doktora gitmeden evvel evde de bazı ufak müdahaleler de bulunulabilir. Yapılabilecek ilk işlem buz uygulamasıdır. Buz uygulaması, dizde darbe almaya veya ters olarak yapılan bir egzersize bağlı olarak oluşabilecek şişliği engellenmesi ve ağrı oluşumunun azaltılması için kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Bu yöntem basit olması sebebi ile pek çok kişi tarafından kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu uygulama şu şekilde yapılabilmektedir. İlk olarak ağrıları dizlerden çekmek için sırt üstü uzanmak gerekir. Daha sonra ağrı olan dizin üzerine buz dolu bir torba yerleştirip minimum 20 dakika dizin üzerinde kalması sağlanmalıdır.

Eğer ağrı oluşumu hafif ise buz torbası kaldırıldıktan sonra diz sıkı bir biçimde sarılarak birkaç gün dinlendirilmelidir. Yapılan bu uygulamaya rağmen diz hala şişmeye veya ağrımaya devam ediyorsa muhakkak Uzman bir doktora başvurulmalıdır. Dizin sarılması için genellikle bandaj önerilir fakat ilk etapta bandaj bulunamaz ise bir tişört ya da eşarp ile sarılabilmektedir.

Diz Ağrısı İçin Kullanılabilecek İlaçlar

Steroid olmayan enfeksiyon önleyici ilaçlar (NSAID) dizlerde oluşabilecek şişmeyi önler oluşabilecek ağrı oluşumunu hafifletir. Bu ilaç türleri içerisinde en çok bilinen türü aspirindir. Fakat bu tür ilaçların uzun müddet kullanımı vücutta farklı sorunlara sebep olabileceği için dozla ilgili bir uzmandan muhakkak bilgi almak gerekmektedir.

Dizleri Hareket Ettirin

Dizlerde ağrı oluşumu varsa dizler gün içerisinde muhakkak hareket ettirilmelidir. Ağrıyan dizleri hareketsiz bırakmak büyük bir yanlıştır. Darbe almak veya ters olarak yapılan bir egzersize bağlı olarak oluşan diz ağrılarında bile dizler açılmalıdır ve günlük basit egzersizler yapılmalıdır. Dizlerin dinlenmesi için dizleri hareketsiz bırakmak yanlış bir davranış olacaktır. Çünkü dizler hareketsiz kala kala eklemeler de hareketsizliğe alışacaktır ve daha sonra hareket edildikçe daha fazla ağrı oluşumu hissedilecektir.

Düzenli egzersiz yapan kişilerin iyileşme süreçleri hareket etmeyen bireylere göre daha hızlıdır. Dizleri ağrı oluşumundan korumak için bir süre hareket ettirmemek mantıklı gibi görünse de uzun süreçte zarar veren bir hal almaktadır.

Sağ Diz Kapağında Ağrısı Olan Bireylerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler
 • Fazlaya kaçacak şekilde dinlenmeyin. Uzun bir süreçte dinlenmek kas dokularını zayıflatacağından ağrıların daha dayanılmaz bir hal almasına sebep olabilmektedir. Bir Uzman tarafından önerilen bir egzersiz programı belirleyip düzenli olarak o egzersizleri uygulayın. Fakat Uzman görüşünden uzaklaşıp egzersiz sayısını ve hareketlerini değiştirip kasları daha fazla zedelemeye kalkmayın.
 • Kardiyo egzersizleri olarak adlandırılan egzersizleri yapmak dizlerin desteklenmesine ve kasların güçlenip esneklik kazanmasına yardımcı olmaktadır. Yürüyüş ve suda yapılan egzersizler önerilebilmektedir.
 • Eğer bedene ağır gelen fazla kilolar mevcut ise bu kilolardan muhakkak kurtulmak gerekir. Verilen fazla kilolar bedenin dizlere yaptığı baskıyı azaltacağından fazla kilolardan kurtulmak önem arz etmektedir.
 • Eğer baston ya da koltuk değneği kullanmak kişiye fayda sağlıyor ise çekinmeden kullanılmalıdır.
 • Eğer doktor tarafından önerilir ise akupunktur tedavisinden de faydalanılabilir.
 • Kişi kendisi için en uygun ayakkabıları seçmelidir. Süslü olup can yakan ayakkabılardan özellikle uzak durmalıdır.
 • Bazı hareketlerden özellikle koşma, atlama ve kicbox gibi sarsma etkisi olan hareketlerden uzak durulmalıdır. Bu uygulamalar hem dizi zorlamaktadır hem de yanlış yapıldığı takdirde yaralanmalara sebep olabilmektedir.
 • Uzmanın da uygun görmesi halinde ergoterapi ve fizyoterapi uygulamaları da yapılabilmektedir. Bu uygulamalar birçok kişi de işe yaramaktadır.
 • Bedenin ihtiyacı olduğu kadar uykunuzu almaya dikkat edin.
 • Doktorun önereceği jel, sprey ve merhemler önerildiği şekliyle muhakkak uygulanmalıdır.
Diz Ağrısı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
 • Özellikle görünüşüne önem veren bayanların kullanmış oldukları topuklu ayakkabılar dizlerde oluşan baskıyı %23 oranında arttırmaktadır.
 • Sigara içmek de diz ağrılarını etkilemektedir. Sigara içmek kan üretimini düşürdüğü için doku onarımları gecikmektedir ve dolayısıyla iyileşme süreci de yavaşlamaktadır.
 • Dizler bedende yer alan en büyük eklemelerdir.
 • En çok yaşlı kişilerde ve özellikle genç atletlerde görülmektedir.
 • Belirtilerini belirgin bir biçimde hissetmeye başladığınız anda muhakkak bir uzmana başvurmalısınız.
 • Eğer fizik tedavi uygulaması önerilir ise bu uygulamalar düzenli bir biçimde yapılmalıdır.

Sağ Diz Kapağı Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Otururken Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası

Diz Ameliyatı Protez Ameliyat Sonrası

Güncel

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi